Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары бөліміне арналған промпт Қ1
|
Бөлім |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сынып |
3 |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды сын есім |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. 2. 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар негізгі және туынды сын есімдерді ажыратып, оларды сөйлемдерден таба алады. |
|
Көрнекілік |
Интерактивті тақта, плакаттар, карточкалар |
|
Бағалау әдістері |
Бақылау, өзін-өзі бағалау, жұптық бағалау |
Сабақтың барысы бөліміне арналған промпт Қ2
Бұл кесте сабақ барысын тиімді жоспарлауға және оны жүзеге асыруға көмектеседі.
Әрбір тапсырмаға арналған промпт Қ3
1-тапсырма: Сәйкестендіру
|
№ |
Сөздер (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) |
Сәйкестендіру үлгісі |
|
1 |
Кітап |
Зат есім |
|
2 |
Жасыл |
Сын есім |
|
3 |
Үш |
Сан есім |
|
4 |
Оқыды |
Етістік |
|
5 |
Биік |
Сын есім |
|
6 |
Мысық |
Зат есім |
|
7 |
Жүгіру |
Етістік |
|
8 |
Қызыл |
Сын есім |
|
9 |
Төрт |
Сан есім |
|
10 |
Суға |
Зат есім |
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
|
Берілген сөздердің түрлерін сәйкестендіру |
Сөздерді дұрыс тапқан – 10 ұпай |
|
Сөздерді тиісті бағанға орналастыру |
Әр дұрыс жауапқа – 1 ұпай |
2-тапсырма: Аяқталмаған сөйлемдер
|
№ |
Аяқталмаған сөйлемдер |
|
1 |
Кітапты оқығаннан кейін мен… |
|
2 |
Далада күн ашық болды, сондықтан… |
|
3 |
Менің сүйікті түсім… |
|
4 |
Әкем маған жаңа велосипед… |
|
5 |
Жазғы демалыста біз… |
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
|
Сөйлемдерді аяқтау |
Дұрыс аяқталған сөйлем – 2 ұпай |
|
Жауаптарын түсінікті және логикалық ету |
Логикалық жауап – 1 ұпай |
3-тапсырма: Тест сұрақтары
|
№ |
Сұрақтар |
Жауаптар |
|
1 |
Зат есім қандай сөз табы? |
А. Зат есім |
|
2 |
Сын есімнің қызметі қандай? |
В. Сипаттау |
|
3 |
Сан есімнің қайсысы дұрыс? |
С. Бес |
|
4 |
Етістік қандай сөз табы? |
D. Іс-әрекет |
|
5 |
“Қызыл” сөзінің сөз табы? |
В. Сын есім |
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
|
Дұрыс жауаптарды таңдау |
Әр дұрыс жауапқа – 1 ұпай |
|
Барлық сұрақтарға жауап беру |
Барлық дұрыс жауаптар – 5 ұпай |
4-тапсырма: Шығармашылық тапсырма
|
Тапсырма |
|
Берілген сөздерден қысқаша әңгіме құру. |
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
Ресурстар |
|
Әңгіме жазу |
Ойдың бірізділігі – 2 ұпай |
Қалам, дәптер |
|
Сөздерді дұрыс қолдану |
Сөздер дұрыс қолданылған – 2 ұпай |
Интернет, сөздік |
|
Шығармашылық идеялар |
Жаңа идеялар – 1 ұпай |
Мұғалімнің көмекші материалдары |
Бағалау дескрипторларына арналған промпт Қ4
Міне, сізге арналған тапсырмалар мен бағалау дескрипторлары. Әр тапсырмаға сәйкес бағалау критерийлері кестеде көрсетілген:
Тапсырма 1: Сөйлемнен сөз таптарын табу
Тапсырма: Берілген сөйлемнен зат есім, сын есім, сан есім және етістікті табыңыз.
|
Бағалау дескрипторлары |
Критерийлер |
|
1. Зат есімді анықтау |
Оқушы сөйлемнен барлық зат есімдерді табады. |
|
2. Сын есімді анықтау |
Оқушы сөйлемнен барлық сын есімдерді табады. |
|
3. Сан есімді анықтау |
Оқушы сөйлемнен барлық сан есімдерді табады. |
|
4. Етістікті анықтау |
Оқушы сөйлемнен барлық етістіктерді табады. |
Тапсырма 2: Негізгі және туынды сын есімдерді анықтау
Тапсырма: Берілген мәтіннен негізгі және туынды сын есімдерді анықтаңыз.
|
Бағалау дескрипторлары |
Критерийлер |
|
1. Негізгі сын есімді табу |
Оқушы негізгі сын есімдерді дұрыс анықтайды. |
|
2. Туынды сын есімді табу |
Оқушы туынды сын есімдерді дұрыс анықтайды. |
Тапсырма 3: Негізгі және туынды зат есімдерді анықтау
Тапсырма: Берілген мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді анықтаңыз.
|
Бағалау дескрипторлары |
Критерийлер |
|
1. Негізгі зат есімді табу |
Оқушы негізгі зат есімдерді дұрыс анықтайды. |
|
2. Туынды зат есімді табу |
Оқушы туынды зат есімдерді дұрыс анықтайды. |
Тапсырма 4: Негізгі және туынды етістіктерді анықтау
Тапсырма: Берілген мәтіннен негізгі және туынды етістіктерді анықтаңыз.
|
Бағалау дескрипторлары |
Критерийлер |
|
1. Негізгі етістікті табу |
Оқушы негізгі етістіктерді дұрыс анықтайды. |
|
2. Туынды етістікті табу |
Оқушы туынды етістіктерді дұрыс анықтайды. |
Бұл кестелер тапсырмалардың орындалу сапасын бағалауға көмектеседі. Әр дескриптор оқушының тапсырма бойынша жетістігін анықтайды.
Ресурстарға арналған промпт Қ5
|
Тапсырма/Кезең |
Қажетті ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Интерактивті тақта, Kahoot, Wordwall. |
|
Сәйкестендіру тапсырмасы |
Дәптер, қалам, интерактивті тақта. |
|
Аяқталмаған сөйлемдер |
Дәптер, қалам. |
|
Тест сұрақтары |
Тест парақтары, интерактивті тақта. |
|
Шығармашылық тапсырма |
Дәптер, қалам, интерактивті тақта. |
|
Сабақтың соңы |
Презентация, рефлексия материалдары. |
Сабақтың қорытынды бөліміне арналған промпт Қ6
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Рефлексия немесе кері байланыс жүргізу. |
Оқушылар сабақ нәтижелерін талқылайды. |
Рефлексия нәтижелері бойынша бағалау. |
Презентация, рефлексия материалдары. |
Бұл кестеде сабақтың соңында рефлексия немесе кері байланыс әдісін қолдану қалай жүзеге асырылатыны көрсетілген. Педагог оқушылармен бірге өткен сабақты талқылайды, ал оқушылар өз ойларын бөліседі. Бағалау рефлексия нәтижелеріне негізделеді және бұл кезеңде презентация мен рефлексия материалдары пайдаланылады.
Қосымша тапсырмаларға арналған промпт Қ7
|
Тапсырма |
Қосымша тапсырма сипаттамасы |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Негізгі және туынды сын есімдер |
Оқушыларға негізгі және туынды сын есімдерді анықтауға арналған сөйлемдерді беріңіз. |
Оқушылар сөйлемдерден негізгі және туынды сын есімдерді табады. |
Негізгі және туынды сын есімдерді дұрыс анықтау. |
Дәптер, қалам, сөйлемдер жазылған парақтар. |
|
Сөз таптарын анықтау |
Оқушыларға сөйлемдер беріп, олардан зат есім, сын есім, сан есім, етістікті анықтауды сұраңыз. |
Оқушылар сөйлемдерден зат есім, сын есім, сан есім, етістікті табады. |
Әр сөз табын дұрыс анықтау. |
Дәптер, қалам, сөйлемдер жазылған парақтар. |
|
Шығармашылық жазу |
Оқушыларға негізгі және туынды сын есімдерді пайдаланып, қысқа әңгіме жазуды тапсырыңыз. |
Оқушылар өздерінің шығармашылық әңгімелерін жазады. |
Негізгі және туынды сын есімдерді дұрыс қолдану. |
Дәптер, қалам. |
|
Сөздік ойын |
Оқушыларға сөздер беріп, олардан туынды сын есім жасауды сұраңыз. |
Оқушылар ұсынылған сөздерден туынды сын есімдер жасайды. |
Дұрыс жасалған туынды сын есімдер саны. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Негізгі және туынды сын есім 5-8 жаттығулар
Негізгі және туынды сын есім 5-8 жаттығулар
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары бөліміне арналған промпт Қ1
|
Бөлім |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сынып |
3 |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды сын есім |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. 2. 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар негізгі және туынды сын есімдерді ажыратып, оларды сөйлемдерден таба алады. |
|
Көрнекілік |
Интерактивті тақта, плакаттар, карточкалар |
|
Бағалау әдістері |
Бақылау, өзін-өзі бағалау, жұптық бағалау |
Сабақтың барысы бөліміне арналған промпт Қ2
Бұл кесте сабақ барысын тиімді жоспарлауға және оны жүзеге асыруға көмектеседі.
Әрбір тапсырмаға арналған промпт Қ3
1-тапсырма: Сәйкестендіру
|
№ |
Сөздер (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) |
Сәйкестендіру үлгісі |
|
1 |
Кітап |
Зат есім |
|
2 |
Жасыл |
Сын есім |
|
3 |
Үш |
Сан есім |
|
4 |
Оқыды |
Етістік |
|
5 |
Биік |
Сын есім |
|
6 |
Мысық |
Зат есім |
|
7 |
Жүгіру |
Етістік |
|
8 |
Қызыл |
Сын есім |
|
9 |
Төрт |
Сан есім |
|
10 |
Суға |
Зат есім |
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
|
Берілген сөздердің түрлерін сәйкестендіру |
Сөздерді дұрыс тапқан – 10 ұпай |
|
Сөздерді тиісті бағанға орналастыру |
Әр дұрыс жауапқа – 1 ұпай |
2-тапсырма: Аяқталмаған сөйлемдер
|
№ |
Аяқталмаған сөйлемдер |
|
1 |
Кітапты оқығаннан кейін мен… |
|
2 |
Далада күн ашық болды, сондықтан… |
|
3 |
Менің сүйікті түсім… |
|
4 |
Әкем маған жаңа велосипед… |
|
5 |
Жазғы демалыста біз… |
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
|
Сөйлемдерді аяқтау |
Дұрыс аяқталған сөйлем – 2 ұпай |
|
Жауаптарын түсінікті және логикалық ету |
Логикалық жауап – 1 ұпай |
3-тапсырма: Тест сұрақтары
|
№ |
Сұрақтар |
Жауаптар |
|
1 |
Зат есім қандай сөз табы? |
А. Зат есім |
|
2 |
Сын есімнің қызметі қандай? |
В. Сипаттау |
|
3 |
Сан есімнің қайсысы дұрыс? |
С. Бес |
|
4 |
Етістік қандай сөз табы? |
D. Іс-әрекет |
|
5 |
“Қызыл” сөзінің сөз табы? |
В. Сын есім |
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
|
Дұрыс жауаптарды таңдау |
Әр дұрыс жауапқа – 1 ұпай |
|
Барлық сұрақтарға жауап беру |
Барлық дұрыс жауаптар – 5 ұпай |
4-тапсырма: Шығармашылық тапсырма
|
Тапсырма |
|
Берілген сөздерден қысқаша әңгіме құру. |
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
Ресурстар |
|
Әңгіме жазу |
Ойдың бірізділігі – 2 ұпай |
Қалам, дәптер |
|
Сөздерді дұрыс қолдану |
Сөздер дұрыс қолданылған – 2 ұпай |
Интернет, сөздік |
|
Шығармашылық идеялар |
Жаңа идеялар – 1 ұпай |
Мұғалімнің көмекші материалдары |
Бағалау дескрипторларына арналған промпт Қ4
Міне, сізге арналған тапсырмалар мен бағалау дескрипторлары. Әр тапсырмаға сәйкес бағалау критерийлері кестеде көрсетілген:
Тапсырма 1: Сөйлемнен сөз таптарын табу
Тапсырма: Берілген сөйлемнен зат есім, сын есім, сан есім және етістікті табыңыз.
|
Бағалау дескрипторлары |
Критерийлер |
|
1. Зат есімді анықтау |
Оқушы сөйлемнен барлық зат есімдерді табады. |
|
2. Сын есімді анықтау |
Оқушы сөйлемнен барлық сын есімдерді табады. |
|
3. Сан есімді анықтау |
Оқушы сөйлемнен барлық сан есімдерді табады. |
|
4. Етістікті анықтау |
Оқушы сөйлемнен барлық етістіктерді табады. |
Тапсырма 2: Негізгі және туынды сын есімдерді анықтау
Тапсырма: Берілген мәтіннен негізгі және туынды сын есімдерді анықтаңыз.
|
Бағалау дескрипторлары |
Критерийлер |
|
1. Негізгі сын есімді табу |
Оқушы негізгі сын есімдерді дұрыс анықтайды. |
|
2. Туынды сын есімді табу |
Оқушы туынды сын есімдерді дұрыс анықтайды. |
Тапсырма 3: Негізгі және туынды зат есімдерді анықтау
Тапсырма: Берілген мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді анықтаңыз.
|
Бағалау дескрипторлары |
Критерийлер |
|
1. Негізгі зат есімді табу |
Оқушы негізгі зат есімдерді дұрыс анықтайды. |
|
2. Туынды зат есімді табу |
Оқушы туынды зат есімдерді дұрыс анықтайды. |
Тапсырма 4: Негізгі және туынды етістіктерді анықтау
Тапсырма: Берілген мәтіннен негізгі және туынды етістіктерді анықтаңыз.
|
Бағалау дескрипторлары |
Критерийлер |
|
1. Негізгі етістікті табу |
Оқушы негізгі етістіктерді дұрыс анықтайды. |
|
2. Туынды етістікті табу |
Оқушы туынды етістіктерді дұрыс анықтайды. |
Бұл кестелер тапсырмалардың орындалу сапасын бағалауға көмектеседі. Әр дескриптор оқушының тапсырма бойынша жетістігін анықтайды.
Ресурстарға арналған промпт Қ5
|
Тапсырма/Кезең |
Қажетті ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Интерактивті тақта, Kahoot, Wordwall. |
|
Сәйкестендіру тапсырмасы |
Дәптер, қалам, интерактивті тақта. |
|
Аяқталмаған сөйлемдер |
Дәптер, қалам. |
|
Тест сұрақтары |
Тест парақтары, интерактивті тақта. |
|
Шығармашылық тапсырма |
Дәптер, қалам, интерактивті тақта. |
|
Сабақтың соңы |
Презентация, рефлексия материалдары. |
Сабақтың қорытынды бөліміне арналған промпт Қ6
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Рефлексия немесе кері байланыс жүргізу. |
Оқушылар сабақ нәтижелерін талқылайды. |
Рефлексия нәтижелері бойынша бағалау. |
Презентация, рефлексия материалдары. |
Бұл кестеде сабақтың соңында рефлексия немесе кері байланыс әдісін қолдану қалай жүзеге асырылатыны көрсетілген. Педагог оқушылармен бірге өткен сабақты талқылайды, ал оқушылар өз ойларын бөліседі. Бағалау рефлексия нәтижелеріне негізделеді және бұл кезеңде презентация мен рефлексия материалдары пайдаланылады.
Қосымша тапсырмаларға арналған промпт Қ7
|
Тапсырма |
Қосымша тапсырма сипаттамасы |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Негізгі және туынды сын есімдер |
Оқушыларға негізгі және туынды сын есімдерді анықтауға арналған сөйлемдерді беріңіз. |
Оқушылар сөйлемдерден негізгі және туынды сын есімдерді табады. |
Негізгі және туынды сын есімдерді дұрыс анықтау. |
Дәптер, қалам, сөйлемдер жазылған парақтар. |
|
Сөз таптарын анықтау |
Оқушыларға сөйлемдер беріп, олардан зат есім, сын есім, сан есім, етістікті анықтауды сұраңыз. |
Оқушылар сөйлемдерден зат есім, сын есім, сан есім, етістікті табады. |
Әр сөз табын дұрыс анықтау. |
Дәптер, қалам, сөйлемдер жазылған парақтар. |
|
Шығармашылық жазу |
Оқушыларға негізгі және туынды сын есімдерді пайдаланып, қысқа әңгіме жазуды тапсырыңыз. |
Оқушылар өздерінің шығармашылық әңгімелерін жазады. |
Негізгі және туынды сын есімдерді дұрыс қолдану. |
Дәптер, қалам. |
|
Сөздік ойын |
Оқушыларға сөздер беріп, олардан туынды сын есім жасауды сұраңыз. |
Оқушылар ұсынылған сөздерден туынды сын есімдер жасайды. |
Дұрыс жасалған туынды сын есімдер саны. |
шағым қалдыра аласыз













