|
Білім ұйымының атауы |
Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп – гимназия |
|||||
|
Бөлім |
Өнер |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Күні: |
23.01.2025 ж |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Спанова Г |
|||||
|
Сынып: 3 «Б» |
Қатысқандар саны: 29 Қатыспағандар саны:0 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды зат есім |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін/стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін)/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Жақсылыққа, игілікке бой түзеуге, жауапкершілік, мейірімділік, қамқорлық пен әділдік қасиеттерін жоғары ұстауға баулу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы (2 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. Сабаққа деген назарларын аударту. |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Ауызша |
|
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин 13 мин 8 мин 8 мин |
Өткенге шолу Кім жылдам? Woriwald 1.Өнер сөзін қалай түсінесің ? 2.Қандай өнердің түрлерін білесің? 3.Қандай сөз таптарын білесің ? 4.Зат есім дегеніміз не ? 5.Зат есім қандай сұраққа жауап береді? 6.Негізгі зат есім дегеніміз не? 7.Туынды зат есім дегеніміз не? 8.Берілген сөзден туынды зат есім жаса. (күй, үй, көл) 9. Туынды зат есімдерді қатыстырып сөйлем құрастыр (қолөнер, өнерлі) 10. Мәтін дегеніміз не ? 11. Мәтіннің қандай түрлері бар? Жаңа сабақ Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру Сабақтың мақсаты:
Ұжымдық жұмыс 1-тапсырма «Ой қозғау» әдісі Мәтін дегеніміз не ? Мәтіннің қандай түрлері бар? Мәтіндерді ЖИ арқылы тыңдату бойынша мәтіннің түрін, стилін ажырату. Балалар мәтінді мұқият зейін қойып тыңдаймыз. Мәтіндерді тыңдап, өздерің оқып, олардың қайсысы көркем мәтін, қайсысы ғылыми-танымдық мәтін екенін анықтайсыңдар Екі мәтінге ортақ бір ат қоюға бола ма? Болса, сен қандай ат қояр едің? Зергер сөзінің мағынасын ашыу Мәтіндердегі зергер – зергерлік сөздеріне сұрақ қойып, оларды зат есімнің негізгі және туынды түрлеріне ажырат Саралаудың «Диалог» тәсілі Жеке жұмыс 2-тапсырма «Түртіп алу», Мәтіндердің ішінен негізгі зат есімдерді табамыз Зергер, зергерлік, әшекей, білезік, күміс, сақина, Жұптық жұмыс «Із кесуші» әдіс Тапсырма бойынша 3- тапсырма Жұптық жұмыс Берілген тапсырмадан негізгі және туынды зат есімдерді теріп жазуға берілген тапсырмалар Саралаудың «Тапсырма» тәсілі Талқылау сұрақтары: -бұл сөздерді не себепті негізгі және туынды зат есім сөздер деп ойлайсың ? |
Сұрақтарға жауап береді. Туынды зат есім жасайды Туынды зат есімдерді қатыстырып сөйлемдер құрастырады
Сұрақтарға жауап береді
Сабақтың мақсатын тыңдайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Мәтінді тыңдау арқылы берілген мәтіндерді ажыратады.
Зергер сөзінің мағынасын өздері айтады.
Мәтіндердің ішінен негізгі және туынды зат есімдерді табады.
Арнайы іздерде жазылған тапсырмадан негізгі және туынды зат есімдерді жұбымен табады.
Негізгі және туынды зат есімдерді Жупта талқылап іздейді, белгілейді. Негізгі және туынды зат есім екенін дәлелдейді. |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді. Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: -көркем мәтінді анықтайды-1б -ғылыми мәтінді анықтайды-1б -ұқсастығын табады-1б -айырмашылығын табады 1б -негізгі зат есімді анықтайды-1б -туынды зат есімді анықтайды-1б ҚБ: Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: -негізгі зат есімді анықтайды-1б -туынды зат есімді анықтайды-1б ҚБ: Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: -негізгі зат есімді табады-1б -туынды зат есімдерді табады-1б ҚБ: Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Панель тақта Слайд ЖИ арқылы видео Оқулық 24 -жаттығу Таратпа тапсырма Аяқ іздерде жазылған тапсырмалар |
|
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 6 мин |
Үйге тапсырма Туынды зат есім жаса. Туынды зат есімдерді қатыстырып сөйлемдер құрастыр. Кері байланыс -Бүгінгі сабақтан не білдік ? -не үйрендік? -не қиын болды ? |
критерийлер бойынша : - нені білді, - нені үйренді; - не әлі де түсініксіз;
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Ауызша |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Негізгі және туынды зат есім 3 - сынып
|
Білім ұйымының атауы |
Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп – гимназия |
|||||
|
Бөлім |
Өнер |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Күні: |
23.01.2025 ж |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Спанова Г |
|||||
|
Сынып: 3 «Б» |
Қатысқандар саны: 29 Қатыспағандар саны:0 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды зат есім |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін/стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін)/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Жақсылыққа, игілікке бой түзеуге, жауапкершілік, мейірімділік, қамқорлық пен әділдік қасиеттерін жоғары ұстауға баулу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы (2 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. Сабаққа деген назарларын аударту. |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Ауызша |
|
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин 13 мин 8 мин 8 мин |
Өткенге шолу Кім жылдам? Woriwald 1.Өнер сөзін қалай түсінесің ? 2.Қандай өнердің түрлерін білесің? 3.Қандай сөз таптарын білесің ? 4.Зат есім дегеніміз не ? 5.Зат есім қандай сұраққа жауап береді? 6.Негізгі зат есім дегеніміз не? 7.Туынды зат есім дегеніміз не? 8.Берілген сөзден туынды зат есім жаса. (күй, үй, көл) 9. Туынды зат есімдерді қатыстырып сөйлем құрастыр (қолөнер, өнерлі) 10. Мәтін дегеніміз не ? 11. Мәтіннің қандай түрлері бар? Жаңа сабақ Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру Сабақтың мақсаты:
Ұжымдық жұмыс 1-тапсырма «Ой қозғау» әдісі Мәтін дегеніміз не ? Мәтіннің қандай түрлері бар? Мәтіндерді ЖИ арқылы тыңдату бойынша мәтіннің түрін, стилін ажырату. Балалар мәтінді мұқият зейін қойып тыңдаймыз. Мәтіндерді тыңдап, өздерің оқып, олардың қайсысы көркем мәтін, қайсысы ғылыми-танымдық мәтін екенін анықтайсыңдар Екі мәтінге ортақ бір ат қоюға бола ма? Болса, сен қандай ат қояр едің? Зергер сөзінің мағынасын ашыу Мәтіндердегі зергер – зергерлік сөздеріне сұрақ қойып, оларды зат есімнің негізгі және туынды түрлеріне ажырат Саралаудың «Диалог» тәсілі Жеке жұмыс 2-тапсырма «Түртіп алу», Мәтіндердің ішінен негізгі зат есімдерді табамыз Зергер, зергерлік, әшекей, білезік, күміс, сақина, Жұптық жұмыс «Із кесуші» әдіс Тапсырма бойынша 3- тапсырма Жұптық жұмыс Берілген тапсырмадан негізгі және туынды зат есімдерді теріп жазуға берілген тапсырмалар Саралаудың «Тапсырма» тәсілі Талқылау сұрақтары: -бұл сөздерді не себепті негізгі және туынды зат есім сөздер деп ойлайсың ? |
Сұрақтарға жауап береді. Туынды зат есім жасайды Туынды зат есімдерді қатыстырып сөйлемдер құрастырады
Сұрақтарға жауап береді
Сабақтың мақсатын тыңдайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Мәтінді тыңдау арқылы берілген мәтіндерді ажыратады.
Зергер сөзінің мағынасын өздері айтады.
Мәтіндердің ішінен негізгі және туынды зат есімдерді табады.
Арнайы іздерде жазылған тапсырмадан негізгі және туынды зат есімдерді жұбымен табады.
Негізгі және туынды зат есімдерді Жупта талқылап іздейді, белгілейді. Негізгі және туынды зат есім екенін дәлелдейді. |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді. Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: -көркем мәтінді анықтайды-1б -ғылыми мәтінді анықтайды-1б -ұқсастығын табады-1б -айырмашылығын табады 1б -негізгі зат есімді анықтайды-1б -туынды зат есімді анықтайды-1б ҚБ: Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: -негізгі зат есімді анықтайды-1б -туынды зат есімді анықтайды-1б ҚБ: Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: -негізгі зат есімді табады-1б -туынды зат есімдерді табады-1б ҚБ: Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Панель тақта Слайд ЖИ арқылы видео Оқулық 24 -жаттығу Таратпа тапсырма Аяқ іздерде жазылған тапсырмалар |
|
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 6 мин |
Үйге тапсырма Туынды зат есім жаса. Туынды зат есімдерді қатыстырып сөйлемдер құрастыр. Кері байланыс -Бүгінгі сабақтан не білдік ? -не үйрендік? -не қиын болды ? |
критерийлер бойынша : - нені білді, - нені үйренді; - не әлі де түсініксіз;
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Ауызша |
|
|
шағым қалдыра аласыз


