|
Сабақ: Күні:«___»______20___жыл Сынып:5 «А» |
Мектеп: №134 ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Мамутова Г. М. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.1.5 натурал санның бөлгіші мен еселігі анықтамаларын білу; 5.1.2.8 натурал сандардың бөлгіштерін табу; 5.1.2.9 натурал сандардың еселіктерін табу; |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылары істей алады:Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады Оқушылардың көпшілігі істей алады:Берілгіен санды еселей отырып ЕСЕЛІК сандарын, ал берілген санды бөлуге болатын сандар тізбегін БӨЛГІШІ ретінде жазып көрсете алады. Кейбір оқушылар істей алады: бөлгіш және еселік ұғымдарын ажырату |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Берілген санның бөлгіші мен еселігін анықтай алады Пәндік-спецификалық сөздік және терминология: Еселік, бөлгіш, көбейту, бөлу Диалогтар мен хаттарға арналған пайдалы сөздер жиынтығы: «Менің ойымша, еселік дегеніміз ..., бөлгіш дегеніміз ...» |
|
Алдыңғы білім |
Натурал сандар |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
Жоспарланған тапсырмалар |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 минут |
СЫНЫПТАҒЫ ТӘРТІП:оқушылармен амандасу, сынып оқушыларын түгелдеу, жоқтама белгілеу САБАҚТЫҢ БАСТАЛУЫ: Ұйымдастыру сәті Үй жұмысын тексеру: «сен маған, мен саған» әдісі бойынша оқушылар бірі-бірімен дәптерлерін алмастырып, мұғалімнің айтатын жауаптарына сәйкес үй тапсырмаларын тексереді. Қайталау сұрақтары: - Натурал сандар дегеніміз не? - Натурал сандарға қолданатын арифметикалық амалдарды атаңдар - Санды және әріпті өрнектердің айырмашылығы неде? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут |
Натурал а санының бөлгіші деп а саны қалдықсыз бөлінетін санды айтады. Мысалы: 30 санының бөлгіштері:1,2,3,5,6,10,15,30 13 санының бөлгіштері:1,13 15 санының бөлгіштері:1,3,5,15 Қорытынды: 1.Берілген натурал санның ең үлкен бөлгіші сол санның өзіне тең; 2.1 саны кез келген натурал санның бөлгіші болады. Беріглен санның бөлгіштер жұбының көбейтіндісі сол санның өзіне тең. Натурал а санының еселігі деп а санына қалдықсыз бөлінетін натурал санды айтады. Мысалы: 5 санының еселіктері:5,10,15,20,25,... 14 санының еселіктері: 14,27,42,56,... 21 санының еселіктері:21,42,63,84,... Қорытынды: 1.Кез келген санның еселіктері шектеусіз көп; 2.Берілегн натурал санның ең кіші еселігі сол санның өзіне тең.
|
Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланова «Математика» 1-бөліім Алматы «Атамұра» 2017 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Топпен жұмыс 5 минут |
|
Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланова «Математика» 1-бөліім Алматы «Атамұра» 2017 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 10 минут |
|
Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланова «Математика» 1-бөліім Алматы «Атамұра» 2017 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 10 минут |
Тапсырма: 14 баспалдақтың жалпы биіктігі суретте көрсетілгендей 252 см.ге тең, әр баспалдақтың биіктігін анықтаңдар! Сұрақ: «252 саны 14 санының еселігі болады ма?» немесе «14 саны 252 санының бөлгіші болады ма?» Жауап: Е(14)={14;28;…;252;…} немесе Б(252)={2;3;4;6;7;9;12;14;18;…252} Яғни 252:14=18 Дискриптор: 1. Берілген мәліметтерден керегін алып шарт құрады 2. 252 санының бөлгіштерін табады 3. 14 санының еселіктерін табады 4. Сандардың үйлесімділігін анықтайды Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сабақ: Күні:«___»______20___жыл
Сынып:5 «А» Мектеп:
№134 ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Мамутова Г.
М.
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Натурал сандардың бөлгіштері
мен еселіктері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 5.1.1.5 натурал санның
бөлгіші мен еселігі анықтамаларын
білу; 5.1.2.8 натурал сандардың бөлгіштерін
табу; 5.1.2.9
натурал сандардың еселіктерін
табу;
Сабақтың мақсаты Барлық
оқушылары
істей
алады:Тақырып аясында берілген
есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада
қолдана алады Оқушылардың көпшілігі
істей
алады:Берілгіен санды еселей отырып
ЕСЕЛІК сандарын, ал берілген санды бөлуге болатын сандар тізбегін
БӨЛГІШІ ретінде жазып көрсете
алады.
Кейбір
оқушылар
істей
алады: бөлгіш және еселік ұғымдарын
ажырату
Тілдік мақсаттар Оқушылар
орындай алады: Берілген санның бөлгіші мен
еселігін анықтай алады Пәндік-спецификалық
сөздік және терминология: Еселік, бөлгіш, көбейту,
бөлу Диалогтар мен хаттарға арналған пайдалы сөздер жиынтығы:
«Менің
ойымша, еселік дегеніміз ..., бөлгіш
дегеніміз ...»
Алдыңғы білім
Натурал
сандар
Сабақтың
барысы
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері
Жоспарланған
тапсырмалар
Дереккөздер,
ресурстар Басы
5
минут СЫНЫПТАҒЫ
ТӘРТІП:оқушылармен
амандасу, сынып оқушыларын түгелдеу, жоқтама
белгілеу САБАҚТЫҢ БАСТАЛУЫ: Ұйымдастыру
сәті Үй жұмысын тексеру: «сен
маған, мен саған» әдісі бойынша оқушылар бірі-бірімен дәптерлерін
алмастырып, мұғалімнің айтатын жауаптарына сәйкес үй тапсырмаларын
тексереді. Қайталау
сұрақтары: - Натурал сандар дегеніміз
не? - Натурал сандарға қолданатын
арифметикалық амалдарды
атаңдар
- Санды және әріпті
өрнектердің айырмашылығы
неде? Негізгі
бөлім Тақырыпты
ашу
10
минут
Натурал а
санының бөлгіші деп а
саны қалдықсыз бөлінетін санды айтады.
Мысалы:
30 санының
бөлгіштері:1,2,3,5,6,10,15,30
13 санының
бөлгіштері:1,13
15 санының
бөлгіштері:1,3,5,15
Қорытынды:
1.Берілген натурал санның ең үлкен бөлгіші сол санның
өзіне тең;
2.1 саны кез келген натурал санның бөлгіші
болады.
Беріглен санның бөлгіштер
жұбының көбейтіндісі сол санның өзіне
тең.
Натурал а
санының еселігі деп а санына қалдықсыз
бөлінетін натурал санды айтады.
Мысалы:
5 санының
еселіктері:5,10,15,20,25,...
14 санының еселіктері:
14,27,42,56,...
21 санының
еселіктері:21,42,63,84,...
Қорытынды:
1.Кез келген санның еселіктері шектеусіз
көп;
2.Берілегн натурал санның ең кіші еселігі сол санның өзіне
тең.
Т.А.Алдамұратова,
Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланова «Математика» 1-бөліім Алматы
«Атамұра» 2017 Топпен
жұмыс
5
минут
Т.А.Алдамұратова,
Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланова «Математика» 1-бөліім Алматы
«Атамұра» 2017 Жеке
жұмыс
10
минут
Т.А.Алдамұратова,
Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланова «Математика» 1-бөліім Алматы
«Атамұра» 2017 Соңы
10
минут Тапсырма: 14 баспалдақтың
жалпы биіктігі суретте көрсетілгендей 252 см.ге тең, әр
баспалдақтың биіктігін анықтаңдар! Сұрақ: «252 саны 14 санының
еселігі болады ма?» немесе «14 саны 252 санының бөлгіші болады
ма?» Жауап: Е(14)={14;28;…;252;…} немесе Б(252)={2;3;4;6;7;9;12;14;18;…252} Яғни
252:14=18 Дискриптор: 1. Берілген
мәліметтерден керегін алып шарт
құрады 2. 252 санының
бөлгіштерін табады 3. 14 санының
еселіктерін табады 4. Сандардың
үйлесімділігін анықтайды |

















