Бекітемін:________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 2-сабақ
|
Бөлім: |
4-бөлім: Ұрпақ тәрбиесі |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Шахановтың «Нарынқұм зауалы» поэмасы». Әке үкімі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту 7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айта алады. Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай алады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -азаматтық және ұлттық бірегейлікті түсіну; Құндылық: бірлік және ынтымақ -бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
5 минут
8 минут
Сабақтың ортасы
20 минут
7 минут
Сабақтың соңы
5 минут
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру
«Арқаға массаж жасау»
2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;
1-тапсырма.
«Қолшатыр» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріңдер.
1.«Нарынқұм зауалы» шығармасында кім туралы баяндайды?
2. Махамбет Өтемісұлы туралы не білесіңдер?
3.Махамбет Өтемісұлы тұсындағы қазақ қоғамының тарихи-әлеуметтік жағдайы қандай еді?
4.Әке мен бала диалогінің мәні қандай? Неліктен әкесі баласын өлімге қиды?
5. «Ақ
ын деген киелі а
ққу самғаған, Ал, ендеше аққ
уды атқан пендені
|
Қай атаңнан көріп едің, оңбаған?» – деген жолдарды қалай түсінесіңдер? Неліктен ақынды «киелі» деп аққуға теңейді? 6. «Дала заңы – баба заңы» деген нені білдіреді? 7. Махамбеттің арманы орындалды ма? 8. Поэмадағы Махамбет монологі туралы қандай ой түюге болады? 2-тапсырма Топтық жұмыс «FILA» кестесін толтыру
3-тапсырма Жеке жұмыс Берілген поэмадан ғаламторды пайдаланып, төмендегі жаңа сөздердің мағынасын тап. Поэма, егеске түсу, залал, үкім, пенделік, пасық ойлар, кею, ішік, шомбал жігіт, әдіптелген жағасы , зауал. Өзін-өзі тексеру. Поэма- эпостық жанрдың бір түрі; белгілі бір оқиғаны, адам тағдырын, заман шындығын эпикалық не лирикалық үлгідегі өлеңмен сипаттайтын көлемді поэтикалық шығарма, егеске түсу- қарсыласу,пікір таласу , үкім-шешім, пенделік-адамның жаман қасиеттері, пасық ойлар-арам, жаман ойлар, кею- қапа болу, нала болу, ішік-тон, шомбал жігіт-тығыршықтай, толық, олпы-солпы жүретін адам, әдіптелген жағасы-тігілген, безендірілген , зауал-қиын-қыстау күн. Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Арқаға массаж жасау» Оқушылар шеңбер құрып тұрады да, мұғалімнің айтуы бойынша оңға бұрылып, ілгері қарай жүреді. Әр оқушы алдында тұрған жолдасының арқасына массаж жасауы керек. Бір минуттан кейін шеңбер теріс айналып, қайтадан алдында тұрған сыныптастарына массаж жасайды.
«Қолшатыр» әдісі
«FILA» кестесін толтырады. Поэмадан көріктеу құралдарын анықтайды. Перифраза тәсілдерін қолданып, сұрақтар дайындайды. Кейіпкер бейнесін ашып, шығармадан үзіндіні жатқа оқиды.
Берілген поэмадан ғаламторды пайдаланып, төмендегіберілген жаңа сөздердің мағынасын анықтайды.
«Білім шыңы» әдісі арқылы сабаққа рефлексия жасайды.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -сұрақтарға жауап береді – 1 балл
Дескриптор Білім алушы
Дескриптор Білім алушы -шығармадан ажарлауға, құбылтуға қатысты сөз тіркестерін жинақтайды, - жинақтаған сөз тіркестерінің қандай көркемдегіш құралдарға жататынын анықтайды , -перифраза тәсілдерін қолданады; -өлең бойынша сұрақтар құрастырады, -өлеңді мәнерлеп жатқа айтып береді – 5 балл.
Топтың өзара бағалауы
Дескриптор Білім алушы -жаңа сөздердің мағынасын ғаламтордан іздейді – 2 балл, -мағынасын дұрыс анықтайды – 2 балл.
|
Оқулық 7-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 7-сынып
http://kitap.kz/reader/bota_narinkumz
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚҚЫЗЫ
Оқулық 7-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Шахановтың «Нарынқұм зауалы» поэмасы». Әке үкімі ҚМЖ
М.Шахановтың «Нарынқұм зауалы» поэмасы». Әке үкімі ҚМЖ
Бекітемін:________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 2-сабақ
|
Бөлім: |
4-бөлім: Ұрпақ тәрбиесі |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Шахановтың «Нарынқұм зауалы» поэмасы». Әке үкімі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту 7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айта алады. Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай алады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -азаматтық және ұлттық бірегейлікті түсіну; Құндылық: бірлік және ынтымақ -бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
5 минут
8 минут
Сабақтың ортасы
20 минут
7 минут
Сабақтың соңы
5 минут
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру
«Арқаға массаж жасау»
2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;
1-тапсырма.
«Қолшатыр» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріңдер.
1.«Нарынқұм зауалы» шығармасында кім туралы баяндайды?
2. Махамбет Өтемісұлы туралы не білесіңдер?
3.Махамбет Өтемісұлы тұсындағы қазақ қоғамының тарихи-әлеуметтік жағдайы қандай еді?
4.Әке мен бала диалогінің мәні қандай? Неліктен әкесі баласын өлімге қиды?
5. «Ақ
ын деген киелі а
ққу самғаған, Ал, ендеше аққ
уды атқан пендені
|
Қай атаңнан көріп едің, оңбаған?» – деген жолдарды қалай түсінесіңдер? Неліктен ақынды «киелі» деп аққуға теңейді? 6. «Дала заңы – баба заңы» деген нені білдіреді? 7. Махамбеттің арманы орындалды ма? 8. Поэмадағы Махамбет монологі туралы қандай ой түюге болады? 2-тапсырма Топтық жұмыс «FILA» кестесін толтыру
3-тапсырма Жеке жұмыс Берілген поэмадан ғаламторды пайдаланып, төмендегі жаңа сөздердің мағынасын тап. Поэма, егеске түсу, залал, үкім, пенделік, пасық ойлар, кею, ішік, шомбал жігіт, әдіптелген жағасы , зауал. Өзін-өзі тексеру. Поэма- эпостық жанрдың бір түрі; белгілі бір оқиғаны, адам тағдырын, заман шындығын эпикалық не лирикалық үлгідегі өлеңмен сипаттайтын көлемді поэтикалық шығарма, егеске түсу- қарсыласу,пікір таласу , үкім-шешім, пенделік-адамның жаман қасиеттері, пасық ойлар-арам, жаман ойлар, кею- қапа болу, нала болу, ішік-тон, шомбал жігіт-тығыршықтай, толық, олпы-солпы жүретін адам, әдіптелген жағасы-тігілген, безендірілген , зауал-қиын-қыстау күн. Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Арқаға массаж жасау» Оқушылар шеңбер құрып тұрады да, мұғалімнің айтуы бойынша оңға бұрылып, ілгері қарай жүреді. Әр оқушы алдында тұрған жолдасының арқасына массаж жасауы керек. Бір минуттан кейін шеңбер теріс айналып, қайтадан алдында тұрған сыныптастарына массаж жасайды.
«Қолшатыр» әдісі
«FILA» кестесін толтырады. Поэмадан көріктеу құралдарын анықтайды. Перифраза тәсілдерін қолданып, сұрақтар дайындайды. Кейіпкер бейнесін ашып, шығармадан үзіндіні жатқа оқиды.
Берілген поэмадан ғаламторды пайдаланып, төмендегіберілген жаңа сөздердің мағынасын анықтайды.
«Білім шыңы» әдісі арқылы сабаққа рефлексия жасайды.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -сұрақтарға жауап береді – 1 балл
Дескриптор Білім алушы
Дескриптор Білім алушы -шығармадан ажарлауға, құбылтуға қатысты сөз тіркестерін жинақтайды, - жинақтаған сөз тіркестерінің қандай көркемдегіш құралдарға жататынын анықтайды , -перифраза тәсілдерін қолданады; -өлең бойынша сұрақтар құрастырады, -өлеңді мәнерлеп жатқа айтып береді – 5 балл.
Топтың өзара бағалауы
Дескриптор Білім алушы -жаңа сөздердің мағынасын ғаламтордан іздейді – 2 балл, -мағынасын дұрыс анықтайды – 2 балл.
|
Оқулық 7-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 7-сынып
http://kitap.kz/reader/bota_narinkumz
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚҚЫЗЫ
Оқулық 7-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
|
шағым қалдыра аласыз
















