«Тексерілді»
____________ Ебелекова Э, оқу ісі жөніндегі орынбасары
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Әбдімұратова Гүлзат |
|||||
|
Мерзімі: |
23.02.23ж |
|||||
|
Пән/Сынып: |
Қазақ әдебиеті, 6-сынып |
|||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
3-бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
О. Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат» хикаясы |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
6.2.3.1. Шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау |
|||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оралхан Бөкейдің «Тортай мінер ақ боз ат» хикаясындағы көркем құралдарды (метафораны, кейіптеуді, метонимияны, теңеулерді, тұрақты сөз тіркесін, эвфемизмді, гиперболаны, эпитетті, мәтелдерді) анықтау |
|||||
|
Бағалау критерийі: |
Оралхан Бөкейдің «Тортай мінер ақ боз ат» хикаясындағы көркем ауыстыруларды анықтайды. |
|||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||
|
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі |
|
|||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Сабақтың басы |
Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасы. «Миға шабуыл»
|
Оқушылар үй тапсырмасын пысықтауға арналған сұрақтарға жауап береді. |
Жалпы балл саны – 6. Дескриптор:
|
|
|
|
3 мин 17 мин 17 мин |
Сабақтың ортасы |
«Ой қозғау». 1. Шығарма атауындағы «Ақ боз ат» деген не? 2. Шығарма «Тортай мінер ақ боз ат… менің тақымымда кеткендей еді… иесіне қайтаруға кеш еді…» деген сөйлеммен аяқталған. Осы сөйлемде автор нені меңзеп тұр?
Топтық жұмыс. «Гауhар тас» жұмысы Оқушыларға топтық жұмыста көркемдегіш құралдар жазылған қиынды парақтар таратылады.
Жеке жұмыс. 1-таңдау тапсырмасы: Тест тапсырмасы. 2- таңдау тапсырмасы: Берілген қысқа мәтіннен көркемдегіш құралдарды табады. 3-таңдау тапсырмасы: «Тортай мінер ақ боз ат» хикаясынан көркемдегіш құралдарды табады.
|
Оқушылар ақ боз атқа қатысты өз пікірлерін білдіреді. Оқушылар топтық жұмыста қиынды парақтарға жазылған мысалдардың қандай көркемдегіш құралдар екенін анықтап, тиісті орнына қояды. Оқушылар жеке жұмыста өздерінің таңдаулары бойынша үш деңгейлі тапсырмаларды орындайды. |
«Жарайсың!» «Жақсы!» «Өте жақсы!» Дескриптор: - Берілген үзінділердің қандай көркемдегіш құралға жататынын анықтайды; - Кестеге орналастырады
Дескриптор:
|
Слайд, Оқулық, жұмыс дәптері |
|
|
2 мин |
Рефлексия. |
Сыныптан шығу билеті Рефлексиялық сұраққа жауап жазу.
|
Оқушылар сыныптан шығу парағын толтырады. |
|
||
|
1 мин |
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: «Бүгінгі күннің Тортайлары не істеп жүр?» сыни хабарлама жазу. Бағалау. |
|
|
||
Тест жауабы: 1.Ә; 2.Б. 3.С.
Топтық жұмысты бағалау парағы. Барлық балл саны – 18.
|
Р/С |
Топ аты |
Кейіптеу (3 балл) |
Метонимия (3 балл) |
Метафора (3 балл) |
Эпитет (2 балл) |
Эвфемизм (2 балл) |
Ауыспалы мағыналы сөз (2 балл) |
Тұрақты сөз тіркесі (1 балл) |
Теңеу (1 балл) |
Мақал-мәтел (1 балл) |
Барлық балы |
|
1 |
І топ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау шкаласы
-
Бағасы
Балл саны
Өте жақсы
16
17
18
-
Жақсы
12
13
14
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Әбдімұратова Гүлзат19 Қараша 2023
403
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізО. Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат» хикаясы
Тақырып бойынша 11 материал табылдыО. Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат» хикаясы
Материал туралы қысқаша түсінікО. Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат» хикаясыМатериалдың қысқаша нұсқасы«Тексерілді»
____________ Ебелекова Э, оқу ісі жөніндегі орынбасары
Мұғалімнің аты-жөні:
Әбдімұратова Гүлзат
Мерзімі:
23.02.23ж
Пән/Сынып:
Қазақ әдебиеті, 6-сынып
Тарау немесе бөлім атауы:
3-бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...
Сабақтың тақырыбы:
О. Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат» хикаясы
Оқу мақсаты:
6.2.3.1. Шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау
Сабақ мақсаты:
Оралхан Бөкейдің «Тортай мінер ақ боз ат» хикаясындағы көркем құралдарды (метафораны, кейіптеуді, метонимияны, теңеулерді, тұрақты сөз тіркесін, эвфемизмді, гиперболаны, эпитетті, мәтелдерді) анықтау
Бағалау критерийі:
Оралхан Бөкейдің «Тортай мінер ақ боз ат» хикаясындағы көркем ауыстыруларды анықтайды.
Саралап оқыту тапсырмалары
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Уақыты
Кезеңдері
Педагогтің әрекеті
Оқушы іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
5 минут
Сабақтың басы
Сәлеметсіздер ме, оқушылар!
Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.
Үй тапсырмасы. «Миға шабуыл»
-
Тортай неге қызығады?
-
Бүгінгі балалар неге қызығады?
-
Тортай нені армандайды?
-
Бүгінгі балалар нені армандайды?
Оқушылар үй тапсырмасын пысықтауға арналған сұрақтарға жауап береді.
Жалпы балл саны – 6.
Дескриптор:
-
Тортайдың қызығушылығын айтады – 1;
-
Бүгінгі балалардың қызығушылығын айтады – 2;
-
Тортайдың арманын айтады – 1;
-
Бүгінгі балалардың арманын айтады -1.
3 мин
17 мин
17 мин
Сабақтың ортасы
«Ой қозғау».
1. Шығарма атауындағы «Ақ боз ат» деген не?
2. Шығарма «Тортай мінер ақ боз ат… менің тақымымда кеткендей еді… иесіне қайтаруға кеш еді…» деген сөйлеммен аяқталған. Осы сөйлемде автор нені меңзеп тұр?
Топтық жұмыс. «Гауhар тас» жұмысы
Оқушыларға топтық жұмыста көркемдегіш құралдар жазылған қиынды парақтар таратылады.
Жеке жұмыс.
1-таңдау тапсырмасы: Тест тапсырмасы.
2- таңдау тапсырмасы: Берілген қысқа мәтіннен көркемдегіш құралдарды табады.
3-таңдау тапсырмасы: «Тортай мінер ақ боз ат» хикаясынан көркемдегіш құралдарды табады.
Оқушылар ақ боз атқа қатысты өз пікірлерін білдіреді.
Оқушылар топтық жұмыста қиынды парақтарға жазылған мысалдардың қандай
көркемдегіш құралдар екенін анықтап, тиісті орнына қояды.
Оқушылар жеке жұмыста өздерінің таңдаулары бойынша үш деңгейлі тапсырмаларды орындайды.
«Жарайсың!»
«Жақсы!»
«Өте жақсы!»
Дескриптор:
- Берілген үзінділердің қандай көркемдегіш құралға жататынын анықтайды;
- Кестеге орналастырады
Дескриптор:
-
Кейіптеуді анықтайды;
-
Метонимияны анықтайды;
-
Метафораны анықтайды;
-
Эпитетті анықтайды;
-
Эвфемизмді анықтайды;
-
Ауыспалы мағыналы сөзді анықтайды;
-
Тұрақты сөз тіркесін анықтайды;
-
Мақал-мәтелдерді анықтайды;
-
Теңеуді анықтайды
Слайд,
Оқулық, жұмыс дәптері
2 мин
Рефлексия.
Сыныптан шығу билеті
Рефлексиялық сұраққа жауап жазу.
-
- Қай жұмыс қызықты болды?
-
- Саған автор қолданысындағы қандай көркемдегіш құрал ұнады және неліктен ұнады?
-
- Қай жұмыс қиындық келтірді?
Оқушылар сыныптан шығу парағын толтырады.
1 мин
Сабақтың соңы
Үй тапсырмасы: «Бүгінгі күннің Тортайлары не істеп жүр?» сыни хабарлама жазу.
Бағалау.
Тест жауабы: 1.Ә; 2.Б. 3.С.
Топтық жұмысты бағалау парағы. Барлық балл саны – 18.
Р/С
Топ аты
Кейіптеу (3 балл)
Метонимия (3 балл)
Метафора (3 балл)
Эпитет
(2 балл)
Эвфемизм (2 балл)
Ауыспалы мағыналы сөз (2 балл)
Тұрақты сөз тіркесі (1 балл)
Теңеу
(1 балл)
Мақал-мәтел
(1 балл)
Барлық балы
1
І топ
Бағалау шкаласы
-
Бағасы
Балл саны
Өте жақсы
16
17
18
-
Жақсы
12
13
14
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx19.11.2023403Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі
-











