Тақырып бойынша 11 материал табылды

Натурал сандардың жазылуы

Материал туралы қысқаша түсінік
5-сынып мұғалімдеріне сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Математикадан қысқа мерзімді жоспар.

Пәні: математика, 5Ә,Б сынып. Күні 01.09.2015 ж

Тақырыбы:

Натурал сандардың жазылуы

Мақсаты

1. Білімділік: Натурал сандардың жазылуын меңгерту.

2.Дамытушылық:Есте сақтау, ойлау қабілетін дамыту.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Натурал сандарды жаза алады

Ресурстар

Электрондық оқулық,смайликтер, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Ойлан, тап» әдісі, «Айналмалы бекет» әдісі.

Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Менің сүйікті пәнім» әдісін қолданып, оқушылар өздерінің қандай пәнді ұнататынын сағат тілі бағытымен айтып, психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I. Қызығушылықты ояту. 14 минут

Қызығушылықты ояту мақсатында қайталауға арналған сұрақтар

1)Жұп сандар дегеніміз не?

2)Тақ сандар дегеніміз не?

3)Көбейткіш дегеніміз не?

4)Бөлінгіш дегеніміз не?

Топтар өзара 3 топқа бөлінеді:

«Сантики», «Фантики», «Лимпопо».

«Ойлан, тап» әдісі бойынша шеңбершедегі сұрақтарға жауап беріп, артындағы әріптерден математикалық термин сөзді құрастыру.


II. Мағынаны тану. 23 минут

Өздігінен бағыт-бағдар беру.

Санауда қолданылатын 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12, .....сандары натурал сандар деп аталады. «Натурал» сөзі латынның «natura» сөзінен шыққан. Қазақша баламасы «табиғат» дегенді білдіреді. Натурал сандар 1,2,3,4,5,6,7,8,9 және 0 цифрларымен жазылады. Натурал сандарды 1 санынан бастап, санау ретімен жазғанда натурал сандар қатары құрылады.

Натурал сандар қатары: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12, .....

Натурал сандар қатарының қасиеттері:

1)натурал сандар қатары 1 санынан басталады;

2)әрбір натурал саннан кейін одан 1-ге артық натурал сан бар;

3)натурал сандар қатары шектеусіз.

Нөл натурал сандар қатарына жатпайды.

Натурал сандар оңнан солға қарай әрқайсысында үш-үштен цифрлары бар кластарға топталады. Ең соңғы класта бір немесе екі цифр қалуы мүмкін. Натурал сандар кластары: бірліктер, мыңдықтар, миллиондықтар, миллиардықтар, триллиондықтар және т.б. Әрбір кластың үш разряды болады. Олар :бірліктер разряды, ондықтар разряды және жүздіктер разряды.


Көп таңбалы натурал сандардың оқылу ережесі:

  1. Оңнан солға қарай сандағы әрбір үш цифрды кластарға топтастыру керек.

  2. Сол жағынан бастап әрбір кластағы санды оқып, клас атауын қоса атау керек.

Көп таңбалы натурал сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазуға болады.

Мысалы: 35749=30000+5000+700+40+9

35749=3*10000+5*1000+7*100+4*10+5

Разрядтық қосылғыштар

Кез келген разрядтың әрбір 10 бірлігі одан жоғары (солға қарай) разрядтың бір бірлігін құрайды.

Мысалы: 10 бірлік 1 ондықты;

10 ондық 1 жүздікті;

10 жүздік 1 мыңдықты, т.с.с. құрайды.

Сыныпта шығарылатын есептер.

1 Ауызша:

1)25*4; 2)810:9; 3)303*3; 4)320:16;

25*6; 560:8; 412*4; 640:32;

25*8; 560:80; 202*5; 160:8;


2

1)56; 3)6543; 5)60917;

2)643; 4)9162; 6)3602071;


3

1)46870; 2)315600; 3)8215734; 4) 246047000505.


4

1)жеті жүз он;

2)төрт жүз отыз мың алпыс;

3)бес жүз сегіз мың екі жүз отыз төрт;

4)үш миллион жиырма бес мың алты;

5)отыз екі миллион он бес мың жеті жүз екі.


5

1)70563; 3)435072601;

2)4036008; 4)8617500324;


6

1)9*100+6*10+5;

2)5*1000+7*100+3*10+6;

3)8*10000+5*1000+4*100+2;

4)7*10000+3*1000+9*10+4?


7

1)4 және 5; 2)0 және 8; 3)7 және 2 цифрларын пайдаланып, екі таңбалы натурал сандарды жазыңдар.


8

1)7мың; 2)809мың; 3)45406мың; 4)17млн; 5)218 млн; 6)135 млрд.


9

1)(3377+783):8=520; 4)45*28 – 290=970;

2)(2465-917):18=86; 5)16*39:24+74=100;

3)(1401+975):24=99; 6)330:22*8 – 20=100.


10

1)Жер экваторының ұзындығы 40075696 м;

2)Күннен Жерге дейінгі қашықтық 149597900;

3)Азияның (аралдарды есептемегенде) ауданы 42400000 квадрат километр;

4)жерден Айға дейінгі қашықтық 384401000м.


11

1)1000; 3)10000000;

2)999999; 4)9999999.

Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып, бір - бірін тексереді.

III. Ой толғаныс. 5 минут

Натурал сандарға, разрядтық қосылғыштарға мысалдар келтіру.

Әр оқушы 5 мысалдан келтіреді.

Постер арқылы құрастырылған есептерді «Айналмалы бекет» әдісі арқылы шығарады. Сағат тілімен бағыттас, топтар бірін - бірі тексеріп, бағалайды.

Үйге тапсырма 1мин

12-17

Бағалау 2 мин

Формативті бағалау. «Смайликтер» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия






Тексерілді: Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Н. Әлметова.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.01.2019
2185
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12