|
Бөлім: «Отбасы құндылықтары» |
Мектеп Пәні: Қазақ әдебиеті |
|||
|
Күні:20.04.23 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысқандар саны: 20 Қатыспағандар саны:- |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. 5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Тақырыбы мен идеясын ,шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін анықтау; Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу, шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: 1) Топқа бөлу. «Суреттер сөйлейді» Үй тапсырмасын сұрау. Сын есімдер арқылы «Нағыз әже» қасиеттерін жазу арқылы әжеге деген махаббатты таныту. Балалар,тақтаға назар аударсақ.Сіздер кімді көріп отырсыздар? Жалпы, «әже» қандай болуы керек? Мысалы, мен үшін әже дана болу керек. Ал сіздер үшін әже қандай? Қызығушылықты ояту.Тақтада екі әженің бейнесін көрсетіп,. бейнеролик арқылы екі әженің бейнесін талдап, Абай, Мұхтар, Шоқанның әжелері туралы мысал келтіріп айтамын. Оқушылардың пікірін тыңдаймын. Бүгінгі сабақтың тақырыбына болжам жасап көрсек. Ендеше,балалар, бүгін сіздер Нұрдаулет Ақыштың «Нағыз әже» әңгімесімен танысасыздар. Оқу мақсатын айтамын. Жалпы бұл әңгімедегі жазушының мақсаты- қыздарына өз әжесі сияқты нағыз қазақи кейіптегі кеуананы көрсету еді. Оның ойы- әже деген жарықтықтың анау-мынау қарапайым адам емес, былайғы жұрттан өзгеше, ардақты да құрметті жан екенін, мейірімді, дана екенін сәбилеріне көрсеткісі келді. Жазушы, өзі көргісі келген «нағыз әжені» балаларына көрсете алды ма оны біз сабақ барысында түсінетін боламыз. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Әже ұғымына өзіндік пікірлерін білдіреді. Бейнеролик арқылы сабақтың тақырыбын болжайды. |
Қалыптастырушы бағалау
Жауаптарына «Жарайсың!» «Жақсы!» «Тамаша жауап!» |
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы, АКТ
Презентация |
|
Сабақтың ортасы
25минут
3 минут |
Мағынаны тану. Ең алдымен жазушы туралы ақпарат алайық. Қысқаша мазмұнын түсіндіріп беремін. Балалар, бүгін біз шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайтын боламыз. 1-тапсырма.Топтық жұмыс. Сіздердің алдарыңызда қысқаша мәтін бөліктері берілген, сол арқылы сіздер тақырыбын анықтайсыздар.Екінші топ шығарманың идеясын айтасыздар. Дескриптор: - әңгіменің тақырыбын анықтайды; - әңгіменің идеясын анықтайды; - өз ойын дәлелдейді. [2 балл] 2-тапсырма. ТЖ. «QR»код арқылы тапсырма беру.1-топ: Шығармадағы әженің портретін тауып оқиды. 2-топ: Шығармадағы әженің сыртқы келбетін анықтайды. Дескриптор: -Шығармадағы әженің портретін табады; -Сыртқы келбетіне анықтайды [3 балл] Сөздер сыры. Кимешек, ұршық сөздеріне түсінік беру.
3-тапсырма. «Wordwall» бағдарламасы арқылы әженің іс-әрекеттерін таңдау арқылы образын анықтайды, өмірмен байланыстырады.
Дескриптор: -Іс-әрекетіне баға береді; -Образын анықтайды. -Өмірмен байланыстырады.[3 балл] Ой қорыту. Жеке жұмыс. ПОПС формуласы арқылы ой қорыту «Нағыз әже қандай болу керек?» Менің ойымша...... Cебебі мен оны былай түсіндіремін.... Оны мен былай дәлелдей аламын.... Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім......... [2 балл] Б.Момышұлының сөзімен қорытынды жасау. «Тәтті пікірлер» арқылы бағалау. Үйге тапсырма: Әңгімені оқып, жоспар құру. |
Жазушы туралы ақпаратты тыңдайды
Мәтін бөліктері арқылы тақырыбы мен идеясын табады, өз ойын дәлелдейді
«QR»код арқылы берілген мәтінді оқып, әженің портретін тауып, сыртқы келбетін анықтайды. Сөздердің мағынасын мұғалімнің көмегімен түсінеді.
Оқушылар жеке жұмыс жасайды. «Нағыз әже қандай болу керек?»
|
ҚБ : «Қуаттандыру»
Жауаптарына «Жарайсың!» «Жақсы!» «Тамаша жауап!»
ҚБ : «Қуаттандыру»
ҚБ : «Қуаттандыру»
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
Стикер АКТ «QR»код»
«Wordwall»
|
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Кері байланыс «Classroom» арқылы кері байланыс алу. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нағыз әже қайда?
Нағыз әже қайда?
|
Бөлім: «Отбасы құндылықтары» |
Мектеп Пәні: Қазақ әдебиеті |
|||
|
Күні:20.04.23 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысқандар саны: 20 Қатыспағандар саны:- |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. 5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Тақырыбы мен идеясын ,шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін анықтау; Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу, шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: 1) Топқа бөлу. «Суреттер сөйлейді» Үй тапсырмасын сұрау. Сын есімдер арқылы «Нағыз әже» қасиеттерін жазу арқылы әжеге деген махаббатты таныту. Балалар,тақтаға назар аударсақ.Сіздер кімді көріп отырсыздар? Жалпы, «әже» қандай болуы керек? Мысалы, мен үшін әже дана болу керек. Ал сіздер үшін әже қандай? Қызығушылықты ояту.Тақтада екі әженің бейнесін көрсетіп,. бейнеролик арқылы екі әженің бейнесін талдап, Абай, Мұхтар, Шоқанның әжелері туралы мысал келтіріп айтамын. Оқушылардың пікірін тыңдаймын. Бүгінгі сабақтың тақырыбына болжам жасап көрсек. Ендеше,балалар, бүгін сіздер Нұрдаулет Ақыштың «Нағыз әже» әңгімесімен танысасыздар. Оқу мақсатын айтамын. Жалпы бұл әңгімедегі жазушының мақсаты- қыздарына өз әжесі сияқты нағыз қазақи кейіптегі кеуананы көрсету еді. Оның ойы- әже деген жарықтықтың анау-мынау қарапайым адам емес, былайғы жұрттан өзгеше, ардақты да құрметті жан екенін, мейірімді, дана екенін сәбилеріне көрсеткісі келді. Жазушы, өзі көргісі келген «нағыз әжені» балаларына көрсете алды ма оны біз сабақ барысында түсінетін боламыз. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Әже ұғымына өзіндік пікірлерін білдіреді. Бейнеролик арқылы сабақтың тақырыбын болжайды. |
Қалыптастырушы бағалау
Жауаптарына «Жарайсың!» «Жақсы!» «Тамаша жауап!» |
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы, АКТ
Презентация |
|
Сабақтың ортасы
25минут
3 минут |
Мағынаны тану. Ең алдымен жазушы туралы ақпарат алайық. Қысқаша мазмұнын түсіндіріп беремін. Балалар, бүгін біз шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайтын боламыз. 1-тапсырма.Топтық жұмыс. Сіздердің алдарыңызда қысқаша мәтін бөліктері берілген, сол арқылы сіздер тақырыбын анықтайсыздар.Екінші топ шығарманың идеясын айтасыздар. Дескриптор: - әңгіменің тақырыбын анықтайды; - әңгіменің идеясын анықтайды; - өз ойын дәлелдейді. [2 балл] 2-тапсырма. ТЖ. «QR»код арқылы тапсырма беру.1-топ: Шығармадағы әженің портретін тауып оқиды. 2-топ: Шығармадағы әженің сыртқы келбетін анықтайды. Дескриптор: -Шығармадағы әженің портретін табады; -Сыртқы келбетіне анықтайды [3 балл] Сөздер сыры. Кимешек, ұршық сөздеріне түсінік беру.
3-тапсырма. «Wordwall» бағдарламасы арқылы әженің іс-әрекеттерін таңдау арқылы образын анықтайды, өмірмен байланыстырады.
Дескриптор: -Іс-әрекетіне баға береді; -Образын анықтайды. -Өмірмен байланыстырады.[3 балл] Ой қорыту. Жеке жұмыс. ПОПС формуласы арқылы ой қорыту «Нағыз әже қандай болу керек?» Менің ойымша...... Cебебі мен оны былай түсіндіремін.... Оны мен былай дәлелдей аламын.... Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім......... [2 балл] Б.Момышұлының сөзімен қорытынды жасау. «Тәтті пікірлер» арқылы бағалау. Үйге тапсырма: Әңгімені оқып, жоспар құру. |
Жазушы туралы ақпаратты тыңдайды
Мәтін бөліктері арқылы тақырыбы мен идеясын табады, өз ойын дәлелдейді
«QR»код арқылы берілген мәтінді оқып, әженің портретін тауып, сыртқы келбетін анықтайды. Сөздердің мағынасын мұғалімнің көмегімен түсінеді.
Оқушылар жеке жұмыс жасайды. «Нағыз әже қандай болу керек?»
|
ҚБ : «Қуаттандыру»
Жауаптарына «Жарайсың!» «Жақсы!» «Тамаша жауап!»
ҚБ : «Қуаттандыру»
ҚБ : «Қуаттандыру»
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
Стикер АКТ «QR»код»
«Wordwall»
|
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Кері байланыс «Classroom» арқылы кері байланыс алу. |
|
||
шағым қалдыра аласыз













