Материалдар / Мутациялық өзгергіштік. Гендік, хромосомалық және геномдық,цитоплазмалық мутациялар.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Мутациялық өзгергіштік. Гендік, хромосомалық және геномдық,цитоплазмалық мутациялар.

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылардың мутациялық өзгергіштік , гендік,хромосомалық, геномдық, цитоплазмалық мутациялар туралы түсінік беру. Өзгергіштіктің түрлерін жіктеу,оларды салыстыру .
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Маусым 2021
1952
6 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




Сабақтың тақырыбы: Мутациялық өзгергіштік. Гендік, хромосомалық және геномдық,цитоплазмалық мутациялар.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың мутациялық өзгергіштік , гендік,хромосомалық, геномдық, цитоплазмалық мутациялар туралы түсінік беру. Өзгергіштіктің түрлерін жіктеу,оларды салыстыру .

Дамытушылық: оқулықпен өз беттерінше жұмыс істеуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Ұжымдыққа ,өз ойларын айта білуге, адамгершілікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс: биология, экология.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың көрнекілігі: Слайд, бейне көрініс.

Ұйымдастыру бөлімі: Топқа бөлу. 2 топ басшысын сайлау.

Сабақтың барысы:

Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне тілек тілейді.

Үй тапсырмасын сұрау.

«Ой шақыру» стратегиясын пайдаланып,әр оқушыға 10 сұрақтан тұратын. Семантикалық карта толтыру.

Генетикаға тән сұрақтар

Доминатты

Иогансен

Корренс пен Бауэр

Дрозофила

Біркелкілік

Гемофилия

Ажырау заңы

Даун ауруы

Де-Фриз

Модификациялық өзгергіштік

Мендельдің І заңы











Мендельдің ІІ заңы











Генотип пен фенотип ұғымын енгізген ғалым











Мутация териясының авторы











Басыңқы белгі











Т.Морган тәжірибесіне қолданған жәндік











Цитоплазмалық тұқымқуалауды ашқан ғалымдар











Генеологиялық ауру











Хромосомалық ауру











Тұқым қуаламайтын өзгергіштік













Жаңа сабақ меңгерту. Мутациялық өзгергіштік. Гендік, хромосомалық және геномдық,цитоплазмалық мутациялар.

Бейне көрініс.

Постер арқылы жаңа сабақты меңгерту.

І топ. Мутациялық өзгергіштік. Гендік,геномдық мутация

ІІ топ. Модификациялық өзгергіштік. Хромосомалық, цитоплазмалық

Дәптерге анықтамаларды жазып алу.

Бекіту. «Логикалық шатысқан тізбектер» әдісі.

Биологиялық диктант

_________________дегеніміз ағзаларда жаңа белгілердің пайда болуы.

_________________өзгергіштік тұқым қуаламайды, өзгерістер тек фенотипте болады.

_________________өзгергіштік тұқым қуалайды, өзгерістер генотипте болады.

А. Мутагендердің _   _ түрі бар, оларға____мутагендер жатады.

Ә. Хромосомалардын белгілі бір бөлігінің екі еселенуін ____, ал хромосоманың бір бөлігінін үзіліп түсуін____деп атайды.

Б. Хромосомалар санының екі еселенуін__ үш еселенуін___________- ал төрт еселенуін _ ___ деп атайды.

Кестемен жұмыс.

Өзгеріштік

Мутацияның типтері

Мутацияның пайда болу себептері

Мутация



Бағалау.

Кері байланыс: «Бес саусақ әдісі»











































Восход жалпы орта білім беретін мектебі







Ашық сабақ

Тақырыбы:



«Мутациялық өзгергіштік. Гендік, хромосомалық және геномдық,цитоплазмалық мутациялар »















Өткізген: А.Т.Идресова













2017-2018 оқу жылы

































































«Бес саусақ» әдісі

Оқушының бір-біріне бес саусақтай бірігуіне ықпал ету.

Бас бармақ – басты мәселе

Балалы үйрек – бірлесу

Ортан терек – ойлану

Шылдыр шүмек – шынайылық

Кішкентай бөбек – көңіл-күй ахуалы

Балалар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады:

1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?

2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?

3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым?

4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақмаған ұнадыма? Неліктен?

5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы.

Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?

































1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?



2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?




3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым?




4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақ маған ұнадыма? Неліктен?



5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы.

Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?











Бағалау парағы

Тапсырма


Семантикалық карта

Топтық жұмыс

Биологиялық диктант

Кестемен жұмыс

Қорытынды

баға

Бағалау критериясы

«5» 6сұрақ

«4» 4 сұрақ

«3» 2сұрақ

1)Белсенділігі

2) Ой ұшқырлығы

«5» 6 сұрақ

«4» 5 сұрақ

«3» 4 сұрақ

«5» толық жауап

«4» толық емес


Махаббат






Алиса






Ермахан






Гулнур

770 ₸ - Сатып алу
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!