|
5.1В бөлім: Натурал сандардың бөлінгіштігі |
|
||||||||||
|
Мерзімі: |
|
||||||||||
|
Сабақ түрі: жаңа тақырыпты меңгеру |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақ тақырыбы: Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.1.2.7 құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу; |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуге үйрену. |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
2; 3; 5 бөлінгіштік қасиеттерін дұрыс қолданады Жіктеу ретін дұрыс орындайды Барлық көбейткіштерді өсу ретімен жазып және санның дәрежесінің анықтамасын қолдана алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқытудың тілдік мақсаттары Бөлінгіштік қасиетті қолдана отырып , құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуде түсіндіреді Пәндік лексика мен терминология: - Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу; - бөлінгіштік қасиет; - жай сандар; - құрама сандар; - бөлгіш; - еселік; диалогқа қажетті сөйлемдер: - кез келген құрама санды бірден өзгеше кез келген екі көбейткішке жіктеуге болады; - егер санның соңы ... аяқталса,онда ол ... бөлінеді; - егер натурал санның қосындысы... бөлінсе,онда ол... бөлінеді; - кез келген құрама санды жайкөбейткіштерге жіктеуге болады; |
||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұппен(топпен) жұмыс істеу арқылы құндылықтар дариды. |
||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
http://www.fxyz.ru сайтын қолдану |
||||||||||
|
Бастапқы білім |
2,3,5,9,10 бөлінгіштік қасиеті,құрама және жай сандар. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|||||||||
|
Сабақ басы
Мақсат қою (5 минут) |
Оқушыларға 2,3,5 бөлінетін сандары бар карточкалар ұсынылады.Олар өзара келісіп,4 топқа бөлінуі керек. Мақсат:білімдерін тексеру және уақытылы кері байланыс. Үй жұмысын тексеру. Алдын ала дайындалған үлгі бойынша үй жұмыстарын тексеру. Оқушылардың түсінуін бақылайтын сұрақтар кою және олардан түсіндіруді сұрау. Сұрақ: Санның дәрежесі Дәреже түрінде жазыңыз:
Сабақтың басында берілген парақтан жай және құрама сандарды табыңыз.Жай және құрама сандардың анықтамасын еске алыңыз. 2. Мақсат: оқушылардың назар аударуы,сабақ мақсатын анықтау,оқушылардың «жылдам даму аймағы» анықтамасы. Мұғалім тақтада құрама сан жазады.Оқушыларға екі кқбейтінді түрінде елестетуді сұрайды.
Көбейткіштерді жіктеуде көрнекілік ретінде мына кестені қолданыңыз.
Ары қарай сабақ мақсатын жазыңыз. |
|
|||||||||
|
Сабақ ортасы Жаңа білімді игеру үшін оқушылардың біріккен жұмысы(10минут). Сабақты бекіту бойынша бірлескен+жұптық жұмыс (15 минут) |
3. Мақсат:Мәліметтерді игеру,талдау жасау және практикалық жұмыстар арқылы сабақ тақырыбын бекіту. Оқушылар http://www.fxyz.ru пайдаланады,ол жерде құрама санның жіктелуі баған түрінде көрсетілген.
Оқушылар өз мысалдарын көрсете отырып бұл мысалды толықтай түсіндіреді. Сұрақ: Қай тәсіл оңай? Неліктен?Себебін атаңыз. Баған бойынша жіктеуде ең бірінші қай санға бөлген дұрыс? Көбейткіштерге жіктеуде бағалау критерии құрамыз: Оқушылар топтарда өзара критерий бойынша бағалайды.
4. Мақсат: Жаңа білімді қолдану арқылы мақсат бойынша жаңа білімді бекіту. 1. Әр топқа құрама сандар берілген,оларды көбейткіштерге жіктеп,бағанға жазу керек. Жай көбейткіштерге жіктеңіз: а) 216; 162; 144; 512; 675; 1024 б) 60; 180; 220; 350; 400; 1200; 8000 в) 11; 1001; 1225; 21;780; 45630 г) 15, 96, 196, 848, 1053, 78975 Бағалау: Әр оқушы өз жұмысын http://www.fxyz.ru сайтындағы онлайн калькулятормен тексереді. Мүмкіндік болмаған жағдайда мұғалім дұрыс жауаптарды ұсынады.
Жұптық жұмыста келесі тапсырмалар орындалады: 2. 16, 26, 37, 65, 73, 86, 91, 101, 127 сандарының қайсысы құрама сандар, қайсысы жай сандар? Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеңіз. 3. Квадраттың ауданы 121 см2. Квадраттың қабырғасының ұзындығын табыңыз. 4. Көлемі 1) 27 см3; 2) 125 см3 болатын кубтың қырының ұзындығын табыңыз. 5. 1) 2, 7, 32; 2) 7, 22, 3; 3) 13, 5, 3 жай көбейткіштерін өсу ретімен жазып, құрама сандарды табыңыз.
Қосымша есептер:
1.
1)
2)
2. Көбейткіштері:
Қалыптастырушы бағалау сұрақтары: а) жай көбейткіштерге жіктелмейтін құрама сандар болуы мүмкін бе ? б) бір санның көбейткіштерге жіктелуі бірнеше болса, олардың бір бірінен айырмашылығы қандай болады? в)санды жай көбейткіштерге жіктеу дегеніміз не? |
http://school-assistant.ru/?predmet=matematika&theme=razlozenie_na_prostie_mnoziteli
Оқулық «Математика», 5 сынып, Алдамуратова Т.А. |
|||||||||
|
Сабақ соңы Рефлексия (2 минут)
|
6. Мақсат:Қиындықтарды анықтау, мақсатқа жету деңгейін анықтау. Талқылап сабақты қорытындылаймыз: - оқушылар сабақта не үйренді,не білді, - не түсініксіз қалды - тағы немен жұмыс жасау қажет. |
|
|||||||||
|
Үй жұмысы (3 минут) |
7. Мақсаты:сабақты қорытындылау,үй жұмысын дұрыс орындауды қамтамасыз ету.Тапсырма туралы пікір қалдыру,бағыт беру.
Бос орынды 10-ға дейінгі натурал санмен толтырып, келесі түрде жіктелетіндей құрама сандар құрыңыздар:
Алынған сандарды карточкаға жазыңыздар. |
|
|
|
Саралау |
Бағалау |
ҚТ және денсаулық |
|
|
1) Сайттан материалды меңгеру барысында топтық жұмыста деңгейі жоғарырақ оқушылар басқаларына көмектеседі. 2) Балаларға тапсырма орындау барысында өзара оқытуға мүмкіндік беру. Деңгейі жоғарырақ оқушылар сыныптастарына көмек бере алуын ұйымдастыру. |
|
Денсаулықты сақтайтын технологиялар.Қолданылатын физминуткалар. ТҚЕ де қолданылатын пункттер. . |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды ма, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сабақтың жақсы өтуіне не септігін тигізер еді? 1: 2: Мен сабақ барысындасынып туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтар туралы,келесі сабақтарда неге басты назар аударуын ескердім?
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.
|
5.1В бөлім: Натурал сандардың бөлінгіштігі |
|
||||||||||
|
Мерзімі: |
|
||||||||||
|
Сабақ түрі: жаңа тақырыпты меңгеру |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақ тақырыбы: Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.1.2.7 құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу; |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуге үйрену. |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
2; 3; 5 бөлінгіштік қасиеттерін дұрыс қолданады Жіктеу ретін дұрыс орындайды Барлық көбейткіштерді өсу ретімен жазып және санның дәрежесінің анықтамасын қолдана алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқытудың тілдік мақсаттары Бөлінгіштік қасиетті қолдана отырып , құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуде түсіндіреді Пәндік лексика мен терминология: - Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу; - бөлінгіштік қасиет; - жай сандар; - құрама сандар; - бөлгіш; - еселік; диалогқа қажетті сөйлемдер: - кез келген құрама санды бірден өзгеше кез келген екі көбейткішке жіктеуге болады; - егер санның соңы ... аяқталса,онда ол ... бөлінеді; - егер натурал санның қосындысы... бөлінсе,онда ол... бөлінеді; - кез келген құрама санды жайкөбейткіштерге жіктеуге болады; |
||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұппен(топпен) жұмыс істеу арқылы құндылықтар дариды. |
||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
http://www.fxyz.ru сайтын қолдану |
||||||||||
|
Бастапқы білім |
2,3,5,9,10 бөлінгіштік қасиеті,құрама және жай сандар. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|||||||||
|
Сабақ басы
Мақсат қою (5 минут) |
Оқушыларға 2,3,5 бөлінетін сандары бар карточкалар ұсынылады.Олар өзара келісіп,4 топқа бөлінуі керек. Мақсат:білімдерін тексеру және уақытылы кері байланыс. Үй жұмысын тексеру. Алдын ала дайындалған үлгі бойынша үй жұмыстарын тексеру. Оқушылардың түсінуін бақылайтын сұрақтар кою және олардан түсіндіруді сұрау. Сұрақ: Санның дәрежесі Дәреже түрінде жазыңыз:
Сабақтың басында берілген парақтан жай және құрама сандарды табыңыз.Жай және құрама сандардың анықтамасын еске алыңыз. 2. Мақсат: оқушылардың назар аударуы,сабақ мақсатын анықтау,оқушылардың «жылдам даму аймағы» анықтамасы. Мұғалім тақтада құрама сан жазады.Оқушыларға екі кқбейтінді түрінде елестетуді сұрайды.
Көбейткіштерді жіктеуде көрнекілік ретінде мына кестені қолданыңыз.
Ары қарай сабақ мақсатын жазыңыз. |
|
|||||||||
|
Сабақ ортасы Жаңа білімді игеру үшін оқушылардың біріккен жұмысы(10минут). Сабақты бекіту бойынша бірлескен+жұптық жұмыс (15 минут) |
3. Мақсат:Мәліметтерді игеру,талдау жасау және практикалық жұмыстар арқылы сабақ тақырыбын бекіту. Оқушылар http://www.fxyz.ru пайдаланады,ол жерде құрама санның жіктелуі баған түрінде көрсетілген.
Оқушылар өз мысалдарын көрсете отырып бұл мысалды толықтай түсіндіреді. Сұрақ: Қай тәсіл оңай? Неліктен?Себебін атаңыз. Баған бойынша жіктеуде ең бірінші қай санға бөлген дұрыс? Көбейткіштерге жіктеуде бағалау критерии құрамыз: Оқушылар топтарда өзара критерий бойынша бағалайды.
4. Мақсат: Жаңа білімді қолдану арқылы мақсат бойынша жаңа білімді бекіту. 1. Әр топқа құрама сандар берілген,оларды көбейткіштерге жіктеп,бағанға жазу керек. Жай көбейткіштерге жіктеңіз: а) 216; 162; 144; 512; 675; 1024 б) 60; 180; 220; 350; 400; 1200; 8000 в) 11; 1001; 1225; 21;780; 45630 г) 15, 96, 196, 848, 1053, 78975 Бағалау: Әр оқушы өз жұмысын http://www.fxyz.ru сайтындағы онлайн калькулятормен тексереді. Мүмкіндік болмаған жағдайда мұғалім дұрыс жауаптарды ұсынады.
Жұптық жұмыста келесі тапсырмалар орындалады: 2. 16, 26, 37, 65, 73, 86, 91, 101, 127 сандарының қайсысы құрама сандар, қайсысы жай сандар? Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеңіз. 3. Квадраттың ауданы 121 см2. Квадраттың қабырғасының ұзындығын табыңыз. 4. Көлемі 1) 27 см3; 2) 125 см3 болатын кубтың қырының ұзындығын табыңыз. 5. 1) 2, 7, 32; 2) 7, 22, 3; 3) 13, 5, 3 жай көбейткіштерін өсу ретімен жазып, құрама сандарды табыңыз.
Қосымша есептер:
1.
1)
2)
2. Көбейткіштері:
Қалыптастырушы бағалау сұрақтары: а) жай көбейткіштерге жіктелмейтін құрама сандар болуы мүмкін бе ? б) бір санның көбейткіштерге жіктелуі бірнеше болса, олардың бір бірінен айырмашылығы қандай болады? в)санды жай көбейткіштерге жіктеу дегеніміз не? |
http://school-assistant.ru/?predmet=matematika&theme=razlozenie_na_prostie_mnoziteli
Оқулық «Математика», 5 сынып, Алдамуратова Т.А. |
|||||||||
|
Сабақ соңы Рефлексия (2 минут)
|
6. Мақсат:Қиындықтарды анықтау, мақсатқа жету деңгейін анықтау. Талқылап сабақты қорытындылаймыз: - оқушылар сабақта не үйренді,не білді, - не түсініксіз қалды - тағы немен жұмыс жасау қажет. |
|
|||||||||
|
Үй жұмысы (3 минут) |
7. Мақсаты:сабақты қорытындылау,үй жұмысын дұрыс орындауды қамтамасыз ету.Тапсырма туралы пікір қалдыру,бағыт беру.
Бос орынды 10-ға дейінгі натурал санмен толтырып, келесі түрде жіктелетіндей құрама сандар құрыңыздар:
Алынған сандарды карточкаға жазыңыздар. |
|
|
|
Саралау |
Бағалау |
ҚТ және денсаулық |
|
|
1) Сайттан материалды меңгеру барысында топтық жұмыста деңгейі жоғарырақ оқушылар басқаларына көмектеседі. 2) Балаларға тапсырма орындау барысында өзара оқытуға мүмкіндік беру. Деңгейі жоғарырақ оқушылар сыныптастарына көмек бере алуын ұйымдастыру. |
|
Денсаулықты сақтайтын технологиялар.Қолданылатын физминуткалар. ТҚЕ де қолданылатын пункттер. . |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды ма, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сабақтың жақсы өтуіне не септігін тигізер еді? 1: 2: Мен сабақ барысындасынып туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтар туралы,келесі сабақтарда неге басты назар аударуын ескердім?
|
|||
шағым қалдыра аласыз












