Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тексерілді:
|
Тәрбие сағатының тақырыбы: |
«Нашақорлық және құқық бұзушылық»
|
|
|
Қауіпсіздік сабағы: |
«ЗИЯН КЕЛТІРУІ МҮМКІН ҰСЫНЫСТАРДЫ НАҚТЫ ЖӘНЕ БАТЫЛ ТҮРДЕ ҚАБЫЛДАМАУДЫ ҚАЛАЙ ҮЙРЕНУГЕ БОЛАДЫ?» |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Оқушыларға нашақорлықтың зияны мен құқық бұзушылықтың салдары туралы түсінік беру. - Салауатты өмір салтын насихаттау. - Жауапкершілік пен заңға бағынушылық қасиеттерін қалыптастыру. |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
- оқушыларға зиянды ұсыныстардың (нашақорлық, құқық бұзушылық, теріс әрекеттер) қауіптілігі туралы түсінік беру. - Өзіне зиян келтіретін ұсыныстарды нақты және батыл түрде қабылдамау дағдыларын қалыптастыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Заң және тәртіп |
|
|
Апта дәйексөзі |
Жақсы әдеттер жаман әдеттерді жеңеді. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Жағымды атмосфера орнату.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасып, өз орындарына жайғасады. Оқушылар өздеріне берілген сурет бөлшектерін құрастырып, бір суретті толық жинағандар бір топқа бірігеді |
|
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіру.
Талқылау: «Нашақорлық деген не?» – тақырыбында әңгіме қозғау. Нашақорлықтың денсаулыққа, психикаға және қоғамға тигізетін зияны туралы түсінік беру.
1 – тапсырма Оқушыларды үш топқа бөліп, әр топқа тақырыптар беру: 1-топ: Нашақорлықтың алдын алу жолдары 2-топ: Құқық бұзушылықтың салдары 3-топ: Жастар арасында салауатты өмір салтын қалыптастыру 2 – тапсырма Пікірталас.
|
Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдап, өз ойларын ортаға салады Оқушылар суреттермен жұмыс жасайды Оқушылар қысқаметражды бейнебаянды тамашалап, сұрақтарға жауап береді Топтар өздеріне берілген тақырыптар бойынша постер қорғайды Оқушылар өз ойларымен бөліседі. |
Презентация
|
|
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) |
Кіріспе Кіріспе (2 минут): 2. Негізгі бөлім(6 минутқа дейін): - Презентация: «Жоқ» деп айта білудің маңыздылығы, - Жағдайлардың мысалдары. - Бас тарту мысалдарын талқылау: «Ұсынысыңызға рақмет, бірақ мен мұны жасай алмаймын»; «Маған бұл идеяға қонымсыз, сондықтан мен бас тартамын»; «Мен бұл көңілді болуы мүмкін екенін түсінемін, бірақ маған олай емес»; «Мен мұны қаламаймын және жасамаймын»; «Мен мұндай жағдайлардан аулақ болғанды жөн көремін. Ондайды ұнатпаймын». Адамдардың өзмүдделерін ұмытып кетуінің басқа себептері бар: ✓ ренжітуге немесе ашулануға құлықсыздық; ✓ жеке шегараларды белгілей алмау; ✓ «жақсы» болып көріну мүмкіндігі; ✓ ерекшелену қажеттілігі; ✓ қарым-қатынасты сақтауға деген ұмтылыс. Практикалықбөлім: Рольдік ойын. 1. «Жоқ, рақмет!» деп нақты айту керек. 2. Себебін түсіндіріңіз немесе сылтау табыңыз. «Жоқ, рақмет, мен оны қолданбаймын», «Мен алмаймын. Ата-анам мені тексереді», «Менің жаттықтырушым мені іздейді», «Мен мұғаліммен кездесемін». 3. Әңгіме тақырыбын өзгерту. «Мен өте күлкілі жаңа фильм көрдім» 4. Мүмкіндігінше тезірек кетіңіз. «Кешіріңіз, менде қазір уақыт жоқ». 5. Жағдайдан аулақ болыңыз. Егер сіз есірткі қолданатын немесе ұсынатын адамдар жиналатын жерлерді білсеңіз, онда бұл жерлерден аулақ болыңыз. 6. Жағдайды өзгертіңіз: «Егер сіз нағыз дос болсаңыз, онда мен қиындыққа айналатын нәрсені істеуімді сұрамас едім» Тапсырма: «Ситуациядан шығу» (Рөлдік ойын)- Топтарға өмірлік жағдайлар беріледі. Олар осы жағдайдан қалай дұрыс шығу керектігін талқылайды және рөлдік ойын ретінде көрсетеді. 1-топ: Досың сені заңсыз әрекетке итермелеп жатыр. Не істейсің?
3-топ: Құрдастарың сенен біреуге өтірік айтуыңды сұрады. Қалай әрекет етесің? |
Оқушылар қауіпсіздік сабағымен танысады Топ мүшелері «Ситуацидан шығу» тапсырмаларын орындайды |
https://youtu.be/BCAA6q-DBnc?si=HAiV_l2MG2aIVUEP https://drive.google.com/file/d/1zr0xk3YY5XJuddXYQM36oZSyfRFItux5/view https://drive.google.com/file/d/1PIp-x-SgLIM7NkIeNkE_omo9i3Ud8WbP/view |
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Қорытынды: Оқушыларға сұрақ:
Рефлексия «Жетістік баспалдағы» ?
? Жоғарғы баспалдақ – Барлығын түсіндім, өзіме пайдалы ақпарат алдым. ? Ортаңғы баспалдақ – Кейбір нәрселер түсініксіздеу, әлі де ойлануым керек. ? Төменгі баспалдақ – Маған қиын болды, көбірек түсіндіру қажет. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі сабақтан алған білімдерін көрсетеді.
Оқушылар сабақта қздерін қай деңгейде сезінгенін белгілейді. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нашақорлық және құқық бұзушылық
Нашақорлық және құқық бұзушылық
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тексерілді:
|
Тәрбие сағатының тақырыбы: |
«Нашақорлық және құқық бұзушылық»
|
|
|
Қауіпсіздік сабағы: |
«ЗИЯН КЕЛТІРУІ МҮМКІН ҰСЫНЫСТАРДЫ НАҚТЫ ЖӘНЕ БАТЫЛ ТҮРДЕ ҚАБЫЛДАМАУДЫ ҚАЛАЙ ҮЙРЕНУГЕ БОЛАДЫ?» |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Оқушыларға нашақорлықтың зияны мен құқық бұзушылықтың салдары туралы түсінік беру. - Салауатты өмір салтын насихаттау. - Жауапкершілік пен заңға бағынушылық қасиеттерін қалыптастыру. |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
- оқушыларға зиянды ұсыныстардың (нашақорлық, құқық бұзушылық, теріс әрекеттер) қауіптілігі туралы түсінік беру. - Өзіне зиян келтіретін ұсыныстарды нақты және батыл түрде қабылдамау дағдыларын қалыптастыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Заң және тәртіп |
|
|
Апта дәйексөзі |
Жақсы әдеттер жаман әдеттерді жеңеді. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Жағымды атмосфера орнату.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасып, өз орындарына жайғасады. Оқушылар өздеріне берілген сурет бөлшектерін құрастырып, бір суретті толық жинағандар бір топқа бірігеді |
|
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіру.
Талқылау: «Нашақорлық деген не?» – тақырыбында әңгіме қозғау. Нашақорлықтың денсаулыққа, психикаға және қоғамға тигізетін зияны туралы түсінік беру.
1 – тапсырма Оқушыларды үш топқа бөліп, әр топқа тақырыптар беру: 1-топ: Нашақорлықтың алдын алу жолдары 2-топ: Құқық бұзушылықтың салдары 3-топ: Жастар арасында салауатты өмір салтын қалыптастыру 2 – тапсырма Пікірталас.
|
Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдап, өз ойларын ортаға салады Оқушылар суреттермен жұмыс жасайды Оқушылар қысқаметражды бейнебаянды тамашалап, сұрақтарға жауап береді Топтар өздеріне берілген тақырыптар бойынша постер қорғайды Оқушылар өз ойларымен бөліседі. |
Презентация
|
|
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) |
Кіріспе Кіріспе (2 минут): 2. Негізгі бөлім(6 минутқа дейін): - Презентация: «Жоқ» деп айта білудің маңыздылығы, - Жағдайлардың мысалдары. - Бас тарту мысалдарын талқылау: «Ұсынысыңызға рақмет, бірақ мен мұны жасай алмаймын»; «Маған бұл идеяға қонымсыз, сондықтан мен бас тартамын»; «Мен бұл көңілді болуы мүмкін екенін түсінемін, бірақ маған олай емес»; «Мен мұны қаламаймын және жасамаймын»; «Мен мұндай жағдайлардан аулақ болғанды жөн көремін. Ондайды ұнатпаймын». Адамдардың өзмүдделерін ұмытып кетуінің басқа себептері бар: ✓ ренжітуге немесе ашулануға құлықсыздық; ✓ жеке шегараларды белгілей алмау; ✓ «жақсы» болып көріну мүмкіндігі; ✓ ерекшелену қажеттілігі; ✓ қарым-қатынасты сақтауға деген ұмтылыс. Практикалықбөлім: Рольдік ойын. 1. «Жоқ, рақмет!» деп нақты айту керек. 2. Себебін түсіндіріңіз немесе сылтау табыңыз. «Жоқ, рақмет, мен оны қолданбаймын», «Мен алмаймын. Ата-анам мені тексереді», «Менің жаттықтырушым мені іздейді», «Мен мұғаліммен кездесемін». 3. Әңгіме тақырыбын өзгерту. «Мен өте күлкілі жаңа фильм көрдім» 4. Мүмкіндігінше тезірек кетіңіз. «Кешіріңіз, менде қазір уақыт жоқ». 5. Жағдайдан аулақ болыңыз. Егер сіз есірткі қолданатын немесе ұсынатын адамдар жиналатын жерлерді білсеңіз, онда бұл жерлерден аулақ болыңыз. 6. Жағдайды өзгертіңіз: «Егер сіз нағыз дос болсаңыз, онда мен қиындыққа айналатын нәрсені істеуімді сұрамас едім» Тапсырма: «Ситуациядан шығу» (Рөлдік ойын)- Топтарға өмірлік жағдайлар беріледі. Олар осы жағдайдан қалай дұрыс шығу керектігін талқылайды және рөлдік ойын ретінде көрсетеді. 1-топ: Досың сені заңсыз әрекетке итермелеп жатыр. Не істейсің?
3-топ: Құрдастарың сенен біреуге өтірік айтуыңды сұрады. Қалай әрекет етесің? |
Оқушылар қауіпсіздік сабағымен танысады Топ мүшелері «Ситуацидан шығу» тапсырмаларын орындайды |
https://youtu.be/BCAA6q-DBnc?si=HAiV_l2MG2aIVUEP https://drive.google.com/file/d/1zr0xk3YY5XJuddXYQM36oZSyfRFItux5/view https://drive.google.com/file/d/1PIp-x-SgLIM7NkIeNkE_omo9i3Ud8WbP/view |
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Қорытынды: Оқушыларға сұрақ:
Рефлексия «Жетістік баспалдағы» ?
? Жоғарғы баспалдақ – Барлығын түсіндім, өзіме пайдалы ақпарат алдым. ? Ортаңғы баспалдақ – Кейбір нәрселер түсініксіздеу, әлі де ойлануым керек. ? Төменгі баспалдақ – Маған қиын болды, көбірек түсіндіру қажет. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі сабақтан алған білімдерін көрсетеді.
Оқушылар сабақта қздерін қай деңгейде сезінгенін белгілейді. |
|
шағым қалдыра аласыз





















