Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?». Қонақта

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?». Қонақта

Материал туралы қысқаша түсінік
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?». Қонақта. 5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; 5.3.2.1.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім: «Отбасы құндылықтары»

Мектеп: №96 ЖББМ Пәні: қазақ әдебиеті

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 5

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?». Қонақта

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

5.3.2.1.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау.

Сабақтың мақсаты

-Нұрдаулет Ақыштың «Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі кейіпкерлердің портретін іс-әрекеті арқылы ашады;

-Нұрдаулет Ақыштың «Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстырады;

-Нұрдаулет Ақыштың «Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстырып, салыстыра алады.

Бағалау критерийі

-шығармадағы кейіпкерлердің портретін іс-әрекеті арқылы ашу;

-шығармадағы кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстырып, салыстыру.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, талдау

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық)

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Портрет, ат қою, кейіпкер, образ ұғымдарын түсінеді, қолданады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ажардың әжесі. Райхан,Ая,Азат,Жолдастың жұбайы,Жолдас

Ұршық,кимешек,қасиетті,кейуана,ірімшік,құрметтеу.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Не себепті жазушы әңгіменің атын «Нағыз әже қайда?» деп атаған?

2.Ая мен Райханның түсінігі бойынша нағыз әже қандай болу керек?

3.Тұрақты сөз тіркестері Құмарта қалу,табан астында,үстірттеу ұғу,күйкі тірлік,мәсілі қария,суыртпақтай отыру,зиялы қауым,бүйректен сирақ шығару,төрелік айту, «шын әже»

Алдыңғы білім

Н. Ақыш «Нағыз әже қайда?» әңгімесімен оқып, танысты, автор жайлы ақпараттар біледі

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

6 минут



І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру:

Сабақты ұйымдастыру жұмыстарын жүргізеді, амандасады, сабақ кезіндегі ережемен, сабақ мақсатымен, бағалау крийтерилерімен таныстырады. Үй тапсырмасын тексеріп, бағалайды.

Топқа бөлу:

Сайт арқылы qazmath оқушыларды топтарға біріктіреді.


«Филворд» әдісі. Жасырынған сөздерді табады.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.

Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады.









Жасырған сөздерді табу арқылы тақырыпты анықтап, сабақтың мақсатын айқындайды.

Қалыптастырушы бағалау






5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы


https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ топқа бөлу

Сабақтың ортасы

6 минут

Ұжымдық тапсырма

























5 минут

Жұптық тапсырма




















7 минут

Жұптық тапсырма










5 минут










7 минут

Топтық тапсырма









4 минут



Мағынаны тану.

- Балалар, Енді хикаятты қаншалықты меңгердіңдер, кейіпкерлер қандай әсер қалдырды, қандай ой түйдіңдер, осының барлығы бүгінгі сабақ барысында байқалып, бағаланбақ.

«Сезімді ояту» әдісі

Сезімді ояту

Елестету

Нағыз әженің бейнесін қалай елестетесің?



Сүйсіну

Балалардың қандай қылығына сүйсіндің?



Жек көру

Қандай әрекет ұнамады?



Жаны ашу

Шығарманың қай жерінде аяушылық сезімің пайда болды?


Өкініш

Өкініш сезімі пайда болды ма , қашан?



Таңдану

Таңғалып риза болған сәтің ше?




1-тапсырма. «Орнын тап» әдісі. Мәтінді оқи отырып, екі әженің келбетін білдіретін тіркестерді жазып шығады, бірін-бірі толықтырады, кейін берілген үзіндімен жұмыс жасайды, сөздерді орнына қойып жазып шығады.

Мақсатым- қыздарыма өз ..... сияқты нағыз қазақи кейіптегі .... көрсету еді. Ондағы ойым- әже деген жарықтықтың анау-мынау қарапайым адам емес, былайғы жұрттан өзгеше, .... да ..... жан екенін сәбилер шын көңілімен сезінсін, оларды не үшін .... керегін түсінсін деген ниет.

Сол түні өз .... түсіме кіріпті. Осыдан отыз жыл бұрынғы қалпы, басында ..... бар екен деймін. Ескі .... ыңылдап ән айтып, ..... иіріп отыр. Мен болсам әжемнің бүйіріне басымды тығып, еш алаңсыз .... жеп жатыр екем.

Қажетті сөздер: (әжем, ұршық, құрметтеу,аппақ кимешегі, мақаммен, кейуананы, ардақты, ірімшік, қасиетті)


2-тапсырма.

«Венн диаграммасы» Кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстыра салыстыр.

WhatsApp Image 2025-04-23 at 16.10.33 (2).jpeg


Сергіту сәті.

Берілген жасырын суреттегі бейне бояу арқылы жасырын бейнені анықтайды.

3-тапсырма.

Бекіту тапсырмасы.

Тақтада берілген сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар «Сезімді ояту» әдісі арқылы кейіпкер бейнесін талдайды.










Кестемен жұмыс жүргізеді.















«Орнын тап» әдісі. Мәтінді оқи отырып, екі әженің келбетін білдіретін тіркестерді жазып шығады, бірін-бірі толықтырады, кейін берілген үзіндімен жұмыс жасайды, сөздерді орнына қойып жазып шығады.














Оқушылар «Венн диаграммасы» арқылы кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстыра салыстырады.





Суреттерді бояйды, жасырынған бейнені анықтайды.
















Сабақты бекіту мақсатында ойларын қорытындылайды.

Дескриптор: Жалпы 3 балл

- Кейіпкер бейнесін елестету арқылы сипаттайды;

- Кейіпкердің өзіне ұнаған қасиетіне сүйсінеді;

- кейіпкердің ұнамаған қасиетін талдайды;

- Кейіпкерге жаны аяушылық сезімін білдіреді;

- Кейіпкер іс-әрекетіне байланысты өкініш сезімін білдіреді;

- Кейіпкердің іс-әрәкетіне таңданады








Дескрипторлар:

Жалпы балл:2 балл

-кейіпкерлерге сәйкес тіркестерді пайдаланып мәтінді толықтырады
















Дескрипторлар:

Жалпы балл:2 балл

-кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстыра салыстырады












Дескрипторлар:

Жалпы балл: 2 балл

- көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады




Дескрипторлар:

Жалпы балл: 1 балл

- бекіту сұрақтарына жауап береді



5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы


Оқулықпен жұмыс



А3 парағы,оқулық, маркер



Стикер





































5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы


Оқулықпен жұмыс



А3 парағы,оқулық, маркер




















https://learningapps.org/35474031

Сабақтың соңы


5 минут

Кері байланыс.

Оқушылардан бүгінгі сабақтан алған әсерін сұрай отыра, кюар код арқылы кіріп, телефонмен бүгінгі сабақ жайлы кері байланыс жасайды.


Оқушылар белгілі бір батырманы басу арқылы кері байланыс жасайды.

Өзін-өзі бағалау әдісі

WhatsApp Image 2025-04-23 at 16.10.35 (2).jpeg

https://www.menti.com/alva61zf7ybw

Үйге тапсырма

Үйдегі ата-әжелерін немесе ата-аналарынмен қазақтың салт-дәстүрі жайлы қысқаша бейнежазба түсіріңдер.

Үйдегі ата-әжелерін немесе ата-аналарынмен қазақтың салт-дәстүрі жайлы қысқаша бейнежазба түсіреді.


Ұялы телефон, әлеуметтік желі



Жетекші:





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.04.2025
256
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі