|
Бөлім: «Мен- балаң, жарық күнде сәуле қуған» |
Мектеп: Достық МББ кешені |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Курманиязова Алтынай Макымовна |
||||||||||||
|
Сыныбы: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
О.Бөкей "Тортай мінген ақ боз ат" әңгімесінің сюжеттік желісі. |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау; 6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау. |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
О.Бөкей шығармасы бойынша әдеби шығарманың жанрын, сюжетін анықтау, эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; ЕБҚ әдеби шығарманың жанрын, сюжетін анықтау, шығарманы композициясына талдау. |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы. |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Барлығымыз бірлесіп , жақсы еңбек ету үшін бір-бір жылы сөз айтып, бір-бірімізге жақсы тілек білдірейік. Жақсы сөз жарым ырыс деген, сондықтан да алдарыңыз ашық, жарқын болсын деген тілекпен, бүгінгі сабағымызды бастаймыз. «Өрмекші торы» әдісі арқылы бір-біріне жіпті лақтырып, үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтар қояды.
СЖ 1-тапсырма «Сканерлеп оқу» әдісі. Оқулықтан «Тортай мінер ақ боз ат» әңгімесін сканерлеп оқыңыз. 2-тапсырма. «Хикаялар картасы» әдісі Сюжетті суреттер арқылы әңгіме мазмұнын қысқаша баяндау. ЕБҚ тапсырмасы. Суретке қарап жауап береді. Дескриптор:
ЖЖ
4-тапсырмаТЖ
Шығарманың идеясын ашып тұрған бөлігін анықтап, негіздеме жасаңыз. Дескриптор:
Шығарманы оқып шыққаннан кейінгі сезімдеріңмен бөлісіңдер. Шығарма сендерге қалай әсер етті?
Кері байланыс. Ораш ел таныған азамат бола отырып, бірге өскен досы Тортай амандасқалы келгенде, шыға алмады. Осы іс әрекеті дұрыс па?
1.Соғыстан кейінгі балалар мен қазіргі балалардың арасында қандай ұқсастық пен айырмашылық бар? 2.Тортай сияқты балалар қазір де кездесе ме? Тортай неге арманына жете алмады? 3.Оралхан Бөкейдің бұл әңгімеден басқа қандай әңгімелерін оқыдыңдар? |
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Өрмекші торы» әдісі арқылы бір-біріне жіпті лақтырып, сұрақтар қояды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
«Тортай мінген ақ боз ат» әңгімесін оқып, мазмұнымен танысады..
Оқушылар сюжетті суреттер арқылы әңгіме мазмұнын баяндайды.
Шығарманың атын, жанрын, фабуласын табады.
Шығармадан берілген эпизодтарды оқып, идеясын ашып тұрған эпизодқа негіздеме жасайды.
Сұрақтар қойып, тақырыпты қорытындылайды.
|
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ «Одағайлар» әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
ҚБ
ҚБ
|
6-сынып Қазақ әдебиеті
О. Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат»
О. Бөкей «Тортай мінген ақ боз ат»
Әдебиет хрестома тиясы. |
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы 1. «Бүгін мен...................... білдім» 2..«................. қызықты болды» 3.«.......................... қиын болды» 4.« ......................... екенін түсіндім» 5.«Мен..................................... білім алдым» 6. «.................. мені таңғалдырды
Үйге тапсырма: Шығарманы оқу. |
|
|
||||||||||
Шығармадан үзінділер
1-топ. Тортай әсіресе мені жақсы көрді. Жанынан бір елі қалдырмайтын. Әкем-ферма меңгерушісі, үйде ішіп- жем мол, ит басына іркіт төгіліп жатушы еді. Шешемнің қолынан - бір, жолынан - екі алып, әр күн сайын Тортайға таситынмын. Ол мені алдап, тамақ үшін дос болмайтын, қайта «мен аш жүргенім жоқ, әкеле берме» деп ұрсатын-ды. Өз бейілімен көңіл хошы болмаса, ләм деп аузын ашпайтын әрі құлағы қақас еститін болған соң, әңгімеге зауқы бола бермейтін.Тек менімен ғана оңаша сәттерде ағыл-тегіл әңгіме құрушы еді.
2-топ. -Бұл дүниеде мен пір тұтар, сырласар жалғыз -ақ нәрсем бар, ол кітап,-дейтін. -Әкем де, шешем де сол- кітап. Кейбірін екі- үш қайтара жалықпай оқып шықтым. Жалғыздығың, жетімдігің,бәрі бәрі ұмытылып, басқа бір жұмақты өмірге сапар шеккендей боламын. Әттең, жағдай келсе оқуымды одан әрі жалғастырып, Алматыға аттанар едім. Шынымды айтайыншы, кітап жазып, жазушы болғым келеді.
3-топ. Күз жақындап, фермадағы барлық бала жайлаудан ауылға оқуға аттанғанда, тау басында бұзау бағып жападан- жалғыз Тортай ғана қалған. Әрина, мен оны қимадым, қиналдым. Өзіммен бірге ала кететін шаманың жоқтығына жыным келді. Кетерімде, ол маған ең сүйікті кітабын сыйлап тұрып айтты: «Мен үшін де оқы. Бәлкім, мен міне алмаған ақ боз атқа сен мінерсің»
Берілген үзінділердің мәні
1-топ. Эпизодта Тортайдың жалғыз екендігі, Орашқа деген ағалық әрі достық пейілі суреттелген. Оның қанағатшылдығы, қиыншылыққа төзімділігі бәрімізге ой салады.
1-топ.Эпизодта Тортайдың кітапты сүйіп оқитындығын аңғарамыз. Мұңын шағатын, сырласатын жалғыз досы кітап екенін білеміз. Оның асқақ арманы жазушы болу екенін түсінеміз.
1-топ.Жетімдіктің, тағдырының қиындығын көрген Тортай арманына жете алмайтынын білді. Бірақ осы арманына досының жетуіне тілекші болды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
О.Бөкей "Тортай мінген ақ боз ат" әңгімесінің сюжеттік желісі.
О.Бөкей "Тортай мінген ақ боз ат" әңгімесінің сюжеттік желісі.
|
Бөлім: «Мен- балаң, жарық күнде сәуле қуған» |
Мектеп: Достық МББ кешені |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Курманиязова Алтынай Макымовна |
||||||||||||
|
Сыныбы: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
О.Бөкей "Тортай мінген ақ боз ат" әңгімесінің сюжеттік желісі. |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау; 6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау. |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
О.Бөкей шығармасы бойынша әдеби шығарманың жанрын, сюжетін анықтау, эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; ЕБҚ әдеби шығарманың жанрын, сюжетін анықтау, шығарманы композициясына талдау. |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы. |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Барлығымыз бірлесіп , жақсы еңбек ету үшін бір-бір жылы сөз айтып, бір-бірімізге жақсы тілек білдірейік. Жақсы сөз жарым ырыс деген, сондықтан да алдарыңыз ашық, жарқын болсын деген тілекпен, бүгінгі сабағымызды бастаймыз. «Өрмекші торы» әдісі арқылы бір-біріне жіпті лақтырып, үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтар қояды.
СЖ 1-тапсырма «Сканерлеп оқу» әдісі. Оқулықтан «Тортай мінер ақ боз ат» әңгімесін сканерлеп оқыңыз. 2-тапсырма. «Хикаялар картасы» әдісі Сюжетті суреттер арқылы әңгіме мазмұнын қысқаша баяндау. ЕБҚ тапсырмасы. Суретке қарап жауап береді. Дескриптор:
ЖЖ
4-тапсырмаТЖ
Шығарманың идеясын ашып тұрған бөлігін анықтап, негіздеме жасаңыз. Дескриптор:
Шығарманы оқып шыққаннан кейінгі сезімдеріңмен бөлісіңдер. Шығарма сендерге қалай әсер етті?
Кері байланыс. Ораш ел таныған азамат бола отырып, бірге өскен досы Тортай амандасқалы келгенде, шыға алмады. Осы іс әрекеті дұрыс па?
1.Соғыстан кейінгі балалар мен қазіргі балалардың арасында қандай ұқсастық пен айырмашылық бар? 2.Тортай сияқты балалар қазір де кездесе ме? Тортай неге арманына жете алмады? 3.Оралхан Бөкейдің бұл әңгімеден басқа қандай әңгімелерін оқыдыңдар? |
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Өрмекші торы» әдісі арқылы бір-біріне жіпті лақтырып, сұрақтар қояды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
«Тортай мінген ақ боз ат» әңгімесін оқып, мазмұнымен танысады..
Оқушылар сюжетті суреттер арқылы әңгіме мазмұнын баяндайды.
Шығарманың атын, жанрын, фабуласын табады.
Шығармадан берілген эпизодтарды оқып, идеясын ашып тұрған эпизодқа негіздеме жасайды.
Сұрақтар қойып, тақырыпты қорытындылайды.
|
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ «Одағайлар» әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
ҚБ
ҚБ
|
6-сынып Қазақ әдебиеті
О. Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат»
О. Бөкей «Тортай мінген ақ боз ат»
Әдебиет хрестома тиясы. |
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы 1. «Бүгін мен...................... білдім» 2..«................. қызықты болды» 3.«.......................... қиын болды» 4.« ......................... екенін түсіндім» 5.«Мен..................................... білім алдым» 6. «.................. мені таңғалдырды
Үйге тапсырма: Шығарманы оқу. |
|
|
||||||||||
Шығармадан үзінділер
1-топ. Тортай әсіресе мені жақсы көрді. Жанынан бір елі қалдырмайтын. Әкем-ферма меңгерушісі, үйде ішіп- жем мол, ит басына іркіт төгіліп жатушы еді. Шешемнің қолынан - бір, жолынан - екі алып, әр күн сайын Тортайға таситынмын. Ол мені алдап, тамақ үшін дос болмайтын, қайта «мен аш жүргенім жоқ, әкеле берме» деп ұрсатын-ды. Өз бейілімен көңіл хошы болмаса, ләм деп аузын ашпайтын әрі құлағы қақас еститін болған соң, әңгімеге зауқы бола бермейтін.Тек менімен ғана оңаша сәттерде ағыл-тегіл әңгіме құрушы еді.
2-топ. -Бұл дүниеде мен пір тұтар, сырласар жалғыз -ақ нәрсем бар, ол кітап,-дейтін. -Әкем де, шешем де сол- кітап. Кейбірін екі- үш қайтара жалықпай оқып шықтым. Жалғыздығың, жетімдігің,бәрі бәрі ұмытылып, басқа бір жұмақты өмірге сапар шеккендей боламын. Әттең, жағдай келсе оқуымды одан әрі жалғастырып, Алматыға аттанар едім. Шынымды айтайыншы, кітап жазып, жазушы болғым келеді.
3-топ. Күз жақындап, фермадағы барлық бала жайлаудан ауылға оқуға аттанғанда, тау басында бұзау бағып жападан- жалғыз Тортай ғана қалған. Әрина, мен оны қимадым, қиналдым. Өзіммен бірге ала кететін шаманың жоқтығына жыным келді. Кетерімде, ол маған ең сүйікті кітабын сыйлап тұрып айтты: «Мен үшін де оқы. Бәлкім, мен міне алмаған ақ боз атқа сен мінерсің»
Берілген үзінділердің мәні
1-топ. Эпизодта Тортайдың жалғыз екендігі, Орашқа деген ағалық әрі достық пейілі суреттелген. Оның қанағатшылдығы, қиыншылыққа төзімділігі бәрімізге ой салады.
1-топ.Эпизодта Тортайдың кітапты сүйіп оқитындығын аңғарамыз. Мұңын шағатын, сырласатын жалғыз досы кітап екенін білеміз. Оның асқақ арманы жазушы болу екенін түсінеміз.
1-топ.Жетімдіктің, тағдырының қиындығын көрген Тортай арманына жете алмайтынын білді. Бірақ осы арманына досының жетуіне тілекші болды.
шағым қалдыра аласыз














