Тақырыбы: Натюрморт
Мақсаты: натюрморт жайлы терең мағлұмат беру,сурет салу дағдысын қалыптастыру
Міндеттері: Оқушылар қағаз бетіне тепе-теңдікті сақтай отырып, жарық-көлеңке арқылы натюрморт тақырыбына шығарма орындап үйренеді
Күтілетін нәтиже: Оқушылар қарындашты еркін пайдалана отырып үйлестіру заңдылықтарын меңгереді және олардың шығармашылық қабілеті артады.
Әдісі: СТО әдістері, сұрақ-жауап, диалог
Көрнекілігі: Слайд, акт арқылы иллюстрациялар,үлгілер
Сабақ барысы: топтық жұмыстар, қарындашпен жұмыс еркін тақырыпта
Натюрморт-француз сөзі. «өлі табиғат» деген ұғымды білдіреді, яғни жансыз заттарды бейнелеу. Натюрморт алғаш рет ХVІІ ғ Голландияда пайда болды. Натюрмортта жеміс-жидектер, ыдыс-аяқтар, оқу –құралдары т.б. заттар бейнеленеді.
Білу: сызықтар арқылы суреттеу,пропорциясын анықтау
штрих түрлерін меңгеру
Түсіну: жарық-көлеңке қолдану арқылы нәрсе бейнесін сомдау
Натюрморттың орындалу кезеңдері:
1.Салынатын натюрморттың нұсқасы қойылады.
2.Қағазға орналастыру жолдары түсіндіріледі.
3.Қойылған заттың сыртқы кескінін қағазға белгілеп аламыз.
4. Сурет қойылған заттардың суретінің симметриясы сызылған жүргізуден басталуы керек.
5.Әр заттың сыртқы орамасы қандай геометриялық денелердің сыртқы пішініне ұқсайтындығына талдау жүргіземіз.
6. Артық сызықтарды өшіреміз , суретті әр заттың түсіне сәйкестендіріп жарық көлеңкесін ажыратып боямыз. (Оқушылардың жұмыстарын аралап тексеріп, артық кемшіліктерін айту)
|
Білемін |
Үйрендім |
Білгім келеді. |
|
|
|
|
|
|
|
|
(стикерге жазылған ұсыныс-пікірлер жапсырылады)
Қолдану: оқушылардың жұмыстарын салыстыру
Талдау: түрлі жанрдағы слайдтардың айырмашылығы
Жинақтау: ( Cұрақтар қойылады )
-Живопись дегеніміз не?
-Живописьтің қандай жанрлары бар?
-Натюрморт дегеніміз не?
-Пейзажда не бейнеленеді?
-Портрет дегеніміз не?
-Тақырыптық картинада қандай суреттер салынады?
-Живописьтің орындалу техникасы қандай?
Бағалау: топтық бағалау, өзін-өзі бағалау
Үй тапсырмасы:
Қазақстанның пейзаж жанрымен айналысатын суретшілерін анықтау.
Кері байланыс: смайликтер

Ақтөбе облысы, Шалқар қаласы, №2 мектеп –
гимназияның
бейнелеу пән мұғалімі Аминова Гүлдариға
Аманғалиқызы
Сабақтың тақырыбы: Живопись өнері
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Живопись өнерімен және оның түрлерімен, мән-мағынасымен танысу.
Тәрбиелігі: Бейнелі көркем етіп сурет салуға, мазмұнына көңіл бөліп, тиянақты сурет салуға тәрбиелеу.
Дамытушылығы: Живопись жанрларын ажырата білу қабілетін дамыту.
Сабақтың түрі: аралас Типі: жаңа сабақ
Әдісі: Сұрақ –жауап, түсіндіру, сарамандық жұмыс жасау
Көрнекілігі: интерактивті тақтадан живопись өнеріне байланысты слайдтар
Құрал-жабдығы: бейнелеу құралдары
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі
( Амандасу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа даярлығын тексеру)
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
Оқушылар практикалық жұмыстарын өз-өздерін бағалау арқылы мольбертке іледі.
«Сиқырлы сандық» ойыны.
Ойын мазмұны: Сандық ішіне үй тапсырмасы бойынша сұрақтар жазылған суреттер салынады. Оқушылар ретімен алып жауап береді де, тақтаға іліп қояды
Сұрақтар:
Бейнелеу өнерінің түрлерін ата.
Қазақтың тұңғыш суретшісі кім?
Графика дегеніміз не?
Графика түрлерін ата.
Автопортрет дегеніміз не?
Қазақтың тұңғыш суретші қызы кім?
Линолеумге салынған сурет не деп аталады?
Литография дегеніміз не ?
Белгілі бір әңгіме, өлең, ертегі мазмұнына салынған сурет?
Ксилография дегеніміз не?
( Үй тапсырмасын сұрау барысында тақтадағы суреттерден жаңа сабақтың тақырыбын ашу)
ІІІ .Жаңа сабақ
-Тақтада ненің суреттері ілінген?
-Портрет, пейзаж, натюрморт.
-Осы суреттер бейнелеу өнерінің қай түріне жатады?
-Живопись өнері түріне .
-Олай болса, балалар біздер бүгін бастауышта живопись өнерінен алыңған білімдерімізді әрі қарай жалғастырып ,живопись өнеріне тоқталамыз.
Живопись бейнелеу өнерінің кең дамыған түрі болып саналады. Көркем шығармалар сан құбылмалы бояулардың үндестігі арқылы көз тартады. Живопистің графикадан айырмашылығы осында. Суретшілер өнердің ұшы -қиырсыз осы саласына өздері сүйген әуен тақырыптарды таңдап алады. Біреулері портрет жазғанды ұнатады, екіншілері пейзажды, үшіншілері тарихи , соғыс немесе тұрмыстық көріністерді бейнелеуге құштар.
Живопись дегеніміз – орыстың «живой писать» деген сөзінен алынған, яғни көріністермен нәрселерді өмірдің өзіндегідей жанды етіп жазу. Қазақша живопись өнерін кескіндеме дейміз. Қазақстанда кескіндеме өнері 20 –жылдан бастап дами бастады. Бұл оған дейін Қазақстанда бейнелеу өнері болмады деген ұғымды туғызбау керек. Қазақ халқының қолөнер түрлері, оның ішінде мың құбылған ою-өрнек өнері , ши тоқу, алаша, сырмақ сыру және т.б. өнер түрлері ұлттық өнер мақсатына айналып басқа елдерге де танымал болған. Кескіндеме бейнелеу өнерінің негізгі түріне жатады. Кескіндеме өнерінің жанрларына тоқталатын болсақ, «жанр» -француз сөзі «түр» немесе «тек» деген мағынаны білдіреді. Живопись мынадай жанрларға бөлінеді:
1.Натюрморт
2.Пейзаж
3.Портрет
4.Тақырыптық картина.
Натюрморт-француз сөзі. «өлі табиғат» деген ұғымды білдіреді, яғни жансыз заттарды бейнелеу. Натюрморт алғаш рет ХVІІ ғ басында Голландияда пайда болды. Натюрмортта жеміс-жидектер, ыдыс-аяқтар, оқу –құралдары т.б. заттар бейнеленеді.
Пейзаж- француз сөзі, «табиғатты бейнелеу» деген ұғымды білдіреді. Пейзаж дербес жанр ретінде Қытайда , Жапонияда және басқа Шығыс елдерінде , сондай-ақ Европада дамыған. Пейзажда табиғаттың өмірде бар нақты көрінісі бейнеленсе, енді біреулері суретшінің қиялынан туады.
Портрет- «адамдарды бейнелеу» .Бұл жанр басқа жанрлардан бұрын дамыды. Портрет жанры ежелгі Египетте, Римде кеңінен дамыған. Қазақстан қылқалам шеберлері арасында портрет жанрында өзіндік қолтаңбасымен көзге түскен Ә.Қастеев. Ә.Қастеев «Ана» образын ерекше сомдаған. Келбеттік бейнеде ана нұры ажарлана түседі. Алысқа қадалған көзжанарынан терең философиялық ойды байқауға болады. Ә.Қастеевтің бұл туындысы Қазақстан бейнелеу өнері қорынан орын алған.
Тақырыптық картина –бұл белгілі бір тақырыпқа салынған сурет. Мысалы, «Ұлыстың ұлы күні-Наурыз», «Мен Тәуелсіз елімді бейнелеймін», «1 маусым –Балаларды қорғау күні» , «Мен нашақорлықсыз өмірді таңдаймын» т.б. тақырыпқа салынған суреттер тақырыптық картинаға жатады.
Техникалық орындалу жағынан живопись мынадай бөлімдерге бөлінеді: майлы бояумен орындалатын живопись, темпера, фреска, мозайка, витраж, акварель, гуашь, пастель. Біздер көбінесе сабақта осы аталған техниканың ішінде гуашь, акварель, пастельді қолданамыз.
ІV. Сарамандық жұмыс.
Натюрморт жанрын бейнелеу.
(Вазадағы жеміс-жидектер салынады)
Натюрморттың орындалу кезеңдері:
1.Салынатын натюрморттың нұсқасы қойылады.
2.Қағазға орналастыру жолдары түсіндіріледі.
3.Қойылған заттың сыртқы кескінін қағазға белгілеп аламыз.
4. Сурет қойылған заттардың суретінің симметриясы сызылған жүргізуден басталуы керек.
5.Әр заттың сыртқы орамасы қандай геометриялық денелердің сыртқы пішініне ұқсайтындығына талдау жүргіземіз.
6. Артық сызықтарды өшіреміз , суретті әр заттың түсіне сәйкестендіріп жарық көлеңкесін ажыратып боямыз. (Оқушылардың жұмыстарын аралап тексеріп, артық кемшіліктерін айту)
V. Бекіту
|
Білемін |
Үйрендім |
Білгім келеді. |
|
|
|
|
(Тақтаға балалар өздері жазады)
VІ. Бағалау. (Жаңа сабақ бойынша оқушыларды бағалау)
VІІ. Қорытынды.
-Живопись дегеніміз не?
-Живописьтің қандай жанрлары бар?
-Натюрморт дегеніміз не?
-Пейзажда не бейнеленеді?
-Портрет дегеніміз не?
-Тақырыптық картинада қандай суреттер салынады?
-Живописьтің орындалу техникасы қандай?
VІІІ. Үйге тапсырма:
Живопись жанрын оқу
Сынып тапсырмасын аяқтау
Қазақстанның пейзаж жанрымен айналысатын суретшілерін анықтау.
Өнер және бейнелеу
Рухани мәдениетіміздің зерттелу тарихын дәл мына уақыттан
басталды деп басып айту қиын. Халықтық мәдениет қаншалықты көне
болса, оның зерттелу тарихы да соншалықты тереңге таратады.
Сол сияқты рухани мұрамыздың жиналу, саралану, насихатталуы да
тереңге тамыр созады.
Мәдениет – қоғамның өмір сүруінің қозғаушы күші.
Қазақстанның мемлекеттік басшысы Н.Ә. Назарбаев: «... бүгінгі таңда
біздің төл мәдениетіміздің міндеттерін өзіміз айқындай алатын
мүмкіндігіміз бар. Оны шешу мәдени санаткерлеріміздің еншісінде
екенін атап көрсетті. Қазақ мәдениетінің үш мың жылдық тарихы
ұрпақтарға жалғастық пен сабақтастық арқылы жетіп отыр. Мәдениеттің
басты таратушылары болған көшпенді ата-бабаларымыз рухани қазынаны
ең биік құндылыққа қоя алғандықтан және өздері сол рухани
құндылықты бойына жинақтай да білді. Қазіргі бізге жеткен ұлттық
салт-дәстүріміз бен әдет-ғұрыптардың қайсысын алып қарасақ та осыны
аңғарамыз. Кешеге дейін өткеніміз бен бүгінгіміз жалғастырған нәзік
жіп үзілмей, ұрпақ пен ұрпақты байланыстырып келеді. Сәби
кезімізден анамыздың әлдиі мен әжеміздің ертегісін тыңдадық.
Демек, ұрпақтар сабақтастығы үзілген жоқ. Мәдениетіміз тірі, оған
серпін мен ырғық керек. Ғасырлар бойы екшеленген мұраларды бір сәт
те естен шығармаған абзал» - деген.
Мәдениет – жеке адамның өмір сүру мақсаты мен құндылық
жүйесі, адамның өмір сүрген ортамен қарым-қатынасы. Ол- өзара
қарым-қатынас нәтидесінде қалыптасатын ерекше құбылыс.
Адамдар өздерін қоршаған ортаға, оның әлеуметтік және мәдени
қатынасына әсер етеді, өзгертеді. Олар оны мақсатына пайдаланады.
Болашақ қоғамға, ұрпаққа мұра етіп қалдырады, ал ол мұра белгілі
жағдайда үнемі дамуда болады.
Мәдениет - әлеуметтік фактор, қоғамның қозғаушы күші.
Мәдениеттің дамуы қоғамды ілгері жылжытады. Жеке адам мәдениеті мен
қоғам талабы тікелей байланысты.
Мәдениеттің тұрақты жағы – мәдени дәстүр, соның арқасында
тарихтағы адамзаттық тәжірибесіне сүйеніп, оны кемелдендіреді,
дамытады.
Адамдар арасында келісім, ауызбіршілік, бірлік болмайынша,
тұрақты дамуды бағдар тұтқан қоғамды қалыптастыру мүмкін емес.
Сондықтан еліміз үшін басымдық танытушы идеяға айналған мәселе
әлеуметтік-экономикалық қиындықтардан, әр түрлі тарихи
кедергілерден мемлекетіміздің тұтастығын сақтай отырып, өркениетті
елдер қатарына қосылу болып табылады. Бұл жерде мәдениеттің
гуманистік –адамгершілік принциптеріне сүйену, рухани бағдарды
ұстануы терең мағынаға ие болды. Өйткені мәдениеттің құлдырауы
адамның рухани дүниесін аздырады, оның шынайы даму жолынан
ауытқуына әкеліп соқтырады. Бұл еліміздің ұлттық қауіпсіздігінің
түп негізіне әсер ететін құбылыс болып табылады.
Өмірдің заңына сәйкес мәдениет үнемі жаңғыруды қажет етіп
отырды. Өзен өзінің мөлдірлігін суы ағып жатқан кезде сақтайды,
тазалығымен адамды тәнті етеді, әлемділігімен табиғатты құлпыра
түседі. Сол сияқты кез келген мәдениет жаңа толқынға, жаңа мағынаға
ұмтылады, оған зәрулік танытады. Әрине, бұл дегеніміз ғасырлар
сынағынан өткен дәстүрлі құндылықтарды түбегейлі жоққа шығару дегне
сөз емес. Өйткені, тарихи сабақтастықтың логикасына сәйкес
мәдениеттің ілгері үлгілері болады, онсыз ұлттық мәдениеттің
қабырғасы сөгіледі, іргесі шайқалады /1/. Міне, сондықтанжаңа
үлгілерге жаппай бетбұрыс жасаудың өз қисыны, өз ырғағы, өзіндік
келбеті бар. Сондықтан, өтпелі кезеңнің мәдени өзгерістерінен
дәстүрлік пен жаңашылдықтың ерекше синтезін, симбиозын іздеуіміз
қажет сияқты. Әрбір жаңа нәрсені ұлттық ерекшеліктерді ескере
отырып қабылдаған абзал.
Мәдениеттің басқа салаларында жіктелген заттық және
руханилық, объектілік және идеалдық, рационалдық
жәнеэмоционалдық... – осылардың бәрі өнерде жігі бұзылмай, бірлесе,
біте қайнасып жатыр.
Өнер – қоғамдық сананың ең көне формаларының бірі. Оның
сананың басқа формаларынан, мәселен ғылым мен философиядан
айырмашылығы сол, ғылым мен философия сыртқы дүниенің теориялық
бейнесі, яғни олар теориялық ойлау болып табылса, өнер шындықтың
көркем бейнесі болып табылады.
Өнер өте ертеде шықты. Алғашқы адамдар кейінгі ұрпақтарға
тас балталар мен сүйектен жасалған найзалар ғана қалдырған жоқ,
сонымен қатар үңгірлердің қабырғаларына салынған түрлі суреттер,
балшықтан, тастан жасалған мүсіндер де қалдырған.
Өнер қалай пайда болды?
Батыс социологтары мен өнер теоретиктері әдетте өнерді «адам
жанының құпия қасиетінен» немесе адамның туысынан бірге
болатын «тамашалау сезімінен». Өнердің шығуы жөніндегі мұндай
көзқарастың теориялық негізі философиялық идеализм екенін түсіну
қиын емес.
Кейбір батыс теоретиктері өнердің негізін жануарлар
дүниесінен, атап айтқанда, құстардың шырылынан, олардың түлеуінен,
хайуанаттардың ойынынан тағы басқаны іздейді. Сөйтіп, өнерді
адамның табиғатқа еліктеуі деп түсіндіреді.
Ал өнерді тудырған қоғамдық қажеттіліктер қандай?
Адам еңбек процесінде айналадағы дүниені танып біледі. Бұл
білім оған өте қажет, өйткені еңбек дегеніміз білімді қажет ететін
мақсатты да саналы іс-әрекет. Алайда еңбек ету процесінде көздеген
мақсатқа жету үшін білім ғана жеткіліксіз, ол үшін белгілі бір
мінез-құлық сапалары, мысалы табандылық, ержүректілік, ынтымақтылық
сезім және сондай-ақ қара күш сапалары – күш-қуат, төзімділік,
ептілік тағы басқалары керек. Ал бұлардың бәрі адамға өздігінен
келмейді, оларды тәрбиелеу қажет. Өнер сол сапаларды тәрбиелеудің
маңызды бір құралы ретінде пайда болды. Қысқасы, өнерді тудырған
қоғамдық өмір қажеттіліктері, біріншіден, дүниетану және,
екіншіден, адамды тәрбиелеу.
Өнердің мынадай үш негізгі ерекшелігін атап көрсету керек:
біріншіден, өнер шындықты бейнелендіру формасы, яғни дүниетану
формасы; екіншіден, өнер қоғамдық сананың адам эстетикалық сезім
тудыратын формасы /2/.
Өнердің шындықты бейнелендіру формасы ретіндегі ерекшелігі
ең алдымен оның нені және қалай бейнелендіретінімен анықталады.
Өнер дүниені адамның нақты сезімдік формада бейнелендіру
қабілетіне негізделеді.
Егер құбылыс пен мән бір-біріне сәйкес келсе, демек, адам
сезім мүшелерімен құбылыстардың мәнін тікелей танып біліп отырса,
онда ешқандай ғылымның керегі болмас еді. Бірақ
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Натюрморт ашық сабақ Көркем сурет балалар мектебі
Тақырыбы: Натюрморт
Мақсаты: натюрморт жайлы терең мағлұмат беру,сурет салу дағдысын қалыптастыру
Міндеттері: Оқушылар қағаз бетіне тепе-теңдікті сақтай отырып, жарық-көлеңке арқылы натюрморт тақырыбына шығарма орындап үйренеді
Күтілетін нәтиже: Оқушылар қарындашты еркін пайдалана отырып үйлестіру заңдылықтарын меңгереді және олардың шығармашылық қабілеті артады.
Әдісі: СТО әдістері, сұрақ-жауап, диалог
Көрнекілігі: Слайд, акт арқылы иллюстрациялар,үлгілер
Сабақ барысы: топтық жұмыстар, қарындашпен жұмыс еркін тақырыпта
Натюрморт-француз сөзі. «өлі табиғат» деген ұғымды білдіреді, яғни жансыз заттарды бейнелеу. Натюрморт алғаш рет ХVІІ ғ Голландияда пайда болды. Натюрмортта жеміс-жидектер, ыдыс-аяқтар, оқу –құралдары т.б. заттар бейнеленеді.
Білу: сызықтар арқылы суреттеу,пропорциясын анықтау
штрих түрлерін меңгеру
Түсіну: жарық-көлеңке қолдану арқылы нәрсе бейнесін сомдау
Натюрморттың орындалу кезеңдері:
1.Салынатын натюрморттың нұсқасы қойылады.
2.Қағазға орналастыру жолдары түсіндіріледі.
3.Қойылған заттың сыртқы кескінін қағазға белгілеп аламыз.
4. Сурет қойылған заттардың суретінің симметриясы сызылған жүргізуден басталуы керек.
5.Әр заттың сыртқы орамасы қандай геометриялық денелердің сыртқы пішініне ұқсайтындығына талдау жүргіземіз.
6. Артық сызықтарды өшіреміз , суретті әр заттың түсіне сәйкестендіріп жарық көлеңкесін ажыратып боямыз. (Оқушылардың жұмыстарын аралап тексеріп, артық кемшіліктерін айту)
|
Білемін |
Үйрендім |
Білгім келеді. |
|
|
|
|
|
|
|
|
(стикерге жазылған ұсыныс-пікірлер жапсырылады)
Қолдану: оқушылардың жұмыстарын салыстыру
Талдау: түрлі жанрдағы слайдтардың айырмашылығы
Жинақтау: ( Cұрақтар қойылады )
-Живопись дегеніміз не?
-Живописьтің қандай жанрлары бар?
-Натюрморт дегеніміз не?
-Пейзажда не бейнеленеді?
-Портрет дегеніміз не?
-Тақырыптық картинада қандай суреттер салынады?
-Живописьтің орындалу техникасы қандай?
Бағалау: топтық бағалау, өзін-өзі бағалау
Үй тапсырмасы:
Қазақстанның пейзаж жанрымен айналысатын суретшілерін анықтау.
Кері байланыс: смайликтер

Ақтөбе облысы, Шалқар қаласы, №2 мектеп –
гимназияның
бейнелеу пән мұғалімі Аминова Гүлдариға
Аманғалиқызы
Сабақтың тақырыбы: Живопись өнері
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Живопись өнерімен және оның түрлерімен, мән-мағынасымен танысу.
Тәрбиелігі: Бейнелі көркем етіп сурет салуға, мазмұнына көңіл бөліп, тиянақты сурет салуға тәрбиелеу.
Дамытушылығы: Живопись жанрларын ажырата білу қабілетін дамыту.
Сабақтың түрі: аралас Типі: жаңа сабақ
Әдісі: Сұрақ –жауап, түсіндіру, сарамандық жұмыс жасау
Көрнекілігі: интерактивті тақтадан живопись өнеріне байланысты слайдтар
Құрал-жабдығы: бейнелеу құралдары
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі
( Амандасу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа даярлығын тексеру)
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
Оқушылар практикалық жұмыстарын өз-өздерін бағалау арқылы мольбертке іледі.
«Сиқырлы сандық» ойыны.
Ойын мазмұны: Сандық ішіне үй тапсырмасы бойынша сұрақтар жазылған суреттер салынады. Оқушылар ретімен алып жауап береді де, тақтаға іліп қояды
Сұрақтар:
Бейнелеу өнерінің түрлерін ата.
Қазақтың тұңғыш суретшісі кім?
Графика дегеніміз не?
Графика түрлерін ата.
Автопортрет дегеніміз не?
Қазақтың тұңғыш суретші қызы кім?
Линолеумге салынған сурет не деп аталады?
Литография дегеніміз не ?
Белгілі бір әңгіме, өлең, ертегі мазмұнына салынған сурет?
Ксилография дегеніміз не?
( Үй тапсырмасын сұрау барысында тақтадағы суреттерден жаңа сабақтың тақырыбын ашу)
ІІІ .Жаңа сабақ
-Тақтада ненің суреттері ілінген?
-Портрет, пейзаж, натюрморт.
-Осы суреттер бейнелеу өнерінің қай түріне жатады?
-Живопись өнері түріне .
-Олай болса, балалар біздер бүгін бастауышта живопись өнерінен алыңған білімдерімізді әрі қарай жалғастырып ,живопись өнеріне тоқталамыз.
Живопись бейнелеу өнерінің кең дамыған түрі болып саналады. Көркем шығармалар сан құбылмалы бояулардың үндестігі арқылы көз тартады. Живопистің графикадан айырмашылығы осында. Суретшілер өнердің ұшы -қиырсыз осы саласына өздері сүйген әуен тақырыптарды таңдап алады. Біреулері портрет жазғанды ұнатады, екіншілері пейзажды, үшіншілері тарихи , соғыс немесе тұрмыстық көріністерді бейнелеуге құштар.
Живопись дегеніміз – орыстың «живой писать» деген сөзінен алынған, яғни көріністермен нәрселерді өмірдің өзіндегідей жанды етіп жазу. Қазақша живопись өнерін кескіндеме дейміз. Қазақстанда кескіндеме өнері 20 –жылдан бастап дами бастады. Бұл оған дейін Қазақстанда бейнелеу өнері болмады деген ұғымды туғызбау керек. Қазақ халқының қолөнер түрлері, оның ішінде мың құбылған ою-өрнек өнері , ши тоқу, алаша, сырмақ сыру және т.б. өнер түрлері ұлттық өнер мақсатына айналып басқа елдерге де танымал болған. Кескіндеме бейнелеу өнерінің негізгі түріне жатады. Кескіндеме өнерінің жанрларына тоқталатын болсақ, «жанр» -француз сөзі «түр» немесе «тек» деген мағынаны білдіреді. Живопись мынадай жанрларға бөлінеді:
1.Натюрморт
2.Пейзаж
3.Портрет
4.Тақырыптық картина.
Натюрморт-француз сөзі. «өлі табиғат» деген ұғымды білдіреді, яғни жансыз заттарды бейнелеу. Натюрморт алғаш рет ХVІІ ғ басында Голландияда пайда болды. Натюрмортта жеміс-жидектер, ыдыс-аяқтар, оқу –құралдары т.б. заттар бейнеленеді.
Пейзаж- француз сөзі, «табиғатты бейнелеу» деген ұғымды білдіреді. Пейзаж дербес жанр ретінде Қытайда , Жапонияда және басқа Шығыс елдерінде , сондай-ақ Европада дамыған. Пейзажда табиғаттың өмірде бар нақты көрінісі бейнеленсе, енді біреулері суретшінің қиялынан туады.
Портрет- «адамдарды бейнелеу» .Бұл жанр басқа жанрлардан бұрын дамыды. Портрет жанры ежелгі Египетте, Римде кеңінен дамыған. Қазақстан қылқалам шеберлері арасында портрет жанрында өзіндік қолтаңбасымен көзге түскен Ә.Қастеев. Ә.Қастеев «Ана» образын ерекше сомдаған. Келбеттік бейнеде ана нұры ажарлана түседі. Алысқа қадалған көзжанарынан терең философиялық ойды байқауға болады. Ә.Қастеевтің бұл туындысы Қазақстан бейнелеу өнері қорынан орын алған.
Тақырыптық картина –бұл белгілі бір тақырыпқа салынған сурет. Мысалы, «Ұлыстың ұлы күні-Наурыз», «Мен Тәуелсіз елімді бейнелеймін», «1 маусым –Балаларды қорғау күні» , «Мен нашақорлықсыз өмірді таңдаймын» т.б. тақырыпқа салынған суреттер тақырыптық картинаға жатады.
Техникалық орындалу жағынан живопись мынадай бөлімдерге бөлінеді: майлы бояумен орындалатын живопись, темпера, фреска, мозайка, витраж, акварель, гуашь, пастель. Біздер көбінесе сабақта осы аталған техниканың ішінде гуашь, акварель, пастельді қолданамыз.
ІV. Сарамандық жұмыс.
Натюрморт жанрын бейнелеу.
(Вазадағы жеміс-жидектер салынады)
Натюрморттың орындалу кезеңдері:
1.Салынатын натюрморттың нұсқасы қойылады.
2.Қағазға орналастыру жолдары түсіндіріледі.
3.Қойылған заттың сыртқы кескінін қағазға белгілеп аламыз.
4. Сурет қойылған заттардың суретінің симметриясы сызылған жүргізуден басталуы керек.
5.Әр заттың сыртқы орамасы қандай геометриялық денелердің сыртқы пішініне ұқсайтындығына талдау жүргіземіз.
6. Артық сызықтарды өшіреміз , суретті әр заттың түсіне сәйкестендіріп жарық көлеңкесін ажыратып боямыз. (Оқушылардың жұмыстарын аралап тексеріп, артық кемшіліктерін айту)
V. Бекіту
|
Білемін |
Үйрендім |
Білгім келеді. |
|
|
|
|
(Тақтаға балалар өздері жазады)
VІ. Бағалау. (Жаңа сабақ бойынша оқушыларды бағалау)
VІІ. Қорытынды.
-Живопись дегеніміз не?
-Живописьтің қандай жанрлары бар?
-Натюрморт дегеніміз не?
-Пейзажда не бейнеленеді?
-Портрет дегеніміз не?
-Тақырыптық картинада қандай суреттер салынады?
-Живописьтің орындалу техникасы қандай?
VІІІ. Үйге тапсырма:
Живопись жанрын оқу
Сынып тапсырмасын аяқтау
Қазақстанның пейзаж жанрымен айналысатын суретшілерін анықтау.
Өнер және бейнелеу
Рухани мәдениетіміздің зерттелу тарихын дәл мына уақыттан
басталды деп басып айту қиын. Халықтық мәдениет қаншалықты көне
болса, оның зерттелу тарихы да соншалықты тереңге таратады.
Сол сияқты рухани мұрамыздың жиналу, саралану, насихатталуы да
тереңге тамыр созады.
Мәдениет – қоғамның өмір сүруінің қозғаушы күші.
Қазақстанның мемлекеттік басшысы Н.Ә. Назарбаев: «... бүгінгі таңда
біздің төл мәдениетіміздің міндеттерін өзіміз айқындай алатын
мүмкіндігіміз бар. Оны шешу мәдени санаткерлеріміздің еншісінде
екенін атап көрсетті. Қазақ мәдениетінің үш мың жылдық тарихы
ұрпақтарға жалғастық пен сабақтастық арқылы жетіп отыр. Мәдениеттің
басты таратушылары болған көшпенді ата-бабаларымыз рухани қазынаны
ең биік құндылыққа қоя алғандықтан және өздері сол рухани
құндылықты бойына жинақтай да білді. Қазіргі бізге жеткен ұлттық
салт-дәстүріміз бен әдет-ғұрыптардың қайсысын алып қарасақ та осыны
аңғарамыз. Кешеге дейін өткеніміз бен бүгінгіміз жалғастырған нәзік
жіп үзілмей, ұрпақ пен ұрпақты байланыстырып келеді. Сәби
кезімізден анамыздың әлдиі мен әжеміздің ертегісін тыңдадық.
Демек, ұрпақтар сабақтастығы үзілген жоқ. Мәдениетіміз тірі, оған
серпін мен ырғық керек. Ғасырлар бойы екшеленген мұраларды бір сәт
те естен шығармаған абзал» - деген.
Мәдениет – жеке адамның өмір сүру мақсаты мен құндылық
жүйесі, адамның өмір сүрген ортамен қарым-қатынасы. Ол- өзара
қарым-қатынас нәтидесінде қалыптасатын ерекше құбылыс.
Адамдар өздерін қоршаған ортаға, оның әлеуметтік және мәдени
қатынасына әсер етеді, өзгертеді. Олар оны мақсатына пайдаланады.
Болашақ қоғамға, ұрпаққа мұра етіп қалдырады, ал ол мұра белгілі
жағдайда үнемі дамуда болады.
Мәдениет - әлеуметтік фактор, қоғамның қозғаушы күші.
Мәдениеттің дамуы қоғамды ілгері жылжытады. Жеке адам мәдениеті мен
қоғам талабы тікелей байланысты.
Мәдениеттің тұрақты жағы – мәдени дәстүр, соның арқасында
тарихтағы адамзаттық тәжірибесіне сүйеніп, оны кемелдендіреді,
дамытады.
Адамдар арасында келісім, ауызбіршілік, бірлік болмайынша,
тұрақты дамуды бағдар тұтқан қоғамды қалыптастыру мүмкін емес.
Сондықтан еліміз үшін басымдық танытушы идеяға айналған мәселе
әлеуметтік-экономикалық қиындықтардан, әр түрлі тарихи
кедергілерден мемлекетіміздің тұтастығын сақтай отырып, өркениетті
елдер қатарына қосылу болып табылады. Бұл жерде мәдениеттің
гуманистік –адамгершілік принциптеріне сүйену, рухани бағдарды
ұстануы терең мағынаға ие болды. Өйткені мәдениеттің құлдырауы
адамның рухани дүниесін аздырады, оның шынайы даму жолынан
ауытқуына әкеліп соқтырады. Бұл еліміздің ұлттық қауіпсіздігінің
түп негізіне әсер ететін құбылыс болып табылады.
Өмірдің заңына сәйкес мәдениет үнемі жаңғыруды қажет етіп
отырды. Өзен өзінің мөлдірлігін суы ағып жатқан кезде сақтайды,
тазалығымен адамды тәнті етеді, әлемділігімен табиғатты құлпыра
түседі. Сол сияқты кез келген мәдениет жаңа толқынға, жаңа мағынаға
ұмтылады, оған зәрулік танытады. Әрине, бұл дегеніміз ғасырлар
сынағынан өткен дәстүрлі құндылықтарды түбегейлі жоққа шығару дегне
сөз емес. Өйткені, тарихи сабақтастықтың логикасына сәйкес
мәдениеттің ілгері үлгілері болады, онсыз ұлттық мәдениеттің
қабырғасы сөгіледі, іргесі шайқалады /1/. Міне, сондықтанжаңа
үлгілерге жаппай бетбұрыс жасаудың өз қисыны, өз ырғағы, өзіндік
келбеті бар. Сондықтан, өтпелі кезеңнің мәдени өзгерістерінен
дәстүрлік пен жаңашылдықтың ерекше синтезін, симбиозын іздеуіміз
қажет сияқты. Әрбір жаңа нәрсені ұлттық ерекшеліктерді ескере
отырып қабылдаған абзал.
Мәдениеттің басқа салаларында жіктелген заттық және
руханилық, объектілік және идеалдық, рационалдық
жәнеэмоционалдық... – осылардың бәрі өнерде жігі бұзылмай, бірлесе,
біте қайнасып жатыр.
Өнер – қоғамдық сананың ең көне формаларының бірі. Оның
сананың басқа формаларынан, мәселен ғылым мен философиядан
айырмашылығы сол, ғылым мен философия сыртқы дүниенің теориялық
бейнесі, яғни олар теориялық ойлау болып табылса, өнер шындықтың
көркем бейнесі болып табылады.
Өнер өте ертеде шықты. Алғашқы адамдар кейінгі ұрпақтарға
тас балталар мен сүйектен жасалған найзалар ғана қалдырған жоқ,
сонымен қатар үңгірлердің қабырғаларына салынған түрлі суреттер,
балшықтан, тастан жасалған мүсіндер де қалдырған.
Өнер қалай пайда болды?
Батыс социологтары мен өнер теоретиктері әдетте өнерді «адам
жанының құпия қасиетінен» немесе адамның туысынан бірге
болатын «тамашалау сезімінен». Өнердің шығуы жөніндегі мұндай
көзқарастың теориялық негізі философиялық идеализм екенін түсіну
қиын емес.
Кейбір батыс теоретиктері өнердің негізін жануарлар
дүниесінен, атап айтқанда, құстардың шырылынан, олардың түлеуінен,
хайуанаттардың ойынынан тағы басқаны іздейді. Сөйтіп, өнерді
адамның табиғатқа еліктеуі деп түсіндіреді.
Ал өнерді тудырған қоғамдық қажеттіліктер қандай?
Адам еңбек процесінде айналадағы дүниені танып біледі. Бұл
білім оған өте қажет, өйткені еңбек дегеніміз білімді қажет ететін
мақсатты да саналы іс-әрекет. Алайда еңбек ету процесінде көздеген
мақсатқа жету үшін білім ғана жеткіліксіз, ол үшін белгілі бір
мінез-құлық сапалары, мысалы табандылық, ержүректілік, ынтымақтылық
сезім және сондай-ақ қара күш сапалары – күш-қуат, төзімділік,
ептілік тағы басқалары керек. Ал бұлардың бәрі адамға өздігінен
келмейді, оларды тәрбиелеу қажет. Өнер сол сапаларды тәрбиелеудің
маңызды бір құралы ретінде пайда болды. Қысқасы, өнерді тудырған
қоғамдық өмір қажеттіліктері, біріншіден, дүниетану және,
екіншіден, адамды тәрбиелеу.
Өнердің мынадай үш негізгі ерекшелігін атап көрсету керек:
біріншіден, өнер шындықты бейнелендіру формасы, яғни дүниетану
формасы; екіншіден, өнер қоғамдық сананың адам эстетикалық сезім
тудыратын формасы /2/.
Өнердің шындықты бейнелендіру формасы ретіндегі ерекшелігі
ең алдымен оның нені және қалай бейнелендіретінімен анықталады.
Өнер дүниені адамның нақты сезімдік формада бейнелендіру
қабілетіне негізделеді.
Егер құбылыс пен мән бір-біріне сәйкес келсе, демек, адам
сезім мүшелерімен құбылыстардың мәнін тікелей танып біліп отырса,
онда ешқандай ғылымның керегі болмас еді. Бірақ
шағым қалдыра аласыз


