|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№87 сабақ. Негізгі және туынды етістік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі және туынды етістіктерді ажыратады,туынды етістік жасауды меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Өнерлі бала өрге жүзер
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 8минут
Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 15-жаттығу Ағаш бұтақтарындағы етістіктерді теріп жаз. Биле,қапта,жырла,арқала,қолда,баста,көзде.
Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып Жұптық жұмыс 16-жаттығу. Көп нүктенің орнына атақты тұлғалардың бірінің атын қойып, мәтінді түсініп оқы. А. Байтұрсынұлы қандай оқу құралдарын жазды? Олар қандай оқулықтар? сұрақтарын жұбымен талқылап, өз ойларымен бөліседі. Бір жұп жасаған ой қорытындыларын сынып алдында жариялайды. Қажет болған жағдайда мұғалім толықтырып, түзетулер енгізеді.
Мәтіннен етістіктерді тап. Атқарды,қарастырды,жинады,жазды, өлең шығарды,аударма жасады, шығарды. Олардың қай сөз табына, қандай жұрнақтар жалғану арқылы жасалғанын табады.
ЕҚБ Мәтіндегі негізгі ойды анықта. Осы мәтін арқылы автор бізге нені насихаттағысы келеді? Сұрағына жауап айт.
Топтық жұмыс 17-жаттығу Берілген зат есімдер мен сын есімдерге ұсынылған жұрнақтардың тиістісін жалғап, туынды етістік жаса. Туынды етістіктердің ішінен өзің қалаған үш-төрт сөзбен сөйлем құрап жаз. Торда,арқанда,емде,арала,сабында, үтікте,тісте. Ақта ,ұсақта,көркемде,жақсыла,оңда,жаңала,іріле. Ақылдас ,достас,пікірлес,әдетте,рақаттан Үсен малды арқанда. Мына ақшаны ұсақта. Олар осы мәселе бойынша пікірлесті.
Сергіту сәті
18-жаттығу. Жаңылтпашты жатқа айт және жаз. Жаңылтпашты 1 минутта жаттайды және жазады. Туынды етістіктерді тауып, сөз құрамына талдайды. Жұппен жұмыс ұйымдастырылады. Қарамен жазылған қандай сөздер екенін түсіндіріп, дәлелдейді. Олардың мағынасын бір-біріне түсіндіреді. Арала. Бақты аралады-бақ ішінде серуендеу Тал аралады-ағашты бөлшектеу
Үй тапсырмасы 19-жаттығу «Етістік» сөзінен баспалдақ жаса. Осы әріптерден басталатын етістік сөз ойлап, торкөздерге жаз. Шыққан етістіктердің қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін ажыратып, дәлелде. Туынды етістіктерді теріп жаз. Ек, тік,істе,секір,
ҚЖ: «Кубизм» әдісі бойынша әр топқа етістікке байланысты сұрақтар беру. 1. Етістік дегеніміз не? 2. Етістік сөйлемде қандай қызмет атқарады? 3. Дара және күрделі етістік дегеніміз не? 4. Негізгі және туынды етістік дегеніміз не?
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды
Өткенді пысықтайды
Тапсырманы орындайды
Етістіктермен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс орындайды
Тапсырмаларды орындайды
Жаттығу жасайды
Жаңылтпашты жаттайды
Тапсырманы орындайды
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор: Ағаш бұтақтарындағы етістіктерді теріп жазады-1б
Дескриптор: Көп нүктенің орнына атақты тұлғалардың бірінің атын қойып, мәтінді түсініп оқиды-1б Мәтіннен етістіктерді табады-1б Туынды етістіктері бар сөйлемдерді теріп жазады-1б Олардың қай сөз табына, қандай жұрнақтар жалғану арқылы жасалғанын табады-1б
Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Берілген зат есімдер мен сын есімдерге ұсынылған жұрнақтардың тиістісін жалғап, туынды етістік жасайды-1б Туынды етістіктердің ішінен өзі қалаған үш-төрт сөзбен сөйлем құрап жазады-1б
Дескриптор: Жаңылтпашты жатқа айтады және жазады-1б Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреді-1б Туынды етістіктерді тауып, сөз құрамына талдайды-1б
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б
Тамаша жұмыс орындадыңдар!
«Данышпан үкі» әдісі
|
Суреттер
Гүлдер
Ағаш суреті
Оқулық
Ереже жазылған плакат
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Кері байланыс тақтасы
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Негізгі және туынды етістік
Негізгі және туынды етістік
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№87 сабақ. Негізгі және туынды етістік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі және туынды етістіктерді ажыратады,туынды етістік жасауды меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Өнерлі бала өрге жүзер
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 8минут
Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 15-жаттығу Ағаш бұтақтарындағы етістіктерді теріп жаз. Биле,қапта,жырла,арқала,қолда,баста,көзде.
Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып Жұптық жұмыс 16-жаттығу. Көп нүктенің орнына атақты тұлғалардың бірінің атын қойып, мәтінді түсініп оқы. А. Байтұрсынұлы қандай оқу құралдарын жазды? Олар қандай оқулықтар? сұрақтарын жұбымен талқылап, өз ойларымен бөліседі. Бір жұп жасаған ой қорытындыларын сынып алдында жариялайды. Қажет болған жағдайда мұғалім толықтырып, түзетулер енгізеді.
Мәтіннен етістіктерді тап. Атқарды,қарастырды,жинады,жазды, өлең шығарды,аударма жасады, шығарды. Олардың қай сөз табына, қандай жұрнақтар жалғану арқылы жасалғанын табады.
ЕҚБ Мәтіндегі негізгі ойды анықта. Осы мәтін арқылы автор бізге нені насихаттағысы келеді? Сұрағына жауап айт.
Топтық жұмыс 17-жаттығу Берілген зат есімдер мен сын есімдерге ұсынылған жұрнақтардың тиістісін жалғап, туынды етістік жаса. Туынды етістіктердің ішінен өзің қалаған үш-төрт сөзбен сөйлем құрап жаз. Торда,арқанда,емде,арала,сабында, үтікте,тісте. Ақта ,ұсақта,көркемде,жақсыла,оңда,жаңала,іріле. Ақылдас ,достас,пікірлес,әдетте,рақаттан Үсен малды арқанда. Мына ақшаны ұсақта. Олар осы мәселе бойынша пікірлесті.
Сергіту сәті
18-жаттығу. Жаңылтпашты жатқа айт және жаз. Жаңылтпашты 1 минутта жаттайды және жазады. Туынды етістіктерді тауып, сөз құрамына талдайды. Жұппен жұмыс ұйымдастырылады. Қарамен жазылған қандай сөздер екенін түсіндіріп, дәлелдейді. Олардың мағынасын бір-біріне түсіндіреді. Арала. Бақты аралады-бақ ішінде серуендеу Тал аралады-ағашты бөлшектеу
Үй тапсырмасы 19-жаттығу «Етістік» сөзінен баспалдақ жаса. Осы әріптерден басталатын етістік сөз ойлап, торкөздерге жаз. Шыққан етістіктердің қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін ажыратып, дәлелде. Туынды етістіктерді теріп жаз. Ек, тік,істе,секір,
ҚЖ: «Кубизм» әдісі бойынша әр топқа етістікке байланысты сұрақтар беру. 1. Етістік дегеніміз не? 2. Етістік сөйлемде қандай қызмет атқарады? 3. Дара және күрделі етістік дегеніміз не? 4. Негізгі және туынды етістік дегеніміз не?
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды
Өткенді пысықтайды
Тапсырманы орындайды
Етістіктермен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс орындайды
Тапсырмаларды орындайды
Жаттығу жасайды
Жаңылтпашты жаттайды
Тапсырманы орындайды
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор: Ағаш бұтақтарындағы етістіктерді теріп жазады-1б
Дескриптор: Көп нүктенің орнына атақты тұлғалардың бірінің атын қойып, мәтінді түсініп оқиды-1б Мәтіннен етістіктерді табады-1б Туынды етістіктері бар сөйлемдерді теріп жазады-1б Олардың қай сөз табына, қандай жұрнақтар жалғану арқылы жасалғанын табады-1б
Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Берілген зат есімдер мен сын есімдерге ұсынылған жұрнақтардың тиістісін жалғап, туынды етістік жасайды-1б Туынды етістіктердің ішінен өзі қалаған үш-төрт сөзбен сөйлем құрап жазады-1б
Дескриптор: Жаңылтпашты жатқа айтады және жазады-1б Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреді-1б Туынды етістіктерді тауып, сөз құрамына талдайды-1б
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б
Тамаша жұмыс орындадыңдар!
«Данышпан үкі» әдісі
|
Суреттер
Гүлдер
Ағаш суреті
Оқулық
Ереже жазылған плакат
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Кері байланыс тақтасы
|
||
шағым қалдыра аласыз


















