Бекітемін:_________________
ОІМ:______________________
|
Күні: |
Пәні: Қазақ әдебиеті |
Мектеп: «Шоғы Мұңалұлы атындағы №5 жалпы білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
4-бөлім. Отбасы құндылықтары Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-сынып |
Пән мұғалімі: Сержанова Алия |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Б/С2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Шығарма мазмұнын, ондағы мәселені түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша диалогке түседі, әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізе алады, Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Шығарманың негізгі идеясын өмірмен байланыстыра біледі; Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
нағыз әже, мейірім-шапағат, ұршық, мәсі, кимешек, шылауыш, нағыз қазақи кейіптегі кейуана, ардақты да қасиетті жан, төбе көрсету, жүздері балбұл жайнаған, көңілімдегі түйткүл, таңдану нышанынан т.б. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Нағыз әже, заманауи әже, мейірімді жан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Мейірімділікке, адамгершілікке, үлкенді сыйлауға тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, өзін-өзі тану, музыка |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
«Нағыз әже қайда?» шығармасымен таныс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Психологиялық ахуал туғызу. 4 минут Алдыңғы оқуды пысықтау 5 минут
|
1-топ. «Асыл әжем» тобы 2-топ. «Ақ әжем» тобы 3-топ. «Аяулы әжем» тобы Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру - Әрбір адам? - Туысым, досым, жұрағат - Әрбір сабақ? - Үйрену, ұғу, ұлағат - Әрбір ісім? - Тірлік, тірек, адамдық - Әрбір сөзім? - Шындық, бірлік, адалдық «Тарсия» әдісі арқылы алдыңғы сабақты пысықтау. Оқушылар қағаз қиындылардағы сұрақтар мен жауаптарды сәйкестендіріп, фигураны құрастырады.
![]()
Сұрақтар 1.Ая мен Райханға әкесі қандай ертегілер айтатын? «Түлкі мен тазы», «Ер Төстік», «Құйыршық» 2.Балабақшада тәрбиеші балаларға қандай ертегілер айтушы еді? «Айболит», «Қызыл телпек», «Кірқоймас» 3.Райхан Аядан неше жас кіші? Екі жас кіші 4.Азат отбасымен кімнің үйіне қонаққа барды? Жолдастың 5.Ая мен Райханның әкелері бала бақшада тәрбиеленді ме? Жоқ, ауылдағы кәрі әжесі бағып-қаққан. 6.Ая мен Райхан «ертегі» деген кезде қандай кейіпке енетін? Еріксіз жуасып, айтқанға оңай көнетін. Дескриптор:
ҚБ. Асық арқылы бағалау |
Түрлі түсті қима қағаздар Интербелсен-ді тақта қима қағаз желім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылық-ты ояту 4 минут |
«25-кадр» әдісі Интербелсенді тақтадан адамдардың есімі көрсетіледі. Қанша есім көрсетілгенін байқаңыз және олар кімдер? 1. Азат 5. Сейітқұл 9. Қожа 2. Жантас 6. Ажар 10. Балқыз 3. Әже 7. Сержан 11. Сұлтан 4. Ая 8. Райхан 12. Әсия Балалар бұл есімдердің бүгінгі сабағымызға қандай қатысы бар деп ойлайсыздар? Дұрыс айтасыздар, олай болса, бүгінгі оқу мақсатымен таныс болыңыздар. Оқу мақсаты: Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. ҚБ. «Мақтау, мадақтау сөз» арқылы «Жарайсың», «Тамаша», «Бәрекелді» |
Интербелсен-ді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 9 минут 8 минут |
Жұптық жұмыс «Жүгіртпе диктант» әдісі Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, кімнің сөзі не портреті екенін анықтау. 1-жұп Бұл жолы шақырылған жерге желп етіп жетіп бара салмай , кәдімгідей мән беріп дайындалдық. Тіпті өз отбасымыздағы қуанышты қарсы алатындай-ақ қарадай қарбалас жасап, әбігерге түсіп кеттік... Әсіресе, қыздарымыз алабөтен қуанышты. «Әжеге барамыз, әжені көреміз» деп өздерінше мәз-мейрам... Бұл кімнің сөзі? ( Азаттың сөзі) 2-жұп -Жоқ, Аятай... Мен сендер секілді балалар бақшасында өскен жоқпын, мені тәрбиелеп, бағып-қаққан ауылдағы кәрі әжем болатын. Жаңағы қызық ертегілерді де мен сол кісіден естігенмін. Бұл кімнің сөзі? (Азаттың сөзі) 3-жұп – Өзі не деген сүйкімді бала, бәрін біліп тақылдап отыр. «Әже» дейді мені. Жас келіп, балалар өсіп жатқан соң, қайтіп әже болмассың. Уақыт өзі соған әкеледі екен ғой. Бұл кімнің сөзі? (Жолдастың анасының) 4-жұп -Азат, әлгі Жолдастың Ажары оқуға түсіпті. Конкурстан алдыңғылардың бірі болып өткен көрінеді. Соның қуанышына осы сенбіге бәрімізді шақырып отыр», -деді желпілдей сөйлеп. Бұл кімнің сөзі? (Балқыз / Азаттың жолдасы) 5-жұп -Жоқ, папа. Ол – әже емес. Ол жай ғана бабушка. Өйткені бәрі «бабушка» деді ғой. Мен білем, әже деген ондай болмайды. Өзің айтқансың. Бұл кімнің сөзі? (Райханның сөзі) 6-жұп Өзінің сырт нұсқасы мен білетін ауыл әжелеріне онша келіп тұрған жоқ. Иығына көгілдір жемпір іліп, басына жаздық гүлді орамал салған егде кісі. Бұл кімнің портреті? (Жолдастың анасының портреті) 7-жұп -Папа, шынында да, ол әже емес шығар?-дегені, әлденеден көңілі қалған адамдай, басыңқы жуас дауыспен. –Айтшы, папа. Ол шын әже емес қой, ә? Бұл кімнің сөзі? (Аяның) 8-жұп -Оқушы баланың кітабын қайтесің? Онан да іздеп келген әжеңді көргеніңді айтсаңшы. Жақсы әже емес пе, ә? Мода мен эстрада туралы айтқанын естідің бе... Соның кейбірін қалада тұрған мен білмеймін...Бұл кімнің сөзі? (Ая мен Райханның анасы Балқыздың сөзі) 9-жұп Өзі мейірімді де ақылды адам. Ешкімге ешқашан ұрыспайды, ұрса қалса, орнымен, теріс қылығыңа өзің ұялатындай етіп ұрсады. Үні де, қолы да, көзқарасы да жұмсақ. Бұл кімге берілген мінездеме? (Қазақи әжеге) ҚБ. Дескриптор арқылы бағалау
Топтық жұмыс 1-топ «Теріп алу» әдісі Берілген тұрақты сөз тіркестерінің ішінен әже портретіне қатыстыларын теріп алып әже образын жасаңыз.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бекітемін:_________________ ОІМ:______________________ Күні: Пәні: Қазақ
әдебиеті Мектеп: «Шоғы Мұңалұлы атындағы №5
жалпы білім беретін мектеп» КММ Сабақтың
тақырыбы: 4-бөлім. Отбасы
құндылықтары Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже
қайда?» 5-сынып Пән
мұғалімі: Сержанова
Алия Қатысқандар: Қатыспағандар: Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары 5.Б/С2. Кейіпкерлерді шынайы
өмірмен салыстырып бағалау. Сабақ
мақсаттары Барлық оқушылар орындай
алады: Шығарма мазмұнын, ондағы
мәселені түсінеді. Оқушылардың көпшілігі
орындай алады: Тақырып бойынша диалогке түседі, әдеби
шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізе
алады, Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше
жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді. Кейбір оқушылар орындай
алады: Шығарманың негізгі идеясын өмірмен
байланыстыра біледі; Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады. Тілдік
мақсат Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: нағыз әже,
мейірім-шапағат, ұршық, мәсі, кимешек,
шылауыш, нағыз қазақи
кейіптегі кейуана, ардақты да қасиетті жан, төбе көрсету, жүздері
балбұл жайнаған, көңілімдегі түйткүл, таңдану нышанынан
т.б. Диалог құруға/шығарма
жазуға арналған пайдалы
тіркестер: Нағыз әже, заманауи әже,
мейірімді жан Талқылауға арналған
сұрақтар: Сіздердің ойларыңша, нағыз қазақ әжесі
қандай болады? Қазіргі таңда шығармада
көрсетілгендей баяғының әжелерін кездестіруге болады
ма?
Құндылықтарға
баулу Мейірімділікке, адамгершілікке, үлкенді
сыйлауға тәрбиелеу. Пәнаралық
байланыс Қазақ тілі, өзін-өзі тану,
музыка Алдыңғы
оқу: «Нағыз әже қайда?»
шығармасымен таныс Жоспар Жоспарланған уақыт Жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың
басы Психологиялық ахуал
туғызу. 4
минут Алдыңғы оқуды
пысықтау 5
минут Сыныппен
амандасу. Сыныпты «TeacherKit» бағдарламасы арқылы сыныпты
түгендеу. Әр түсті қағаз
қиындылары арқылы сыныпты 3 топқа
бөлу. 1-топ. «Асыл әжем»
тобы 2-топ. «Ақ әжем»
тобы 3-топ. «Аяулы әжем»
тобы Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру - Әрбір
адам? - Туысым, досым,
жұрағат - Әрбір
сабақ? - Үйрену, ұғу,
ұлағат - Әрбір
ісім? - Тірлік, тірек,
адамдық - Әрбір
сөзім? - Шындық, бірлік,
адалдық «Тарсия» әдісі арқылы
алдыңғы сабақты пысықтау. Оқушылар қағаз қиындылардағы
сұрақтар мен жауаптарды сәйкестендіріп, фигураны
құрастырады.
Сұрақтар 1.Ая мен Райханға әкесі
қандай ертегілер айтатын? «Түлкі мен тазы», «Ер Төстік»,
«Құйыршық» 2.Балабақшада тәрбиеші
балаларға қандай ертегілер айтушы еді? «Айболит», «Қызыл телпек»,
«Кірқоймас» 3.Райхан Аядан неше жас
кіші? Екі жас
кіші 4.Азат отбасымен кімнің
үйіне қонаққа барды? Жолдастың 5.Ая мен Райханның әкелері
бала бақшада тәрбиеленді ме? Жоқ, ауылдағы кәрі әжесі
бағып-қаққан. 6.Ая мен Райхан «ертегі»
деген кезде қандай кейіпке енетін? Еріксіз жуасып, айтқанға оңай
көнетін. Дескриптор: Сұрақтардың жауабын
анықтайды; Қағаз қиындыларын
сәйкестендіру арқылы фигураны
құрастырады; ҚБ. Асық арқылы
бағалау Түрлі түсті қима
қағаздар Интербелсен-ді
тақта қима
қағаз желім Қызығушылық-ты
ояту 4
минут «25-кадр»
әдісі Интербелсенді тақтадан
адамдардың есімі көрсетіледі. Қанша есім көрсетілгенін байқаңыз
және олар кімдер? 1.
Азат 5.
Сейітқұл 9.
Қожа 2. Жантас
6.
Ажар 10.
Балқыз 3.
Әже 7.
Сержан 11.
Сұлтан 4.
Ая 8.
Райхан 12.
Әсия Балалар бұл есімдердің бүгінгі
сабағымызға қандай қатысы бар деп
ойлайсыздар? Дұрыс айтасыздар, олай болса,
бүгінгі оқу мақсатымен таныс болыңыздар. Оқу
мақсаты: Кейіпкерлерді шынайы өмірмен
салыстырып бағалау. ҚБ. «Мақтау, мадақтау
сөз» арқылы «Жарайсың», «Тамаша»,
«Бәрекелді» Интербелсен-ді
тақта Сабақтың
ортасы 9
минут 8
минут Жұптық
жұмыс «Жүгіртпе диктант»
әдісі Көп нүктенің орнына тиісті
сөзді қойып, кімнің сөзі не портреті екенін
анықтау. 1-жұп Бұл жолы
шақырылған жерге желп етіп жетіп бара
салмай , кәдімгідей мән беріп дайындалдық. Тіпті өз отбасымыздағы
қуанышты қарсы алатындай-ақ қарадай қарбалас жасап, әбігерге түсіп
кеттік... Әсіресе, қыздарымыз алабөтен қуанышты. «Әжеге
барамыз, әжені көреміз» деп өздерінше
мәз-мейрам... Бұл кімнің
сөзі? ( Азаттың
сөзі) 2-жұп -Жоқ, Аятай... Мен сендер
секілді балалар бақшасында өскен жоқпын, мені
тәрбиелеп, бағып-қаққан
ауылдағы кәрі
әжем болатын. Жаңағы
қызық ертегілерді де мен сол кісіден
естігенмін. Бұл кімнің
сөзі? (Азаттың
сөзі) 3-жұп – Өзі не
деген сүйкімді бала, бәрін
біліп тақылдап отыр. «Әже» дейді мені. Жас
келіп, балалар өсіп жатқан соң, қайтіп әже
болмассың. Уақыт өзі соған әкеледі екен ғой.
Бұл кімнің
сөзі? (Жолдастың
анасының) 4-жұп -Азат, әлгі
Жолдастың Ажары оқуға түсіпті. Конкурстан
алдыңғылардың бірі болып өткен көрінеді. Соның
қуанышына осы сенбіге бәрімізді шақырып
отыр», -деді желпілдей сөйлеп. Бұл кімнің
сөзі? (Балқыз / Азаттың
жолдасы) 5-жұп -Жоқ,
папа. Ол – әже емес. Ол жай
ғана бабушка. Өйткені бәрі «бабушка» деді
ғой. Мен білем, әже деген ондай
болмайды. Өзің айтқансың. Бұл кімнің сөзі?
(Райханның сөзі) 6-жұп Өзінің
сырт
нұсқасы мен білетін ауыл әжелеріне
онша келіп тұрған жоқ. Иығына көгілдір
жемпір іліп,
басына жаздық гүлді орамал салған егде
кісі. Бұл кімнің
портреті? (Жолдастың анасының
портреті) 7-жұп -Папа, шынында да, ол
әже емес
шығар?-дегені, әлденеден көңілі қалған
адамдай, басыңқы жуас дауыспен. –Айтшы, папа.
Ол шын әже емес қой,
ә? Бұл кімнің
сөзі? (Аяның) 8-жұп -Оқушы
баланың кітабын қайтесің? Онан да іздеп келген
әжеңді көргеніңді айтсаңшы. Жақсы әже емес пе, ә? Мода
мен эстрада туралы айтқанын естідің бе...
Соның кейбірін қалада тұрған мен
білмеймін...Бұл кімнің
сөзі? (Ая мен Райханның анасы
Балқыздың сөзі) 9-жұп Өзі мейірімді
де ақылды адам. Ешкімге
ешқашан ұрыспайды, ұрса қалса, орнымен, теріс
қылығыңа өзің ұялатындай етіп ұрсады. Үні де, қолы да,
көзқарасы да жұмсақ. Бұл кімге берілген
мінездеме? (Қазақи
әжеге) ҚБ. Дескриптор арқылы
бағалау Бағалау
критерийі Дескриптор Ұпайы
Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, кімнің сөзі не
портреті екенін анықтайды. Көп нүктенің орнына
сөздерді жартылай қояды. 1 Көп нүктенің орнына
сөздерді толықтай қояды. 1 Берілген үзіндінің
кімге тән екенін анықтайды. 1 БАРЛЫҒЫ 3
ұпай Топтық
жұмыс 1-топ «Теріп алу»
әдісі Берілген тұрақты сөз
тіркестерінің ішінен әже портретіне қатыстыларын теріп алып әже
образын жасаңыз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



