Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 2-сабақ
|
Бөлім: |
«Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
2.Нысанбай жырау.«Кенесары – Наурызбай» дастаны. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9. 2. 3. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жауапкершілікке, адалдық пен батырлыққа тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут 7 минут Сабақтың ортасы 8 минут 7 минут 8 минут 5 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары 5 топқа бөлінеді. Қызығушылықты ояту. Сынып оқушылары «Мозайка» әдісімен 5 топқа бөлінеді.
Бұл заттардың кімге тән екенін анықтау және атауларын, не үшін қолданылатынын анықтату. Оқу мақсатымен, бағалау критерийімен танысады. Мағынаны тану. 1-тапсырма Оқушыларға автор бейнесін талдау, идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлін анықтау үшін топтық тапсырмалар беріледі. Топтар жұмысын А3 форматындағы қағазға жазып, сынып қабырғасына іледі. Тапсырма: Берілген ойды топта талқылай отырып, себебін анықтаңыздар. 1-топ: Автор – оқиғаны баяндаушы, себебі ... Автор батырлардың ерлігін бұрынғы батырлар жыры дәстүрінде бейнелейді, себебі ... 2-топ: Автор – заман шындығын тебірене жырлаушы, себебі ... 3-топ: Автор – ұлт-азаттық көтерілістің жыршысы, себебі ... Автор – өмір шындығын көркем шындыққа айналдырды, себебі ... Жи тапсырмасы Napkin ai «Кенесары – Наурызбай» дастанынан автор стиліне баға береді.
2-тапсырма шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беріп, кестені сәйкестендір.
Дұрысы
3-Тапсырма. Жұптық жұмыс. Автор стиліне баға беріп, жырда берілген үзінді туралы өз ойыңызды, пікіріңізді білдіріңіз.
Ендігі жерде
сөйлейін
Елден бұрын
Нысанбай Кері байланыс Ақынның бұдан кейінгі тағдыры қалай өрбіді? (Оқушылардың болжамы, оқыған мәліметтері туралы сұралып, қосымша ізденуге тапсырма ретінде беріледі.)
Ж «Нысанбай жырау – ұлт-азаттық көтерілістің жыршысы» тақырыбында автордың ақындық, адамдық бейнесіне баға беріңіз.
Бірін-бірі бағалау ЖЖ Жұпта көз жүгірте оқу арқылы бір-бірінің жұмысын бағалайды. 1 сәтті тұсы – 1 толықтыратын тұсы –
|
Оқушылар назарын сабаққа аударады.
Сынып оқушылары «Мозайка» әдісімен 5 топқа бөлінеді.
Оқушыларға автор бейнесін талдау, идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлін анықтау үшін топтық тапсырмалар беріледі. Топтар жұмысын А3 форматындағы қағазға жазып, сынып қабырғасына іледі.
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беріп, кестені сәйкестендір.
«Әткеншек» әдісі Топ оқушылары бірлесе жүріп, әр топтың жұмысымен танысады, топ болып талқылайды, қажеттілігіне қарай толықтырады.
Жұптық жұмыс. Жырда берілген үзінді туралы өз ойыңызды, пікіріңізді білдіріңіз.
Оқушылар жұппен орындайды.
Автор стиліне баға беріп, жырда берілген үзінді туралы өз ойыңызды, пікіріңізді білдіріңіз.
|
Дескриптор -Оқушыларға автор бейнесін талдау, идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлін анықтайды-1б
-шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдайды-2б автор стиліне баға беріп, кестені сәйкестендір-1б
Дескриптор «Әткеншек» әдісі Топ оқушылары бірлесе жүріп, әр топтың жұмысымен танысады, топ болып талқылайды, қажеттілігіне қарай толықтырады-2б
Жұптық жұмыс. Жырда берілген үзінді туралы өз ойыңызды, пікіріңізді білдіріңіз-2б
Дескриптор
Автор стиліне баға беріп, жырда берілген үзінді туралы өз ойыңызды, пікіріңізді білдіріңіз-2б |
Тапсырма қағаздары
|
||||||||||||||||||
|
Көркемдегіш құрал |
үзінді |
|
Автор стилі |
Батырлық эпос үлгісі |
|
Теңеу |
Ит пен құсқа жем болды Көзінің жасы көл болды. |
|
Фразеологизм |
Ақ алмастай жарқылдап Найзағайдай шартылдап, Жанған оттай бұрқылдап, |
1-топ: Автор – оқиғаны баяндаушы, себебі ...
Автор батырлардың ерлігін бұрынғы батырлар жыры дәстүрінде бейнелейді, себебі ...
2-топ: Автор – заман шындығын тебірене жырлаушы, себебі ...
3-топ: Автор – ұлт-азаттық көтерілістің жыршысы, себебі ...
Автор – өмір шындығын көркем шындыққа айналдырды, себебі ...
Автор стиліне баға беріп, жырда берілген үзінді туралы өз ойыңызды, пікіріңізді білдіріңіз.
Ендігі жерде
сөйлейін
Болған істі
бастағы.
Бәрі де жау боп
көрінді
Алатаудың
тастары.
Елден бұрын
Нысанбай
Жоқ сұмдықты
бастады.
Қобызы қалды
қосында,
Түзеді бетін
қашқалы.
Өз басын алып
құтылмақ,
Іздемеді
басқаны.
Алты ай шауып жол
болған
Шу менен таудың
арасы.
Бұл сапарда
қазақтың
Болмады қабыл
тәубасы.
Рүстем менен Сыпатай
–
Дулаттың нағыз
баласы
Үндес болды
қырғызбен,
Әне, ауыздың
аласы!
Он екі мың
дулатты
Қашырды түнде,
расы.
Жамандық қылған
мұндардың
Мойнына болсын
жазасы.
Қазақтың көбі
қырылды,
Қанды ма екен
табасы?!
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нысанбай жырау.«Кенесары – Наурызбай» дастаны.
Нысанбай жырау.«Кенесары – Наурызбай» дастаны.
Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 2-сабақ
|
Бөлім: |
«Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
2.Нысанбай жырау.«Кенесары – Наурызбай» дастаны. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9. 2. 3. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жауапкершілікке, адалдық пен батырлыққа тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут 7 минут Сабақтың ортасы 8 минут 7 минут 8 минут 5 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары 5 топқа бөлінеді. Қызығушылықты ояту. Сынып оқушылары «Мозайка» әдісімен 5 топқа бөлінеді.
Бұл заттардың кімге тән екенін анықтау және атауларын, не үшін қолданылатынын анықтату. Оқу мақсатымен, бағалау критерийімен танысады. Мағынаны тану. 1-тапсырма Оқушыларға автор бейнесін талдау, идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлін анықтау үшін топтық тапсырмалар беріледі. Топтар жұмысын А3 форматындағы қағазға жазып, сынып қабырғасына іледі. Тапсырма: Берілген ойды топта талқылай отырып, себебін анықтаңыздар. 1-топ: Автор – оқиғаны баяндаушы, себебі ... Автор батырлардың ерлігін бұрынғы батырлар жыры дәстүрінде бейнелейді, себебі ... 2-топ: Автор – заман шындығын тебірене жырлаушы, себебі ... 3-топ: Автор – ұлт-азаттық көтерілістің жыршысы, себебі ... Автор – өмір шындығын көркем шындыққа айналдырды, себебі ... Жи тапсырмасы Napkin ai «Кенесары – Наурызбай» дастанынан автор стиліне баға береді.
2-тапсырма шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беріп, кестені сәйкестендір.
Дұрысы
3-Тапсырма. Жұптық жұмыс. Автор стиліне баға беріп, жырда берілген үзінді туралы өз ойыңызды, пікіріңізді білдіріңіз.
Ендігі жерде
сөйлейін
Елден бұрын
Нысанбай Кері байланыс Ақынның бұдан кейінгі тағдыры қалай өрбіді? (Оқушылардың болжамы, оқыған мәліметтері туралы сұралып, қосымша ізденуге тапсырма ретінде беріледі.)
Ж «Нысанбай жырау – ұлт-азаттық көтерілістің жыршысы» тақырыбында автордың ақындық, адамдық бейнесіне баға беріңіз.
Бірін-бірі бағалау ЖЖ Жұпта көз жүгірте оқу арқылы бір-бірінің жұмысын бағалайды. 1 сәтті тұсы – 1 толықтыратын тұсы –
|
Оқушылар назарын сабаққа аударады.
Сынып оқушылары «Мозайка» әдісімен 5 топқа бөлінеді.
Оқушыларға автор бейнесін талдау, идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлін анықтау үшін топтық тапсырмалар беріледі. Топтар жұмысын А3 форматындағы қағазға жазып, сынып қабырғасына іледі.
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беріп, кестені сәйкестендір.
«Әткеншек» әдісі Топ оқушылары бірлесе жүріп, әр топтың жұмысымен танысады, топ болып талқылайды, қажеттілігіне қарай толықтырады.
Жұптық жұмыс. Жырда берілген үзінді туралы өз ойыңызды, пікіріңізді білдіріңіз.
Оқушылар жұппен орындайды.
Автор стиліне баға беріп, жырда берілген үзінді туралы өз ойыңызды, пікіріңізді білдіріңіз.
|
Дескриптор -Оқушыларға автор бейнесін талдау, идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлін анықтайды-1б
-шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдайды-2б автор стиліне баға беріп, кестені сәйкестендір-1б
Дескриптор «Әткеншек» әдісі Топ оқушылары бірлесе жүріп, әр топтың жұмысымен танысады, топ болып талқылайды, қажеттілігіне қарай толықтырады-2б
Жұптық жұмыс. Жырда берілген үзінді туралы өз ойыңызды, пікіріңізді білдіріңіз-2б
Дескриптор
Автор стиліне баға беріп, жырда берілген үзінді туралы өз ойыңызды, пікіріңізді білдіріңіз-2б |
Тапсырма қағаздары
|
||||||||||||||||||
|
Көркемдегіш құрал |
үзінді |
|
Автор стилі |
Батырлық эпос үлгісі |
|
Теңеу |
Ит пен құсқа жем болды Көзінің жасы көл болды. |
|
Фразеологизм |
Ақ алмастай жарқылдап Найзағайдай шартылдап, Жанған оттай бұрқылдап, |
1-топ: Автор – оқиғаны баяндаушы, себебі ...
Автор батырлардың ерлігін бұрынғы батырлар жыры дәстүрінде бейнелейді, себебі ...
2-топ: Автор – заман шындығын тебірене жырлаушы, себебі ...
3-топ: Автор – ұлт-азаттық көтерілістің жыршысы, себебі ...
Автор – өмір шындығын көркем шындыққа айналдырды, себебі ...
Автор стиліне баға беріп, жырда берілген үзінді туралы өз ойыңызды, пікіріңізді білдіріңіз.
Ендігі жерде
сөйлейін
Болған істі
бастағы.
Бәрі де жау боп
көрінді
Алатаудың
тастары.
Елден бұрын
Нысанбай
Жоқ сұмдықты
бастады.
Қобызы қалды
қосында,
Түзеді бетін
қашқалы.
Өз басын алып
құтылмақ,
Іздемеді
басқаны.
Алты ай шауып жол
болған
Шу менен таудың
арасы.
Бұл сапарда
қазақтың
Болмады қабыл
тәубасы.
Рүстем менен Сыпатай
–
Дулаттың нағыз
баласы
Үндес болды
қырғызбен,
Әне, ауыздың
аласы!
Он екі мың
дулатты
Қашырды түнде,
расы.
Жамандық қылған
мұндардың
Мойнына болсын
жазасы.
Қазақтың көбі
қырылды,
Қанды ма екен
табасы?!
шағым қалдыра аласыз













