Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай". Жорық жыршысы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай". Жорық жыршысы

Материал туралы қысқаша түсінік
Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай". Жорық жыршысы
Материалдың қысқаша нұсқасы



40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім:

ІІ ТАРАУ. ТАРИХИ ШЫНДЫҚ ПЕН КӨРКЕМДІК ШЕШІМ

Педагогтің аты-жөні:

Утегулова Айала Нусипбаевна

Күні:

3.11.25

Сынып: 9 қазақ әдебиеті

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны.

Сабақтың тақырыбы:

Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай". Жорық жыршысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау

Сабақтың мақсаты.

Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды..Эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдайды.

Сабақтың барысы:

Сабақ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы

1.Ұйымдастыру кезеңі

5минут

Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен сәлемдесу.Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру.Құндылықтар туралы айту.


-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Сұраққа жауап береді.

1-10 балл Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.;ҚБ 1-10 балл;

Оқулық

Бағалау парақша сы


Сабақтың ортасы

2.Жаңа сабақты меңгерту



5минут


Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады.

Мағынаны тану кезеңі

Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай". Жорық жыршысы туралы мәлімет беру.

Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды.

Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Өз ойларымен бөліседі.

Бағалау критерийі: Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды.

Эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдайды.

Ойлау дағдысының деңгейі: білу, түсіну

Бағалау парақша сы

Жаңа сабақты меңгергенін тексеру


10минут

Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.

Оқушыларды тапсырмамен, дескриптормен таныстыру.

1-тапсырма.Ж

Шығарманың композициялық желісі

Үзінді арқылы дәлелдеу

1

Шығарманың басталуы


2

Шығаманың дамуы


3

Шығарманың байланысы


4

Шығарманың шиеленісі


5

Шығарманың шарықтау шегі


6

Шығарманың шешімі




Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды.

Дескриптор:

-басталуын анықтайды;

1

дамуын анықтайды;

1

байланысын анықтайды;

1

шиеленісін анықтайды;

1

шарықтау шегін анықтайды;

1

шешімін жазады;

1

Жалпы балы- 6 балл

ҚБ тапсырмасы





Бағалау парақша сы

15минут

Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.

Оқушыларды тапсырмамен, дескриптормен таныстыру.

2-тапсырма. Шығармадағы композициялық амалдарды талда.

Шығарма неге «Кенесары –Наурызбай» деп аталған? Сендер қандай атау ұсынар едіңдер? Шығармадағынегізгі идея қай бөлігінде айтылғандығын талдай отырып, сұраққа жауап беріңіз. (4-5 сөйлем)


Оқушылар негізгі идея шығарманың қай бөлігінде айтылғандығын талдап, жазады.

Композициялық амалдарды талдайды. Сұраққа жауап береді.

Дескриптор:

негізгі идея шығарманың қай бөлігінде айтылғандығын талдап, жазады;

1

композициялық амалдарды талдайды;

1

сұраққа жауап береді;

2

Жалпы балы-4 балл

ҚБ тапсырмасы



Бағалау парақша сы









Сабақтың соңы

5 минут

Үй тапсырмасын беру

Бағалау

«Түйінді идея» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Бүгінгі сабаққа байланысты сұрақ қояды.Сабақты бекітеді.

Үйге тапсырма: 131-бет «түсіну» деңгейінің 4,5,6,7-тапсырмасы

Рефлексия. «Блум» әдісі.

Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Үйге тапсырма алады



Әр оқушыны жеке бағалау.Кері байланыс беру.

1-10 балл Күнделік кз баға қойылады.



Оқулық 21-бет



Бағалау парақша сы



Тексерген: Базарғалиева Ш.А.















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.11.2025
8
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі