Материалдар / Негізгі және туынды етістік

Негізгі және туынды етістік

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: сөз таптарын ажыратып, сөйлемнен негізгі, туынды етістікті анықтай алады. Көптеген оқушылар: сын есімнен туынды етістік жасай алады. Кейбір оқушылар: анықтамаға сай мысалдар келтіре алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Ақпан 2023
290
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақ тілі

Бөлім:

Атақты адамдар

Мұғалімнің аты-жөні

Исаева М

Күні:

16.02.23ж

Сынып: 3 А

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Негізгі және туынды етістік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу

3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: сөз таптарын ажыратып, сөйлемнен негізгі, туынды етістікті анықтай алады.

Көптеген оқушылар: сын есімнен туынды етістік жасай алады.

Кейбір оқушылар: анықтамаға сай мысалдар келтіре алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру



Өткен білімді еске түсіру


8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Өткен тақырыпқа шолу, оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді:

А) Оқу тапсырмасын тексеру.

Ә) Сұрақ-жауап:

-Өткенде не туралы оқып едік?

- Етістік туралы бір-біріңе сұрақтар қойып, жауап алыңдар.

-Берілген мысалдардан етістіктің түрін анықтап, келесі түріне айналдырып жазыңдар.

Билейді, оқып отыр, секірді, жүріп жүр, келе жатыр, сомдады.

-Ендеше бүгінгі сабақта етістіктің негізгі және туынды түрлерін ажыратуға арналған тапсырмалар орындауды жалғастыратын боламыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

«Таңдау» әдісімен ойыншықтар суретін таңдатып топқа бөлу.

  1. Жаттығу жасайды.


Үйге берілген тапсырманы қалай орындағанын түсіндіреді.

Сұраққа жауап береді.

Әркім бір-бір мысал келтіреді.





Топқа бірігеді.

Дескриптор:

Берілген мысалдардан етістіктің түрін анықтап, келесі түріне айналдырып жазады-2балл.



Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Бас бармақ» әдісімен бағалау.

Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.






















суреттер

Жаңа білім

10 мин































2 мин



Бекіту

20 мин



(Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.

24-жаттығу.

Мәтіндерді оқып, өзара салыстырыңдар. Ұқсастығы мен айырмашылығын табыңдар.

-Мәтіндер кім туралы?

-Қай мәтін бірінші жақтан айтылған?

-Мәтіндердегі түсініксіз сөздерді теріп жаз, мағынасын сөздіктен біліп алыңдар.

Сұрақтарға жауап беріңдер.

1. Бауыржан Момышұлы кім?

2. Ол қай өңірдің тумасы?

3. Бауыржанның ата-анасы туралы не білесің?

4. Ол қанша жасынан әжесінің қолында өсті?

5. Ұлы Отан соғысына қай жылы барды?

- Мәтіндегі етістіктерді тауып, негізгі немесе туынды екенін айтыңдар.

Саралаудың «Тапсырма»тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- ҰОС қатысушы жерлес батырларды ата.

Сергіту сәтінде «Ертегілер» әнін қосылып шырқайды.

2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

26-жаттығу.

Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі жұрнақтардың тиістісін жалғап, сөздерді көшіріп жазыңдар.

Ұсақта, жаңала, оң да, іріле, көркемде, шегеле.

Шығармашылық үзіліс.

27-жаттығу. Керісінше жұмбақ.

Сөзжұмбаққа сұрақтар құрастырыңдар. Ол үшін оқулық соңында берілген түсіндірме сөздікті басшылыққа алыңдар.

Тырма сөзін туынды етістікке айналдырып жазыңдар.


т







с

а

б

Ы

н




Р





к

ө

р

к

е

М




а

қ

ы

н

1.көлденеңнен:1.Кір жууға арналған зат 2.Әдемі,ажарлы сөзінің синонимі 3.Поэзиялық туындыларды айтып немесе жазып беретін өнер иесі

1.Топырақты майдалау және шөп жинау үшін қолданатын құрал.

Саралаудың «Қарқын» тәсілі жүзеге асады.

Қарқынды оқушыға:

- Анықтамаға сай мысалдар келтір.

Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. Тапсырманы жазады.




























Ән айтады.



Тапсырманы орындайды.




Дескриптор:

- Мәтіндерді оқып, салыстырады –1балл.

- Бауыржан Момышұлы туралы сұрақтарға жауап береді-1балл.














Мәтіндегі етістіктерді түрлеріне ажыратады-2балл.












Дескриптор:

Жұрнақтардың тиістісін жалғап, сөздерді көшіріп жазады-1балл.






Керісінше жұмбақ шешеді, -2балл.

- Тырма сөзін туынды етістікке айналдырып жазады-1балл.





Оқулық,

дәптер


































Оқулық,

дәптер



Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді.

Оқу тапсырмасы: 25-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ