Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Мен – балаң, жарық күнде сәуле қуған |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
О.Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат» көркем шығарманың тілі |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.1. шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау; 6.2.4.1 – әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- О.Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат» шығармасындағы көркемдегіш құралдарды табады, түрлерін ажыратады, көркемдегіш құралдардың қолданысын анықтайды; - О.Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат» шығармасындағы табиғат көрнісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары деңгей дағдылары |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
І. Психологиялық ахуал «Жүректен жүрекке» Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген қызғушылығын арттыру. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Ж. «Таза тақта» әдісі 1. Таныстырылымда 1-4-ке дейінгі сандарды таңдай отырып, сұрақтарға жауап беріңіздер. 2. Ж. Топқа бөлу Оқушыларға суреттер үлестіріледі. |
Оқушылар жүректен шыққан тілектерін бір-біріне жеткізеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сол арқылы сабақ тақырыбына болжам жасайды. - Өткен сабақта қандай тақырыпты қозғадық? - О.Бөкей қандай тұлға? -Қандай шығармалары бар? - Тортайға мінездеме беріңдер. Оқушылар суреттерді таңдай отырып, сол суреттердің мағынасына қарай төрт топқа бөлінеді. |
Ауызша қолдау. ҚБ. «Асық арқылы бағалау». Сұрақтарға жауап берген оқушылар асық алады. |
Жүрекше Таныстырылым, асық |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
ІІІ. ТЖ. «Біреуі үйде, үшеуі қонақта » әдісі . Сұрақтарға жауап бер. Топ ішінде әр оқушыға номер беріледі. Үй тобында берілген сұрақтар талқыланады. Белгілі бір уақыттан кейін №1 оқушы көрші топқа, №2 оқушы үшінші топқа, №3 оқушы төртінші топқа, №4 оқушы бірінші топқа қонақ болып орын ауыстырады. Кейін топқа келген қонақтар сұрақ қояды, ақпаратты жинақтайды. Әр номердегі оқушылар үй тобына қайтқан соң кезек -кезек қонақта не үйреніп келгендерін айтады. Мақсаты: көркемдегіш құралдар туралы ақпарат жинақтайды, топта талдайды.
ІҮ. ТЖ. «Семантикалық кесте» әдісі Көркемдегіш құралдарды шығарма үзінділерінен табу арқылы кестені толтырады.
Ү. ТЖ. «Жазушылар үштігі» әдісі Оқушылар үш оқушыдан топтастырылады да берілген тапсырманы орындап, сыныпта қорғайды.
|
Тапсырма: Сұрақтарға топта талқылап жауап бер, мысал келтір
І топ: Эпитет дегеніміз не? Мысал келтіріңіз ІІ топ: Теңеу дегеніміз не? Мысал келтіріңіз ІІІ топ: Мақал- мәтелдер дегеніміз не? Мысал келтіріңіз IV топ: Тұрақты тіркестер дегеніміз не? Мысал келтіріңіз
Тапсырма: Берілген шығарма үзінділерінен көркемдегіш құралдарын тап. Түрлерін ажыратып, кестені толтыр.
Саралау. Қарым- қатынас формалары бойынша саралау. Қабілетті оқушылар топ ішінде өз ойы мен идеясын ұсыну арқылы қабілеті төмен оқушыларға қолдау білдіреді. Тапсырма: көркемдегіш құралдарды қолдана отырып шығармадан кейіпкер бейнесіне, оқиға орнына, табиғат көрінісіне сипаттама беріп, топта талқылап, сыныпта қорға.
Саралау. «Нәтиже арқылы саралау» Тапсырманы орындау барысында әр оқушының ойлау деңгейінің әртүрлі болатындығын ескере отырып, әр оқушыға өз мүмкіндігі бойынша қолдау беріледі. Кейбір оқушыларға көркемдегіш құралдардың анықтама және мысалдар үлгісі беріледі |
Дескриптор: -көркемдегіш құралдар туралы мәлімет жинақтайды (1б) -мысал келтіреді (1б) -түрлеріне қарай жіктейді, топта талдайды. (1б) Дескриптор: -шығарма үзінділерінен көркемдегіш құралдарды табады (1б) -түрлерін ажыратады (1б) -қызметін көсетеді (1б) Дескриптор: -табиғат көрінісін сипаттайды, (1б) - кейіпкер бейнесін сипаттайды (1б) - оқиға орнын сипаттайды (1б) -жұпта талқылайды. (1б) |
1- қосымша
2-қосымша
Оқулық. Қазақ әдебиеті, 6-сынып. «Атамұра» баспасы 78-81 бет
Оқулық, кесте |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Қорытынды. Оқушы рефлексиясы. «Қол» әдісі «Қол» рефлексиясын орындауда әр саусаққа сабақ бойынша қорытынды ойларын жазып, саралау жасайды. Бас бармақ – маған ұнады, бұл – супер! Сұқ саусақ – бұған мән беру керек. Ортаңғы саусақ – бұл маған өте ұнады... Шылдыр шүмек – бұл жердегі ахуал. Кішкентай бөбек – маған жетіспеді. Сабақтан қандай білім алғандарын, не жақсы шыққанын, нені жетілдіру керектігін жазады. |
Оқушылар сабаққа «Қол» рефлексиясына сүйене отырып, кері байланыс жасайды.
|
Жиналған баллдар саналады.
9-10 балл –«5» 7-8 балл – «4» 5-6 балл –«3» |
|
|||||||||||||||||
Қосымша
1-қосымша
ІІІ. «Біреуі үйде, үшеуі қонақта » әдісі
Сұрақтар:
І- топ: Эпитет дегеніміз не? Мысал келтіріңіз
ІІ -топ: Теңеу дегеніміз не? Мысал келтіріңіз
ІІІ- топ: Мақал- мәтелдер дегеніміз не? Мысал келтіріңіз
IV- топ: Тұрақты тіркестер дегеніміз не? Мысал келтіріңіз
2-қосымша
ІҮ. Кестені толтыр
|
Көркемдегіш құралдар |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді сабақ
жоспары Бөлім: Мен – балаң, жарық
күнде сәуле қуған Педагогтің Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
Күні:
Сынып:
6 Қатысушылар
саны Қатыспағандар
саны
Сабақтың
тақырыбы О.Бөкей «Тортай
мінер ақбоз ат» көркем шығарманың тілі
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары 6.2.3.1. шығармадағы көркем
ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола,
литота, аллегория, антитеза, градация, арнау)
анықтау; 6.2.4.1 – әдеби
көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін,
оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттау.
Сабақтың
мақсаты
- О.Бөкей «Тортай мінер ақ боз
ат» шығармасындағы көркемдегіш құралдарды табады, түрлерін
ажыратады, көркемдегіш құралдардың қолданысын
анықтайды;
- О.Бөкей «Тортай мінер ақ боз
ат» шығармасындағы табиғат көрнісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін
сипаттайды.
Ойлау дағдыларының
деңгейі Жоғары деңгей
дағдылары Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі/ уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
10
мин І. Психологиялық ахуал
«Жүректен жүрекке» Мақсаты: оқушылардың сабаққа
деген қызғушылығын арттыру. ІІ. Үй тапсырмасын
сұрау. Жаңа сабақтың тақырыбын
ашу. Ж. «Таза тақта»
әдісі 1. Таныстырылымда 1-4-ке
дейінгі сандарды таңдай отырып, сұрақтарға жауап
беріңіздер. 2. Ж. Топқа
бөлу Оқушыларға суреттер
үлестіріледі. Оқушылар жүректен шыққан
тілектерін бір-біріне жеткізеді. Оқушылар сұрақтарға жауап
береді. Сол арқылы сабақ тақырыбына болжам
жасайды.
- Өткен сабақта қандай
тақырыпты қозғадық?
- О.Бөкей қандай
тұлға?
-Қандай шығармалары
бар? - Тортайға мінездеме
беріңдер. Оқушылар суреттерді таңдай
отырып, сол суреттердің мағынасына қарай төрт топқа
бөлінеді.
Ауызша
қолдау.
ҚБ. «Асық арқылы
бағалау».
Сұрақтарға жауап берген
оқушылар асық алады. Жүрекше
Таныстырылым,
асық
Сабақтың
ортасы 25 мин
ІІІ. ТЖ. «Біреуі үйде,
үшеуі қонақта » әдісі . Сұрақтарға жауап
бер.
Топ ішінде әр оқушыға номер
беріледі. Үй тобында берілген сұрақтар талқыланады. Белгілі бір
уақыттан кейін №1 оқушы көрші топқа, №2 оқушы үшінші топқа, №3
оқушы төртінші топқа, №4 оқушы бірінші топқа қонақ болып орын
ауыстырады. Кейін топқа келген қонақтар сұрақ қояды, ақпаратты
жинақтайды. Әр номердегі оқушылар үй тобына қайтқан соң кезек
-кезек қонақта не үйреніп келгендерін
айтады.
Мақсаты: көркемдегіш құралдар туралы
ақпарат жинақтайды, топта талдайды. ІҮ. ТЖ. «Семантикалық
кесте» әдісі Көркемдегіш құралдарды шығарма
үзінділерінен табу арқылы кестені
толтырады.
Ү.
ТЖ. «Жазушылар үштігі»
әдісі Оқушылар үш оқушыдан
топтастырылады да берілген тапсырманы орындап, сыныпта
қорғайды.
Тапсырма: Сұрақтарға топта талқылап
жауап бер, мысал келтір
І
топ: Эпитет дегеніміз не? Мысал
келтіріңіз
ІІ
топ: Теңеу дегеніміз не? Мысал
келтіріңіз
ІІІ
топ: Мақал- мәтелдер дегеніміз не?
Мысал келтіріңіз
IV
топ: Тұрақты тіркестер дегеніміз
не? Мысал келтіріңіз Тапсырма:
Берілген шығарма үзінділерінен
көркемдегіш құралдарын тап. Түрлерін ажыратып, кестені
толтыр.
Көркемдегіш құралдар Шығармадан
мысал
Көркемдегіш құралдың
қызметі
Теңеу
Эпитет
Мақал-мәтелдер
Тұрақты - тіркестер
Саралау. Қарым- қатынас формалары
бойынша саралау.
Қабілетті оқушылар топ ішінде
өз ойы мен идеясын ұсыну арқылы қабілеті төмен оқушыларға қолдау
білдіреді.
Тапсырма: көркемдегіш құралдарды қолдана
отырып шығармадан кейіпкер бейнесіне, оқиға орнына, табиғат
көрінісіне сипаттама беріп, топта талқылап, сыныпта
қорға. Кейіпкер бейнесін
сипатта Оқиға орнын
сипатта Табиғат көрінісін
сипатта
Саралау. «Нәтиже арқылы
саралау» Тапсырманы орындау
барысында әр оқушының ойлау деңгейінің әртүрлі болатындығын ескере
отырып, әр оқушыға өз мүмкіндігі бойынша қолдау
беріледі. Кейбір
оқушыларға көркемдегіш құралдардың
анықтама және мысалдар үлгісі
беріледі Дескриптор: -көркемдегіш құралдар туралы
мәлімет жинақтайды (1б) -мысал келтіреді
(1б) -түрлеріне қарай жіктейді,
топта талдайды. (1б) Дескриптор: -шығарма үзінділерінен
көркемдегіш құралдарды табады (1б) -түрлерін
ажыратады (1б) -қызметін
көсетеді (1б) Дескриптор: -табиғат көрінісін сипаттайды,
(1б) - кейіпкер бейнесін сипаттайды
(1б) - оқиға орнын сипаттайды
(1б) -жұпта талқылайды.
(1б) 1- қосымша
2-қосымша
Оқулық. Қазақ әдебиеті,
6-сынып. «Атамұра» баспасы
78-81
бет
Оқулық,
кесте Сабақтың
соңы 5
мин Қорытынды. Оқушы рефлексиясы. «Қол»
әдісі «Қол» рефлексиясын орындауда
әр саусаққа сабақ бойынша қорытынды ойларын жазып, саралау
жасайды.
Бас
бармақ – маған ұнады, бұл –
супер!
Сұқ
саусақ – бұған мән беру
керек.
Ортаңғы
саусақ – бұл маған өте
ұнады...
Шылдыр
шүмек – бұл жердегі
ахуал.
Кішкентай
бөбек – маған
жетіспеді. Сабақтан қандай білім
алғандарын, не жақсы шыққанын, нені жетілдіру керектігін
жазады. Оқушылар сабаққа «Қол»
рефлексиясына сүйене отырып, кері байланыс
жасайды. Жиналған баллдар
саналады. 9-10 балл
–«5» 7-8 балл –
«4» 5-6 балл
–«3»
Қосымша 1-қосымша
ІІІ. «Біреуі үйде, үшеуі
қонақта » әдісі
Сұрақтар: І- топ: Эпитет дегеніміз не? Мысал
келтіріңіз ІІ
-топ: Теңеу дегеніміз не? Мысал
келтіріңіз ІІІ-
топ: Мақал- мәтелдер дегеніміз не?
Мысал келтіріңіз IV-
топ: Тұрақты тіркестер дегеніміз
не? Мысал келтіріңіз 2-қосымша ІҮ. Кестені
толтыр
Көркемдегіш
құралдар
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














