|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1В |
Мектеп: №79 мектеп |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: А. Берсүгірова |
|||||||
|
СЫНЫП:5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.7Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
|
||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||
|
||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
|||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||
|
||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||
|
Кезкелген құрама санды жай көбейткіштерге жіктеуге болады Екіден артық бөлгіштері бар сандар құрама сан болады Кез келген құрама санды бір санынан басқаекі көбейткішке жіктеуге болады.Құрама санды жай көбйткіштерге жіктеу-оны тек қана жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазу Құрама санды жай сандардың көбейтіндісі түінде жазуға болады |
||||||||
|
|
||||||||
|
|
||||||||
|
|
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика (шамаларды өлшеуде) Химия (өлшем бірліктерінде ) |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
Натурал сандардың бөлгіштері мен еселктері жай және құрама сандар, бөлінгіштіктің негізгі қасиеттері,бөлінгіштік белгілері,дәреже туралы түсініктері бар. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
1мин 2 мин 3 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.Сәлемдесу.Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. «Қарама-қарсы сап» әдісі бойынша сәлемдесу.Оқушылар бір-бірінің қолын алып, тілек айтып амандасып,көңіл -күйлерін білдіру арқылы сыныптың жағымды эмоциялық ахуалын қалыптастырады. Топқа бөлу(оқушыларды стиерлерге жазылған сандар арқылы жай сандар және құрама сандарға байланысты екі топқа бөлу) І топ- «Жай сандар»ІІ топ-«Құрама сандар» Ой қозғау «Допты лақтыру» әдісібойынша өткен сабақтарға шолу. Мұғалім бір оқушыға допты беру арқылы сұрақ қояды,допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, келесі оқушыға допты беру арқылы сұрақ қояды. .
Дұрыс жауап берген оқушыларды мадақтау Үй жұмысын тексеру «Жұптық әдіс»арқылы интербелсенді тақтадан үй жұмыстарын тексереді «Алақан соғу» әдісі арқылы дұрыстығын айтып отырады. |
стикерлер доп |
|||||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
7 мин 2мин 2 мин 2 мин 2 мин 2мин 2 мин 2 мин 2мин 2 мин 5 мин 2 мин |
Бүгінгі сабақтың мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырамынАКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылы Электронды оқулықтан түсінік беру Топта талқылау арқылы «Бір сөйлемдік қорытынды» әдісі арқылытұжырым жасайды. Топтар бір-бірін "Мадақтау сендвичі" арқылы бағалайды. 1.Топты мақтау.2.Сын айту.3.Ұсыныс айтып,мақтау.Өзін-өзі бақылау парағын толтыру «Ойлан,бөліс,жұптас» әдісі Топтықжұмыс №213 12;18;24;36;45;64 натурал сандарын жай көбейткіштерге жіктеңдер №214х санын оның жай көбейткіштерге жіктелуі бойынша табыңдар 1)х=2*5*7 2)x=3*5*7 3 210 № 330
33
10
Топ мүшелері рөлдерді (уақыт сақшысы, баяндамашы, төраға, бақылаушы) өзара анықтап алады. Әр топтың баяндамашысы өз бақылау парағы арқылы нәтижелерімен,өз жауаптарымен таныстырады. Кері байланыс орнату. 1) Топта жұмыс істеу ұнады ма? 2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен? Әр топтағы оқушылар «Өзін -өзі бағалау» арқылы өздерін бағалайды Тапсырма Жұптық жұмыс «Кім шапшаң» әдісі арқылы 1940ж, 2017ж, 97м, 6, 16, 22, 1 сандарының ішінен жай және құрама сандарды тап.Құрама сандарды жай көбейткіштерге жікте. №216 110;120;150;260;270;380;480 сандарын жай көбейткіштерге жіктеңдер. «Көршіңе бір пікір таңдаңыз!» әдісі арқылы (КБ) Сергіту сәті. (Би қимыл қозғалыстары) Ұжымдық жұмыс «Өзіндік мысал» әдісі арқылы ширату жаттығуларын орындату «Бағдаршам түстері» арқылы (ҚБ) бағалау |
Электрондық оқулық (оқу жоспарындағы сайт) Бақылау парағы оқулық Бағдаршам түстері |
|||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
3+2мин |
Жеке жұмысҚБ тапсырмалары Дескриптор арқылы қалыптастыру бағалау жүргіземін (қосымша1) Рефлексия: «Білім
теңізінеқайықты жіберіңіз» |
Таратпа тапсырмалар Стикерлер |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне құрама сандарды жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазу ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға құрама сандарды көбейткіштерге жіктеп,көбейткіштерін стандарт түрінде жазу арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, мадақтау сэндвичі бойынша жетістіктерін айқындау. 3. Кері байланыс (ауызша) 4. Бағдаршам түстері,өзін –өзі бағалау бойынша (ҚБ) қолдану 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану 6. Білім теңізіне қайықты жіберу арқылы кері байланыс жасау |
Сергіту жаттығуы (Би қимылымен көрсету) Математика кабинетінің қауіпсіздік ережесімен таныстыру |
||||||
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
|
Бөлім Тақырып |
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
|
|
Оқу мақсаты |
5.1.2.7 Құрама сандарды көбейткіштерге жіктеу |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну,қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
-Құрама санды жай көбейткіштерге жіктейді -Құрама санды жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазады |
|
|
Тапсырма |
||
|
1-тапсырма Сандарды жай көбейткіштерге жіктеңіз:
|
||
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
|
-берілген сандарды жай көбейткіштерге жіктейді
|
|
|
Тапсырма |
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
|||||||||||||||||||||
|
1. Физикалық және химиялық құбылыстарды атайды |
суреттер бойынша физикалық және химиялық құбылыстың түрін көрсетеді |
|||||||||||||||||||||
|
2. Физикалық және химиялық құбылыстарды анықтайды |
суреттер бойынша құбылыстың жіктелу себебін кестеге толтырады
|
|||||||||||||||||||||
2.«Құбылыстар» (жіктелу сызбасын құрастырыңыз және оны толтырыңыз);
ҚҰБЫЛЫСТАР
3.Алынған ақпараттар негізінде құбылыстар туралы қандай қорытынды жасар едіңіз?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.Физикалық және химиялық құбылыстарды қалай және қандай тәжірибелер арқылы зерттеуге болады?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде біліктілік арттыру курстары білім беру бағдарламалары бойынша тест тапсырмалары «Математика»
Оқыту орталығы ҚР облысы, Қала/Аудан орталығы
Аудитория
ТАƏ ЖСН
Емтихан өткізу уақыты: 55 минут
ТЫҢДАУШЫЛАРҒА АРНАЛҒАН НҰСҚАМА
1. Бақылаушы рұқсат бергеннен кейін сұрақ кітапшаларын ашыңыз.
2. Сұрақ кітапшасында берілген 25 тест тапсырмасының барлығын орындаңыз.
3. Тек қара сиялы қаламды пайдаланыңыз (гельді емес).
4. Жауаптарды алдымен сұрақ кітапшасына белгілеп, содан кейін жауап парағына көшіріңіз.
5. Сізге берілген жауап парағындағы дұрыс толтыру үлгісіне сәйкес жауаптарды белгілеңіз.
6. Тест аяқталғаннан кейін жауап парақтары мен сұрақ кітапшасын бақылаушыға өткізіңіз. ТЫҢДАУШЫҒА АРНАЛҒАН АҚПАРАТ
• Тест тапсырмаларында мүмкін болған төрт нұсқаның ішінде бір дұрыс жауап болады. Әрбір дұрыс орындалған тест тапсырмасы 1 балмен бағаланады.
• Сіз жинай алатын максималды балл – 25 балл.
2 «Математика» пәні бағдарламасы бойынша тест тапсырмалары
1. Сөздер мен сандардың көмегімен білім алуға негізделген танымдық қабілет сатысы (Брунер)
B) әрекеттік C) бейнелік D) белсенді E) таңбалық
2. ХХІ ғасырда балалар табысты болу үшін қойылатын негізгі сауалдың бірі
A) Бағалаудың тиімді тәсілі қандай? B) Балаларды неліктен оқыту керек? C) Баларды кім оқыту керек? D) Оқытудың тиімді әдістері қандай?
3. Білім беру бағдарламасының мазмұны, педагогикалық тәсілдері және бағалау тәсілдерінің бір мақсатқа жұмылдырылуы
A) байланыстылық B) кешенділік C) ұтымдылық D)үйлесімділік
4. Оқушылардың алдыңғы білімдерімен ұштастыра отырып, жаңа білім алуы туралы тұжырымдамаға негізделген оқыту тәсілі
A) бағдарлы B) дәстүрлі C) модульді D)сындарлы
5. Топтағы бірлескен жұмыс негізделетін қағидат (Нарди)
A) әділ бағалау B)бөлінген танымC) оқушы үні D) ортақ мүдде
6. Заттарды абсолюттік материя ретінде түсінеді және бұрынғы алынған білімнің негізінде қалыптасады деп қарастыратын әрекеттесу жағдайындағы оқу
A) диалогтік B) монологтікC) топтық D) ұжымдық
7. Математика сабақтарындағы кездейсоқтық пен ықтималдық мәселесін қарастыруда оңтайлы болатын ойын
A) дойбы B)доминоC) теннис D) шахмат
8. Оқушының мұғалім берген ақпараттың мәнін ұғынып, алған білімдерін есте сақтап, оны қолдана алуын қамтамасыз етуді көздейтін оқыту
A) белсендіB) дәстүрлі C) деңгейлі D) инклюзивті
9. Оқушы өзінің «Жақын арадағы даму аймағында» әрекет еткен кезде қажет ететін қолдау A) «басқарушы оқыту» B) «дамытушы оқыту»C) «оза оқыту» D) «үйлестіруші оқыту»
10. Оқушылардың үлгерімі олардың сыныптастарының үлгерімімен салыстырыла отырып қойылатын бағалау
A) критериалды B) нормативтіC) суммативті D) формативті
11. Мұғалімдер оқушылардың жетістіктерін өлшеп, алдағы сабақтарын жоспарлау үшін қолданатын бағалау түрі
A) жиынтық B) қалыптастырушыC) нормативті D) салыстырмалы
12. Бағалаудың түсінікті ақпараттарды ұсынуын, оқу үдерісіне қатысушылардың қызығушылығын, жауапкершілігін арттыруын көздейтін критериалды бағалау қағидаты A) ашықтық, қолжетімділікB) валидтілік, түпнұсқалық C) үздіксіздік, жеткіліктілік D) шынайылық, сенімділік
13. Белгілі бір пән бойынша балл қою кестесіне қатысты бірыңғай түсінікті қамтамасыз ету үшін алдын ала бағаланған жұмыстарды талқылау
A) аккредитация B) аттестация C) модерацияD) сертификация
14. Әрбір тоқсанға немесе бөлімге арналған оқыту тақырыптары көрсетілетін жоспар
A) альтернативті B) мектептің даму C) орта мерзімдіD) стратегиялық
15. Мұғалімнің сабақты тиімді құрылымдауына және сабақтан кейін рефлексия жасауына көмектесетін жоспар
A) қысқа мерзімдіB) перспективті C) тәлімгерлік D) ұзақ мерзімді
16. Мұғалім оқушылар ұстанатын белгілі бір құрылым ұсынады, ал оқушылар сұрақтарға жауап беру үшін тәсілді өздері таңдай алатын зерттеуге негізделген тәсіл
A) мұғалімнің жетекшілігімен жүретін зерттеуB) оқушыларды белсендіретін ашық зерттеу C) сұрағы анықталған құрылымдалған зерттеу D) тәжірибеге негізделген эмперикалық зерттеу 6
17. «Қорытындыны қандай дәлелдермен негіздей аламыз?» – сұрағына жауап беретін «Әлеуметтік ықпалдастырылған зерттеу моделінің» кезеңі
A) алға ілгерілеуB) алғашқы дайындық C) байланыс орнату D) зерттеуге дайындық
18. Оқушылардың математикалық модельдеу дағдыларын жетілдіру үшін пайдалануға болатын қолданбалы бағдарламалар
A) Excel, AccessB) Photoshop, CorelDRAW C) PowerPoint, Paint D) Word, Composer
19. «Әлеуметтік ықпалдастырылған зерттеу моделіне» сәйкес «Неліктен осы тақырыпты зерттеу қажет?» – сұрағы қарастырылатын кезең
A) алға ілгерілеу B) алғашқы дайындықC) байланыс орнату D) зерттеуге дайындық
20. «Симметрия» тақырыбын оқытуда «Физика» пәнімен байланыстыруға болатын бөлім A) динамика B) кинематика C) механика D) оптика
21. Математика пәні бойынша жалпы білім беру бағдарламасының құрылымына сәйкес «Комбинаторика негіздері» бөлімшесі қарастырылатын бөлім
A) алгебра B) геометрия C) математикалық модельдеу және талдау D) статистика және ықтымалдық теориясы
22. Оқушылардың бір сыныптан екінші сыныпқа өтуі кезінде білімі мен дағдылары қайталанып, пысықталып отыратын білім беру бағдарламасы негізделген модель
A) деңгейлі B) модульді C) сатылы D) спиральді
23. Пән бойынша оқушының оқу барысында меңгерген білім, түсінік, дағды жетістіктері бойынша күтілетін нәтижелерден құралған тұжырым
A) оқу жоспары B) оқу мақсатыC) оқу міндеттері D) оқу сапасы
24. «Масштаб», «Координаталық жазықтық» тақырыптарын оқушылардың сапалы меңгеруі үшін байланыстыруға болатын пәнді (тақырып) көрсетіңіз
A) География,«Жердің беткі қабатының бейнесі» B) Информатика, «Алгоритм» C) Физика, «Бірқалыпты үдемелі қозғалыс» D) Химия, «Заттың массасы, көлемі, мөлшері» 8
25. Математиканы оқыту барысында экономика пәнімен пәнаралық байланыс іске асатын тақырып
A) бұрыш B) масштаб C) процентD) шеңбер
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу 5 сынып
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу 5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1В |
Мектеп: №79 мектеп |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: А. Берсүгірова |
|||||||
|
СЫНЫП:5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.7Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
|
||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||
|
||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
|||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||
|
||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||
|
Кезкелген құрама санды жай көбейткіштерге жіктеуге болады Екіден артық бөлгіштері бар сандар құрама сан болады Кез келген құрама санды бір санынан басқаекі көбейткішке жіктеуге болады.Құрама санды жай көбйткіштерге жіктеу-оны тек қана жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазу Құрама санды жай сандардың көбейтіндісі түінде жазуға болады |
||||||||
|
|
||||||||
|
|
||||||||
|
|
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика (шамаларды өлшеуде) Химия (өлшем бірліктерінде ) |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
Натурал сандардың бөлгіштері мен еселктері жай және құрама сандар, бөлінгіштіктің негізгі қасиеттері,бөлінгіштік белгілері,дәреже туралы түсініктері бар. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
1мин 2 мин 3 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.Сәлемдесу.Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. «Қарама-қарсы сап» әдісі бойынша сәлемдесу.Оқушылар бір-бірінің қолын алып, тілек айтып амандасып,көңіл -күйлерін білдіру арқылы сыныптың жағымды эмоциялық ахуалын қалыптастырады. Топқа бөлу(оқушыларды стиерлерге жазылған сандар арқылы жай сандар және құрама сандарға байланысты екі топқа бөлу) І топ- «Жай сандар»ІІ топ-«Құрама сандар» Ой қозғау «Допты лақтыру» әдісібойынша өткен сабақтарға шолу. Мұғалім бір оқушыға допты беру арқылы сұрақ қояды,допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, келесі оқушыға допты беру арқылы сұрақ қояды. .
Дұрыс жауап берген оқушыларды мадақтау Үй жұмысын тексеру «Жұптық әдіс»арқылы интербелсенді тақтадан үй жұмыстарын тексереді «Алақан соғу» әдісі арқылы дұрыстығын айтып отырады. |
стикерлер доп |
|||||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
7 мин 2мин 2 мин 2 мин 2 мин 2мин 2 мин 2 мин 2мин 2 мин 5 мин 2 мин |
Бүгінгі сабақтың мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырамынАКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылы Электронды оқулықтан түсінік беру Топта талқылау арқылы «Бір сөйлемдік қорытынды» әдісі арқылытұжырым жасайды. Топтар бір-бірін "Мадақтау сендвичі" арқылы бағалайды. 1.Топты мақтау.2.Сын айту.3.Ұсыныс айтып,мақтау.Өзін-өзі бақылау парағын толтыру «Ойлан,бөліс,жұптас» әдісі Топтықжұмыс №213 12;18;24;36;45;64 натурал сандарын жай көбейткіштерге жіктеңдер №214х санын оның жай көбейткіштерге жіктелуі бойынша табыңдар 1)х=2*5*7 2)x=3*5*7 3 210 № 330
33
10
Топ мүшелері рөлдерді (уақыт сақшысы, баяндамашы, төраға, бақылаушы) өзара анықтап алады. Әр топтың баяндамашысы өз бақылау парағы арқылы нәтижелерімен,өз жауаптарымен таныстырады. Кері байланыс орнату. 1) Топта жұмыс істеу ұнады ма? 2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен? Әр топтағы оқушылар «Өзін -өзі бағалау» арқылы өздерін бағалайды Тапсырма Жұптық жұмыс «Кім шапшаң» әдісі арқылы 1940ж, 2017ж, 97м, 6, 16, 22, 1 сандарының ішінен жай және құрама сандарды тап.Құрама сандарды жай көбейткіштерге жікте. №216 110;120;150;260;270;380;480 сандарын жай көбейткіштерге жіктеңдер. «Көршіңе бір пікір таңдаңыз!» әдісі арқылы (КБ) Сергіту сәті. (Би қимыл қозғалыстары) Ұжымдық жұмыс «Өзіндік мысал» әдісі арқылы ширату жаттығуларын орындату «Бағдаршам түстері» арқылы (ҚБ) бағалау |
Электрондық оқулық (оқу жоспарындағы сайт) Бақылау парағы оқулық Бағдаршам түстері |
|||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
3+2мин |
Жеке жұмысҚБ тапсырмалары Дескриптор арқылы қалыптастыру бағалау жүргіземін (қосымша1) Рефлексия: «Білім
теңізінеқайықты жіберіңіз» |
Таратпа тапсырмалар Стикерлер |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне құрама сандарды жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазу ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға құрама сандарды көбейткіштерге жіктеп,көбейткіштерін стандарт түрінде жазу арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, мадақтау сэндвичі бойынша жетістіктерін айқындау. 3. Кері байланыс (ауызша) 4. Бағдаршам түстері,өзін –өзі бағалау бойынша (ҚБ) қолдану 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану 6. Білім теңізіне қайықты жіберу арқылы кері байланыс жасау |
Сергіту жаттығуы (Би қимылымен көрсету) Математика кабинетінің қауіпсіздік ережесімен таныстыру |
||||||
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
|
Бөлім Тақырып |
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
|
|
Оқу мақсаты |
5.1.2.7 Құрама сандарды көбейткіштерге жіктеу |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну,қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
-Құрама санды жай көбейткіштерге жіктейді -Құрама санды жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазады |
|
|
Тапсырма |
||
|
1-тапсырма Сандарды жай көбейткіштерге жіктеңіз:
|
||
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
|
-берілген сандарды жай көбейткіштерге жіктейді
|
|
|
Тапсырма |
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
|||||||||||||||||||||
|
1. Физикалық және химиялық құбылыстарды атайды |
суреттер бойынша физикалық және химиялық құбылыстың түрін көрсетеді |
|||||||||||||||||||||
|
2. Физикалық және химиялық құбылыстарды анықтайды |
суреттер бойынша құбылыстың жіктелу себебін кестеге толтырады
|
|||||||||||||||||||||
2.«Құбылыстар» (жіктелу сызбасын құрастырыңыз және оны толтырыңыз);
ҚҰБЫЛЫСТАР
3.Алынған ақпараттар негізінде құбылыстар туралы қандай қорытынды жасар едіңіз?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.Физикалық және химиялық құбылыстарды қалай және қандай тәжірибелер арқылы зерттеуге болады?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде біліктілік арттыру курстары білім беру бағдарламалары бойынша тест тапсырмалары «Математика»
Оқыту орталығы ҚР облысы, Қала/Аудан орталығы
Аудитория
ТАƏ ЖСН
Емтихан өткізу уақыты: 55 минут
ТЫҢДАУШЫЛАРҒА АРНАЛҒАН НҰСҚАМА
1. Бақылаушы рұқсат бергеннен кейін сұрақ кітапшаларын ашыңыз.
2. Сұрақ кітапшасында берілген 25 тест тапсырмасының барлығын орындаңыз.
3. Тек қара сиялы қаламды пайдаланыңыз (гельді емес).
4. Жауаптарды алдымен сұрақ кітапшасына белгілеп, содан кейін жауап парағына көшіріңіз.
5. Сізге берілген жауап парағындағы дұрыс толтыру үлгісіне сәйкес жауаптарды белгілеңіз.
6. Тест аяқталғаннан кейін жауап парақтары мен сұрақ кітапшасын бақылаушыға өткізіңіз. ТЫҢДАУШЫҒА АРНАЛҒАН АҚПАРАТ
• Тест тапсырмаларында мүмкін болған төрт нұсқаның ішінде бір дұрыс жауап болады. Әрбір дұрыс орындалған тест тапсырмасы 1 балмен бағаланады.
• Сіз жинай алатын максималды балл – 25 балл.
2 «Математика» пәні бағдарламасы бойынша тест тапсырмалары
1. Сөздер мен сандардың көмегімен білім алуға негізделген танымдық қабілет сатысы (Брунер)
B) әрекеттік C) бейнелік D) белсенді E) таңбалық
2. ХХІ ғасырда балалар табысты болу үшін қойылатын негізгі сауалдың бірі
A) Бағалаудың тиімді тәсілі қандай? B) Балаларды неліктен оқыту керек? C) Баларды кім оқыту керек? D) Оқытудың тиімді әдістері қандай?
3. Білім беру бағдарламасының мазмұны, педагогикалық тәсілдері және бағалау тәсілдерінің бір мақсатқа жұмылдырылуы
A) байланыстылық B) кешенділік C) ұтымдылық D)үйлесімділік
4. Оқушылардың алдыңғы білімдерімен ұштастыра отырып, жаңа білім алуы туралы тұжырымдамаға негізделген оқыту тәсілі
A) бағдарлы B) дәстүрлі C) модульді D)сындарлы
5. Топтағы бірлескен жұмыс негізделетін қағидат (Нарди)
A) әділ бағалау B)бөлінген танымC) оқушы үні D) ортақ мүдде
6. Заттарды абсолюттік материя ретінде түсінеді және бұрынғы алынған білімнің негізінде қалыптасады деп қарастыратын әрекеттесу жағдайындағы оқу
A) диалогтік B) монологтікC) топтық D) ұжымдық
7. Математика сабақтарындағы кездейсоқтық пен ықтималдық мәселесін қарастыруда оңтайлы болатын ойын
A) дойбы B)доминоC) теннис D) шахмат
8. Оқушының мұғалім берген ақпараттың мәнін ұғынып, алған білімдерін есте сақтап, оны қолдана алуын қамтамасыз етуді көздейтін оқыту
A) белсендіB) дәстүрлі C) деңгейлі D) инклюзивті
9. Оқушы өзінің «Жақын арадағы даму аймағында» әрекет еткен кезде қажет ететін қолдау A) «басқарушы оқыту» B) «дамытушы оқыту»C) «оза оқыту» D) «үйлестіруші оқыту»
10. Оқушылардың үлгерімі олардың сыныптастарының үлгерімімен салыстырыла отырып қойылатын бағалау
A) критериалды B) нормативтіC) суммативті D) формативті
11. Мұғалімдер оқушылардың жетістіктерін өлшеп, алдағы сабақтарын жоспарлау үшін қолданатын бағалау түрі
A) жиынтық B) қалыптастырушыC) нормативті D) салыстырмалы
12. Бағалаудың түсінікті ақпараттарды ұсынуын, оқу үдерісіне қатысушылардың қызығушылығын, жауапкершілігін арттыруын көздейтін критериалды бағалау қағидаты A) ашықтық, қолжетімділікB) валидтілік, түпнұсқалық C) үздіксіздік, жеткіліктілік D) шынайылық, сенімділік
13. Белгілі бір пән бойынша балл қою кестесіне қатысты бірыңғай түсінікті қамтамасыз ету үшін алдын ала бағаланған жұмыстарды талқылау
A) аккредитация B) аттестация C) модерацияD) сертификация
14. Әрбір тоқсанға немесе бөлімге арналған оқыту тақырыптары көрсетілетін жоспар
A) альтернативті B) мектептің даму C) орта мерзімдіD) стратегиялық
15. Мұғалімнің сабақты тиімді құрылымдауына және сабақтан кейін рефлексия жасауына көмектесетін жоспар
A) қысқа мерзімдіB) перспективті C) тәлімгерлік D) ұзақ мерзімді
16. Мұғалім оқушылар ұстанатын белгілі бір құрылым ұсынады, ал оқушылар сұрақтарға жауап беру үшін тәсілді өздері таңдай алатын зерттеуге негізделген тәсіл
A) мұғалімнің жетекшілігімен жүретін зерттеуB) оқушыларды белсендіретін ашық зерттеу C) сұрағы анықталған құрылымдалған зерттеу D) тәжірибеге негізделген эмперикалық зерттеу 6
17. «Қорытындыны қандай дәлелдермен негіздей аламыз?» – сұрағына жауап беретін «Әлеуметтік ықпалдастырылған зерттеу моделінің» кезеңі
A) алға ілгерілеуB) алғашқы дайындық C) байланыс орнату D) зерттеуге дайындық
18. Оқушылардың математикалық модельдеу дағдыларын жетілдіру үшін пайдалануға болатын қолданбалы бағдарламалар
A) Excel, AccessB) Photoshop, CorelDRAW C) PowerPoint, Paint D) Word, Composer
19. «Әлеуметтік ықпалдастырылған зерттеу моделіне» сәйкес «Неліктен осы тақырыпты зерттеу қажет?» – сұрағы қарастырылатын кезең
A) алға ілгерілеу B) алғашқы дайындықC) байланыс орнату D) зерттеуге дайындық
20. «Симметрия» тақырыбын оқытуда «Физика» пәнімен байланыстыруға болатын бөлім A) динамика B) кинематика C) механика D) оптика
21. Математика пәні бойынша жалпы білім беру бағдарламасының құрылымына сәйкес «Комбинаторика негіздері» бөлімшесі қарастырылатын бөлім
A) алгебра B) геометрия C) математикалық модельдеу және талдау D) статистика және ықтымалдық теориясы
22. Оқушылардың бір сыныптан екінші сыныпқа өтуі кезінде білімі мен дағдылары қайталанып, пысықталып отыратын білім беру бағдарламасы негізделген модель
A) деңгейлі B) модульді C) сатылы D) спиральді
23. Пән бойынша оқушының оқу барысында меңгерген білім, түсінік, дағды жетістіктері бойынша күтілетін нәтижелерден құралған тұжырым
A) оқу жоспары B) оқу мақсатыC) оқу міндеттері D) оқу сапасы
24. «Масштаб», «Координаталық жазықтық» тақырыптарын оқушылардың сапалы меңгеруі үшін байланыстыруға болатын пәнді (тақырып) көрсетіңіз
A) География,«Жердің беткі қабатының бейнесі» B) Информатика, «Алгоритм» C) Физика, «Бірқалыпты үдемелі қозғалыс» D) Химия, «Заттың массасы, көлемі, мөлшері» 8
25. Математиканы оқыту барысында экономика пәнімен пәнаралық байланыс іске асатын тақырып
A) бұрыш B) масштаб C) процентD) шеңбер
шағым қалдыра аласыз



















