|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||
|
Бөлім: |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№86 Негізгі және туынды етістік |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету 3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжап, мәтіннің тақырыбын анықтайды; - өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап айтады; - жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп жаза алады. -негізгі және туынды етістікті анықтап, сөз құрамына талдайды. |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбер «Көрші» Оң жақ көршіңмен амандас Сол жақ көршіңмен амандас Оң жақ көршіңе бір жымиып, Сол жақ көршіңе жымиып- ду қол шапалақта. ІІ.Өткен сабақты пысықтау Сұрақтар: 1. Түбір сөз дегеніміз не? 2. Қосымша дегеніміз не? 3. Жалғау дегеніміз не? 4. Негізгі және туынды зат есім дегеніміз не? 5. Зат есімнің тәуелденуі дегеніміз не? 6. 6.Етістік дегеніміз не? «Сөздер банкісі» « Біздің тақырып» стратегисы арқылы тақырыпты ашу. Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! . |
суреттер Слайд 1 Слайд 2 |
|
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ Көркем жазу: Ил, Ир, ив, ин, Ша, Ши, Пе – әріптерінің байланысын жазғызу. 1-тапсырма. «Ішкі, сыртқы шеңбер» «әдісі 11-жаттығу. Мәтінді тыңдау. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырып, бір-біріне қою. Мұғалім оқушылардың іс-әрекетін бақылап, бағыт беріп тұрады. ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен сұраққа жауап береді 2-тапсырма. Топтық жұмыс Мәтіннің бөліктерін анықтап, әр бөлікке ат қою. Мен қалай оқуға бардым? 1.Оның құрдасының аты кім? 2.Оны не қызықтырды? 3.Әкесі мен апасына не айтты? 4.Әкесі оны қайда апарды? 1.Құрдасым Әбіш 2.Оқу үйрену қызықтырды. 3. Оқуға бардым. Мен мектепке барған алғашқы күнім есімде. Маған өте қызықты болған. ЕБҚ тапсырмасы
3-тапсырма. Жұптық жұмыс. 12-жаттығу.Сурет мазмұнын болжау. Әлидің күнделігін оқу. Өз пікірін білдіру. 2 ақпан 2017 жыл Бүгін сыныбымызбен Ахмет Байтұрсынұлының мұражайына бардық. Бұрын Ахмет Байтұрсынұлы тұрған үй 19998 жылы мұражайға айналыпты. Мұражайда 3 зал бар екен. Ол кісінің әр жылдардағы фотоларын көрдім. Шығармаларымен таныстым. Мұражай маған ұнады. Бұл күн мен үшін ерекше әсерлі күн болды. Күнделік дұрыс жазылмаған. Әлиге берер кеңесім: адамның аты-жөні тасымалданбайды. 4-тапсырма.Жеке жұмыс 13-жаттығу Екі бағандағы етістіктерді оқып, салыстыру. Сөз құрамына талдау. Түбірі зат есімнен болған етістіктерді анықтау. Барды көздеді Көрді ойлады Айтты тістеді Оқыды биледі ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды. 5-тапсырма 14-жаттығу. Мақалды жатқа жазу. Етістіктерді тауып, астын сызу. Туынды етістік екенін дәлелдеу. Ел үмітін ер ақтар, Ер атағын ел сақтар |
Жұппен жұмыс жасайды. Сұраққа жауап беретін жұптың сыңарлары шеңбердің ішінде отырады. Сұрақ қоятын жұптың сыңарлары оларды қоршап тұрады. Қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап береді. Шеңбердің ішіндегі және шеңбердің сыртындағы оқушылар орындарымен ауысады. Мәтіннің бөліктерін анықтап, ат қояды. Өзінің мектепке барған алғашқы күні туралы парталас досына әңгімелеп береді. Сурет мазмұнын болжайды. Әлидің күнделігін оқиды. Күнделіктің дұрыс жазылған, жазылмағандығы туралы талқылаулар жасап, өз ойларымен бөліседі. Әлиге қандай кеңес беруге болатынын талқылайды. Екі бағандағы етістіктерді оқып, салыстырады. Етістіктерді сөз құрамына талдайды. Түбірі зат есімнен болған етістіктерді анықтайды. Мақалды жатқа жазады. |
Дескриптор: -пікір білдіруге бағытталған сұрақ құрастырады;(1б) -сұрақты мәтін мазмұнына сәйкес құрайды.(1Б) Дескриптор: - сұрақтарға дұрыс жауап береді;(1б) - өзінің мектепке барған алғашқы күні туралы парталас досына үш сөйлеммен әңгімелеп береді.(1б) Дескриптор: -Сурет мазмұнын болжайды;(1б) - Күнделіктің дұрыс жазылған, жазылмағандығы туралы талқылаулар жасап, өз ойларымен бөліседі.(1б) Дскриптор: -етістіктерді сөз құрамына дұрыс талдайды;(1б) -түбірі зат есімнен болған етістіктерді дұрыс анықтайды.(1б) Дескриптор: -Мақалды жатқа жазады;(1б) - Етістіктерді тауып, астын сызады.(1б) |
Слайд 3 Суреттер Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 |
|
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі Үй тапсырмасы: 15-жаттығу Бағалау Рефлексия
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 8 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Негізгі және туынды етістік №86 3 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||
|
Бөлім: |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№86 Негізгі және туынды етістік |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету 3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжап, мәтіннің тақырыбын анықтайды; - өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап айтады; - жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп жаза алады. -негізгі және туынды етістікті анықтап, сөз құрамына талдайды. |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбер «Көрші» Оң жақ көршіңмен амандас Сол жақ көршіңмен амандас Оң жақ көршіңе бір жымиып, Сол жақ көршіңе жымиып- ду қол шапалақта. ІІ.Өткен сабақты пысықтау Сұрақтар: 1. Түбір сөз дегеніміз не? 2. Қосымша дегеніміз не? 3. Жалғау дегеніміз не? 4. Негізгі және туынды зат есім дегеніміз не? 5. Зат есімнің тәуелденуі дегеніміз не? 6. 6.Етістік дегеніміз не? «Сөздер банкісі» « Біздің тақырып» стратегисы арқылы тақырыпты ашу. Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! . |
суреттер Слайд 1 Слайд 2 |
|
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ Көркем жазу: Ил, Ир, ив, ин, Ша, Ши, Пе – әріптерінің байланысын жазғызу. 1-тапсырма. «Ішкі, сыртқы шеңбер» «әдісі 11-жаттығу. Мәтінді тыңдау. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырып, бір-біріне қою. Мұғалім оқушылардың іс-әрекетін бақылап, бағыт беріп тұрады. ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен сұраққа жауап береді 2-тапсырма. Топтық жұмыс Мәтіннің бөліктерін анықтап, әр бөлікке ат қою. Мен қалай оқуға бардым? 1.Оның құрдасының аты кім? 2.Оны не қызықтырды? 3.Әкесі мен апасына не айтты? 4.Әкесі оны қайда апарды? 1.Құрдасым Әбіш 2.Оқу үйрену қызықтырды. 3. Оқуға бардым. Мен мектепке барған алғашқы күнім есімде. Маған өте қызықты болған. ЕБҚ тапсырмасы
3-тапсырма. Жұптық жұмыс. 12-жаттығу.Сурет мазмұнын болжау. Әлидің күнделігін оқу. Өз пікірін білдіру. 2 ақпан 2017 жыл Бүгін сыныбымызбен Ахмет Байтұрсынұлының мұражайына бардық. Бұрын Ахмет Байтұрсынұлы тұрған үй 19998 жылы мұражайға айналыпты. Мұражайда 3 зал бар екен. Ол кісінің әр жылдардағы фотоларын көрдім. Шығармаларымен таныстым. Мұражай маған ұнады. Бұл күн мен үшін ерекше әсерлі күн болды. Күнделік дұрыс жазылмаған. Әлиге берер кеңесім: адамның аты-жөні тасымалданбайды. 4-тапсырма.Жеке жұмыс 13-жаттығу Екі бағандағы етістіктерді оқып, салыстыру. Сөз құрамына талдау. Түбірі зат есімнен болған етістіктерді анықтау. Барды көздеді Көрді ойлады Айтты тістеді Оқыды биледі ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды. 5-тапсырма 14-жаттығу. Мақалды жатқа жазу. Етістіктерді тауып, астын сызу. Туынды етістік екенін дәлелдеу. Ел үмітін ер ақтар, Ер атағын ел сақтар |
Жұппен жұмыс жасайды. Сұраққа жауап беретін жұптың сыңарлары шеңбердің ішінде отырады. Сұрақ қоятын жұптың сыңарлары оларды қоршап тұрады. Қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап береді. Шеңбердің ішіндегі және шеңбердің сыртындағы оқушылар орындарымен ауысады. Мәтіннің бөліктерін анықтап, ат қояды. Өзінің мектепке барған алғашқы күні туралы парталас досына әңгімелеп береді. Сурет мазмұнын болжайды. Әлидің күнделігін оқиды. Күнделіктің дұрыс жазылған, жазылмағандығы туралы талқылаулар жасап, өз ойларымен бөліседі. Әлиге қандай кеңес беруге болатынын талқылайды. Екі бағандағы етістіктерді оқып, салыстырады. Етістіктерді сөз құрамына талдайды. Түбірі зат есімнен болған етістіктерді анықтайды. Мақалды жатқа жазады. |
Дескриптор: -пікір білдіруге бағытталған сұрақ құрастырады;(1б) -сұрақты мәтін мазмұнына сәйкес құрайды.(1Б) Дескриптор: - сұрақтарға дұрыс жауап береді;(1б) - өзінің мектепке барған алғашқы күні туралы парталас досына үш сөйлеммен әңгімелеп береді.(1б) Дескриптор: -Сурет мазмұнын болжайды;(1б) - Күнделіктің дұрыс жазылған, жазылмағандығы туралы талқылаулар жасап, өз ойларымен бөліседі.(1б) Дскриптор: -етістіктерді сөз құрамына дұрыс талдайды;(1б) -түбірі зат есімнен болған етістіктерді дұрыс анықтайды.(1б) Дескриптор: -Мақалды жатқа жазады;(1б) - Етістіктерді тауып, астын сызады.(1б) |
Слайд 3 Суреттер Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 |
|
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі Үй тапсырмасы: 15-жаттығу Бағалау Рефлексия
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 8 |
|
шағым қалдыра аласыз




