Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары бөліміне арналған промпт Қ1
|
Бөлім |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сынып |
3 |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды сын есім 17-20 жаттығу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. Сөйлемнен сөз таптарын табу (зат есім, сын есім, сан есім, етістік). 2. Негізгі және туынды сын есімдерді анықтау. 3. Сөздердің құрылымдық ерекшеліктерін түсіну және қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар сөйлемнен сөз таптарын табуды және негізгі, туынды сын есімдерді ажыратуды үйренеді. |
Сабақтың барысы бөліміне арналған промпт Қ2
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (5-10 минут) |
Оқушыларға сабақтың тақырыбын және мақсаттарын түсіндіру. |
Тақырыпты тыңдау және сабақтың мақсатын анықтау. |
Ауызша кері байланыс |
Интерактивті тақта, презентация |
|
Сабақтың ортасы (35 минут) |
|
|
|
|
|
Тапсырма 1: Негізгі және туынды сын есімдерді анықтау |
Тапсырманың шарттарын түсіндіру және мысалдар келтіру. |
Мысалдар бойынша негізгі және туынды сын есімдерді табу. |
Дұрыс жауаптар бойынша ауызша мадақтау |
Жұмыс дәптері, оқулық |
|
Тапсырма 2: Сөйлемнен сөз таптарын табу |
Сөйлемдер беру және сөз таптарын анықтауға бағыттау. |
Сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. |
Жазбаша жұмысқа кері байланыс |
Жұмыс дәптері, карточкалар |
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Сабақтың қорытындысын жасау, сұрақтарға жауап беру. |
Сабақтағы өз жетістіктерін және қиындықтарын талқылау. |
Ауызша кері байланыс |
Интерактивті тақта |
Әрбір тапсырмаға арналған промпт Қ3
1-тапсырма: Сәйкестендіру
|
№ |
Сөздер |
Сәйкестіктер |
Жауаптар |
|
1 |
Көк |
Түс |
Түс |
|
2 |
Қызыл |
Түс |
Түс |
|
3 |
Үлкен |
Сын есім |
Сын есім |
|
4 |
Бала |
Зат есім |
Зат есім |
|
5 |
Жүгіру |
Етістік |
Етістік |
|
6 |
Кітап |
Зат есім |
Зат есім |
|
7 |
Әдемі |
Сын есім |
Сын есім |
|
8 |
Жеті |
Сан есім |
Сан есім |
|
9 |
Оқу |
Етістік |
Етістік |
|
10 |
Қара |
Түс |
Түс |
Оқушының әрекеті: - Оқушы сөздерді дұрыс сәйкестендіруі керек.
Бағалау дескрипторлары: - Барлық сәйкестіктер дұрыс болса – жоғары баға. - Қателер саны бір немесе екі болса – орташа баға. - Қателер саны үш немесе одан көп болса – төмен баға.
2-тапсырма: Аяқталмаған сөйлемдер
|
№ |
Басталуы |
Аяқталуы |
|
1 |
Менің сүйікті түсім … |
(оқушы өзі жазады) |
|
2 |
Бүгін ауа райы … |
(оқушы өзі жазады) |
|
3 |
Менің досымның аты … |
(оқушы өзі жазады) |
|
4 |
Менің үйімнің түсі … |
(оқушы өзі жазады) |
|
5 |
Жексенбі күні мен … |
(оқушы өзі жазады) |
Оқушының әрекеті: - Оқушылар сөйлемдерді өз сөздерімен аяқтауы керек.
Бағалау дескрипторлары: - Сөйлем толық және мағыналы болса – жоғары баға. - Кемшіліктер болса, бірақ мағынаны түсінуге мүмкіндік берсе – орташа баға. - Сөйлем мағынасын жеткізе алмаса – төмен баға.
3-тапсырма: Тест сұрақтары
|
№ |
Сұрақтар |
Жауаптар |
|
1 |
«Көк» сөзі қандай сөз табына жатады? |
Сын есім |
|
2 |
«Оқу» сөзі қандай сөз табына жатады? |
Етістік |
|
3 |
«Үш» сөзі қандай сөз табына жатады? |
Сан есім |
|
4 |
«Үй» сөзі қандай сөз табына жатады? |
Зат есім |
|
5 |
«Жүгіру» сөзі қандай сөз табына жатады? |
Етістік |
Оқушының әрекеті: - Оқушы дұрыс жауапты таңдау керек.
Бағалау дескрипторлары: - Барлық жауаптар дұрыс болса – жоғары баға. - Қателер саны бір немесе екі болса – орташа баға. - Қателер саны үш немесе одан көп болса – төмен баға.
4-тапсырма: Шығармашылық тапсырма
|
Тапсырма |
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
Ресурстар |
|
«Менің қаладағы сүйікті орным» туралы әңгіме жазу |
Оқушы өз қаладағы сүйікті орны туралы мәтін жазуы керек. |
Мәтін толық және мағыналы болса – жоғары баға. Кемшіліктер болса, бірақ мағынаны түсінуге мүмкіндік берсе – орташа баға. Мәтін мағынасын жеткізе алмаса – төмен баға. |
Қалам, қағаз, қала картасы, интернет (қажет болса) |
Бағалау дескрипторларына арналған промпт Қ4
Тапсырма 1: Сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу.
Бағалау дескрипторлары:
|
Критерийлер |
Дескрипторлар |
|
Зат есімдерді табу |
Барлық зат есімдерді дұрыс анықтады. |
|
Сын есімдерді табу |
Барлық сын есімдерді дұрыс анықтады. |
|
Сан есімдерді табу |
Барлық сан есімдерді дұрыс анықтады. |
|
Етістіктерді табу |
Барлық етістіктерді дұрыс анықтады. |
Тапсырма 2: Сөйлемнен негізгі және туынды зат есімдерді анықтау.
Бағалау дескрипторлары:
|
Критерийлер |
Дескрипторлар |
|
Негізгі зат есімдерді анықтау |
Барлық негізгі зат есімдерді дұрыс анықтады. |
|
Туынды зат есімдерді анықтау |
Барлық туынды зат есімдерді дұрыс анықтады. |
Тапсырма 3: Сөйлемнен негізгі және туынды сын есімдерді анықтау.
Бағалау дескрипторлары:
|
Критерийлер |
Дескрипторлар |
|
Негізгі сын есімдерді анықтау |
Барлық негізгі сын есімдерді дұрыс анықтады. |
|
Туынды сын есімдерді анықтау |
Барлық туынды сын есімдерді дұрыс анықтады. |
Тапсырма 4: Сөйлемнен негізгі және туынды етістіктерді анықтау.
Бағалау дескрипторлары:
|
Критерийлер |
Дескрипторлар |
|
Негізгі етістіктерді анықтау |
Барлық негізгі етістіктерді дұрыс анықтады. |
|
Туынды етістіктерді анықтау |
Барлық туынды етістіктерді дұрыс анықтады. |
Ресурстарға арналған промпт Қ5
|
Тапсырма/Кезең |
Қажетті ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Интерактивті тақта, Kahoot, Wordwall. |
|
Сәйкестендіру тапсырмасы |
Дәптер, қалам, интерактивті тақта. |
|
Аяқталмаған сөйлемдер |
Дәптер, қалам. |
|
Тест сұрақтары |
Тест парақтары, интерактивті тақта. |
|
Шығармашылық тапсырма |
Дәптер, қалам, интерактивті тақта. |
|
Сабақтың соңы |
Презентация, рефлексия материалдары. |
Сабақтың қорытынды бөліміне арналған промпт Қ6
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Рефлексия немесе кері байланыс жүргізу. |
Оқушылар сабақ нәтижелерін талқылайды. |
Рефлексия нәтижелері бойынша бағалау. |
Презентация, рефлексия материалдары. |
Қосымша тапсырмаларға арналған промпт Қ7
|
Тапсырма |
Қосымша тапсырма сипаттамасы |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Негізгі және туынды сын есімдерді табу |
Оқушыларға мәтіннен негізгі және туынды сын есімдерді табу тапсырмасы беріледі. Себебін түсіндіріп, оларды кестеге жазу. |
Оқушылар мәтіннен сын есімдерді анықтап, кестеге жазады. |
Негізгі және туынды сын есімдерді дұрыс табу. |
Дәптер, қалам, мәтін үлгісі |
|
Сөйлемнен сөз таптарын анықтау |
Оқушыларға бірнеше сөйлем беріледі. Әр сөзді сөз таптарына бөлуді талап етеді. Зат есім, сын есім, сан есім, етістікті анықтаңыз. |
Оқушылар сөздерді сөз таптарына бөледі. |
Сөз таптарын дұрыс анықтау. |
Сөйлемдер жазылған парақ, қалам |
|
Жаттығу құрастыру |
Оқушылар өздері мәтін құрастырып, негізгі және туынды сын есімдерді қолдану керек. |
Оқушылар өздері мәтін құрастырады. |
Сын есімдердің дұрыс қолданылуы. |
Қалам, дәптер, шығармашылық шабыт |
|
Туынды зат есімдермен жұмыс |
Оқушыларға туынды зат есімдер тізімін беру, олардың түбір сөздерін тауып, түрлендіріп жазу. |
Оқушылар туынды зат есімдерді талдайды, түбірлерін жазады. |
Дұрыс талдау және түсіндіру. |
Дәптер, қалам, сөздер тізімі |
|
Сурет бойынша сөйлем құрау |
Оқушыларға суреттер беріледі. Суреттерге қарап, негізгі және туынды сын есімдерді қолданып сөйлемдер құру. |
Сурет бойынша сөйлемдер құрастырады. |
Сын есімдерді дұрыс қолдану. |
Суреттер, дәптер, қалам |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Негізгі және туынды сын есім 17-20 жаттығу
Негізгі және туынды сын есім 17-20 жаттығу
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары бөліміне арналған промпт Қ1
|
Бөлім |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сынып |
3 |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды сын есім 17-20 жаттығу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. Сөйлемнен сөз таптарын табу (зат есім, сын есім, сан есім, етістік). 2. Негізгі және туынды сын есімдерді анықтау. 3. Сөздердің құрылымдық ерекшеліктерін түсіну және қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар сөйлемнен сөз таптарын табуды және негізгі, туынды сын есімдерді ажыратуды үйренеді. |
Сабақтың барысы бөліміне арналған промпт Қ2
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (5-10 минут) |
Оқушыларға сабақтың тақырыбын және мақсаттарын түсіндіру. |
Тақырыпты тыңдау және сабақтың мақсатын анықтау. |
Ауызша кері байланыс |
Интерактивті тақта, презентация |
|
Сабақтың ортасы (35 минут) |
|
|
|
|
|
Тапсырма 1: Негізгі және туынды сын есімдерді анықтау |
Тапсырманың шарттарын түсіндіру және мысалдар келтіру. |
Мысалдар бойынша негізгі және туынды сын есімдерді табу. |
Дұрыс жауаптар бойынша ауызша мадақтау |
Жұмыс дәптері, оқулық |
|
Тапсырма 2: Сөйлемнен сөз таптарын табу |
Сөйлемдер беру және сөз таптарын анықтауға бағыттау. |
Сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. |
Жазбаша жұмысқа кері байланыс |
Жұмыс дәптері, карточкалар |
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Сабақтың қорытындысын жасау, сұрақтарға жауап беру. |
Сабақтағы өз жетістіктерін және қиындықтарын талқылау. |
Ауызша кері байланыс |
Интерактивті тақта |
Әрбір тапсырмаға арналған промпт Қ3
1-тапсырма: Сәйкестендіру
|
№ |
Сөздер |
Сәйкестіктер |
Жауаптар |
|
1 |
Көк |
Түс |
Түс |
|
2 |
Қызыл |
Түс |
Түс |
|
3 |
Үлкен |
Сын есім |
Сын есім |
|
4 |
Бала |
Зат есім |
Зат есім |
|
5 |
Жүгіру |
Етістік |
Етістік |
|
6 |
Кітап |
Зат есім |
Зат есім |
|
7 |
Әдемі |
Сын есім |
Сын есім |
|
8 |
Жеті |
Сан есім |
Сан есім |
|
9 |
Оқу |
Етістік |
Етістік |
|
10 |
Қара |
Түс |
Түс |
Оқушының әрекеті: - Оқушы сөздерді дұрыс сәйкестендіруі керек.
Бағалау дескрипторлары: - Барлық сәйкестіктер дұрыс болса – жоғары баға. - Қателер саны бір немесе екі болса – орташа баға. - Қателер саны үш немесе одан көп болса – төмен баға.
2-тапсырма: Аяқталмаған сөйлемдер
|
№ |
Басталуы |
Аяқталуы |
|
1 |
Менің сүйікті түсім … |
(оқушы өзі жазады) |
|
2 |
Бүгін ауа райы … |
(оқушы өзі жазады) |
|
3 |
Менің досымның аты … |
(оқушы өзі жазады) |
|
4 |
Менің үйімнің түсі … |
(оқушы өзі жазады) |
|
5 |
Жексенбі күні мен … |
(оқушы өзі жазады) |
Оқушының әрекеті: - Оқушылар сөйлемдерді өз сөздерімен аяқтауы керек.
Бағалау дескрипторлары: - Сөйлем толық және мағыналы болса – жоғары баға. - Кемшіліктер болса, бірақ мағынаны түсінуге мүмкіндік берсе – орташа баға. - Сөйлем мағынасын жеткізе алмаса – төмен баға.
3-тапсырма: Тест сұрақтары
|
№ |
Сұрақтар |
Жауаптар |
|
1 |
«Көк» сөзі қандай сөз табына жатады? |
Сын есім |
|
2 |
«Оқу» сөзі қандай сөз табына жатады? |
Етістік |
|
3 |
«Үш» сөзі қандай сөз табына жатады? |
Сан есім |
|
4 |
«Үй» сөзі қандай сөз табына жатады? |
Зат есім |
|
5 |
«Жүгіру» сөзі қандай сөз табына жатады? |
Етістік |
Оқушының әрекеті: - Оқушы дұрыс жауапты таңдау керек.
Бағалау дескрипторлары: - Барлық жауаптар дұрыс болса – жоғары баға. - Қателер саны бір немесе екі болса – орташа баға. - Қателер саны үш немесе одан көп болса – төмен баға.
4-тапсырма: Шығармашылық тапсырма
|
Тапсырма |
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
Ресурстар |
|
«Менің қаладағы сүйікті орным» туралы әңгіме жазу |
Оқушы өз қаладағы сүйікті орны туралы мәтін жазуы керек. |
Мәтін толық және мағыналы болса – жоғары баға. Кемшіліктер болса, бірақ мағынаны түсінуге мүмкіндік берсе – орташа баға. Мәтін мағынасын жеткізе алмаса – төмен баға. |
Қалам, қағаз, қала картасы, интернет (қажет болса) |
Бағалау дескрипторларына арналған промпт Қ4
Тапсырма 1: Сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу.
Бағалау дескрипторлары:
|
Критерийлер |
Дескрипторлар |
|
Зат есімдерді табу |
Барлық зат есімдерді дұрыс анықтады. |
|
Сын есімдерді табу |
Барлық сын есімдерді дұрыс анықтады. |
|
Сан есімдерді табу |
Барлық сан есімдерді дұрыс анықтады. |
|
Етістіктерді табу |
Барлық етістіктерді дұрыс анықтады. |
Тапсырма 2: Сөйлемнен негізгі және туынды зат есімдерді анықтау.
Бағалау дескрипторлары:
|
Критерийлер |
Дескрипторлар |
|
Негізгі зат есімдерді анықтау |
Барлық негізгі зат есімдерді дұрыс анықтады. |
|
Туынды зат есімдерді анықтау |
Барлық туынды зат есімдерді дұрыс анықтады. |
Тапсырма 3: Сөйлемнен негізгі және туынды сын есімдерді анықтау.
Бағалау дескрипторлары:
|
Критерийлер |
Дескрипторлар |
|
Негізгі сын есімдерді анықтау |
Барлық негізгі сын есімдерді дұрыс анықтады. |
|
Туынды сын есімдерді анықтау |
Барлық туынды сын есімдерді дұрыс анықтады. |
Тапсырма 4: Сөйлемнен негізгі және туынды етістіктерді анықтау.
Бағалау дескрипторлары:
|
Критерийлер |
Дескрипторлар |
|
Негізгі етістіктерді анықтау |
Барлық негізгі етістіктерді дұрыс анықтады. |
|
Туынды етістіктерді анықтау |
Барлық туынды етістіктерді дұрыс анықтады. |
Ресурстарға арналған промпт Қ5
|
Тапсырма/Кезең |
Қажетті ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Интерактивті тақта, Kahoot, Wordwall. |
|
Сәйкестендіру тапсырмасы |
Дәптер, қалам, интерактивті тақта. |
|
Аяқталмаған сөйлемдер |
Дәптер, қалам. |
|
Тест сұрақтары |
Тест парақтары, интерактивті тақта. |
|
Шығармашылық тапсырма |
Дәптер, қалам, интерактивті тақта. |
|
Сабақтың соңы |
Презентация, рефлексия материалдары. |
Сабақтың қорытынды бөліміне арналған промпт Қ6
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Рефлексия немесе кері байланыс жүргізу. |
Оқушылар сабақ нәтижелерін талқылайды. |
Рефлексия нәтижелері бойынша бағалау. |
Презентация, рефлексия материалдары. |
Қосымша тапсырмаларға арналған промпт Қ7
|
Тапсырма |
Қосымша тапсырма сипаттамасы |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Негізгі және туынды сын есімдерді табу |
Оқушыларға мәтіннен негізгі және туынды сын есімдерді табу тапсырмасы беріледі. Себебін түсіндіріп, оларды кестеге жазу. |
Оқушылар мәтіннен сын есімдерді анықтап, кестеге жазады. |
Негізгі және туынды сын есімдерді дұрыс табу. |
Дәптер, қалам, мәтін үлгісі |
|
Сөйлемнен сөз таптарын анықтау |
Оқушыларға бірнеше сөйлем беріледі. Әр сөзді сөз таптарына бөлуді талап етеді. Зат есім, сын есім, сан есім, етістікті анықтаңыз. |
Оқушылар сөздерді сөз таптарына бөледі. |
Сөз таптарын дұрыс анықтау. |
Сөйлемдер жазылған парақ, қалам |
|
Жаттығу құрастыру |
Оқушылар өздері мәтін құрастырып, негізгі және туынды сын есімдерді қолдану керек. |
Оқушылар өздері мәтін құрастырады. |
Сын есімдердің дұрыс қолданылуы. |
Қалам, дәптер, шығармашылық шабыт |
|
Туынды зат есімдермен жұмыс |
Оқушыларға туынды зат есімдер тізімін беру, олардың түбір сөздерін тауып, түрлендіріп жазу. |
Оқушылар туынды зат есімдерді талдайды, түбірлерін жазады. |
Дұрыс талдау және түсіндіру. |
Дәптер, қалам, сөздер тізімі |
|
Сурет бойынша сөйлем құрау |
Оқушыларға суреттер беріледі. Суреттерге қарап, негізгі және туынды сын есімдерді қолданып сөйлемдер құру. |
Сурет бойынша сөйлемдер құрастырады. |
Сын есімдерді дұрыс қолдану. |
Суреттер, дәптер, қалам |
шағым қалдыра аласыз













