Тақырып бойынша 31 материал табылды

"ң дыбысы мен әрпі"

Материал туралы қысқаша түсінік
Балалардың ң дыбысы мен әрпімен таныстыру, ң дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жасату, сөз, сөйлем құрастыруды үйрету, ой-өрістерін, тіл байлықтарын дамыту
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру саласы:Қатынас25.01.2017ж

Оқу іс-әрекеті: Сауат ашу

Сабақтың тақырыбы: ң дыбысы мен әрпі.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды ң дыбысы мен әрпімен таныстыру. 

Білімділік:ң дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жасату, сөз, сөйлем құрастыруды үйрету;Дамыту:Ой-өрістерін, тіл байлықтарын дамыту. 

Тәрбиелігі:Оқушыларды ұқыптылыққа, әдептілікке, тазалыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа сабақ.

Әдіс- тәсілдер: түсіндіру, сұрақ- жауап, талдау- жинақтау, әңгімелесу.

Сабақтың көрнекілігі: Әріптер кассасы,  тақырыптық, заттық суреттер

ң әрпінің баспа, дыбыстық талдауға арналған фишкалар.

Билингвизм:аю-медведь,тиін-белка,арыстан-лев.


Іс –әрекет бөлімдері



Педагогтың іс-әрекеті



Балалардың іс-әрекеті




Ынталандыру Сезімді ояту
















Ізденуші-

Ұйымдастырушы



































































































Рефлексивті-

түзетуші



Оқу іс-әрекетінің барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңіПсихологиялық дайындық

Қайырлы таң, досым

Қайырлы күн,болсын

Жеті күннің әр кезі

Сәттілікке толсын

Біздің алар бағамыз

Кілең бестік болсын!

Біздің ұранымыз:

  1. 2 3

Топтың іші тып-тыныш

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты, біз бастаймыз.

II Жаңа сабақ

«Қызығушылықты ояту»

Жұмбақты шешу:

Көрмеген еш тоңып,

Балменен өш болып.

Қашанда маң басқан,

Бұл қай аң?

-Балалар,ал,енді аюды орысша калай айтамыз?



Жауымнан мен қашқанда
Ағаштарға самғап бағам
Ал қарыным ашқанда
Отырып ап жаңғақ шағам

-Балалар,ал,енді тиынды орысша калай айтамыз?

Айбатбергенжалымбар,
Қайратбергентәнім бар.
Күркіреймін ақырсам,
Қайсы аңмын,табыңдар?

-Балалар,ал,енді арыстанды орысша калай айтамыз?

-Жарайсыңдар!

Балалар,бұларды біз бір сөзбен қалай айтамыз?

-Жарайсыңдар !

-Балалар аңдар қайда өмір сүреді?

-Оларды үй жанурларына жатқызамыз ба?

-Дұрыс айтасыңдар,балалар.Біз оларды жабайы жануарларға жатқызамыз.

-Жақсы. «Аң»сөзінде бізге таныс емес қандай дыбысты естіп тұрсыңдар?

-Әрине,балалар бизге таныс емес ң дыбысы.

-Ендеше ,балалар бүгін ң дыбысы және әрпімен танысамыз

-Олай болса балалар ,ң дыбысын бәріміз бірге айтып көрейікші.

Балалар ң дыбысы ол сөздің басында кездеспейді,ол сөздің ортасында және соңында кездеседі.

-Жақсы.Қалай ойлайсыңдар ,ң дыбысы қандай дыбыс?

-Себебі?

Дидактикалық ойын: «Сөз ойла ,тез ойла»

Ойын шарты : ң дыбысы кездесетін жаңылтпаштар,тақпақтар,мақал-мәтелдер,сөздер.



Суретпен жұмыс.


Дарынды балдармен жұмыс.



Кім көп уйренді?



Сергіту сәтін өткізу.


Әліппе-дәптермен жұмыс.

а ___ ң аң таң паң.

о ___ ң оң тоң соң

ң ___ а ңа жа-ңа жаң-ғақ

ы___ң ың қа-йың қа-лың

ң әрпін ауада жазу

Қатар ағашты тік қойып,

Құрықпенен іліпті.

Арасына жіп қойып,

ң әрпін құрыпты

-Олай болса дәптерімізге бүгінгі жаңа  ң әрпін әдемі  етіп жазайық.

Қорытындылау

1. Біз бүгін қандай дыбыспен таныстық?

2. ң дыбысы қандай дыбыс?

3.Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма?

Мадақтау.Сабаққа жақсы қатысқан балалардымадақтау











Психологиялық

дайындық жасайды.

Қимылмен көрсетеді.







Балалар өз ұрандарын айтады.










Аю


Медведь










Тиін

Белка







Арыстан

Лев





Аңдар



Орманда


Жоқ






ың






-ың,-ың,-ың







Дауыссыз


Балалардың жауабы



Балалар ң дыбысы кездесетін мақал-мәтел.жаңылтпаш,такпақ

тар айтады.



Балалар сурет бойынша

әңгіме құрайды.


Дарынды бала берілген

мәтінді оқиды.



Әр оқушы өзінің қалаған әріпін алып,сондағы тапсырманы орындайды.


Сергіту сәтін би қимылымен көрсетеді.




Әліппе-дәптердегі буындар мен сөздерді оқиды.









ң әрпін ауа да,содан кейін әліппе- дәптерге жазады.






Балалар сұрақтарға жауап беріп өз ойларын айтады.






Күтілетін нәтиже:

Білуі тиіс: 2-3 сөзден тұратын сөйлем құрай білуді.

Түсінігі: ң дыбысын меңгереді.

Көрсете білуі: баспа түрін жазады.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.04.2022
491
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12