|
Бөлім: «Отбасы құндылықтары» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Нағыз әже қайда?». Қонақта |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» хикаятының мазмұнын түсіну; Көпшілігі: шығармадағы көтерілген мәселені анықтау; Кейбір оқушылар: әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау, шығарма идеясын талқылап, өзіндік пікір айту. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жылы сөздер» әдісі арқылы оқушылар шаттық шеңберін құрып, бір-біріне жақсы тілек, жылы лебіздерін білдіреді. Осы күнге сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту Оқушыларға иллюстрациялық суреттер беріледі. Берілген суреттерден «Нағыз әже қайда?»әңгімесіне сай келетін тақырыпты анықтаңыздар.
Оқушыларға тақырыпқа байланысты әдебиет теориясынан қосымша сұрақтар қойылады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушыларға иллюстрациялық суреттер беріледі. Берілген суреттерден «Нағыз әже қайда?»әңгімесіне сай келетін тақырыпты анықтаңыздар. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану. Мұғалім түсіндірмесі Жазушы өз шығармасына тақырып етіп өмір құбылыстарын таңдап алғанда, оларға өзінің бағасын береді ; ол бағада жазушының дүниеге көзқарасы, халықтың мұң-мұқтажы жататыны сөзсіз. Себебі “Әдебиетші – халықтың көзі, құлағы және үні. Ол өз халқының көңіл күйін, тілегін, қамын, үмітін, құштарлығын, мүддесін, қасиетін қабылдайды, қалыптастырады, суреттейді”. Сонымен, тақырып – жазушы суреттеп отырған өмір құбылысы болса, идея – жазушының сол өзі суреттеп отырған өмір құбылысы туралы айтқысы келген ойы, сол өмір құбылысына берген бағасы.
Әңгіменің тақырыбы мен жазушының идеясын анықтаңыздар. Не себепті жазушы әңгімені «Нағыз әже қайда?» деп атаған. (тапсырманы орындауға арналған көмекші сөздер: тақырыбын анықтауға арналған тірек сөздер: нағашы апа, әже, әженің мейірімі. Идеясын анықтауға арналған тірек сөздер: әженің ертегісі, ата мен апа тәрбиесі, немере, жиен әженің баласы.)
Дескриптор: - әңгіменің тақырыбын анықтайды; - әңгіменің идеясын анықтайды; - өз ойын дәлелдейді. ҚБ Тапсырма. Сараланған тапсырмалар әңгіме мазмұны бойынша жүргізіледі. А деңгейі. «Драма» әдісі бойынша әңгіме мазмұнын рөлге бөліп баяндайды. Дескрипторлар
В деңгейі. «Концептуалдық кесте» әдісі бойынша кестені толтырады.
Дескрипторлар:
С деңгейі. «Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы шығармадағы әжені өзінің әжесімен салыстыра отырып, суреттеп беріңдер. Дескрипторлар
Бекіту. «Мен түйген түйін» әдісі Әңгіменің негізгі ойын 3 сөйлеммен тұжырымдап, 1 мақал-мәтелмен түйіндеңдер..
Дескрипторлар:
ҚБ |
Оқушылар әдебиет теориясы бойынша мәлімет алады.
Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.Шығарма атауына байланысты өз пікірін білдіреді.
Сараланған тапсырмалар әңгіме мазмұны бойынша жүргізіледі. «Драма» әдісі бойынша әңгіме мазмұнын рөлге бөліп баяндайды. «Концептуалдық кесте» әдісі бойынша кестені толтырады.
«Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы шығармадағы әжені өзінің әжесімен салыстыра отырып, суреттеп беріңдер. Әңгіменің негізгі ойын 3 сөйлеммен тұжырымдап, 1 мақал-мәтелмен түйіндеңдер.. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
стикер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Шығарманы оқу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
нАҒЫЗ ӘЖЕ ҚАЙДА. ҚОНАҚТА
нАҒЫЗ ӘЖЕ ҚАЙДА. ҚОНАҚТА
|
Бөлім: «Отбасы құндылықтары» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Нағыз әже қайда?». Қонақта |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» хикаятының мазмұнын түсіну; Көпшілігі: шығармадағы көтерілген мәселені анықтау; Кейбір оқушылар: әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау, шығарма идеясын талқылап, өзіндік пікір айту. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жылы сөздер» әдісі арқылы оқушылар шаттық шеңберін құрып, бір-біріне жақсы тілек, жылы лебіздерін білдіреді. Осы күнге сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту Оқушыларға иллюстрациялық суреттер беріледі. Берілген суреттерден «Нағыз әже қайда?»әңгімесіне сай келетін тақырыпты анықтаңыздар.
Оқушыларға тақырыпқа байланысты әдебиет теориясынан қосымша сұрақтар қойылады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушыларға иллюстрациялық суреттер беріледі. Берілген суреттерден «Нағыз әже қайда?»әңгімесіне сай келетін тақырыпты анықтаңыздар. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану. Мұғалім түсіндірмесі Жазушы өз шығармасына тақырып етіп өмір құбылыстарын таңдап алғанда, оларға өзінің бағасын береді ; ол бағада жазушының дүниеге көзқарасы, халықтың мұң-мұқтажы жататыны сөзсіз. Себебі “Әдебиетші – халықтың көзі, құлағы және үні. Ол өз халқының көңіл күйін, тілегін, қамын, үмітін, құштарлығын, мүддесін, қасиетін қабылдайды, қалыптастырады, суреттейді”. Сонымен, тақырып – жазушы суреттеп отырған өмір құбылысы болса, идея – жазушының сол өзі суреттеп отырған өмір құбылысы туралы айтқысы келген ойы, сол өмір құбылысына берген бағасы.
Әңгіменің тақырыбы мен жазушының идеясын анықтаңыздар. Не себепті жазушы әңгімені «Нағыз әже қайда?» деп атаған. (тапсырманы орындауға арналған көмекші сөздер: тақырыбын анықтауға арналған тірек сөздер: нағашы апа, әже, әженің мейірімі. Идеясын анықтауға арналған тірек сөздер: әженің ертегісі, ата мен апа тәрбиесі, немере, жиен әженің баласы.)
Дескриптор: - әңгіменің тақырыбын анықтайды; - әңгіменің идеясын анықтайды; - өз ойын дәлелдейді. ҚБ Тапсырма. Сараланған тапсырмалар әңгіме мазмұны бойынша жүргізіледі. А деңгейі. «Драма» әдісі бойынша әңгіме мазмұнын рөлге бөліп баяндайды. Дескрипторлар
В деңгейі. «Концептуалдық кесте» әдісі бойынша кестені толтырады.
Дескрипторлар:
С деңгейі. «Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы шығармадағы әжені өзінің әжесімен салыстыра отырып, суреттеп беріңдер. Дескрипторлар
Бекіту. «Мен түйген түйін» әдісі Әңгіменің негізгі ойын 3 сөйлеммен тұжырымдап, 1 мақал-мәтелмен түйіндеңдер..
Дескрипторлар:
ҚБ |
Оқушылар әдебиет теориясы бойынша мәлімет алады.
Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.Шығарма атауына байланысты өз пікірін білдіреді.
Сараланған тапсырмалар әңгіме мазмұны бойынша жүргізіледі. «Драма» әдісі бойынша әңгіме мазмұнын рөлге бөліп баяндайды. «Концептуалдық кесте» әдісі бойынша кестені толтырады.
«Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы шығармадағы әжені өзінің әжесімен салыстыра отырып, суреттеп беріңдер. Әңгіменің негізгі ойын 3 сөйлеммен тұжырымдап, 1 мақал-мәтелмен түйіндеңдер.. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
стикер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Шығарманы оқу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















