Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: 8.1.А. XX
ғасырдың басындағы
Қазақстан
|
Мектеп: Қ.Әбдіғұлов
атындағы №34 мектеп-гимназиясы
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Жумадиллаева Курбанкул
Нәшірқызы
|
СЫНЫП: 8
|
|
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Неліктен «Алаш» партиясы халық қолдауына ие
болды
|
Осы сабақта қол жеткізетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
8.1.2.1. Қазақ зиялыларының
қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
|
Сабақ мақсаты:
|
-
XX
ғасырдың басындағы саяси
тәуелсіздік үшін күрестің жаңа кезеңі
- «Алаш» партиясы, оның саяси
қызметі
-
Қазақ ұлт зиялыларының саяси
қызметі мен идеяларын талдау
|
Бағалау
критерийлері
|
Барлық
оқушылар:.
XX
ғасырдың
басындағы ұлттық қозғалысқа ұлт
зиялыларының үлкен үлес қосқанын түсінеді,
біледі
Басым
көпшілігі: Алаш партиясының саяси
қызметін біліп, ұлт қайраткерлерінің ұлттық тұтастық идеяларын
сараптайды
Кейбіреуі: Қазақ зиялыларының негізгі
мақсаты тәуелсіз, эволюциялық жолмен дамитын ұлттық мемлекет құру
идеясын талдайды қоғамдағы рөлдерін
бағалайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік (академиялық) сөздерді
дұрыс қолдану арқылы тарихи оқиғаларды түсіндіру, өз пікірлерін
жеткізу, өзара мәдениетті сөйлесу дағдыларын
қалыптастыру.
Терминдік сөздер: «Алаш»,
«Зиялы», «Ұлт»
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық
идеясының құндылықтарын басшылыққа ала отырып, маңыздылық
концепсиясы негізінде қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның
маңыздылығын анықтайды
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниежүзі тарихы, интернет
т.б.
|
Бастапқы
білім
|
5.1.2.1. 6.1.2.1.
7.1.2.1.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрект
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
10
минут
2
минут
3
минут
5
минут
|
I.Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
тренинг:
«Ыстық
алақан»
Бір – бірлеріне жылы
лебіздерін білдіреді.
Стикерге жазылған өлең жолдары
арқылы топтарға бөлу.
Алаш туы
астында
Күн сөнгенше
сөнбейміз
Енді ешкімнің
алашты
Қорлығына
бермейміз!
Белсенді оқу әдістері
Видеоролик қарап шыққаннан кейін оқушылар
өз пікірлерімен бөліседі
II. «Миға
шабуыл» арқылы алдыңғы білімді
тексеру
Сұрақ қою арқылы жаңа
тақырыпқа көшу:
-
Ұлт зиялылары деп кімдерді
атаймыз?
-
Ұлт зиялысы қандай болу
керек
-
Қазіргі уақытта ұлт
зиялыларына кімдерді жатқызамыз
|
Оқулық,
стикерлер,
Плакат,
т.б.
https://surak.baribar.kz/435686/
|
Сабақтың
ортасы
20
минут
|
Жаңа білімді игеру
(видеоролик) (5 минут)
1 тапсырма (Т)
«Кейс-стади» әдісі арқылы әр топқа оқулықта
тапсырма беріледі. Оқушылар мәтінмен танысады,
талдайды
1-топ:
XX
ғасырдың басында қазақ
зиялары
2-топ: Қазақ зияларының
атқарған қоғамдық саяси қызмті
3-топ: «Алаш» партисының
тұғырнамасы
4-топ: Алаш қозғалысының
өзекті мәселелері
ҚБ Бағдаршам арқылы топтар
бір-бірін бағалайды
2
тапсырма. Оқушылар Зиялылардың қазақ
халқының тағдырына тигізген әсері қаншалықты маңызды болғанын
«ЭСӘТ» арқылы
талдайды
ЭСӘТ
талдауы
Ә
(Social)
Э
(Economic)
Т
(Technological)
С
(Political)
|
дерек
https://www.youtube.com/watch?v=ejhxtmMSn4A
алаш
партиясы
https://www.youtube.com/watch?v=cpcRbUnI2qA
алаш
арыстары
таратпа материал
мәтін
Оқулық,
қабырғаға ілінген ватмандар,
түрлі-түсті маркерлер
Кері байланыс
кемесі
Стикерлер
|
Сабақтың
соңы
10
минут
|
3 тапсырма
(Т) «Төрт бағана»
әдісі
<
|
-
|
-
|
?
|
Мен
білемін
|
Мен білетін
ақпараттан өзгеше
|
Жаңалық
|
Мына ақпаратты нақтылау
керек
|
ҚБ «Екі жұлдыз, бір
тілек»
|
Өзін-өзі
бағалау
Үй
жұмысы
|
Кері
байланыс:
«Зиялылардың қазақ халқының
тағдырына тигізген әсері қаншалықты маңызды» эссе
жаз
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен
жоспарлаған саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім жəне неліктен?
|
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|