|
Сабақ: |
Мектеп: №11 Негізгі мектебі |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Макишева Эльмира Тулагановна |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 8 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
М.Шаханов «Нарынқұм зауалы» поэмасы |
||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары) |
А/Т1 Шығарманың мазмұнын түсініп, кейіпкерлер бейнесін салыстырып, өз пікірін дәлелдейді. А/Т3 Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синехдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллетерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||
|
Оқушылар баллада өлеңді оқып, эпизоттарды анықтайды. |
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі орындай алады: |
|||||||||||||||||||
|
Кейіпкерлер бейнесін салыстырып, өз пікірін дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||
|
Көрекемдегіш құралдарды тауып, анықтамамен сәйкестендіреді. |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: диалог, лирикалық кейіпкер туралы ақпаратты талдайды. |
||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
|||||||||||||||||||
|
Зауал, пенделік, зұлымдық, дала заңы... |
|||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: ...Есіңде ме, Менің бала күнімде Махамбетті жек көремін дегенің? – Балам, үміт – қызығымның өлшемі Өзің едің, Қайғым болдың еңселі... Жан ашырың, жақының ем Және қайсар ақының ем мен сенің. |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критериийлері |
Композициялық құрылымына бөліп, оқиғалар тізбегінің эпизодтарын анықтайды; Кейіпкерлер бейнесін салыстырып, өз пікірін дәлелдейді; Көрекемдегіш құралдарды анықтамамен сәйкестендіреді; Теориялық мәліметтердегі ақпаратты талдайды; Тілдік бірліктерді пайдаланып, кейіпкер атынан шешім қабылдайды. |
||||||||||||||||||
|
Дескриптор |
эпизоттарды анықтайды; пікірлерін дәлелдейді; анықтамамен сәйкестендіреді; ақпаратты талдайды; кейіпкер атынан шешім қабылдайды. |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
|
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз ) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Басталуы
Ортасы
Соңы |
Шаттық шеңбері . Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге, сабаққа байланысты тілек айтады. Үй тапсырмасын сөзжұмбақты шешу арқылы сұраймын. «Дара диаграмма» бойынша топтастыру.Үш тілде Елші-messenger-посол Жазушы-writer-писатель Ақын-poet-поэт Драматург-playwrigh Қоғам қайраткері-public figure-общественный деятель Депутат-deputy Әлемге танымал-most popular-известный Тіл жанашыры-complacent- Ұлт жанашыры-National sympathy-патриот Топтық жұмыс. Джигсо әдіс бойынша1.Топ өзара түсінгендерін айтады. «Сұрақтар лақтыру» әдісі. Баллада, лирикалық кейіпкер, диалог, сөйлестіру туралы оқып, мәтінмен байланыстыра сұрақ құрастырады да, бір-біріне лақтырып, берілген сұрақарға жауап береді.Мысалы: Мәтінен диалогты тап. Лирикалық кейіпкер кім?... Жұптық жұмыс. «Уақыт тізбегі» әдісі. Жұптық жұмыс. Екі оқушыдан бірігіп, баллада мәтінінің сюжеттік жоспарын құрады. Ақынның соңғы сөзі Жігіттің әңгімесі Махамбеттің түсі Ақынды құрметтеу Әке ашуы Әке үкімі
«Қазына іздеу» әдісі. Поэмадан көркемдегіш құралдарды тауып жазамыз . Ассонанс - Ең бірінші надансың, Ел дәстүрін, Ер дәстүрін қорлаған. Аллетерация - Мына жолмен өткен жұрттың аузынан Махамбеттің жырын тыңдап жат енді. Мүмкін, сонда ұғынарсың қатеңді. Жан ашырлың, жақының ем, Және қайсар ақының ем мен сенің Жұлдыздай боп жанар алдан Метафора – қызғаныштың қанжары, Эпитет – алтын жіп, Қайталау - Бұдан өткен зор қасірет болар ма, Бұдан өткен зор қасірет болар ма,.. Анафора - – Әке, – деді ол кірген бойда, – Әке, – деді еркелеп, – қоштасар жетті-ау деймін Қоштасар жетті-ау деймін Эпифора – Ой, залым-ай, Жүзіқара залым-ай, Зорлық көрдім, қорлық көрдім Риторикалық сұрақ - Махамбеттей батырға Бүкіл қазақ ғашық болса айып па?! Символ – аққу Кері байланыс. Шығу билеті 1.Сіз бүгін не үйрендіңіз? 2.Сіз тағы не білгіңіз келеді? Үйге тапсырма: 1.Өздеріңе ұнаған бөлімін жаттап алыңдар. 2. 4-тапсырма. Баллада кейіпкерлеріне мінездеме беріңдер.
Бағалау.Топ жетекші «Бағалау парағы» бойынша барлық оқушы бағасын ашық айтады.
|
Айтылым
|
|||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – АКТ – мен байланыс (тәрбие элементі) |
|||||||||||||||||
|
Әр тапсырманың мақсаты түсіндіріледі. Қабілетті оқушыларға слайд көрсетілместен бұрын теориялық мысалдарды өздері табуға тапсырма беріледі. |
Бағалау парағы әр топқа беріледі, топ жетекшісі топ мүшелерінің жауабын, белсенділігін бес балдық жүйемен бағалайды.
|
Слайдтан теориялық мысалдар дәлелдемесі көрсетіледі. |
|||||||||||||||||
|
--Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Сабақтың оқу міндеттері әр кезең сайын түсідірілгендіктен орындалады; Сабақ жоғары деңгейде оқушылардың белсенділігімен өтеді; Жоспарланған саралау оқу мақсаттарына сәйкес болады;
Уақыт берілен тапсырмаларға өлшеніп беріледі. Оқушы еркіндігін қалыптастыруға жағдай жасалады. |
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. «Уақыт тізбегі» әдісі жұптар арасында қызықты болады.. 2. «Қазына іздеу " әдісі» жеке жұмыс қызықты болды Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Уақыт мөлшері 90 минутқа берілсе, кең ауқымды болар еді. 2. Берілген мәтін фильм ретінде берілсе,... Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Оқу жылдамдығы баяу оқушыларға алдын-ала мәтінді түсінуге көмек беріді ұйымдастыру. |
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мұхтар Шахановтың "Нарынқұм зауалы" поэмасы
|
Сабақ: |
Мектеп: №11 Негізгі мектебі |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Макишева Эльмира Тулагановна |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 8 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
М.Шаханов «Нарынқұм зауалы» поэмасы |
||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары) |
А/Т1 Шығарманың мазмұнын түсініп, кейіпкерлер бейнесін салыстырып, өз пікірін дәлелдейді. А/Т3 Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синехдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллетерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||
|
Оқушылар баллада өлеңді оқып, эпизоттарды анықтайды. |
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі орындай алады: |
|||||||||||||||||||
|
Кейіпкерлер бейнесін салыстырып, өз пікірін дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||
|
Көрекемдегіш құралдарды тауып, анықтамамен сәйкестендіреді. |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: диалог, лирикалық кейіпкер туралы ақпаратты талдайды. |
||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
|||||||||||||||||||
|
Зауал, пенделік, зұлымдық, дала заңы... |
|||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: ...Есіңде ме, Менің бала күнімде Махамбетті жек көремін дегенің? – Балам, үміт – қызығымның өлшемі Өзің едің, Қайғым болдың еңселі... Жан ашырың, жақының ем Және қайсар ақының ем мен сенің. |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критериийлері |
Композициялық құрылымына бөліп, оқиғалар тізбегінің эпизодтарын анықтайды; Кейіпкерлер бейнесін салыстырып, өз пікірін дәлелдейді; Көрекемдегіш құралдарды анықтамамен сәйкестендіреді; Теориялық мәліметтердегі ақпаратты талдайды; Тілдік бірліктерді пайдаланып, кейіпкер атынан шешім қабылдайды. |
||||||||||||||||||
|
Дескриптор |
эпизоттарды анықтайды; пікірлерін дәлелдейді; анықтамамен сәйкестендіреді; ақпаратты талдайды; кейіпкер атынан шешім қабылдайды. |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
|
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз ) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Басталуы
Ортасы
Соңы |
Шаттық шеңбері . Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге, сабаққа байланысты тілек айтады. Үй тапсырмасын сөзжұмбақты шешу арқылы сұраймын. «Дара диаграмма» бойынша топтастыру.Үш тілде Елші-messenger-посол Жазушы-writer-писатель Ақын-poet-поэт Драматург-playwrigh Қоғам қайраткері-public figure-общественный деятель Депутат-deputy Әлемге танымал-most popular-известный Тіл жанашыры-complacent- Ұлт жанашыры-National sympathy-патриот Топтық жұмыс. Джигсо әдіс бойынша1.Топ өзара түсінгендерін айтады. «Сұрақтар лақтыру» әдісі. Баллада, лирикалық кейіпкер, диалог, сөйлестіру туралы оқып, мәтінмен байланыстыра сұрақ құрастырады да, бір-біріне лақтырып, берілген сұрақарға жауап береді.Мысалы: Мәтінен диалогты тап. Лирикалық кейіпкер кім?... Жұптық жұмыс. «Уақыт тізбегі» әдісі. Жұптық жұмыс. Екі оқушыдан бірігіп, баллада мәтінінің сюжеттік жоспарын құрады. Ақынның соңғы сөзі Жігіттің әңгімесі Махамбеттің түсі Ақынды құрметтеу Әке ашуы Әке үкімі
«Қазына іздеу» әдісі. Поэмадан көркемдегіш құралдарды тауып жазамыз . Ассонанс - Ең бірінші надансың, Ел дәстүрін, Ер дәстүрін қорлаған. Аллетерация - Мына жолмен өткен жұрттың аузынан Махамбеттің жырын тыңдап жат енді. Мүмкін, сонда ұғынарсың қатеңді. Жан ашырлың, жақының ем, Және қайсар ақының ем мен сенің Жұлдыздай боп жанар алдан Метафора – қызғаныштың қанжары, Эпитет – алтын жіп, Қайталау - Бұдан өткен зор қасірет болар ма, Бұдан өткен зор қасірет болар ма,.. Анафора - – Әке, – деді ол кірген бойда, – Әке, – деді еркелеп, – қоштасар жетті-ау деймін Қоштасар жетті-ау деймін Эпифора – Ой, залым-ай, Жүзіқара залым-ай, Зорлық көрдім, қорлық көрдім Риторикалық сұрақ - Махамбеттей батырға Бүкіл қазақ ғашық болса айып па?! Символ – аққу Кері байланыс. Шығу билеті 1.Сіз бүгін не үйрендіңіз? 2.Сіз тағы не білгіңіз келеді? Үйге тапсырма: 1.Өздеріңе ұнаған бөлімін жаттап алыңдар. 2. 4-тапсырма. Баллада кейіпкерлеріне мінездеме беріңдер.
Бағалау.Топ жетекші «Бағалау парағы» бойынша барлық оқушы бағасын ашық айтады.
|
Айтылым
|
|||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – АКТ – мен байланыс (тәрбие элементі) |
|||||||||||||||||
|
Әр тапсырманың мақсаты түсіндіріледі. Қабілетті оқушыларға слайд көрсетілместен бұрын теориялық мысалдарды өздері табуға тапсырма беріледі. |
Бағалау парағы әр топқа беріледі, топ жетекшісі топ мүшелерінің жауабын, белсенділігін бес балдық жүйемен бағалайды.
|
Слайдтан теориялық мысалдар дәлелдемесі көрсетіледі. |
|||||||||||||||||
|
--Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Сабақтың оқу міндеттері әр кезең сайын түсідірілгендіктен орындалады; Сабақ жоғары деңгейде оқушылардың белсенділігімен өтеді; Жоспарланған саралау оқу мақсаттарына сәйкес болады;
Уақыт берілен тапсырмаларға өлшеніп беріледі. Оқушы еркіндігін қалыптастыруға жағдай жасалады. |
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. «Уақыт тізбегі» әдісі жұптар арасында қызықты болады.. 2. «Қазына іздеу " әдісі» жеке жұмыс қызықты болды Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Уақыт мөлшері 90 минутқа берілсе, кең ауқымды болар еді. 2. Берілген мәтін фильм ретінде берілсе,... Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Оқу жылдамдығы баяу оқушыларға алдын-ала мәтінді түсінуге көмек беріді ұйымдастыру. |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


