Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:9.2D Некені қию және тоқтату жолдары | Мектеп: Шымкент қ. ФМБ НЗМ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сүлейменова Г.М. |
Сынып: 9 сыныптар | Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы | Некенің құқықтық реттелуінің маңызы неде? |
Кәсіби даму мақсаты | Сыни тұрғыдан оқыту арқылы оқушылардың жазбаша дағдысын дамыту |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.5.2.1 Некені қию және тоқтатылу шарттарын анықтау |
Сабақ мақсаттары | некенің қию мен тоқтатылу шарттарын біледі |
Бағалау критерийлері
| Білу және түсіну: Некенің бұзылуы, некенің тоқтатылуы, некенің жарамсыздығы, алименттік міндеттер ұғымдарын түсіндіредіСыни тұрғыдан ойлау: 1.Ерлі-зайыптылардың ажырасу себептерін талдайды, кемінде үш себеп келтіреді2.Ажырасудың салдарын талдайды, кемінде үш мысал келтіреді |
Тілдік мақсаттар | Некені қиюНекені тіркеунекені бұзунекенің жарамсыздығынекенің тоқтатылуы |
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу; материалды білуге құмарлық, шығармашылық және сыни тұрғыда зерттеу арқылы оқуға деген сүйіспеншілікті дағдыландыру;Құрметтеу: оқушылардың жұптық және топтық жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарау;Өз көзқарастарын ашық білдіру;Бірін-бірі тыңдап және сұрақтарға жауап беру |
Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихы |
АКТ қолдану дағдылары | АКТ дағдыларын дамыту (интербелсенді тақта). |
Бастапқы білім | Мемлекеттік органдардың қызметі туралы түсініктері қалыптасқан |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Сәйкестендірутапсырмасы 6 минут
| Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Миға шабуыл. Суреттер арқылы сабақ тақырыбына шығу. Оқушыларға "Отбасы құндылығы" бейнебаяны көрсетіледі. |
Адам.Қоғам.Құқық. Алматы "Мектеп" 2014
Мысалы:Неке және отбасы туралы кодекстің екінші бөлім 3-тарауындағы 13-бабынан (некені құру тәртібі), 4-тарауындағы 14,16,19 баптарынан (некені тоқтату), Некенің жарамсыздығы деген 5-тарауындағы 25,28 баптар
|
Сабақтың ортасыАнықтамамен жұмыс5 минут
5 минут
| 1 - топ: "Отбасы құндылығы" деген ұғымға түсінік бере отырып, бейнебаяннан алған әсерімен байланыстырып, шағын әңгіме жазу.2 - топ: "Бақытты отбасын" макетін салу.3 - топ: "Некенің бұзылуы" инфографияға түсіру.Критерийі:- Өзіндік ойын әсерлі жеткізе алады;- Өз ойланына нақтылық керек. Б Некенің қиылуы мен тоқтатылуы туралы оқушылармен талқылау жүргізу.Ж Жұптарға мына төмендегі тапсырмалар беріледі:Некенің қиылуыНекенің жарамсыздығыСот шешімімен өлді деп жариялау немесе хабар ошарсыз кетті деп тануНекені сот арқылы бұзуНекені АХАЖ органдарында бұзуКритерийлері:Оқушылар өздерінің білімдеріне негізделе отырып, болжамды шешімдерін шығарады. Оқушылар өз жауаптарын заң баптарына сүйене отырып нақтылайды. Интерпретация:Б Сабақ барысында алған білімдері мен қалыптасқан дағдыларының негізінде оқушылардың некені сақтау бойынша ұсыныстарын тыңдау. Кері байланыс:"Даналық ағашы". Оқушылар өтілген сабақтан білгенің өз ойларынан өткізіп, "Жас ұрпақтың арнауы" арқылы даналық ағашын безендіреді.
Үйге тапсырма: «Отбасындағы балалар құқығы» зерттеу |
|
Сабақтың соңыРефлексия4 минут | "1 минуттық эссе"Б Үйге тапсырма: «Адамдардың меншікке деген өз құқықтарын дәлелдей алуы неге соншалықты маңызды?» тақырыбына 200 сөзден кем емес хабарлама жазу. |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқылатын тақырыптарға алдын ала материалдар дайындап, қолдау көрсету мақсатында дифференциациялық тапсырмалар жүзеге асады. Сабақта барлық оқушылар толық қамтылады
| Оқушыларға ауызша кері байланыс беріп отырамын және өзара бағалау жүзеге асады.
| Сынып бөлмесінің жарық болуын , оқушылардың Орындықта дұрыс отыруын қадағалаймын. Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтаймын. |
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1.2.Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1.2.Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |