2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / "О, Ақтан жас, Ақтан жас" тақырыбы мен идеясы

"О, Ақтан жас, Ақтан жас" тақырыбы мен идеясы

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге қолдану үшін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Пәні: Қазақ әдебитеі Тексерген: Құранов Е




Сабақтың тақырыбы: Дулат Бабатайұлы.

«О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңінің тақырыбы мен идеясы

Мұғалімнің аты-жөні: Айман А

Күні:

Сынып: 5


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Оқу мақсаттары:








5.1.1.1- Дулат Бабатайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы білу. Ақын өмір сүрген заман туралы мәлімет алу;

5.1.2.1- «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңінің тақырыбы мен идеясын анықтау;

5.1.3.1- Өлеңдегі Ақтан жас образын ашу;

5.1.4.1- Өлеңді мәнерлеп оқу, жатқа айту;

5.2.1.1- Өлеңнен екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;

5.2.2.1- «О Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңіндегі автор бейнесін анықтау;

5.2.3.1- Өлеңдегі тілдік бейнелеу,суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;

5.2.4.1- Өлеңнен алған әсерін сипаттап авторға хат жазу;

5.3.3.1- Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдау.

Сабақтың мақсаты

Дулат Бабатайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы білу. Ақын өмір сүрген заман туралы мәлімет алу. «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңінің тақырыбы мен идеясын анықтау, өлеңді талдап үйрету. Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Міндеті

Оқушылардың оқу материалын қабылдауын, есте сақтауын қамтамасыз ету, философиялық тұрғыдан ойлауға әрекеттеу.

Күтілетін нәтиже

Дулат Бабатайұлы туралы, ақын өмір сүрген заман туралы мәлімет алады, өлеңімен танысады. «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңінің мағынасын ашады. Риторикалық сұрау түрінде жазылған өлең екенін біледі. Тақырыбы мен идеясын анықтайды. Көркемдегіш тәсілдерді тауып үйренеді.

7 модульдің қолданылуы

«Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту»

Қолданылатын

әдіс-тәсілдер

«Әдемі ойлай және дем ала біл» жаттығуы, топпен жұмыс, мәнерлеп оқу, «Көңіл күй», «Кубизм» әдісі, «Соңғы сөзді мен айтамын» әдісі

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, Қазақстан тарихы, әдебиет теориясы







Сабақ кезеңдері

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

«Әдемі ойлай және дем ала біл» жаттығуы

Жаттығу ретін түсіндіреді

Жаттығу орындайды

Сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіру

Әңгімелесу

Сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіреді

Сабақтың мақсат-міндетін мұғалімнің көмегімен тұжырымдайды

Білімді өзектендіру

Мәселелік сұрақтар

Нақтылау сұрақтарын қояды

Жауап нұсқаларын ұсынады

Үй тапсырмасын тексеру

Топпен жұмыс

Топтық жұмысты ұйымдастырады

1.Аңыздың хрестоматияда берілген толық нұсқасымен танысады



Сабақ кезеңдері

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Үй тапсырмасын тексеру



2. Асанқайғы баға берген жерлер туралы географиялық, эконмикалық мәліметтер дайындап келеді

3. Асанқайғы есіміне қатысты деректерге назар аударылып, шағын зерттеу жұмыстарын жүргізіп, жұмыс нәтижесін топта талдайды

Жаңа тақырыпты оқып- үйрену

Оқулықпен жұмыс

Оқулықпен жұмысты ұйымдастырады

Оқулықтан Д.Бабатайұлы туралы берілген мәтін мазмұнымен танысады

Мәнерлеп оқу

«О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңін мәнерлеп оқиды

Өлең тыңдайды

«Жаңа тапсырманы өз бетімен меңгеру тапсырмалары»

Тапсырмаларды орындауды қадағалайды, оқушылар жауабын тыңдайды

«Білу», «Түсіну», «Талдау» қадамдарының тапсырмаларын орындайды

Бекіту

«Жаңа тапсырманы өз бетімен меңгеру тапсырмалары»

Тапсырмаларды орындауды қадағалайды, оқушылар жауабын тыңдайды

«Жинақтау» қадамының тапсырмасын орындайды

«Кубизм» әдісі

Топтарға тапсырма береді:

I топ. Суреттеу

II топ. Салыстыру

III топ. Байланыстыру

IV топ. Талдау

V топ. Қолдану

VI топ. Дәлелдеу

Берілген тапсырмаларды жұп, топ арасында талқылайды. Өз жауаптарын қорғайды

Қорытындылау

«Соңғы сөзді мен айтамын» әдісі

Өлеңнің негізгі ойын түйіндеп, қорытынды шығаруды тапсырады

«Соңғы сөзді мен айтамын» әдісі бойынша оқушылар ойтолғауын ортаға салады. Әр топтан көшбасшысы шығып, топ мүшелерінің орындаған тапсырмаларын түйіндейді

Бағалау

Өзін-өзі бағалау, топ басшыларының бағалауы

Өзін өзі бағалауды, топ басшысының бағалауын қадағалайды, ұсыныстарын айтады

Бағалауды іске асырады

Үй тапсырмасы

Нұсқау, кеңес

«Маған сыры мәлім болған құпия» тақырыбына хат жазуды тапсырады. Үй тапсырмасының орындалуын түсіндіреді

Үй жұмысын жазып алады

Рефлексия

«Көңіл күй» букеті

Сабақ қорытындысын шығарады, белсенді және белсенділігі төмен оқушыларды атайды

«Көңіл күй» букетін толтырады



21 Желтоқсан 2017
14347
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі