Қазастан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі
«Ш.Уәлиханов атындағы шағын орталықты орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Сабақтың тақырыбы:
2, 3, 5, 9, 10 сандарына бөлінгіштік белгілері тақырыбына есептер шығару

Математика пән мұғалімі: Нурманбетова Раухан Энбекшиевна
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Натурал сандардың бөлінгіштігі |
Мектеп:Ш.Уәлиханов атындағы шағын орталықты орта мектебі |
|
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
|
||
|
Сабақ тақырыбы |
2, 3, 5, 9, 10 бөлінгіштік белгілері тақырыбына есептер шығару |
|
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.5 - натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану.
|
|
||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін пайдаланып есептер шығару; Оқушылардың басым бөлігі: натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолданып, есептер шығару; Оқушылардың кейбіреулері: натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін мәтіндік есеп шығаруда қолданады. |
|
||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
|
||
|
- бөлінгіштік белгілері, санның бөлінгіштігі, қосылғыштар разрядтары, жұп сандар, тақ сандар, жұп сандар, тақ сандар, әріпті өрнек. |
|
|||
|
- Егер .... , онда... |
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Зайырлы қоғам және руханият құндылығы бойынша топтық жұмыста бір-бірін құрмет, ынтымақтастық және достық қарым-қатынастарын бойларына сіңіреді. Өзара бағалау бойынша өзгенің көзқарасына құрметпен қарау құндылығы қалыптасады. |
|
||
|
Бастапқы білім
|
Натурал санның бөлгіштері мен еселіктері; Жай және құрама сан; Бөлінгіштіктің негізі қасиеттері |
|
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 6 мин |
санау арқылы «Жұп сандар» және «Тақ сандар» топтарына бөлу. «Сократ шебері» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне сұрақ қою арқылы «Натурал санның бөлгіштері мен еселіктері», «Жай және құрама сан», «Бөлінгіштіктің негізі қасиеттері» тақырыптарға шолу жасау. Кері байланыс: Топтар өздерінің атауларына қысқаша анықтама беріп өтеді. |
|
|
Сабақтың ортасы 27 мин
|
Мақсаты: «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы оқушыларға есептер шығаруға дағдыландыру. І топқа: 31:2, 415:5, 702:3, 603:9, 350:10, 1780:9 бөлінділер қалдықсыз бөлінеді ме, бөлінсе мәнін табыңдар. ІІ топқа: 625:2, 165:5, 128:3, 108:9, 1050:10, 892:9 бөлінділер қалдықсыз бөлінеді ме, бөлінсе мәнін табыңдар. Топтың қатысушылары тақтаға шығып, мәндерін тауып жазады. |
Интерактив-ті тақта, флипчарт |
|
|
1-тапсырма Мақсаты: «Кім шапшаң» ойыны бойынша оқушылардың білімдерін анықтау. Қалыптастырушы дағдылар:
Жұмыс алгоритмі: І топқа: 18, 46, 63, 222, 303, 846, 375, 4647, 287, 982, 5485, 165, 5536, 3187, 548 сандарының ішінен бір мезгілде 2-ге де, 3-ке де бөлінетін сандарды теріп жазыңдар. ІІ топқа: 24, 48, 83, 333, 408, 648, 572, 4748, 782, 892, 4785, 561, 6636, 5187, 948 сандарының ішінен бір мезгілде 2-ге де, 3-ке де бөлінетін сандарды теріп жазыңдар. |
Интерактив-ті тақта, Жеке жұмыс, түрлі түсті жұлдызша, төртбұрыш, үшбұрыш фигуралары |
|||
|
Бағалау критерийі Білім алушы - натурал сандардың 2-ге, 3-ке бөлінгіштік белгілерін анықтайды. |
Дескриптор: Білім алушы
|
||||
|
|
|
||||
|
|
(Т) 2-тапсырма Мақсаты: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша оқушылардың ортақ мақсатқа негізделген идеялар мен ойларды дамыту. 1 топқа: х — тақ сан болса, онда 5 х өрнегiнiң мәнi жұп сан бола ма? Тағы өзге қандай тұжырым жасар едіңдер? 2 топқа: 8b өрнегiнiң мәнi 10 санына бөлiнедi. 12b өрнегiнiң мәнi 10 санына бөлiне ме? Жауабын түсiндiрiңдер. |
Оқулық, стикер Үлестірме парақтары, бағалау парағы |
|||
|
Бағалау критерийі Білім алушы - натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану. |
Дескриптор: Білім алушы
- жауабын түсіндіреді, дәлелдейді |
||||
|
|
3-тапсырма Мақсаты: «Адасқандар сандар» ойыны бойынша оқушылардың ойлары мен білімдерін жетілдіру. Екі топқа:
Дескриптор:
|
Интерактивті тақта, флипчарт |
|||
|
Саралау: Сыни тұрғыдан сұрақтар беру арқылы қолдау көрсету. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді?
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша топтар бір-бірін бағалайды. 4-тапсырма Мақсаты: «Үшіншісі артық» әдісі арқылы оқушылардың бойында ұлттық құндылықтарды дамытуда, тарихи мәдениетін қлыптастыруда, алған білімін өмірде қолдану. Қалыптастырушы дағдылар:
Жұмыс алгортимі: 1 топқа: «Алтын адам» — 1970-ші жылдарының басында Есік қорғанында — сақтар тайпасының жас көсемінің зираты табылды. Оның жасы 16-да болса, оның бойы 565 сантиметр болған. |
|
||||
|
|
2 топқа: Энеолит дәуірінде Солтүстік Қазақстанды мекендеген тайпалар мәдениеті "Ботай мәдениеті" ескерткішіне 2014 жылдар аралығында профессор Виктор Зайберттің жетекшілігімен қазба жұмыстары жүргізілді. Ауданы 15 гектар жерді алып жатқан қоныстан 158 үйдің орны қазылып аршылған. Дескриптор:
|
|
|||
|
|
5-тапсырма Оқулықпен жұмыс. Қалыптастырушы дағдылар:
№176 502 011; 331 102; 814 401 сандарын құрама сандар деп айтуға бола ма? Жауабын түсіндіріңдер. №177 0, 2, 5 цифрларын қолданып бір мезетте 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінетін барлық үштаңбалы сандарды жазыңдар. |
|
|||
|
Сабақты соңы 7 мин |
«Тест» арқылы мұғалім сабақты қорытындылайды. «Бір минут» әдісі арқылы оқушылар сабақты қорытындылайды. Үй тапсырмасы «Кері байланыс бутерброды» рефлексия |
Интерактивті тақта, флипчарт |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Натурал сандардың бөлінгіштігі 5 сынып
Натурал сандардың бөлінгіштігі 5 сынып
Қазастан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі
«Ш.Уәлиханов атындағы шағын орталықты орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Сабақтың тақырыбы:
2, 3, 5, 9, 10 сандарына бөлінгіштік белгілері тақырыбына есептер шығару

Математика пән мұғалімі: Нурманбетова Раухан Энбекшиевна
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Натурал сандардың бөлінгіштігі |
Мектеп:Ш.Уәлиханов атындағы шағын орталықты орта мектебі |
|
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
|
||
|
Сабақ тақырыбы |
2, 3, 5, 9, 10 бөлінгіштік белгілері тақырыбына есептер шығару |
|
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.5 - натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану.
|
|
||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін пайдаланып есептер шығару; Оқушылардың басым бөлігі: натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолданып, есептер шығару; Оқушылардың кейбіреулері: натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін мәтіндік есеп шығаруда қолданады. |
|
||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
|
||
|
- бөлінгіштік белгілері, санның бөлінгіштігі, қосылғыштар разрядтары, жұп сандар, тақ сандар, жұп сандар, тақ сандар, әріпті өрнек. |
|
|||
|
- Егер .... , онда... |
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Зайырлы қоғам және руханият құндылығы бойынша топтық жұмыста бір-бірін құрмет, ынтымақтастық және достық қарым-қатынастарын бойларына сіңіреді. Өзара бағалау бойынша өзгенің көзқарасына құрметпен қарау құндылығы қалыптасады. |
|
||
|
Бастапқы білім
|
Натурал санның бөлгіштері мен еселіктері; Жай және құрама сан; Бөлінгіштіктің негізі қасиеттері |
|
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 6 мин |
санау арқылы «Жұп сандар» және «Тақ сандар» топтарына бөлу. «Сократ шебері» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне сұрақ қою арқылы «Натурал санның бөлгіштері мен еселіктері», «Жай және құрама сан», «Бөлінгіштіктің негізі қасиеттері» тақырыптарға шолу жасау. Кері байланыс: Топтар өздерінің атауларына қысқаша анықтама беріп өтеді. |
|
|
Сабақтың ортасы 27 мин
|
Мақсаты: «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы оқушыларға есептер шығаруға дағдыландыру. І топқа: 31:2, 415:5, 702:3, 603:9, 350:10, 1780:9 бөлінділер қалдықсыз бөлінеді ме, бөлінсе мәнін табыңдар. ІІ топқа: 625:2, 165:5, 128:3, 108:9, 1050:10, 892:9 бөлінділер қалдықсыз бөлінеді ме, бөлінсе мәнін табыңдар. Топтың қатысушылары тақтаға шығып, мәндерін тауып жазады. |
Интерактив-ті тақта, флипчарт |
|
|
1-тапсырма Мақсаты: «Кім шапшаң» ойыны бойынша оқушылардың білімдерін анықтау. Қалыптастырушы дағдылар:
Жұмыс алгоритмі: І топқа: 18, 46, 63, 222, 303, 846, 375, 4647, 287, 982, 5485, 165, 5536, 3187, 548 сандарының ішінен бір мезгілде 2-ге де, 3-ке де бөлінетін сандарды теріп жазыңдар. ІІ топқа: 24, 48, 83, 333, 408, 648, 572, 4748, 782, 892, 4785, 561, 6636, 5187, 948 сандарының ішінен бір мезгілде 2-ге де, 3-ке де бөлінетін сандарды теріп жазыңдар. |
Интерактив-ті тақта, Жеке жұмыс, түрлі түсті жұлдызша, төртбұрыш, үшбұрыш фигуралары |
|||
|
Бағалау критерийі Білім алушы - натурал сандардың 2-ге, 3-ке бөлінгіштік белгілерін анықтайды. |
Дескриптор: Білім алушы
|
||||
|
|
|
||||
|
|
(Т) 2-тапсырма Мақсаты: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша оқушылардың ортақ мақсатқа негізделген идеялар мен ойларды дамыту. 1 топқа: х — тақ сан болса, онда 5 х өрнегiнiң мәнi жұп сан бола ма? Тағы өзге қандай тұжырым жасар едіңдер? 2 топқа: 8b өрнегiнiң мәнi 10 санына бөлiнедi. 12b өрнегiнiң мәнi 10 санына бөлiне ме? Жауабын түсiндiрiңдер. |
Оқулық, стикер Үлестірме парақтары, бағалау парағы |
|||
|
Бағалау критерийі Білім алушы - натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану. |
Дескриптор: Білім алушы
- жауабын түсіндіреді, дәлелдейді |
||||
|
|
3-тапсырма Мақсаты: «Адасқандар сандар» ойыны бойынша оқушылардың ойлары мен білімдерін жетілдіру. Екі топқа:
Дескриптор:
|
Интерактивті тақта, флипчарт |
|||
|
Саралау: Сыни тұрғыдан сұрақтар беру арқылы қолдау көрсету. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді?
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша топтар бір-бірін бағалайды. 4-тапсырма Мақсаты: «Үшіншісі артық» әдісі арқылы оқушылардың бойында ұлттық құндылықтарды дамытуда, тарихи мәдениетін қлыптастыруда, алған білімін өмірде қолдану. Қалыптастырушы дағдылар:
Жұмыс алгортимі: 1 топқа: «Алтын адам» — 1970-ші жылдарының басында Есік қорғанында — сақтар тайпасының жас көсемінің зираты табылды. Оның жасы 16-да болса, оның бойы 565 сантиметр болған. |
|
||||
|
|
2 топқа: Энеолит дәуірінде Солтүстік Қазақстанды мекендеген тайпалар мәдениеті "Ботай мәдениеті" ескерткішіне 2014 жылдар аралығында профессор Виктор Зайберттің жетекшілігімен қазба жұмыстары жүргізілді. Ауданы 15 гектар жерді алып жатқан қоныстан 158 үйдің орны қазылып аршылған. Дескриптор:
|
|
|||
|
|
5-тапсырма Оқулықпен жұмыс. Қалыптастырушы дағдылар:
№176 502 011; 331 102; 814 401 сандарын құрама сандар деп айтуға бола ма? Жауабын түсіндіріңдер. №177 0, 2, 5 цифрларын қолданып бір мезетте 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінетін барлық үштаңбалы сандарды жазыңдар. |
|
|||
|
Сабақты соңы 7 мин |
«Тест» арқылы мұғалім сабақты қорытындылайды. «Бір минут» әдісі арқылы оқушылар сабақты қорытындылайды. Үй тапсырмасы «Кері байланыс бутерброды» рефлексия |
Интерактивті тақта, флипчарт |
|||
шағым қалдыра аласыз














