Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып 9 |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Н. Айтұлы "Бәйтерек" поэмасының тілі. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.1 Көркем шығарманың тілі |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді |
|||||||
|
Тілдік дағдылар |
Құбылту мен айшықтауға байланысты әдеби-теориялық ұғымдар |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, география |
|||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, сабаққа назар аудару. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.
Қызығушылықты
ояту. «Сен – маған, мен – саған»
әдісі бойынша оқушылар жұпта көркемдегіш құралдарға байланысты
сұрақтар қойып, жауап алады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушыларды түгендеп, сабаққа назар аудару. «Сен – маған, мен – саған» әдісі бойынша оқушылар жұпта көркемдегіш құралдарға байланысты сұрақтар қойып, жауап алады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ
|
9-сынып қазақ әдебиеті |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Әр топқа поэмадан бір бөлімнен беріледі. 1-тапсырма. Поэмадан берілген бөлімге сатылай-кешенді талдау жасау. Тақырыбы: Идеясы: Жанр түрі: Шумақ: Тармақ: Бунақ: Буын саны: Ұйқас түрі: Тіл байлығы: Көркемдегіш құралдар: Тәрбиелік мәні:
Дескриптор:
Бағалау: топтар сағат тілі бағытымен бірін-бірі бағалайды. 2-тапсырма. «Модерация» әдісі.
Әр топқа 5 стикерден таратылады. Олар әр стикерге поэмадан бір көркемдік әдісті мысалымен жазады. Мүмкіндігінше көркемдік әдісті қайталамау керек. Әр топ тақтаға кезекпен шығып, стикердегі көркемдік әдісті оқып, стикерді тақтаға жабыстырады. Қалған топтар ол стикерді жауапты бағалай отырып, жабыстыру-жабыстырмау керектігі туралы ойларын білдіріп отырады. Бір көркемдік әдіс екінші бір топта екінші рет қайталанып келсе, ол модерациядан өтпейді, яғни тақтаға жабыстырылмайды. Осылайша көп стикер жабыстырған топ жеңімпаз атанады. Соңында автордың қолданған көркемдегіш құралдары жалпы саны анықталып, автор стиліне баға береді. Дескриптор:
Бағалау: «Бас бармақ» әдісімен бағалайды |
Әр топқа поэмадан бір бөлімнен беріледі. 1-тапсырма. Поэмадан берілген бөлімге сатылай-кешенді талдау жасау. Әр топқа 5 стикерден таратылады. Олар әр стикерге поэмадан бір көркемдік әдісті мысалымен жазады. Мүмкіндігінше көркемдік әдісті қайталамау керек. Әр топ тақтаға кезекпен шығып, стикердегі көркемдік әдісті оқып, стикерді тақтаға жабыстырады. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
Әдебиет теориясы |
||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия. Үйге тапсырма: Поэмадан үзінді жаттау |
|
||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||||
|
Оқушыларға көбірек қолдау көрсету мақтау сөздерін айтамын, қабілеттері одан әрі шыңдау үшін көшбасшылық қасиеттерін дамытамын, күрделі тапсырма беремін. |
Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін кері байланыс арқылы анықтаймын. |
Тарих, география пәндерімен байланысы бар. Қауіпсіздік ережелері сақталады (сергіту жаттығулары, ойындар). Құрмет, елжандылық құндылықтары қалыптасады. |
||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Н.Айтұлы Бәйтерек поэмасының тілі
Н.Айтұлы Бәйтерек поэмасының тілі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып 9 |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Н. Айтұлы "Бәйтерек" поэмасының тілі. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.1 Көркем шығарманың тілі |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді |
|||||||
|
Тілдік дағдылар |
Құбылту мен айшықтауға байланысты әдеби-теориялық ұғымдар |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, география |
|||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, сабаққа назар аудару. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.
Қызығушылықты
ояту. «Сен – маған, мен – саған»
әдісі бойынша оқушылар жұпта көркемдегіш құралдарға байланысты
сұрақтар қойып, жауап алады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушыларды түгендеп, сабаққа назар аудару. «Сен – маған, мен – саған» әдісі бойынша оқушылар жұпта көркемдегіш құралдарға байланысты сұрақтар қойып, жауап алады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ
|
9-сынып қазақ әдебиеті |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Әр топқа поэмадан бір бөлімнен беріледі. 1-тапсырма. Поэмадан берілген бөлімге сатылай-кешенді талдау жасау. Тақырыбы: Идеясы: Жанр түрі: Шумақ: Тармақ: Бунақ: Буын саны: Ұйқас түрі: Тіл байлығы: Көркемдегіш құралдар: Тәрбиелік мәні:
Дескриптор:
Бағалау: топтар сағат тілі бағытымен бірін-бірі бағалайды. 2-тапсырма. «Модерация» әдісі.
Әр топқа 5 стикерден таратылады. Олар әр стикерге поэмадан бір көркемдік әдісті мысалымен жазады. Мүмкіндігінше көркемдік әдісті қайталамау керек. Әр топ тақтаға кезекпен шығып, стикердегі көркемдік әдісті оқып, стикерді тақтаға жабыстырады. Қалған топтар ол стикерді жауапты бағалай отырып, жабыстыру-жабыстырмау керектігі туралы ойларын білдіріп отырады. Бір көркемдік әдіс екінші бір топта екінші рет қайталанып келсе, ол модерациядан өтпейді, яғни тақтаға жабыстырылмайды. Осылайша көп стикер жабыстырған топ жеңімпаз атанады. Соңында автордың қолданған көркемдегіш құралдары жалпы саны анықталып, автор стиліне баға береді. Дескриптор:
Бағалау: «Бас бармақ» әдісімен бағалайды |
Әр топқа поэмадан бір бөлімнен беріледі. 1-тапсырма. Поэмадан берілген бөлімге сатылай-кешенді талдау жасау. Әр топқа 5 стикерден таратылады. Олар әр стикерге поэмадан бір көркемдік әдісті мысалымен жазады. Мүмкіндігінше көркемдік әдісті қайталамау керек. Әр топ тақтаға кезекпен шығып, стикердегі көркемдік әдісті оқып, стикерді тақтаға жабыстырады. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
Әдебиет теориясы |
||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия. Үйге тапсырма: Поэмадан үзінді жаттау |
|
||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||||
|
Оқушыларға көбірек қолдау көрсету мақтау сөздерін айтамын, қабілеттері одан әрі шыңдау үшін көшбасшылық қасиеттерін дамытамын, күрделі тапсырма беремін. |
Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін кері байланыс арқылы анықтаймын. |
Тарих, география пәндерімен байланысы бар. Қауіпсіздік ережелері сақталады (сергіту жаттығулары, ойындар). Құрмет, елжандылық құндылықтары қалыптасады. |
||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз


















