НАҒЫЗ ӘЖЕ ҚАЙДА. АЖАРДЫҢ ӘЖЕСІ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

НАҒЫЗ ӘЖЕ ҚАЙДА. АЖАРДЫҢ ӘЖЕСІ

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім: «Отбасы құндылықтары»

Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Нағыз әже қайда?». Ажардың әжесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: «Менің атым Қожа» хикаятындағы кейіпкерлер бейнесін анықтау;

Көпшілігі: шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін анықтау;

Кейбір оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.

Бағалау критерийі

  • Көркем шығармадан кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын суреттейді.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру:

Сын есімдер арқылы «Нағыз әже» қасиеттерін жазу арқылы әжеге деген махаббатты таныту.

Қызығушылықты ояту. «Орнын тап» әдісі. Мәтінді оқи отырып, екі әженің келбетін білдіретін тіркестерді жазып шығады, бірін-бірі толықтырады, кейін берілген үзіндімен жұмыс жасайды, сөздерді орнына қойып жазып шығады.

Мақсатым- қыздарыма өз ..... сияқты нағыз қазақи кейіптегі .... көрсету еді. Ондағы ойым- әже деген жарықтықтың анау-мынау қарапайым адам емес, былайғы жұрттан өзгеше, .... да ..... жан екенін сәбилер шын көңілімен сезінсін, оларды не үшін .... керегін түсінсін деген ниет.

Сол түні өз .... түсіме кіріпті. Осыдан отыз жыл бұрынғы қалпы, басында ..... бар екен деймін. Ескі .... ыңылдап ән айтып, ..... иіріп отыр. Мен болсам әжемнің бүйіріне басымды тығып, еш алаңсыз .... жеп жатыр екем.

Қажетті сөздер: (әжем, ұршық, құрметтеу,аппақ кимешегі, мақаммен, кейуананы, ардақты, ірімшік, қасиетті)

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.

Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады.

«Орнын тап» әдісі. Мәтінді оқи отырып, екі әженің келбетін білдіретін тіркестерді жазып шығады, бірін-бірі толықтырады, кейін берілген үзіндімен жұмыс жасайды, сөздерді орнына қойып жазып шығады.

Қалыптастырушы бағалау





ҚБ «Одағайлар» әдісі

Оооооо! – тамаша жауап;

Оййййй! – төмен жауап


5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы



Сабақтың ортасы







































Мағынаны тану.

- Балалар, Енді хикаятты қаншалықты меңгердіңдер, кейіпкерлер қандай әсер қалдырды, қандай ой түйдіңдер, осының барлығы бүгінгі сабақ барысында байқалып, бағаланбақ.

«Сезімді ояту» әдісі

Сезімді ояту

Елестету

Нағыз әженің бейнесін қалай елестетесің?


Сүйсіну

Балалардың қандай қылығына сүйсіндің?


Жек көру

Қандай әрекет ұнамады?


Жаны ашу

Шығарманың қай жерінде аяушылық сезімің пайда болды?


Өкініш

Өкініш сезімі пайда болды ма , қашан?


Таңдану

Таңғалып риза болған сәтің ше?


Дескриптор:

- Кейіпкер бейнесін елестету арқылы сипаттайды;

- Кейіпкердің өзіне ұнаған қасиетіне сүйсінеді;

- кейіпкердің ұнамаған қасиетін талдайды;

- Кейіпкерге жаны аяушылық сезімін білдіреді;

- Кейіпкер іс-әрекетіне байланысты өкініш сезімін білдіреді;

- Кейіпкердің іс-әрәкетіне таңданады.

ҚБ
Тапсырма. Оқушылар жеке жұмыс жасайды.

«Нағыз әже қандай болу керек?» деген тақырыпқа мәтін құрайды.

«Мені түсін» оқыта үйрету ойыны арқылы жұмыс жасайды.

Яғни әр оқушы өзі осы мәтінде болу керек бес сөз тіркесін жазады, оны көршісіне береді, ол сол сөз тіркестерін өз мәтінінде пайдалануы керек

  • Мәтінде жалпы әже туралы өз ойларын жазады;

  • «Нағыз әже» ұғымын 5 cөйлем арқылы жазады

  • Ұсынылған сөз тіркестерін пайдаланады

Дескрипторлар:

  • Мәтінде жалпы әже туралы өз ойларын жазады;

  • «Нағыз әже» ұғымын 5 cөйлем арқылы жазады

  • Ұсынылған сөз тіркестерін пайдаланады

ҚБ

Ой қорыту.

«Нағыз әже дегенде...» ойыма не келеді ?

Оқушылар «Сезімді ояту» әдісі арқылы кейіпкер бейнесін талдайды.










Кестемен жұмыс жүргізеді.























Оқушылар жеке жұмыс жасайды.

«Нағыз әже қандай болу керек?» деген тақырыпқа мәтін құрайды.


Сабақты бекіту мақсатында ойларын қорытындылайды.






ҚБ «Одағайлар» әдісі

Оооооо! – тамаша жауап;

Оййййй! – төмен жауап








ҚБ






ҚБ «Одағайлар» әдісі

Оооооо! – тамаша жауап;

Оййййй! – төмен жауап

5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы


Оқулықпен жұмыс



А3 парағы,оқулық, маркер



стикер

Сабақтың соңы



Кері байланыс

Кері байланыс: «3-2-1» стратегиясы

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.04.2024
453
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі