|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
2-бөлім: Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Махметова А.С. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
13.11.2024ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 Б |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны:3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай" жырындағы көтерілген мәселе |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығармадағы психологизмді анықтай алады, автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 8 минут 10 минут 7 минут 10 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Өрмекші торы» әдісімен Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады Үйге тапсырмасын сұрау 1. Нысанбай жырау туралы не білдіңдер? 2. Жырдағы Кенесары кім? 3. Наурызбай туралы не білдіңдер? 4. Кенесары қырғыздардан кегін алу үшін кімге келеді? 5. Кенесарыны Дулаттар қалай қарсы алады? 6. Кенесары Дулаттарды соғысқа қалай көндіреді? 7. Жырдағы Бұғыбай кім? Ол Наурызбайға қандай кеңес береді? 8. Наурызбай қырғыз қамалын қалай бұзады? 9. Жырдағы Кәрібоз кім? Наурызбайға қандай айып тағады? 10. Наурызбайдың жауабы қандай болды? 11. Жырда қандай қазақ батырларының есімдері аталады? Олардың ерліктері туралы не білдіңдер?
1-тапсырма 1.Дастанның идеясы
_____________ сөйлеммен түйін сөз жаз.
Қобыланды батыр Ортақ тақырып
«Күлтегін» жыры
«Кенесары -Наурызбай Түйін сөз 2-тапсырма (оқулықтан) Дастаннан берілген үзіндіні оқып, (асты сызылған сөздер) оқиғаның идеясын тұтастандырушы ретінде қолданылған сөздерді тауып талда.
3-тапсырма
А) Қарамен берілген сөз тіркестерінен автордың көңіл күйін анықта.
Ә) Дастаннан авторға тән көңіл күйді анықтайтын үш сөзді тауып теріп жаз. Мағынасын анықта.
Үйге тапсырма: 11-тапсырма Рефлексия «ҚҚҚ» кестесі
|
Психологиялық ахуал
«Попкорн» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.
Дастанның идеясы: Кенесары-Наурызбайдың, басқа да көптеген батырлардың ерлігін дәріптеу, келер ұрпаққа үлгі ете отырып, шынайы тарихтан көрініс беру. Ақынның заманға деген көзқарасы: Нысанбай - абырой-беделі асқан сыншы, ақын, жыршы. Жырда Кенесары бастаған ұлт-азаттық көтеріліс тарихы суреттеледі. Жырау Кенесары Қасымов бастаған көтеріліске өзі қатысып, көзі көрген оқиғаларды жырға арқау етеді.
Ортақ тақырып: Ерлік пен ел қорғау, тәуелсіздік жолындағы күрес. Ерлік көрсеткен ер-азаматтардың батырлық істерін көрсету
Ой үндестігі: батырлардың ерлігін дәріптеу, келер ұрпаққа үлгі ете отырып, шынайы тарихтан көрініс беру.
Түйін сөз: Бұл шығарма өзінің тарихи шындыққа негізделуімен құнды болып табылады. Кенесары-Наурызбай және басқа да батырлардың ерлік істері болашақ ұрпақты отансүйгіштікке, батырлыққа тәрбиелейді.
Дастаннан берілген үзіндіні оқып, (асты сызылған сөздер) оқиғаның идеясын тұтастандырушы ретінде қолданылған сөздерді тауып талдайды.
Дастаннан авторға тән көңіл күйді анықтайтын үш сөзді тауып теріп жазады. Мағынасын анықтайды.
Бүгінгі сабақ бойынша алған білімдеріне «ҚҚҚ» кестесі арқылы рефлексия жасайды.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -ақынның заманға деген көзқарасын анықтайды, -шығармадағы ортақ тақырыпты анықтайды, -ой үндестігін табады, -түйінді сөзді екі сөйлеммен жазады.
Дескриптор Білім алушы -оқиғаның идеясын тұтастанды рушы ретінде қолданылған сөздерді анықтайды, -өз ойын білдіреді, -өзі таңдаған үзіндіні талдайды.
Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтыра мын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».
Дескриптор Білім алушы - автордың көңіл күйін білдіретін сөз тіркестері, сөздерді анықтайды, - автордың пайымдауындағы сөздердің мағынасын талдайды, -өз түсінігіндегі сөздердің мағынасын түсіндіреді.
. |
Оқулық 9-сынып «Мектеп» баспасы 2019жыл
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 9-сынып
Оқулық 9-сынып «Мектеп» баспасы 2019жыл
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай" жырындағы көтерілген мәселе
Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай" жырындағы көтерілген мәселе
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
2-бөлім: Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Махметова А.С. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
13.11.2024ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 Б |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны:3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай" жырындағы көтерілген мәселе |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығармадағы психологизмді анықтай алады, автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 8 минут 10 минут 7 минут 10 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Өрмекші торы» әдісімен Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады Үйге тапсырмасын сұрау 1. Нысанбай жырау туралы не білдіңдер? 2. Жырдағы Кенесары кім? 3. Наурызбай туралы не білдіңдер? 4. Кенесары қырғыздардан кегін алу үшін кімге келеді? 5. Кенесарыны Дулаттар қалай қарсы алады? 6. Кенесары Дулаттарды соғысқа қалай көндіреді? 7. Жырдағы Бұғыбай кім? Ол Наурызбайға қандай кеңес береді? 8. Наурызбай қырғыз қамалын қалай бұзады? 9. Жырдағы Кәрібоз кім? Наурызбайға қандай айып тағады? 10. Наурызбайдың жауабы қандай болды? 11. Жырда қандай қазақ батырларының есімдері аталады? Олардың ерліктері туралы не білдіңдер?
1-тапсырма 1.Дастанның идеясы
_____________ сөйлеммен түйін сөз жаз.
Қобыланды батыр Ортақ тақырып
«Күлтегін» жыры
«Кенесары -Наурызбай Түйін сөз 2-тапсырма (оқулықтан) Дастаннан берілген үзіндіні оқып, (асты сызылған сөздер) оқиғаның идеясын тұтастандырушы ретінде қолданылған сөздерді тауып талда.
3-тапсырма
А) Қарамен берілген сөз тіркестерінен автордың көңіл күйін анықта.
Ә) Дастаннан авторға тән көңіл күйді анықтайтын үш сөзді тауып теріп жаз. Мағынасын анықта.
Үйге тапсырма: 11-тапсырма Рефлексия «ҚҚҚ» кестесі
|
Психологиялық ахуал
«Попкорн» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.
Дастанның идеясы: Кенесары-Наурызбайдың, басқа да көптеген батырлардың ерлігін дәріптеу, келер ұрпаққа үлгі ете отырып, шынайы тарихтан көрініс беру. Ақынның заманға деген көзқарасы: Нысанбай - абырой-беделі асқан сыншы, ақын, жыршы. Жырда Кенесары бастаған ұлт-азаттық көтеріліс тарихы суреттеледі. Жырау Кенесары Қасымов бастаған көтеріліске өзі қатысып, көзі көрген оқиғаларды жырға арқау етеді.
Ортақ тақырып: Ерлік пен ел қорғау, тәуелсіздік жолындағы күрес. Ерлік көрсеткен ер-азаматтардың батырлық істерін көрсету
Ой үндестігі: батырлардың ерлігін дәріптеу, келер ұрпаққа үлгі ете отырып, шынайы тарихтан көрініс беру.
Түйін сөз: Бұл шығарма өзінің тарихи шындыққа негізделуімен құнды болып табылады. Кенесары-Наурызбай және басқа да батырлардың ерлік істері болашақ ұрпақты отансүйгіштікке, батырлыққа тәрбиелейді.
Дастаннан берілген үзіндіні оқып, (асты сызылған сөздер) оқиғаның идеясын тұтастандырушы ретінде қолданылған сөздерді тауып талдайды.
Дастаннан авторға тән көңіл күйді анықтайтын үш сөзді тауып теріп жазады. Мағынасын анықтайды.
Бүгінгі сабақ бойынша алған білімдеріне «ҚҚҚ» кестесі арқылы рефлексия жасайды.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -ақынның заманға деген көзқарасын анықтайды, -шығармадағы ортақ тақырыпты анықтайды, -ой үндестігін табады, -түйінді сөзді екі сөйлеммен жазады.
Дескриптор Білім алушы -оқиғаның идеясын тұтастанды рушы ретінде қолданылған сөздерді анықтайды, -өз ойын білдіреді, -өзі таңдаған үзіндіні талдайды.
Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтыра мын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».
Дескриптор Білім алушы - автордың көңіл күйін білдіретін сөз тіркестері, сөздерді анықтайды, - автордың пайымдауындағы сөздердің мағынасын талдайды, -өз түсінігіндегі сөздердің мағынасын түсіндіреді.
. |
Оқулық 9-сынып «Мектеп» баспасы 2019жыл
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 9-сынып
Оқулық 9-сынып «Мектеп» баспасы 2019жыл
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















