|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
10.3 А. Қазақстан жаңаруға бетбұрыс кезеңінде (1986-1991 жж.) |
Мектеп: |
ФМБ НЗМ Шымкент қаласы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 22-02/2024 |
ӘБ жетекшісі: Сүлейменова Г. М
Мұғалімнің аты-жөні: Жамелов Б. А. Есентаев Е. А.
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
10 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды? |
||||||||||||||||||||||||||||
|
КДМ |
Тарих сабағында дереккөздерді қолдану арқылы оқушылардың зерттеушілік дағдысын дамыту |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.4.1.3 экономикалық жүйелердің белгілерін біледі; 10.4.2.2 нарықтық экономиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды; 10.4.2.3 Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тәуелсіз Қазақстандағы жекешелендірудің шаруашылыққа әкелген өзгерістерін талдау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу және түсіну: Жоспарлы және нарықтық экономиканың белгілерін біледі Бағалау: Нарықтық экономикаға көшудің артықшылықтары мен кемшіліктерін SWOT әдісі арқылы талдайды Анализ: Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін PEST әдісі негізінде талдайды |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология: Нарықтық экономика Сұраныс пен ұсыныс Шикізат көздері Өндіргіш күштер Тұтынушылар Өндірушілер Бәсекелестік Ырықтандыру Жалпы iшкi өнiм Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Жоспарлы экономиканың белгілері ... Нарықтық экономиканың белгілері... Нарықтық/ жоспарлы экономиканың күшті жақтары ..../әлсіз жақтары ... Экономикалық дағдарыстың себептері ..../ салдары ... |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Кілтті дағды |
Сыни ойлау, мәселелерді шешу және шешім қабылдау, зерттеу дағдылары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет Отансүйгіштік және жауапкершілік Академиялық шындық Ашықтық Адалдық Денсаулық және әл-ауқат Еңбекқорлық және шығармашылық |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаһандық азаттықты тәрбиелеу |
КСРО ыдырағаннан кейін құрылған республикалардың көпшілігінде экономикалық дағдарыс орын алғанын түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, wordwall.net, learningapps, padlet.com цифрлық ресурстарын қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзі тарихы, география, Жаһандық перспективалар және жобалық жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
1986-1991 жылдардағы қайта құру кезеңіндегі саяси-экономикалық жағдайды сипаттай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
(М)Ұйымдастыру кезеңі Сыныпты топқа біріктіру (экономикалық ұғымдар бойынша) Өткен сабақты қайталау мақсатында wordwall.net цифрлық ресурсы арқылы деңгейлік сұрақтар қойылады. Галерея әдісі бойынша жаңа тақырыпқа болжам жасалады. Тақырып айқындалғаннан кейін сабақ мақсаттарымен, бағалау критерийлермен таныстырылады. |
Қосымша 1 wordwall.net Қосымша 2 |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 20 минут 7 минут
|
(Ж/Ж) География пәнімен кіріктіріледі. Пән мұғалімі Есентаев Е. А. Шағын түсіндірме жасап тапсырма береді. Оқушылар жеке жұмыс ретінде нарықтық экономика мен жоспарлы экономиканың негізгі белгілерін анықтауға тапсырма береді. (Тапсырма «learningapps.org» платформасында орындалады) Дескриптор: 1.Оқушылар нарықтық экономиканың белгілерін дұрыс сәйкестендіреді. 2.Оқушылар жоспарлы экономиканың белгілерін дұрыс сәйкестендіреді. Оқушылар платформада қателерін түзету арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізеді. (Т/Ж) 2-тапсырма 1-топ. (Жеке меншік) Қазақстандағы нарықтық экономика дамуының күшті және әлсіз жақтарын анықтайды
Дескриптор: 1.Қазақстандағы нарықтық экономиканың дамуының күшті жақтарын анықтайды; 2. Қазақстандағы нарықтық экономиканың дамуының әлсіз жақтарын анықтайды;
Топтар критерийлер арқылы өзара бағалау жүргізеді
2-топ. (Кәсіпкерлік) Қазақстандағы нарықтық экономика дамуының мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлерін анықтайды Дескриптор: 1.Қазақстандағы нарықтық экономиканың дамуының мүмкіндіктерін анықтайды; 2.Қазақстандағы нарықтық экономиканың дамуының қауіп-қатерлерін анықтайды; Топтар критерийлер арқылы өзара бағалау жүргізеді
3-топ. (Инвестиция) Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуінің саяси және экономикалық факторға әсерін талдайды. Дескриптор: 1.Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін саяси факторға әсерін анықтайды 2.Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін экономикалық факторға әсерін анықтайды Топтар критерийлер арқылы өзара бағалау жүргізеді
4-топ. (Бәсекелестік) Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуінің әлеуметтік және технологиялық факторға әсерін талдайды. Дескриптор: 1.Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін әлеуметтік факторға әсерін анықтайды 2.Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін технологиялық факторға әсерін анықтайды Топтар критерийлер арқылы өзара бағалау жүргізеді
3-тапсырма. Сабақты бекіту. https://quizizz.com/ ресурсында тест үлгісінде жүзеге асырылады. Дұрыс жауаптарына орай ресурс оқушыларды өздігінен бағалауды жүзеге асырады. |
https://learningapps.org/display?v=pbft4hw5n24
Оқулықпен жұмыс. 1990 жылдардағы экономикалық жағдай. 1990 жылдардағы экономикалық реформалар. 114-115 беттер.
Оқулықпен жұмыс. Қазақстан және халықаралық экономика. 118 бет.
quizizz.com
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
Үйге тапсырма: «Қазақстанның нарықтық экономикаға көшуінде көптеген қиындықтар кездескенімен, таңдаған даму жолы дұрыс болды» Осы тақырыпта 150 сөзден кем емес эссе жазу Критерийлері: Эссенің құрылымын сақтау Аргументтерді тиімді падалану Қорытынды жасау
Рефлексия Мен нені үйрендім? Маған не қиын болып көрінді? Мен енді нені үйренгім келеді? Padlet.com платформасында оқушылар рефлексия жазады |
Презентация слайды
https://padlet.com/zhamelovbaglan/padlet-26g1d4eotyceq6xz
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қабілетті жоғары оқушы берілген тапсырмамен шектелмей, көбірек орындайды. |
Оқушылар жетістік критерийі бойынша өзін-өзі және өзара бағалайды
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды?
Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды?
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
10.3 А. Қазақстан жаңаруға бетбұрыс кезеңінде (1986-1991 жж.) |
Мектеп: |
ФМБ НЗМ Шымкент қаласы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 22-02/2024 |
ӘБ жетекшісі: Сүлейменова Г. М
Мұғалімнің аты-жөні: Жамелов Б. А. Есентаев Е. А.
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
10 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды? |
||||||||||||||||||||||||||||
|
КДМ |
Тарих сабағында дереккөздерді қолдану арқылы оқушылардың зерттеушілік дағдысын дамыту |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.4.1.3 экономикалық жүйелердің белгілерін біледі; 10.4.2.2 нарықтық экономиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды; 10.4.2.3 Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тәуелсіз Қазақстандағы жекешелендірудің шаруашылыққа әкелген өзгерістерін талдау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу және түсіну: Жоспарлы және нарықтық экономиканың белгілерін біледі Бағалау: Нарықтық экономикаға көшудің артықшылықтары мен кемшіліктерін SWOT әдісі арқылы талдайды Анализ: Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін PEST әдісі негізінде талдайды |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология: Нарықтық экономика Сұраныс пен ұсыныс Шикізат көздері Өндіргіш күштер Тұтынушылар Өндірушілер Бәсекелестік Ырықтандыру Жалпы iшкi өнiм Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Жоспарлы экономиканың белгілері ... Нарықтық экономиканың белгілері... Нарықтық/ жоспарлы экономиканың күшті жақтары ..../әлсіз жақтары ... Экономикалық дағдарыстың себептері ..../ салдары ... |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Кілтті дағды |
Сыни ойлау, мәселелерді шешу және шешім қабылдау, зерттеу дағдылары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет Отансүйгіштік және жауапкершілік Академиялық шындық Ашықтық Адалдық Денсаулық және әл-ауқат Еңбекқорлық және шығармашылық |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаһандық азаттықты тәрбиелеу |
КСРО ыдырағаннан кейін құрылған республикалардың көпшілігінде экономикалық дағдарыс орын алғанын түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, wordwall.net, learningapps, padlet.com цифрлық ресурстарын қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзі тарихы, география, Жаһандық перспективалар және жобалық жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
1986-1991 жылдардағы қайта құру кезеңіндегі саяси-экономикалық жағдайды сипаттай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
(М)Ұйымдастыру кезеңі Сыныпты топқа біріктіру (экономикалық ұғымдар бойынша) Өткен сабақты қайталау мақсатында wordwall.net цифрлық ресурсы арқылы деңгейлік сұрақтар қойылады. Галерея әдісі бойынша жаңа тақырыпқа болжам жасалады. Тақырып айқындалғаннан кейін сабақ мақсаттарымен, бағалау критерийлермен таныстырылады. |
Қосымша 1 wordwall.net Қосымша 2 |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 20 минут 7 минут
|
(Ж/Ж) География пәнімен кіріктіріледі. Пән мұғалімі Есентаев Е. А. Шағын түсіндірме жасап тапсырма береді. Оқушылар жеке жұмыс ретінде нарықтық экономика мен жоспарлы экономиканың негізгі белгілерін анықтауға тапсырма береді. (Тапсырма «learningapps.org» платформасында орындалады) Дескриптор: 1.Оқушылар нарықтық экономиканың белгілерін дұрыс сәйкестендіреді. 2.Оқушылар жоспарлы экономиканың белгілерін дұрыс сәйкестендіреді. Оқушылар платформада қателерін түзету арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізеді. (Т/Ж) 2-тапсырма 1-топ. (Жеке меншік) Қазақстандағы нарықтық экономика дамуының күшті және әлсіз жақтарын анықтайды
Дескриптор: 1.Қазақстандағы нарықтық экономиканың дамуының күшті жақтарын анықтайды; 2. Қазақстандағы нарықтық экономиканың дамуының әлсіз жақтарын анықтайды;
Топтар критерийлер арқылы өзара бағалау жүргізеді
2-топ. (Кәсіпкерлік) Қазақстандағы нарықтық экономика дамуының мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлерін анықтайды Дескриптор: 1.Қазақстандағы нарықтық экономиканың дамуының мүмкіндіктерін анықтайды; 2.Қазақстандағы нарықтық экономиканың дамуының қауіп-қатерлерін анықтайды; Топтар критерийлер арқылы өзара бағалау жүргізеді
3-топ. (Инвестиция) Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуінің саяси және экономикалық факторға әсерін талдайды. Дескриптор: 1.Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін саяси факторға әсерін анықтайды 2.Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін экономикалық факторға әсерін анықтайды Топтар критерийлер арқылы өзара бағалау жүргізеді
4-топ. (Бәсекелестік) Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуінің әлеуметтік және технологиялық факторға әсерін талдайды. Дескриптор: 1.Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін әлеуметтік факторға әсерін анықтайды 2.Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін технологиялық факторға әсерін анықтайды Топтар критерийлер арқылы өзара бағалау жүргізеді
3-тапсырма. Сабақты бекіту. https://quizizz.com/ ресурсында тест үлгісінде жүзеге асырылады. Дұрыс жауаптарына орай ресурс оқушыларды өздігінен бағалауды жүзеге асырады. |
https://learningapps.org/display?v=pbft4hw5n24
Оқулықпен жұмыс. 1990 жылдардағы экономикалық жағдай. 1990 жылдардағы экономикалық реформалар. 114-115 беттер.
Оқулықпен жұмыс. Қазақстан және халықаралық экономика. 118 бет.
quizizz.com
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
Үйге тапсырма: «Қазақстанның нарықтық экономикаға көшуінде көптеген қиындықтар кездескенімен, таңдаған даму жолы дұрыс болды» Осы тақырыпта 150 сөзден кем емес эссе жазу Критерийлері: Эссенің құрылымын сақтау Аргументтерді тиімді падалану Қорытынды жасау
Рефлексия Мен нені үйрендім? Маған не қиын болып көрінді? Мен енді нені үйренгім келеді? Padlet.com платформасында оқушылар рефлексия жазады |
Презентация слайды
https://padlet.com/zhamelovbaglan/padlet-26g1d4eotyceq6xz
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қабілетті жоғары оқушы берілген тапсырмамен шектелмей, көбірек орындайды. |
Оқушылар жетістік критерийі бойынша өзін-өзі және өзара бағалайды
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













