Наурыз жыл басы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Наурыз жыл басы

Материал туралы қысқаша түсінік
Тәжірибе алмасу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім атауы: Адамның сырт келбеті мен мінезі.

Мектеп:

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні:

Альтаев М

Сынып: 8 «Б» сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Әлем халықтарының наурызды тойлау дәстүрі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.6.1.тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
8.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану.

Сабақтың мақсаттары

. тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға береді.

  • тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдана алады.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

10минут


































І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Оқушыларды түгендеу.

-Бүгін сабақта кім жоқ?

Жағымды психологиялық ахуал. «Медель тағу.!» әдісі.

Оқушылар, барлығымыз орнымыздан тұрайықшы. Балалар, әркім өзі қасында тұрған оқушыларға меделонда жазылған сөздерді айту арқылы жағымды ахуал орнатамыз. Мысалы «Сен кереметсің».

Топқа біріктіру. «Орныңды тап» әдісі.

Балалар , тақтада ұлттық өрнектерді алу арқылы топқа бірігеміз. Енді ,балалар, осы ұлттық өрнектерді алып артындағы қандай ұлттар жазылса солай тобымызға барып жайғасамыз.

I топ Иран

II топ Әзірбайжан

III топ Түркия

Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерімен танысу.

Балалар, бүгін мен сендерді асық арқылы бағалаймын. Алдарыңда асықтар тұр. Сабақ барысында тапсырмаларды орындау арқылы асық жинай отырып ұпай жинаймыз. Ол үшін тақтададағы слайдта берілген дискриптор арқылы оқушы өз жұмыстарын бағалап отырады . Яғни, балл жинау арқылы бағаланасыңдар. Сабақ соңында жеке қанша балл жинағандарыңды, топ болып қанша балл жинағандарыңды санайсыңдар. Қай топтың ұпайы көп болса, сол топ жеңген болады.Олай болса, өткен сабақты еске түсірейік.

  • Балалар үйге нешінші жаттығуды бердім?

  • Әр топтан бір оқушыға оқыту.

Олай болса, өткен сабақтағы сан есімдерді «Вордвал» әдісі арқылы тағы да еске түсірейік

Ал , енді балалар, үй тапсырмасын еске түсірдік, жауап берген оқушылар және үй тапсырмасын орындаған оқушылар слайдтағы дескриптор бойынша өз-өзімізді бағалаймыз

Дескриптор:

Үй тапсырмасына жауап береді -1 балл

Вордвал сұрақтарына жауап береді- 1балл

«Медаль тағу» әдісі арқылы оқушылар өздерінің көңіл-күйін көтереді.

Оқушылар тақтадағы ұлттық өрнектерді алу арқылы қандай ұлттар екенін табу арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылар сабақ мақсаты, бағалау критерийлерімен танысады.





Үйге берілген жаттығуды оқиды, ұяшықтағы сұрақтарға жауап береді.


































ҚБ «Асықтар »








Рисунок 2

Қоржын , асықтар



слайд



асықтар

слайд

«Вордвал» https://wordwall.net/ru/resource/67923076



Сабақтың ортасы

30 минут


























































Тыңдалым. Қызығушылықты ояту «Ой шақыру» әдісі Видеоролик

Наурыз мерекесі туралы

Айтайық «Ой шақыру» әдісі

Өздерің тұрған аймақта Наурыз қалай тойланады?

  • Балалар , сабағымызды бастамас бұрын мына бір суретке назар аударып көрейікші. Балалар, мына суреттен нені аңғардыңдар?

Ал бұл суретте нелер бейнеленген?

Наурызда әр халықтардың салт- дәстүрлерінің бір белгілері бейнеленген.

  • Дұрыс айтасыңдар .

  • Ал енді ,балалар,Оқылым.

  1. Қоржында сендерге оқылым тапсырмалары берілген мәтіндерді әр топтан оқушылар оқиды да тыңдаймыз. Содан соң алдарыға кесте таратылады сол кестеге мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын тауып, салыстырасыңдар.


Әлемде Наурыз мейрамы қалай тойланады?

    1. мәтін

Наурыз – бес мың жылдан астам уақыттан бері тойланып келеді. Бұл мейрам Орта Азияхалықтары, соныңішінде қазақхалқыныңда ұлттық мейрамы екені баршамызға аян.

Әзірбайжанда Наурыз мейрамы – күн мен түннің теңескен күні ретінде аталып өтеді. Ел тұрғындары бұл мейрамды қатты ұнатады. Мереке күні ас дайындайды, адамдар бір-біріне бақыт пен молшылық тілейді. Дәстүр бойынша «тонгал» деп аталатын отжағып, одан жеті рет секіретін болған.

Мерекелік дастарханның басты тағамы шекербура дайындалады. Ол – Ай пішіндес қамырдан жасалған тәтті тағам. Ал, өсіп тұрған жасыл бидай сабақтары “Күн символын” білдіреді. Бидай қуырылып, жұмыртқалар қызылға боялады.

    1. мәтін

Қырғызстан. Көрші айыр қалпақты ағайындар елінде бұл мейрам айрықша тойланады.Мейрамда дастархан жайылып, май, қант және бидай ұнынан жасалған дәстүрлі ұлттық тағам – сумелек (сүмөлөк) және көже дайындалады. Халық арасындағы сенімге байланысты “су” және “мелек”(періште) сөздерінен құралған және бұл тағам жәннат тағамы,қасиеттіекендігіайтылады.Қарызынанқұтылып, адамдарбір-біріментатуласады. Кейбір жергілікті сенім бойынша мейрам күні нәресте дүниеге келсе, есімін "Нооруз" деп қояды. Ал, қар жауу да – жақсылықтың нышаны. Қазіргі таңда, Қырғызстанда бұл мейрамда алаңдарда жалпыхалықтық серуендер, мерекелік концерт пен ұлттық ойындар өтеді.

    1. мәтін

Тәжікстан. Навруз” деп атайтын Тәжікстан тұрғындары мереке күндері бір-бірімен ерекше түрде сәлемдеседі. Мерекенің басты тағамы – кәуап және дәндерден қосып жасалған тәтті палау. Дәстүрлі түрде палауды ерлер дайындайды. Тәжіктерде Наурыздың басты символы – от. Яғни, жаңару мен емдік қасиеті бар деп сеніп, отқа байланысты көріністер қойып, көрсетілімдер орын алады.

Дастарханда “с” әрпінен басталатын ең аз 7 түрлі тағам дайындалады. Олар: суманак пен сипанд, сирке мен сэмени, сабзи және т.б. Бұл тағамдардан басқа үстелде айна, балауыз және боялған жұмыртқалар болады. Осы барлық аталғандардың символикалық мән-мағынасы бар: балауыз – адамды жаман рухтан сақтаушы жарық пен от,алжұмыртқаменайна–ескіжылдыңаяқталуынбілдіріп,жаңажылдыңалғашқы күнінің басталғанын сипаттайды. Үстелдің сәні ретінде самбуси (самса), сабси (көкөніс)және өсіп тұрған жас бидайдың сабағы қойылады.


    1. мәтін

Ирандықтар Наурыз мейрамын 13 күн тойлайды. Дәстүр бойынша ирандық әйелдер, мейрам қарсаңында “осы уақытқа дейін болған барлық жамандық атауы кетсін әрі өздері үшін денсаулық пен әсемдікті қалау” ниетімен оттан секіретін болған. Ерлер болса, қызыл түсті киім киіп беттерін қара күйе немесе қара бояумен бояп қала көшелерін серуендейді.

Наурыз – басқа мемлекеттер сияқты Иран елінің де маңызды мерекелерінің бірі болып саналады. Мерекелік дастархан “хафт-син”, яғни “с” әрпінен басталатын 7 түрлі тағаммен әрленеді. Олардың арасында міндетті түрде болуы тиіс: монета (секке), сірке су (серке),сарымсақ(сир),дәмдеуіштержәнемерекеліктағамдарбар.Үстелдеміндеттітүрде айна мен жанып тұрған балауыз қойылады. Ал, тазаланған зығыр дәні немесе бидай – денсаулық пен жаңарудың символы іспеттес дастархан көркін келтіретін болған.

Мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын тауып, салыстыр.


Мәтінде көтерілген мәселе

Автор ойын

бағалау



.Қай елдің Наурызды тойлауы біздің елдің мерекені тойлауына жақын? Неліктен? Үш дәлел келтір.

docshape 1
docshape 2
docshapegroup 1

Дескриптор:

Мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын табады-2балл

тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстырады- 2 балл
үш дәлел келтіреді -2 балл

Жазылым. Оқушылар дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазамыз.

Тапсырма.

Тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап «Наурыз –ерекше мереке» тақырыбында эссе жазамыз.

Бекіту . Сәйкестендіру

«Бадж» деген арнайы тағам пісіреді.

Иран

жан-жануарлардың үстіне су

себеді.

Сумалак пісіреді

Түркия

Наурызда арқан тартысады,

қораз төбелестіреді.

Балалар көршілерінің есігіне

баскиімін қалдырып кетеді.

өзбек

дастарқанға боялған

жұмыртқа мен тиын қояды.

Син әріпінен басталатын жеті

түрлі тағам пісіреді.

тәжік

Наурызға дейінгі төрт сей-

сенбіні атап өтеді.

Далада от жағады.

әзірбайжан

ұсақ тастарды бөліп алады.

Ендеше , балалар слайдтағы дескриптор тұр, сол арқылы өздерімізді бағалаймыз.

Дескриптор:

  • Тақырып бойынша мәліметтерді жинақтайды-1 балл

эссе жазуда тиімді қолданады.- 1балл

Сабақ соңында асықтарды санау арқылы топты және жеке бағалау.

Оқушылар видеороликті көреді.

Оқушылар суреттер арқылы арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды







Мәтінді әр топтан бір оқушы шығып оқиды, негізгі ойды анықтайды.





























.

































Оқылым мәтінінің ұқсастықтарын табады











Оқушылар алдына тарқатылған кестеге мәтінде көтерілген мәселені туып автор ойын бағалайды.



















































































ҚБ «Асықтар »



































ҚБ «Асықтар »























ҚБ «Асықтар »

Видеоролик

Слайд

Оқулық, жұмыс дәптерлері







тақта

















































Қоржын





Слайд

























Оқулық, жұмыс дәптері







тақта





Кесте





Кесте









Сәйкестендіру тесті



Сабақтың соңы

5 минут

Үйге тапсырма беру

Бағалау


Кері байланыс

10-тапсырма

Сабақ соңында асықтарды санау арқылы топты және жеке бағалау.


«Құнды, қиын, қызықты» әдісі. Сабақтан алған әсерлеріңді алдарыңдағы өз смайликтеріңді салу арқылы кері байланыс жасату.

Үй тапсырмасын жазып алады да асықтарын санайды.

Сабақты қорытындылап кері байланыс береді.






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.02.2025
134
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі