Шынаргуль Сагиндыковна Мальшубаева
Павлодар қаласы, Қалижан Бекқожин атындағы
№12 жалпы орта білім беру мектебінің
қазақ тілі мен әдебиет пән мұғалімі
Қазақ әдебиеті 5 «Б» сынып
Сабақтың тақырыбы: Нәсіреддин Серәлиев «Аңсау»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Жазушы өмірі және әңгімесін қорытындылау, оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы алған білім дағдыларын бағалау;
Дамытушылық: Оқушыларды еркін сөйлеуге, ашық пікір айта білуге бағыттау, тіл байлығын жетілдіру, шығармашылық жұмыстар арқылы таным-түсініктерін дамыту;
Танымдық: Оқушылардың оқуға деген саналы көзқарасын арттыру, оқушылар бойында адамгершілік құндылықтарды жетілдіру.
Көрнекілік: тірек сызбалар.
Сабақтың әдісі: дамыта оқыту технологиясы, жобалау технологиясы. (Қ.Бітібаева) түртіп алу технологиясы, топтық жұмыс.
Сабақтың түрі: білімді жүйелеу, жинақтау.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
а) амандасу; ә) кезекші есебі; б) мақсат;
ІІ. Психологиялық дайындық Әр халықтың амандасуын түсіндіру, көрсету, қайталау.
Қазақстанда
– қол
алысады;
Никарагуада
–
иықпен;
Италияда
–
құшақтасады;
Австралияда
– шапалақ ұрып
секіреді;
Зимбабада
–
арқасымен;
Финдар
–
білекпен;
Македонияда – шынтақпен; Жапондар – екі қолын қосып иіледі.
Сабақтың ұраны: «Еңбек етсең ерінбей, бес аласың күлімдей»
Топқа бөлу. Орындық артында жабысқан стикер түстеріне қарай топқа бөлінеді.
І топ. Дарындылар ІІ топ. Ептілер ІІІ топ. Ақылдылар
IV. 1.Басты кейіпкерге хат.
2. Ұлттық тағамдар тақырыбына шығарма.
3. «Ана тілім – қазақ тілі» өлең шығару. Шығармашылық саты
ІІІ. 1. Концептуалдық кесте
2. Семантикалық карта
3. Түсініктеме күнделігі Эвристикалық саты
ІІ. 1. Кейіпкерлерді топтастыру
2. Әңгіменің композициялық құрылымы
3. Әңгімеде кездесетін салт-дәстүр, әдет-ғұрыптар. Алгоритмдік саты
І. 1. Нәсіреддин Серәлиев өмірі, шығармашылығы
2. Аңсау әңгімесі туралы жоспар құру.
3. Әңгіме тақырыбына байланысты мақал-мәтелдер жазу. Оқушы деңгейі
І. Оқушы деңгейі
Постермен жұмыс.
І топ. Дарындылар. Нәсіреддин Серәлиев өмірі, шығармашылығы.
ІІ топ. Ептілер. Аңсау әңгімесі туралы жоспар құру.
ІІІ топ. Ақылдылар. Әңгіме тақырыбына байланысты мақал-мәтелдер жазу.
ІІ. Алгоритмдік саты
І топ. Дарындылар. Кейіпкерлерді топтастыру
Ұ
намды
кейіпкерлер
![]()
Ұ
намсыз
кейіпкерлер
![]()
![]()
Қ
алымбет Ермек
Ермектің анасы
қария
ІІ топ. Ептілер. Әңгіменің композициялық құрылымы.
1.Оқиғаның басталуы:
2.Оқиғаның дамуы:
3.Оқиғаның байланысы:
4.Оқиғаның шиеленісуі:
5.Оқиғаның шарықтау шегі:
6.Оқиғаның шешімі:
7.Қорытынды:
ІІІ топ. Ақылдылар. Әңгіме тақырыбына байланысты мақал-мәтелдер жазу.
ІІІ. Сергіту сәті. «Кім көп есте сақтады?» Проекторда суреттер 4 секунд көрсетіледі. Оқушылар қаншалықты есте сақтаған суреттердің атауын дәптерге жазады.
ІІІ. Эвристикалық саты
І топ. Дарындылар. Концептуалдық кесте
|
р/с |
Кейіпкерлер |
Өмірге қызығушылығы |
Адамгершілік қасиеті |
Кейіпкерлерге берілетін баға |
|
1 |
Қария |
|
|
|
|
2 |
Ермек |
|
|
|
|
3 |
Ермектің анасы |
|
|
|
|
4 |
Қарияның баласы |
|
|
|
ІІ топ. Ептілер. Семантикалық карта
|
р/с |
Шығармадан үзінді |
Қалымбет |
Ермек |
Ермектің анасы |
Балалар |
|
1 |
Ермек, ты куда? |
|
|
|
|
|
2 |
Кемпірім шөлдесең талмарсың деп бес-алты түйір құрт салып еді, содан басқа ештеңе... |
|
|
|
|
|
3 |
Атамыз бар еді сізге ұқсаған.Дүние салғанына жылға таяп қалды... |
|
|
|
|
|
4 |
Ата тығыл, тығыл, оқ тиеді.... |
|
|
|
|
ІІІ топ. Ақылдылар. Түсініктеме күнделігі
Мәтін ішінде кездесетін сөздердің мағынасын ашу.
А
)
зәңкиген
Ә
)
қапырық
Б
)
саяжол
В
)
жаялық
Г
)
алагүлік
Ғ
)
азанда
Д
)
кремпілен
Е
)
қиямет
IV. Шығармашылық саты
І топ. Дарындылар. Басты кейіпкерге хат жазу.
ІІ топ. Ептілер. Ұлттық тағамдар тақырыбына шығарма.
ІІІ топ. Ақылдылар. «Ана тілім – қазақ тілі» өлең шығару.
IV. Кері байланыс
|
Білетінім |
Мен үшін жаңалық, таң қалдырды |
Тереңірек білгім келеді |
|
|
|
|
V.Үйге тапсырма:
-
Осы мәтін бойынша сурет салу.
-
Сөзжұмбақ құрау.
-
15 тест сұрағын құрастыру.
VІ. Өзін-өзі бағалау. Әр оқушы өзіне баға қойып, бағалау шәкіліне (нысанасына) жапсырады.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нәсіреддин Серәлиев «Аңсау» 5-сынып
Нәсіреддин Серәлиев «Аңсау» 5-сынып
Шынаргуль Сагиндыковна Мальшубаева
Павлодар қаласы, Қалижан Бекқожин атындағы
№12 жалпы орта білім беру мектебінің
қазақ тілі мен әдебиет пән мұғалімі
Қазақ әдебиеті 5 «Б» сынып
Сабақтың тақырыбы: Нәсіреддин Серәлиев «Аңсау»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Жазушы өмірі және әңгімесін қорытындылау, оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы алған білім дағдыларын бағалау;
Дамытушылық: Оқушыларды еркін сөйлеуге, ашық пікір айта білуге бағыттау, тіл байлығын жетілдіру, шығармашылық жұмыстар арқылы таным-түсініктерін дамыту;
Танымдық: Оқушылардың оқуға деген саналы көзқарасын арттыру, оқушылар бойында адамгершілік құндылықтарды жетілдіру.
Көрнекілік: тірек сызбалар.
Сабақтың әдісі: дамыта оқыту технологиясы, жобалау технологиясы. (Қ.Бітібаева) түртіп алу технологиясы, топтық жұмыс.
Сабақтың түрі: білімді жүйелеу, жинақтау.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
а) амандасу; ә) кезекші есебі; б) мақсат;
ІІ. Психологиялық дайындық Әр халықтың амандасуын түсіндіру, көрсету, қайталау.
Қазақстанда
– қол
алысады;
Никарагуада
–
иықпен;
Италияда
–
құшақтасады;
Австралияда
– шапалақ ұрып
секіреді;
Зимбабада
–
арқасымен;
Финдар
–
білекпен;
Македонияда – шынтақпен; Жапондар – екі қолын қосып иіледі.
Сабақтың ұраны: «Еңбек етсең ерінбей, бес аласың күлімдей»
Топқа бөлу. Орындық артында жабысқан стикер түстеріне қарай топқа бөлінеді.
І топ. Дарындылар ІІ топ. Ептілер ІІІ топ. Ақылдылар
IV. 1.Басты кейіпкерге хат.
2. Ұлттық тағамдар тақырыбына шығарма.
3. «Ана тілім – қазақ тілі» өлең шығару. Шығармашылық саты
ІІІ. 1. Концептуалдық кесте
2. Семантикалық карта
3. Түсініктеме күнделігі Эвристикалық саты
ІІ. 1. Кейіпкерлерді топтастыру
2. Әңгіменің композициялық құрылымы
3. Әңгімеде кездесетін салт-дәстүр, әдет-ғұрыптар. Алгоритмдік саты
І. 1. Нәсіреддин Серәлиев өмірі, шығармашылығы
2. Аңсау әңгімесі туралы жоспар құру.
3. Әңгіме тақырыбына байланысты мақал-мәтелдер жазу. Оқушы деңгейі
І. Оқушы деңгейі
Постермен жұмыс.
І топ. Дарындылар. Нәсіреддин Серәлиев өмірі, шығармашылығы.
ІІ топ. Ептілер. Аңсау әңгімесі туралы жоспар құру.
ІІІ топ. Ақылдылар. Әңгіме тақырыбына байланысты мақал-мәтелдер жазу.
ІІ. Алгоритмдік саты
І топ. Дарындылар. Кейіпкерлерді топтастыру
Ұ
намды
кейіпкерлер
![]()
Ұ
намсыз
кейіпкерлер
![]()
![]()
Қ
алымбет Ермек
Ермектің анасы
қария
ІІ топ. Ептілер. Әңгіменің композициялық құрылымы.
1.Оқиғаның басталуы:
2.Оқиғаның дамуы:
3.Оқиғаның байланысы:
4.Оқиғаның шиеленісуі:
5.Оқиғаның шарықтау шегі:
6.Оқиғаның шешімі:
7.Қорытынды:
ІІІ топ. Ақылдылар. Әңгіме тақырыбына байланысты мақал-мәтелдер жазу.
ІІІ. Сергіту сәті. «Кім көп есте сақтады?» Проекторда суреттер 4 секунд көрсетіледі. Оқушылар қаншалықты есте сақтаған суреттердің атауын дәптерге жазады.
ІІІ. Эвристикалық саты
І топ. Дарындылар. Концептуалдық кесте
|
р/с |
Кейіпкерлер |
Өмірге қызығушылығы |
Адамгершілік қасиеті |
Кейіпкерлерге берілетін баға |
|
1 |
Қария |
|
|
|
|
2 |
Ермек |
|
|
|
|
3 |
Ермектің анасы |
|
|
|
|
4 |
Қарияның баласы |
|
|
|
ІІ топ. Ептілер. Семантикалық карта
|
р/с |
Шығармадан үзінді |
Қалымбет |
Ермек |
Ермектің анасы |
Балалар |
|
1 |
Ермек, ты куда? |
|
|
|
|
|
2 |
Кемпірім шөлдесең талмарсың деп бес-алты түйір құрт салып еді, содан басқа ештеңе... |
|
|
|
|
|
3 |
Атамыз бар еді сізге ұқсаған.Дүние салғанына жылға таяп қалды... |
|
|
|
|
|
4 |
Ата тығыл, тығыл, оқ тиеді.... |
|
|
|
|
ІІІ топ. Ақылдылар. Түсініктеме күнделігі
Мәтін ішінде кездесетін сөздердің мағынасын ашу.
А
)
зәңкиген
Ә
)
қапырық
Б
)
саяжол
В
)
жаялық
Г
)
алагүлік
Ғ
)
азанда
Д
)
кремпілен
Е
)
қиямет
IV. Шығармашылық саты
І топ. Дарындылар. Басты кейіпкерге хат жазу.
ІІ топ. Ептілер. Ұлттық тағамдар тақырыбына шығарма.
ІІІ топ. Ақылдылар. «Ана тілім – қазақ тілі» өлең шығару.
IV. Кері байланыс
|
Білетінім |
Мен үшін жаңалық, таң қалдырды |
Тереңірек білгім келеді |
|
|
|
|
V.Үйге тапсырма:
-
Осы мәтін бойынша сурет салу.
-
Сөзжұмбақ құрау.
-
15 тест сұрағын құрастыру.
VІ. Өзін-өзі бағалау. Әр оқушы өзіне баға қойып, бағалау шәкіліне (нысанасына) жапсырады.

шағым қалдыра аласыз













