|
4-бөлім Ұрпақ тәрбиесі |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
М.Шаханов «Нарынқұм зауалы» поэмасының тақырыбы мен идеясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; 7.1.2.1 Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: «Нарынқұм зауалы» поэмасы сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығарманың жанры мен құрылысына талдау жасап, негізгі идеясын анықтай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І.Ұйымдастыру кезеңі Шаттық шеңбері Жүректен жүрекке. Психологиялық ахуал Қызығушылықты ояту. https://www.youtube.com/watch?v=u2qBdKQiEcs
Махамбеттің «Жұмыр – Қылыш» күйін тыңдау, бұл күйдің кімнің туындысы екенін сұрау.Содан кейін осы күйдің ақынның қуғынға ұшырап, ел көзінен жырақ жүрген кезінде туғанын, бірде ақын келіп отырған ауылға Баймағамбет сұлтанның тыңшылары келіп қалып, сондай тығыз-таяң қиын шақта ағайынды Жұмыр, Қылыш деген жігіттер Махамбетті үйіне жасырып, аман алып қалғанын, жігіттердің осы қамқорлығына риза болған ақынның оларға арнап, осы күйін шығарғанын әңгімелеп беремін. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушылар күйден әсер алып, сұрақтарға байланысты өз пікірлерін білдіреді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай ды. |
Көңілді әуен; https://www.youtube.com/watch?v=u2qBdKQiEcs |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану. 1-тапсырма
М.Шаханов туралы мәтін беріледі. «Ментальді
карта» толтыру. Қазақстан Республикасының халық жазушысы Мұхтар Шаханов қазіргі Оңтүстік Қазақстан облысы Қасқасу ауылында дүниеге келген. М.Шахановтың алғашқы өлеңі 1959 жылы «Сырдария» деген атпен жарияланса, «Бақыт» атты тұңғыш өлеңдер жинағы 1966 жылы жарық көрді. Ақынның «Балладалар», «Ғасырларды безбендеу», «Уақыт бедерлері», «Зерде» атты өлеңдер, балладалар мен поэмалар жинақтары бар. «Танакөз», «Сейхундария», «Күретамырды іздеу», «Сенім патшалығы», «Махаббатты қорғау», халық батыры әрі ақын Махамбетке арналған «Нарынқұм зауалы» мен «Жеңілген жеңімпаз хақындағы Отырар дастаны немесе Шыңғыс ханның қателігі» атты поэмалары окырмандардың сүйіспеншілігіне бөленді. Жазушы шығармалары бірнеше тілге аударылып, шетелдерде жарық көрді. Ақынның «Нарынқұм зауалы» поэмасы – дауылпаз ақын Махамбетке арналған поэзиялық шығарма. Дескриптор:
ҚБ ОҚУЛЫҚПЕН ЖҰМЫС. Оқушылар сыныпта «Нарынқұм зауалы» өлеңін кітаптан оқиды. 2-тапсырма.Поэма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау.«Сәйкестендіру кестесі»
Дескриптор:
ҚБ Бекіту. 3-тапсырма.«Сұрақтар тізбегі» мәтін сюжеті бойынша 5 сұрақ дайындап, келесі топқа тапсырады. Жіңішке сұрақтан жуан сұраққа дейін. 1.«Зұлымдықтың жасырынып келетіні жаман-ақ» деген жолдарды қалай түсіндің?
2.«Менің бассыз
қалғандығым 3. Әке үкімі тым қатал емес пе? 4. Мұхаммед пайғамбардың «Әкенің ризалығы – Алланың ризалығы. Әкенің реніші – Алланың реніші» деген сөзін мәтінмен байланыстыруға бола ма?. 5. Не себепті ақын Махамбет туралы мұндай поэма жазды деп ойлайсыз? |
М. Шаханов туралы мәтін беріледі. «Ментальді карта» толтыру.
Оқушылар сыныпта «Нарынқұм зауалы» өлеңін кітаптан оқиды.Поэма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды.
«Сұрақтар тізбегі» мәтін сюжеті бойынша 5 сұрақ дайындап, келесі топқа тапсырады. Жіңішке сұрақтан жуан сұраққа дейін. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды.
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды.
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды.
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
М. Шаханов өмір жолы
http://kitap.kz/audiobook/2422-bota_narinkum/2422-bota_narinkum
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабаққа қорытынды жасап, қорғау, талдау. Топ ішінде өз ойларымен бөліседі
Р Маңыздыы 1 нәрсе Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз 4-бөлім Ұрпақ тәрбиесі Мектеп: Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Сынып:7 Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы М.Шаханов «Нарынқұм зауалы» поэмасының тақырыбы
мен идеясы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
7.1.1.1 Әдеби шығарма сюжетінің
құрамдас бөлшектерін талдау; 7.1.2.1 Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты
гуманистік тұрғыдан талдау; Сабақ
мақсаттары Барлық оқушылар орындай
алады: «Нарынқұм зауалы» поэмасы
сюжетінің құрамдас бөлшектерін
талдайды. Оқушылардың көпшілігі орындай
алады: Шығарманың жанры мен құрылысына талдау
жасап, негізгі идеясын анықтай
алады Кейбір оқушылар орындай
алады: Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік
тұрғыдан талдайды. Жоспар Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы
І.Ұйымдастыру
кезеңі Шаттық шеңбері Жүректен жүрекке. Психологиялық
ахуал Қызығушылықты
ояту. https://www.youtube.com/watch?v=u2qBdKQiEcs Махамбеттің «Жұмыр – Қылыш» күйін тыңдау, бұл
күйдің кімнің туындысы екенін сұрау.Содан кейін осы күйдің ақынның
қуғынға ұшырап, ел көзінен жырақ жүрген кезінде туғанын, бірде ақын
келіп отырған ауылға Баймағамбет сұлтанның тыңшылары келіп қалып,
сондай тығыз-таяң қиын шақта ағайынды Жұмыр, Қылыш деген жігіттер
Махамбетті үйіне жасырып, аман алып қалғанын, жігіттердің осы
қамқорлығына риза болған ақынның оларға арнап, осы күйін шығарғанын
әңгімелеп беремін. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
анықталады. Оқушылар назары сабаққа
аударылады. Оқушылар күйден әсер алып, сұрақтарға байланысты
өз пікірлерін білдіреді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
анықталады. ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы
бағалай ды. Көңілді әуен; https://www.youtube.com/watch?v=u2qBdKQiEcs Сабақтың
ортасы
Мағынаны тану. 1-тапсырма
М.Шаханов туралы мәтін беріледі. «Ментальді
карта» толтыру. Қазақстан Республикасының халық жазушысы Мұхтар
Шаханов қазіргі Оңтүстік Қазақстан облысы Қасқасу ауылында дүниеге
келген. М.Шахановтың алғашқы өлеңі 1959 жылы
«Сырдария»
деген атпен жарияланса, «Бақыт» атты тұңғыш өлеңдер жинағы 1966 жылы жарық көрді.
Ақынның «Балладалар», «Ғасырларды безбендеу»,
«Уақыт бедерлері», «Зерде» атты өлеңдер, балладалар мен поэмалар жинақтары
бар. «Танакөз», «Сейхундария», «Күретамырды
іздеу», «Сенім патшалығы», «Махаббатты
қорғау», халық батыры әрі ақын Махамбетке
арналған «Нарынқұм зауалы»
мен «Жеңілген жеңімпаз хақындағы Отырар дастаны
немесе Шыңғыс ханның қателігі» атты поэмалары окырмандардың сүйіспеншілігіне
бөленді. Жазушы шығармалары бірнеше тілге аударылып, шетелдерде
жарық көрді. Ақынның «Нарынқұм зауалы»
поэмасы – дауылпаз ақын Махамбетке арналған
поэзиялық шығарма. Дескриптор: Автор туралы мәлімет
жинақтайды; Ментальді карта
толтырады. ҚБ ОҚУЛЫҚПЕН ЖҰМЫС. Оқушылар сыныпта «Нарынқұм зауалы» өлеңін
кітаптан оқиды. 2-тапсырма.Поэма сюжетінің құрамдас бөлшектерін
талдау.«Сәйкестендіру
кестесі» Оқиғаның басталуы Махамбеттің өзінің өлерін күні бұрын
сезуі Оқиғаныңбайланысу,
дамуы Сұлтан тыңшыларының батырды қапыда өлтіріп, басын
алуы. Оқиғаныңшиеленісуі Батырдың басы үшін қымбат сый алған жігіттің Шарыктау
шегі Әкесінің ашуға
мінуі. Шешімі Әкенің үкім шығарып, баласын
жазалауы
Дескриптор:
Оқиғаның басталуын
анықтайды;
Байланысуы мен дамуын
анықтайды;
Оқиғаның шиелесуін
анықтайды
Оқиғаның шарықтау шегін
анықтайды.
Шешімін
анықтайды.
ҚБ
Бекіту. 3-тапсырма.«Сұрақтар
тізбегі» мәтін сюжеті бойынша 5 сұрақ дайындап, келесі
топқа тапсырады. Жіңішке сұрақтан жуан сұраққа
дейін.
1.«Зұлымдықтың
жасырынып келетіні жаман-ақ» деген жолдарды қалай
түсіндің?
2.«Менің бассыз
қалғандығым
3. Әке үкімі
тым қатал емес пе?
4. Мұхаммед пайғамбардың «Әкенің ризалығы – Алланың
ризалығы. Әкенің реніші – Алланың реніші» деген сөзін мәтінмен
байланыстыруға бола ма?.
5. Не
себепті ақын Махамбет туралы мұндай поэма жазды деп
ойлайсыз?
М. Шаханов туралы мәтін беріледі.
«Ментальді карта» толтыру.
Оқушылар сыныпта «Нарынқұм зауалы»
өлеңін кітаптан оқиды.Поэма сюжетінің құрамдас бөлшектерін
талдайды.
«Сұрақтар тізбегі» мәтін сюжеті бойынша
5 сұрақ дайындап, келесі топқа тапсырады. Жіңішке сұрақтан жуан
сұраққа дейін.
ҚБ «Нысана»
Оқушы
лар стикер жапсыру арқылы
бағалай
ды.
ҚБ «Нысана»
Оқушы
лар стикер жапсыру арқылы
бағалай
ды.
ҚБ «Нысана»
Оқушы
лар стикер жапсыру арқылы
бағалай
ды.
ҚБ «Нысана»
Оқушы
лар стикер жапсыру арқылы
бағалай
ды.
М. Шаханов өмір
жолы
http://kitap.kz/audiobook/2422-bota_narinkum/2422-bota_narinkum
Сабақтың
соңы
Сабаққа қорытынды жасап, қорғау,
талдау. Топ ішінде өз ойларымен
бөліседі
Р
Маңыздыы 1 нәрсе | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















