|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: Сынып: 8 |
Мектеп:№ 6 Ж.Аймауытов ж.о.м Мұғалімнің аты-жөні: Бекбаева Гаухар Бекдылдыевна Қатысқандар: Қатыспағандар : |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Негіздер. №10 Зертханалық жұмыс. Негіздердің қасиеттерін зерттеу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
8.3.4.10 Негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну. Негіздердің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Негіздерді жіктейді, қасиеттерін ажыратады. Жазба жұмыс жасайды. Химиялық тәжірибе кезіндегі қауіпсіздік ережелерін мұқият сақтайды. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Негіздердің жіктелуін реакция арқылы есептерде көрсете алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Сілтілер индикаторлардың түсін өзгертетінін дәлелдеп тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Негіздердің жіктелуін қасиеттерін айта алады. -Химиялық қасиеттерін реакция теңдеулері арқылы анықтайды. -Индикатор көмегімен сілтілерді ажыратып көрсетеді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Сілті түрін анықтап , қолданады. Пәнге қатысты лексика және терминология (әмбебап) индикатор, лакмус,метилоранж,фенолфталеин ,ерітінді, бейтарап,сілті,тұз, негіз. Диалогқа/ жазылымға /қажетті тіркестер Әмбебап индикатор... алынады. ...сілтілер болып табылады. Табиғи индикаторлар мыналар... Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеп,іздену қабілетін арттыру. Сын тұрғысынан ойлауға үйрету,шығармашылыққа баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика , информатика, жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
6.2.3. Жаратылыстану,7.5.11. Химиялық реакциялар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылардың назарын шоғырландыру,ынтымақтастық атмосферасын орнату.Оқу мақсатын анықтау, күтілетін нәтижені айқындау. Топтастыру: Период бойынша( I , II ,III- период элементтері арқылы) Оқушылардың зейінін шоғырландыру және алдыңғы білімді пысықтау мақсатында ширату жаттығуы. «Артығын тап» әдісі орындалады.Логикалық жүйесі бөлек ұғымды анықтайды.Неліктен бұл ұғымды артық деп есептейтіндерін айтады және алынған сөздер нені білдіретінін дәлелдейді.Осы жинақталған сөздер арқылы тақырыпты ашады. 1.Көз,таяқ, сілті,су 2.Қышқыл,әк,лай,қасық 3.Тұз, мұз ,индикатор,метал 4.Протон, спирт,оксид, гидроксид |
Үлестірмелі қағаздар (Элемент таңбалары бар) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 12 мин 6 мин 5 мин 2 мин |
«Телерадио эфир» әдісі. Тақырып ашылады Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін АКТ-ны кеңінен қолдана отырып «Телерадио эфир» әдісі арқылы негіздердің жіктелуін,қасиеттерін көрсетеді және қосымша түсіндіреді,толықтырады. Сілтілік металдардың гидроксидтері
КОН калий гидорксиді
NaOH натрий гидроксиді
LiOHлитий гидроксиді
№10 Зертханалық жұмыс ( Топтық жұмыс) Негіздердің қасиеттерін зерттеу. Мақсаты:Ерітінділердің негіздік ,қышқылдық ортасын анықтау
Жұмыстың орындалуы: Зертханалық жұмыс жүргізу барысында оқушы зерттеу жұмыс жүргізуге, өзінің теориялық білімін практикамен ұштастырып өмірде тиімді пайдалануға және өзіндік білім алуға өте тиімді.Әр топқа негізге тән қасиеттер бөліп беріледі , және оқушыларға қажетті құрал жабдықтар ұсынылады. Оқушыларды техника қауіпсіздік ережесін қатаң ұстану ескертілді.Берілген кестені толтыру үшін ортасы зерттелетін заттардың ерітінділерін төрт сынауыққа құйып алады әрқасысына индикатормен әсер етіп, түстерінің өзгергенін бақылап ,түсіндіру жұмысын жүргізеді .
Тапсырманы орындап болған топ, қол жапалақтау арқылы белгі береді. Дескриптор -индикатор түрлерін ажыратады, - реакция өнімдерін атайды - табиғи индикаторға мысал келтіреді;
Топтар өзара бір-бірін «Білім ағашы» әдісі арқылы бағалайды.
Оқушылар зертханалық
жұмыстан көргендерін ойына түйіп, қоржынына салады.Бұл әдістен
баланың нені игергенін байқау және қажеттілігін
анықтау.
(Жұппен жұмыс) Суда еритіндер Суда ерімейтіндер
Дискриптор
Қалыптастырушы бағалау . «Тілек беті» әдісі арқылы бағаланады.Оқушыларды ынталандырады және бір-бірімен байланыс орнатады.
3.Тапсырма:«Денотатты граф ?» әдісі.( Жеке жұмыс) Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты негіздердің реакциясын анықтап, химия тілінде сөйлетеді және кестеге атауын жазады.
Дискриптор
Осы тапсырма арқылы қарқыны жоғары оқушыны анықтап аламын және қосымша тапсырма беремін. «Пирамида» әдісі арқылы.Бұл әдісте негіздердің формуласын құрастырады.
Тапсырманы орындауға білімі жетпеген оқушыға көмек есебінде реакциялар жазылған үлестірмелі қағаздар беріледі.
Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі бойынша Рефлексия. «Бағдаршам» Бүгінгі сабақты түсінбедім. Қызыл Сабақтың кейбір тұсын түсіндім .Сары Бүгінгі сабақ маған ұнады, барлығын түсіндім. Жасыл Оқушының бойында білімге деген ұмтылыс пайда болады және баланың тақырыпты қалай меңгергенін байқаймын.
Сабақты қорыту. Жалпа сабақ бойынша «Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?» әдісі арқылы оқушылардан кері байланыс аламын және сабақта бала қандай көңіл-күйде болғанын байқауға болады.
|
Интерактивті тақта,слайд
Bilimland. kz
Құралдар мен реактивтер. Стикерлер, қалам, сызғыш.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау - Оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Сабақты өзіне қатысты әдіс-тәсілдермен байланыстыра отырып жоспарлаймын. 2.Оқушыларды білімін саралау үшін Семантикалық карта. «Венн диаграммасы» әдістерін қолданамын. 3.Қарқыны жоғары оқушыға «Пирамида» әдісі арқылы қосымша тапсырма беріледі.
|
Критериалды бағалау кезінде оқушыларды бір-біріне өзара оқыту көзі алдындай ынтымақтастық орнату. Сонымен қатар әр оқушыға жеке көңіл бөлінеді. «Білім қоржыны» әдісі. «Тілек беті» әдісі «Бағдаршам» әдісі «Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?» әдісі |
Оқушыларға жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Зертханалық жұмыс барысында техника қауіпсіздігін сақтауды үнемі ескерту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме ? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба ? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен ? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет ? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Негіздер. №10 Зертханалық жұмыс. Негіздердің қасиеттерін зерттеу.8- сынып
Негіздер. №10 Зертханалық жұмыс. Негіздердің қасиеттерін зерттеу.8- сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: Сынып: 8 |
Мектеп:№ 6 Ж.Аймауытов ж.о.м Мұғалімнің аты-жөні: Бекбаева Гаухар Бекдылдыевна Қатысқандар: Қатыспағандар : |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Негіздер. №10 Зертханалық жұмыс. Негіздердің қасиеттерін зерттеу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
8.3.4.10 Негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну. Негіздердің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Негіздерді жіктейді, қасиеттерін ажыратады. Жазба жұмыс жасайды. Химиялық тәжірибе кезіндегі қауіпсіздік ережелерін мұқият сақтайды. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Негіздердің жіктелуін реакция арқылы есептерде көрсете алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Сілтілер индикаторлардың түсін өзгертетінін дәлелдеп тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Негіздердің жіктелуін қасиеттерін айта алады. -Химиялық қасиеттерін реакция теңдеулері арқылы анықтайды. -Индикатор көмегімен сілтілерді ажыратып көрсетеді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Сілті түрін анықтап , қолданады. Пәнге қатысты лексика және терминология (әмбебап) индикатор, лакмус,метилоранж,фенолфталеин ,ерітінді, бейтарап,сілті,тұз, негіз. Диалогқа/ жазылымға /қажетті тіркестер Әмбебап индикатор... алынады. ...сілтілер болып табылады. Табиғи индикаторлар мыналар... Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеп,іздену қабілетін арттыру. Сын тұрғысынан ойлауға үйрету,шығармашылыққа баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика , информатика, жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
6.2.3. Жаратылыстану,7.5.11. Химиялық реакциялар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылардың назарын шоғырландыру,ынтымақтастық атмосферасын орнату.Оқу мақсатын анықтау, күтілетін нәтижені айқындау. Топтастыру: Период бойынша( I , II ,III- период элементтері арқылы) Оқушылардың зейінін шоғырландыру және алдыңғы білімді пысықтау мақсатында ширату жаттығуы. «Артығын тап» әдісі орындалады.Логикалық жүйесі бөлек ұғымды анықтайды.Неліктен бұл ұғымды артық деп есептейтіндерін айтады және алынған сөздер нені білдіретінін дәлелдейді.Осы жинақталған сөздер арқылы тақырыпты ашады. 1.Көз,таяқ, сілті,су 2.Қышқыл,әк,лай,қасық 3.Тұз, мұз ,индикатор,метал 4.Протон, спирт,оксид, гидроксид |
Үлестірмелі қағаздар (Элемент таңбалары бар) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 12 мин 6 мин 5 мин 2 мин |
«Телерадио эфир» әдісі. Тақырып ашылады Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін АКТ-ны кеңінен қолдана отырып «Телерадио эфир» әдісі арқылы негіздердің жіктелуін,қасиеттерін көрсетеді және қосымша түсіндіреді,толықтырады. Сілтілік металдардың гидроксидтері
КОН калий гидорксиді
NaOH натрий гидроксиді
LiOHлитий гидроксиді
№10 Зертханалық жұмыс ( Топтық жұмыс) Негіздердің қасиеттерін зерттеу. Мақсаты:Ерітінділердің негіздік ,қышқылдық ортасын анықтау
Жұмыстың орындалуы: Зертханалық жұмыс жүргізу барысында оқушы зерттеу жұмыс жүргізуге, өзінің теориялық білімін практикамен ұштастырып өмірде тиімді пайдалануға және өзіндік білім алуға өте тиімді.Әр топқа негізге тән қасиеттер бөліп беріледі , және оқушыларға қажетті құрал жабдықтар ұсынылады. Оқушыларды техника қауіпсіздік ережесін қатаң ұстану ескертілді.Берілген кестені толтыру үшін ортасы зерттелетін заттардың ерітінділерін төрт сынауыққа құйып алады әрқасысына индикатормен әсер етіп, түстерінің өзгергенін бақылап ,түсіндіру жұмысын жүргізеді .
Тапсырманы орындап болған топ, қол жапалақтау арқылы белгі береді. Дескриптор -индикатор түрлерін ажыратады, - реакция өнімдерін атайды - табиғи индикаторға мысал келтіреді;
Топтар өзара бір-бірін «Білім ағашы» әдісі арқылы бағалайды.
Оқушылар зертханалық
жұмыстан көргендерін ойына түйіп, қоржынына салады.Бұл әдістен
баланың нені игергенін байқау және қажеттілігін
анықтау.
(Жұппен жұмыс) Суда еритіндер Суда ерімейтіндер
Дискриптор
Қалыптастырушы бағалау . «Тілек беті» әдісі арқылы бағаланады.Оқушыларды ынталандырады және бір-бірімен байланыс орнатады.
3.Тапсырма:«Денотатты граф ?» әдісі.( Жеке жұмыс) Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты негіздердің реакциясын анықтап, химия тілінде сөйлетеді және кестеге атауын жазады.
Дискриптор
Осы тапсырма арқылы қарқыны жоғары оқушыны анықтап аламын және қосымша тапсырма беремін. «Пирамида» әдісі арқылы.Бұл әдісте негіздердің формуласын құрастырады.
Тапсырманы орындауға білімі жетпеген оқушыға көмек есебінде реакциялар жазылған үлестірмелі қағаздар беріледі.
Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі бойынша Рефлексия. «Бағдаршам» Бүгінгі сабақты түсінбедім. Қызыл Сабақтың кейбір тұсын түсіндім .Сары Бүгінгі сабақ маған ұнады, барлығын түсіндім. Жасыл Оқушының бойында білімге деген ұмтылыс пайда болады және баланың тақырыпты қалай меңгергенін байқаймын.
Сабақты қорыту. Жалпа сабақ бойынша «Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?» әдісі арқылы оқушылардан кері байланыс аламын және сабақта бала қандай көңіл-күйде болғанын байқауға болады.
|
Интерактивті тақта,слайд
Bilimland. kz
Құралдар мен реактивтер. Стикерлер, қалам, сызғыш.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау - Оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Сабақты өзіне қатысты әдіс-тәсілдермен байланыстыра отырып жоспарлаймын. 2.Оқушыларды білімін саралау үшін Семантикалық карта. «Венн диаграммасы» әдістерін қолданамын. 3.Қарқыны жоғары оқушыға «Пирамида» әдісі арқылы қосымша тапсырма беріледі.
|
Критериалды бағалау кезінде оқушыларды бір-біріне өзара оқыту көзі алдындай ынтымақтастық орнату. Сонымен қатар әр оқушыға жеке көңіл бөлінеді. «Білім қоржыны» әдісі. «Тілек беті» әдісі «Бағдаршам» әдісі «Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?» әдісі |
Оқушыларға жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Зертханалық жұмыс барысында техника қауіпсіздігін сақтауды үнемі ескерту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме ? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба ? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен ? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет ? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


























