Қазақ әдебиеті пәнінен қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ: |
Мектеп: Т.Рысқұлов атындағы жом |
|||||||||||||||||
|
Күні: 02.04.24ж |
Мұғалімнің есімі: Қошаева Сауле |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: М.Шаханов «Нарынқұм зауалы» поэмасы |
||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.1.1. әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар |
Барлық оқушылар орындай алады: «Нарынқұм зауалы» поэмасы сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. |
||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығарманың жанры мен құрылысына талдау жасап, негізгі идеясын анықтай алады |
|||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар |
Кейбір оқушылар орындай алады: Жинақталған ақпараттар негізінде өз көзқарасын білдіріп, үкім шығарып жазады. |
|||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну, қолдану, жинақтау |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Поэма, залал, үкім, пенделік, шомбал, әдіптеу,нала |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өз елінің өткен тарихына құрмет көрсету |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, география, музыка |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойылады. Жаңа тақырыппен байланыстырылады |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі Шаттық шеңбері Жүректен жүрекке. Психологиялық ахуал Топқа бөлу : Сюжеттің құрамдас бөлшектері бойынша сыныпты 5 топқа бөлемін 1басталу, 2даму, 3шиеленісу, 4шарықтау, 5шешім Мағынаны тану: Махамбеттің «Жұмыр – Қылыш» күйін тыңдау, бұл күйдің кімнің туындысы екенін сұрау.Содан кейін осы күйдің ақынның қуғынға ұшырап, ел көзінен жырақ жүрген кезінде туғанын, бірде ақын келіп отырған ауылға Баймағамбет сұлтанның тыңшылары келіп қалып, сондай тығыз-таяң қиын шақта ағайынды Жұмыр, Қылыш деген жігіттер Махамбетті үйіне жасырып, аман алып қалғанын, жігіттердің осы қамқорлығына риза болған ақынның оларға арнап, осы күйін шығарғанын әңгімелеп беремін. |
Берілген тақырып бойынша, өз ойын айтады. Қосмыша мәліметтер береді. |
Дескриптор −қосымша мәліметтер береді 1б − Берілген сұрақтарға жауап береді 1б |
Оқулық 105 бет |
||||||||||||||
|
Ортасы 15минут 15 минут |
1-тапсырма М.Шаханов туралы мәтін беріледі. Әдіс-тәсіл: «ментальді карта» толтыру Қазақстан Республикасының халық жазушысы Мұхтар Шаханов қазіргі Оңтүстік Қазақстан облысы Қасқасу ауылында дүниеге келген. М.Шахановтың алғашқы өлеңі 1959 жылы «Сырдария» деген атпен жарияланса, «Бақыт» атты тұңғыш өлеңдер жинағы 1966 жылы жарық көрді. Ақынның «Балладалар», «Ғасырларды безбендеу», «Уақыт бедерлері», «Зерде» атты өлеңдер, балладалар мен поэмалар жинақтары бар. «Танакөз», «Сейхундария», «Күретамырды іздеу», «Сенім патшалығы», «Махаббатты қорғау», халық батыры әрі ақын Махамбетке арналған «Нарынқұм зауалы» мен «Жеңілген жеңімпаз хақындағы Отырар дастаны немесе Шыңғыс ханның қателігі» атты поэмалары окырмандардың сүйіспеншілігіне бөленді. Жазушы шығармалары бірнеше тілге аударылып, шетелдерде жарық көрді. Ақынның «Нарынқұм зауалы» поэмасы – дауылпаз ақын Махамбетке арналған поэзиялық шығарма. Оқушылар сыныпта «Нарынқұм зауалы» өлеңін аудиодан тыңдайды. 2-тапсырма. поэма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау. Әдіс-тәсіл «Сәйкестендіру кестесі»
3-тапсырма. «Сұрақтар тізбегі» мәтін сюжеті бойынша 5 сұрақ құрастыр. |
Тақырыбы бойынша қосымша мәліметтермен таныстыру.
Поэма туралы түсінік алады
|
Дескриптор. - Әр оқушы поэманы оқып, түсінеді;1б - Кейіпкерлерді анықтай алады;1б ҚБ. Жарайсың, тамаша
Дескриптор: -поэманың мазмұнын түсініп тыңдайды 1б -алған ақпараттарына таныстырылым дайындайды 1б -сюжет желісін сақтап, мазмұндайды1б -кейіпкерлерге мінездеме бере алады;1б ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
Дескриптор: -Мәтін бойынша сұрақтар құрастыра алады;1б -Помадан мысал келтіріп, дәлелдейді.1б ҚБ. Смайликтер арқылы.
|
Маркер, стикер, қима қағаздар, А3, А4 парақтары
С.Тәуекел, сценарий авторы – С.Елубай «Батыр Баян» фильмі www.http://kivvi.kz/watch/qct69 lr2jyoa/
|
||||||||||||||
|
Аяқталуы 3 минут |
«БББ» әдісі арқылы
|
Әр оқушы параққа жазып айтады |
Дескриптор − тұжырымын, ойын ортаға салады; 1б
|
|
||||||||||||||
|
Үй тап- Сырмасы 2 минут |
Білу.Түсінудің тапсырмаларын орындау |
Тақырыбына назар аударады |
Қосымша деректер береді. |
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Шаханов «Нарынқұм зауалы» поэмасы
М.Шаханов «Нарынқұм зауалы» поэмасы
Қазақ әдебиеті пәнінен қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ: |
Мектеп: Т.Рысқұлов атындағы жом |
|||||||||||||||||
|
Күні: 02.04.24ж |
Мұғалімнің есімі: Қошаева Сауле |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: М.Шаханов «Нарынқұм зауалы» поэмасы |
||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.1.1. әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар |
Барлық оқушылар орындай алады: «Нарынқұм зауалы» поэмасы сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. |
||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығарманың жанры мен құрылысына талдау жасап, негізгі идеясын анықтай алады |
|||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар |
Кейбір оқушылар орындай алады: Жинақталған ақпараттар негізінде өз көзқарасын білдіріп, үкім шығарып жазады. |
|||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну, қолдану, жинақтау |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Поэма, залал, үкім, пенделік, шомбал, әдіптеу,нала |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өз елінің өткен тарихына құрмет көрсету |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, география, музыка |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойылады. Жаңа тақырыппен байланыстырылады |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі Шаттық шеңбері Жүректен жүрекке. Психологиялық ахуал Топқа бөлу : Сюжеттің құрамдас бөлшектері бойынша сыныпты 5 топқа бөлемін 1басталу, 2даму, 3шиеленісу, 4шарықтау, 5шешім Мағынаны тану: Махамбеттің «Жұмыр – Қылыш» күйін тыңдау, бұл күйдің кімнің туындысы екенін сұрау.Содан кейін осы күйдің ақынның қуғынға ұшырап, ел көзінен жырақ жүрген кезінде туғанын, бірде ақын келіп отырған ауылға Баймағамбет сұлтанның тыңшылары келіп қалып, сондай тығыз-таяң қиын шақта ағайынды Жұмыр, Қылыш деген жігіттер Махамбетті үйіне жасырып, аман алып қалғанын, жігіттердің осы қамқорлығына риза болған ақынның оларға арнап, осы күйін шығарғанын әңгімелеп беремін. |
Берілген тақырып бойынша, өз ойын айтады. Қосмыша мәліметтер береді. |
Дескриптор −қосымша мәліметтер береді 1б − Берілген сұрақтарға жауап береді 1б |
Оқулық 105 бет |
||||||||||||||
|
Ортасы 15минут 15 минут |
1-тапсырма М.Шаханов туралы мәтін беріледі. Әдіс-тәсіл: «ментальді карта» толтыру Қазақстан Республикасының халық жазушысы Мұхтар Шаханов қазіргі Оңтүстік Қазақстан облысы Қасқасу ауылында дүниеге келген. М.Шахановтың алғашқы өлеңі 1959 жылы «Сырдария» деген атпен жарияланса, «Бақыт» атты тұңғыш өлеңдер жинағы 1966 жылы жарық көрді. Ақынның «Балладалар», «Ғасырларды безбендеу», «Уақыт бедерлері», «Зерде» атты өлеңдер, балладалар мен поэмалар жинақтары бар. «Танакөз», «Сейхундария», «Күретамырды іздеу», «Сенім патшалығы», «Махаббатты қорғау», халық батыры әрі ақын Махамбетке арналған «Нарынқұм зауалы» мен «Жеңілген жеңімпаз хақындағы Отырар дастаны немесе Шыңғыс ханның қателігі» атты поэмалары окырмандардың сүйіспеншілігіне бөленді. Жазушы шығармалары бірнеше тілге аударылып, шетелдерде жарық көрді. Ақынның «Нарынқұм зауалы» поэмасы – дауылпаз ақын Махамбетке арналған поэзиялық шығарма. Оқушылар сыныпта «Нарынқұм зауалы» өлеңін аудиодан тыңдайды. 2-тапсырма. поэма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау. Әдіс-тәсіл «Сәйкестендіру кестесі»
3-тапсырма. «Сұрақтар тізбегі» мәтін сюжеті бойынша 5 сұрақ құрастыр. |
Тақырыбы бойынша қосымша мәліметтермен таныстыру.
Поэма туралы түсінік алады
|
Дескриптор. - Әр оқушы поэманы оқып, түсінеді;1б - Кейіпкерлерді анықтай алады;1б ҚБ. Жарайсың, тамаша
Дескриптор: -поэманың мазмұнын түсініп тыңдайды 1б -алған ақпараттарына таныстырылым дайындайды 1б -сюжет желісін сақтап, мазмұндайды1б -кейіпкерлерге мінездеме бере алады;1б ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
Дескриптор: -Мәтін бойынша сұрақтар құрастыра алады;1б -Помадан мысал келтіріп, дәлелдейді.1б ҚБ. Смайликтер арқылы.
|
Маркер, стикер, қима қағаздар, А3, А4 парақтары
С.Тәуекел, сценарий авторы – С.Елубай «Батыр Баян» фильмі www.http://kivvi.kz/watch/qct69 lr2jyoa/
|
||||||||||||||
|
Аяқталуы 3 минут |
«БББ» әдісі арқылы
|
Әр оқушы параққа жазып айтады |
Дескриптор − тұжырымын, ойын ортаға салады; 1б
|
|
||||||||||||||
|
Үй тап- Сырмасы 2 минут |
Білу.Түсінудің тапсырмаларын орындау |
Тақырыбына назар аударады |
Қосымша деректер береді. |
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













