|
Бөлім: «Отбасы құндылықтары» |
Мектеп: Б.Биболатұлы ЖББМ Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||
|
Күні:28.04.2025ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Есқараева Г.А |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?». Қонақта |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу, шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Портрет, ат қою, кейіпкер, образ ұғымдарын түсінеді, қолданады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ажардың әжесі. Райхан,Ая,Азат,Жолдастың жұбайы,Жолдас Ұршық,кимешек,қасиетті,кейуана,ірімшік,құрметтеу. |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Н. Ақыш «Нағыз әже қайда?» |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «шеңбер құру» әдісі арқылы. Сын есімдер арқылы «Нағыз әже» қасиеттерін айту арқылы бір-біріне ыстық лебіздерін білдіреді. Үй тапсырмасы «Wordwall» платформасымен «Орнын тап» әдісі. Мәтінді оқи отырып, екі әженің келбетін білдіретін тіркестерді жазып шығады, бірін-бірі толықтырады, кейін берілген үзіндімен жұмыс жасайды, сөздерді орнына қойып жазып шығады. Мақсатым- қыздарыма өз ..... сияқты нағыз қазақи кейіптегі .... көрсету еді. Ондағы ойым- әже деген жарықтықтың анау-мынау қарапайым адам емес, былайғы жұрттан өзгеше, .... да ..... жан екенін сәбилер шын көңілімен сезінсін, оларды не үшін .... керегін түсінсін деген ниет. Сол түні өз .... түсіме кіріпті. Осыдан отыз жыл бұрынғы қалпы, басында ..... бар екен деймін. Ескі .... ыңылдап ән айтып, ..... иіріп отыр. Мен болсам әжемнің бүйіріне басымды тығып, еш алаңсыз .... жеп жатыр екем. Қажетті сөздер: (әжем, ұршық, құрметтеу,аппақ кимешегі, мақаммен, кейуананы, ардақты, ірімшік, қасиетті) Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. Оқушыларды әженің суреті арқылы екі топқа бөлу |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. «Орнын тап» әдісі. Мәтінді оқи отырып, екі әженің келбетін білдіретін тіркестерді жазып шығады, бірін-бірі толықтырады, кейін берілген үзіндімен жұмыс жасайды, сөздерді орнына қойып жазып шығады.
|
Қалыптастырушы бағалау ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. - Балалар, Енді хикаятты қаншалықты меңгердіңдер, кейіпкерлер қандай әсер қалдырды, қандай ой түйдіңдер, осының барлығы бүгінгі сабақ барысында байқалып, бағаланбақ. «Салыстыру аймағы» әдісі
Дескриптор
ҚБ Тапсырма. Топтық жұмыс
Тұрақты тіркестер: жүзінен нұры төгілген, екі иығына екі кісі мінгендей, жылы шырайлы, қыздың жиған жүгіндей, он саусағынан өнер тамған, екі көзі мейірімге толы, жұмыртқадан жүн қырыққан, ақ жарқын, тайға таңба басқандай, тарам-тарам әжімді, үріп ауызға салғандай, жүрегінің түгі бар, әңгімесі жарасатын, мұрынын шүйіру, тасы өрге домалап, домалақ жүзді, таяқ тастам жер. «Теріп алу» әдісі арқылы берілген тұрақты сөз тіркестерінің ішінен әже портретіне
Дескриптор: 1. Берілген тұрақты сөз тіркестерінің ішінен әже образын ашатын сөздерді теріп алады – 1 2. Теріп алған сөз тіркестерінен әже бейнесін сәйкестендіреді - 1 ҚБ Сергіту сәті Асыл әжем әнімен
3- тапсырма: «Кейіпкерлерді таны» Кімнің сөзі не портреті екенін анықтау.
Үй тапсырмасы «Синквейн» стратегиясын қолданып, «Әже» сөзімен бесжолды өлең құрастырыңдар. 1- жол: Тақырыптың атауы (зат есім) 2-жол: Тақырыпты сипаттайтын екі сөз (сын есі) 3-жол: Тақырып туралы қимылды білдіретін үш сөз (етістік) 4-жол: Тақырыпқа қатысты төрт сөзден тұратын сөз орамы 5-жол: Тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз
|
Оқушылар «Салыстыру аймағы» әдісі бойынша балалардың қиялындағы әже мен қонақта көрген әженің образын ашыңдар. Өз әжелерің мен шығармадағы әженің образын салыстырыңдар.
Кестемен жұмыс жүргізеді.
Оқушылар топтық жұмыс жасайды. «Теріп алу» әдісі арқылы берілген тұрақты сөз тіркестерінің ішінен әже портретіне
«Кейіпкерлерді таны» Кімнің сөзі не портреті екенін анықтау.
Сабақты бекіту мақсатында ойларын қорытындылайды.
|
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
ҚБ
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
стикер |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Кері байланыс «PowerPoint» арқылы кері байланыс беру
|
|
|||||||||||||||||||||
Келісілді: Л.Алсейтова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нағыз әже қайда? ҚМЖ 5- сынып
Нағыз әже қайда? ҚМЖ 5- сынып
|
Бөлім: «Отбасы құндылықтары» |
Мектеп: Б.Биболатұлы ЖББМ Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||
|
Күні:28.04.2025ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Есқараева Г.А |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?». Қонақта |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу, шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Портрет, ат қою, кейіпкер, образ ұғымдарын түсінеді, қолданады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ажардың әжесі. Райхан,Ая,Азат,Жолдастың жұбайы,Жолдас Ұршық,кимешек,қасиетті,кейуана,ірімшік,құрметтеу. |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Н. Ақыш «Нағыз әже қайда?» |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «шеңбер құру» әдісі арқылы. Сын есімдер арқылы «Нағыз әже» қасиеттерін айту арқылы бір-біріне ыстық лебіздерін білдіреді. Үй тапсырмасы «Wordwall» платформасымен «Орнын тап» әдісі. Мәтінді оқи отырып, екі әженің келбетін білдіретін тіркестерді жазып шығады, бірін-бірі толықтырады, кейін берілген үзіндімен жұмыс жасайды, сөздерді орнына қойып жазып шығады. Мақсатым- қыздарыма өз ..... сияқты нағыз қазақи кейіптегі .... көрсету еді. Ондағы ойым- әже деген жарықтықтың анау-мынау қарапайым адам емес, былайғы жұрттан өзгеше, .... да ..... жан екенін сәбилер шын көңілімен сезінсін, оларды не үшін .... керегін түсінсін деген ниет. Сол түні өз .... түсіме кіріпті. Осыдан отыз жыл бұрынғы қалпы, басында ..... бар екен деймін. Ескі .... ыңылдап ән айтып, ..... иіріп отыр. Мен болсам әжемнің бүйіріне басымды тығып, еш алаңсыз .... жеп жатыр екем. Қажетті сөздер: (әжем, ұршық, құрметтеу,аппақ кимешегі, мақаммен, кейуананы, ардақты, ірімшік, қасиетті) Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. Оқушыларды әженің суреті арқылы екі топқа бөлу |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. «Орнын тап» әдісі. Мәтінді оқи отырып, екі әженің келбетін білдіретін тіркестерді жазып шығады, бірін-бірі толықтырады, кейін берілген үзіндімен жұмыс жасайды, сөздерді орнына қойып жазып шығады.
|
Қалыптастырушы бағалау ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. - Балалар, Енді хикаятты қаншалықты меңгердіңдер, кейіпкерлер қандай әсер қалдырды, қандай ой түйдіңдер, осының барлығы бүгінгі сабақ барысында байқалып, бағаланбақ. «Салыстыру аймағы» әдісі
Дескриптор
ҚБ Тапсырма. Топтық жұмыс
Тұрақты тіркестер: жүзінен нұры төгілген, екі иығына екі кісі мінгендей, жылы шырайлы, қыздың жиған жүгіндей, он саусағынан өнер тамған, екі көзі мейірімге толы, жұмыртқадан жүн қырыққан, ақ жарқын, тайға таңба басқандай, тарам-тарам әжімді, үріп ауызға салғандай, жүрегінің түгі бар, әңгімесі жарасатын, мұрынын шүйіру, тасы өрге домалап, домалақ жүзді, таяқ тастам жер. «Теріп алу» әдісі арқылы берілген тұрақты сөз тіркестерінің ішінен әже портретіне
Дескриптор: 1. Берілген тұрақты сөз тіркестерінің ішінен әже образын ашатын сөздерді теріп алады – 1 2. Теріп алған сөз тіркестерінен әже бейнесін сәйкестендіреді - 1 ҚБ Сергіту сәті Асыл әжем әнімен
3- тапсырма: «Кейіпкерлерді таны» Кімнің сөзі не портреті екенін анықтау.
Үй тапсырмасы «Синквейн» стратегиясын қолданып, «Әже» сөзімен бесжолды өлең құрастырыңдар. 1- жол: Тақырыптың атауы (зат есім) 2-жол: Тақырыпты сипаттайтын екі сөз (сын есі) 3-жол: Тақырып туралы қимылды білдіретін үш сөз (етістік) 4-жол: Тақырыпқа қатысты төрт сөзден тұратын сөз орамы 5-жол: Тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз
|
Оқушылар «Салыстыру аймағы» әдісі бойынша балалардың қиялындағы әже мен қонақта көрген әженің образын ашыңдар. Өз әжелерің мен шығармадағы әженің образын салыстырыңдар.
Кестемен жұмыс жүргізеді.
Оқушылар топтық жұмыс жасайды. «Теріп алу» әдісі арқылы берілген тұрақты сөз тіркестерінің ішінен әже портретіне
«Кейіпкерлерді таны» Кімнің сөзі не портреті екенін анықтау.
Сабақты бекіту мақсатында ойларын қорытындылайды.
|
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
ҚБ
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
стикер |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Кері байланыс «PowerPoint» арқылы кері байланыс беру
|
|
|||||||||||||||||||||
Келісілді: Л.Алсейтова
шағым қалдыра аласыз





















