|
Бөлім: |
|
|
|
|
||
|
Күні: 03.05.2023ж |
|
|
|
Сынып: 7 Ә 7 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Ойлан, ізде, тап!» квест ойыны |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың логикалық ойлау, сын тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастыру; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Қызығушылықты ояту Армысыңдар, мұғалімдер, оқушылар Білім іздеп инемен құдық қазғандар. Құшақ жая қарсы аламыз сіздерді, Ойын ойнап та, ән де бүгін шырқалар! «Ойлан, ізде, тап!» тақырыбыңдағы квест ойынымызды бастайық! Құрметті қауым, балалар! Ойыншыларымызбен тапсырмаларды орындауының бағалау үшін қазыларды шақырдық. Қазылар құрамына мектебіміздің мұғалімдері ...., ...., .... , кіреді. Әділ қазылар 7-тұрақ бойынша жұмысты бағалайды, ойынның соңында, жеңімпаз командасын таңдайды. Бүгін, балалар, сіздерге квест ойынды ұсынамыз. Ол үшін біз 2 топқа бөліндік: 7 А және 7 Ә. Бұл ойында, сіздерге, 7 - тұрақтан өту керек, 7- тұрақтың жасырын тапсырмаларын орындау қажет. Тұрақтың тапсырмаларын дұрыс орындасаңыздар, сіздерге келесі тұраққа жолдаманы алуға мүмкіндік беріледі. Қай топ тапсырмаларды тез орындап келеді, бұл топ біздің ойынның жеңімпазы болып шығады. Құрметті ойыншылар, сіздерге отырған көрермендерден, 2 көмек алуға болады. «мұғалімнің көмегі», «көрерменнің көмегі» |
Оқушылар өздерін таныстырады Ойын шарттарымен танысады |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы суреттер |
|
Жаңа сабақ |
Бірінші тұраққа бару үшін, әр топтың командиры маған келіп бағалау парақтарын алыңдар. 1-ші тұрақтың атауын анықтау үшін, cөздерді құрастыру арқылы анықтаймыз. Сонымен сіздердің 1- тұрағыңыз Орынбор, (Қызылорда). Тұраққа барайық. Тұрақтың тақырыбымен танысайық: Қазақтанда шығарылған. Бұл не? «Қазақстанда жасалған» брендттің фотосын көрсетеді) Тауардың атауын дұрыс анықтап, айту керек. Әр тауардың атауына 1 ұпай беріледі. Ең жоғары ұпай көрсеткіші – 6 ұпай. Сонымен неше ұпай жинадыңыздар? Бағалау парақтарымызға жазып алайық. 2-ші тұрақтарың Әнұран, (Елтаңба). тұрақтың тақырыбы : Жарнама Тапсырмамен танысайық: Берілген заттарға ( тауарларға) жарнама жасап, жариялау қажет. Тауардың бір түрін таңдап алыңыз, оған постер жасап, жарнама жасаңыз. Бауырсақ, қымыз, құрт, қазы. жарнаманы қазыларға барып көрсету керек. 3 тұрақ. Келесі тұрақтың атауын анықтау үшін есте сақтау қабілетімізді тексерейік сөз орысша, қазақша беріледі, белгілі уақыттан кейін сөздер экранда жабылады, әрбір топ есінде қалған сөздерін қағазға түсіреді, оқиды. Қай топ көбірек сөз жазды, сол топқа сонша балл беріледі. Слон, кровать, верблюд, зонт, тетрадь, карандаш, птица, пальто, стакан, телефон, цветок, человек, дерево, мячик, яблоко, сумка, роза, апельсин, пирамидка, чай, кукла, ваза, воробей, шапка, медведь. Піл, төсек, түйе, қолшатыр, дәптер, қарындаш, құс, кітап, шыны, телефон, гүл, адам, терек, доп, алма, сөмке, раушангүл, апельсин, пирамида, шай, құыршақ, ваза, торғай, құлақшын, аю. Таптыңыздар ма? Сонымен сіздердің 3-ші тұрағымыз «Миыңды іске қос» Тұраққа барып,тапсырмасын орындайық Көлік астындағы қандай сандар жасырынған
сандарды кері қарасаңыздар - №87 Келесі 4-нші тұрақтың атауын анықтау үшін Шатасқан әріптердің арасынан 8 атақты адамның тегін тап. ЦУКҚҰНАНБАЕВЕНИНФЫ МҰҚАҒАЛИДЖЭЯЧСМИТЬ ҚАЙСЕНОВБГУӘЛИХАНОВЮЙЦУКЕНЗХЪФЫВСҮЛЕЙМЕНОВАПЛОГ ИТЬБОЛГДЙЦУКБЛНГҚҰДАЙБЕРДІҰЛЫ ШЩЗХЪФЫДРӘУЕЗОВПРОЛДЖЭЯ ЕРРОЛНЖАБАЕВРОШОНЧССОҚПАҚБАЕВМИСЕЙФУЛЛИНОВЛДШГОРЕПАКУВБОААГДТЮД 4-тұрақтың тақырыбы «Атақты тұлғалар» Тапсырмамен танысайық: Қазақстанның атақты тұлғаларды туралы мағлұмат беру. Ол тұлғаға сәйкес сөздерді, шығармалардың атауларын, өлеңдерден үзінділер таңдап алыңыздар. 5- тұрақ «Сыңарын тап!» Конвертте ғашықтардың сыңарларының аттары араласып кеткен. Соларды табу. (жүрек түрінде) Жеті ғашық: 1. Ләйлі –Мәжнүн 2. Фархад –Шырын 3. Таһир –Зуһра 4. Арзу –Қамбар 5. Уәлік –Ғарра 6. Уәки – Күлшаһ 7. Жүсіп –Зылиқа Тұрақтың тақырыбы : «Ғашықтар аллеясы» 1. Қозы Көрпеш – Баян сұлу – Жыр Сарыбай мен Қарабайдың аң аулап жүріп құда болып, Қозы мен Баянды күні бұрын атастыруынан басталады. Сол кезде аң аулап жүріп, ұлды болғанын естіген Сарыбай, баласын көре алмай қаза табады. Атастырылып қойған Қозы мен Баян, жүздерін көрмегенімен бір-біріне ғашық болады. Уақыт өте келе сараң Қарабай қызын жетім ұлға бергісі келмей, бір кезде отарын жұттан құтқарған, жергілікті палуан Қодарға ұзатпақшы болады. 2. Қыз Жібек. Базарбай байдың Төлеген атты ұлы 14 жасқа толғанда өзіне жар іздеп, 210 сұлудың арасынан Сырлыбай ханның Жібек атты қызын ұнатады. Үш ай Сырлыбай ханның елінде болған Төлеген өз еліне бармақ болып сапарға шығады. Бірақ Жібекті қызғанып, жол тосқан Бекежан қапыда Төлегенді өлтіріп, қазасын Жібекке өзі келіп естіртеді. Сол үшін Бекежан өлім жазасына кесіледі. 3. Ромео мен Джульетта. Уыздай екі жас Ромео мен Джульетта бір-біріне өлердей ғашық. Олардың бұл сезімі ежелден жау екі әулет Монтекки мен Капулеттилердің қарсылығына ұшырайды. Ал, қалайда үйленбек талпыныстары ақыры қайғы қасіретпен аяқталады. 4.Клеопатра мен Марк Антоний. 40 жасар Марк Антоний 28 жасар жас патшайым Клеопатраны жақсы көріп қалады. Б.з.д. 32 ж. Рим империясында азаматтық соғыс басталды. Б.з.д. 31 жылы Акциум түбінде Клеопатра мен Антонийдің әскері жеңіледі. Б.з.д. 30 ж. көктемде Октавиан армиясы Мысырға кіреді. Клеопатра өзінің серіктес әйелдерімен тығылып, өтіріктен у ішіп қайтыс болған туралы жалған хабар береді. Оны естіген Антоний өз- өзіне пышақ салып қайтыс болады. Көп ұзамай Клеопатра да Октавианның алдында басын игісі келмей у ішіп өз- өзін өлтіреді. Келесі тұрағымыздың атауы экранда: Ән шырқаймыз.. Ән шырқаймыз тұрағына барайық. 1.Той әндері 2.Махаббат әндері 3. Патриоттық әндері 4.Ұстазға арналған әндері Сіздерге жеребе бойынша әннің алғашқы шумағын айтып,келесі топ жалғастырады. 7-тұрақ « Мамандық таңдау» (Мамандықтарды таңдап алып, мимикамен көрсету. Басқа топ мүшелері табу қажет) 1. Ота үстіндегі хирург дәрігерді көрсету 2. Оқушыға сабақ түсіндіріп тұрған мұғалімді көрсету 3. Өрт сөндіру кезіндегі құтқарушыны көрсету 4. Шаш қиып жатқан шаштаразшыны көрсету 5. Тамақ пісіріп тұрған аспазшыны көрсету 6. Полиция қызметкерінің тұтқынды ұстау кезін көрсету 7. Почташы хат тасып жүргенін көрсету 8. Кино түсіріп жатқан режиссерді көрсету 9. Ән айтып тұрған әншіні көрсету 10.Бағдарлама жүргізіп тұрған журналисті көрсету 7-тұрақ тақырыбы: «Есте сақта!» (Экранда сурет беріледі.
Оқушылар мұқият есте сақтау
қажет. Сурет бойынша сұрақтар таратылады) • Суреттегі адамдар ат арбамен қозғалуда ма? • Суреттегі адамдардың артында талдар көп орналасқан ба ? • Барлық адамдар бастарына шляпа киген бе? • Суреттегі адамдардың қолдарында аспап бар ма? • Суреттегі адамдардың қолдарында қандай аспаптар бар? • Суреттегі адамдардың арасында балалар бар ма? • Суретте қанша адам бар? • Суретте қанша доңғалақ бар? • Ат арбаның қанша доңғалағы бар? • Суретте қанша ер, қанша әйел азамат бар? |
Берілген тапсырмаларды орындайды
Тұрақтардың атауын табады, тапсырмаларын орындайды
Тұрақтардың атауын табады, тапсырмаларын орындайды
Тұрақтардың атауын табады, тапсырмаларын орындайды
Тұрақтардың атауын табады, тапсырмаларын орындайды
Тұрақтардың атауын табады, тапсырмаларын орындайды
|
Ұпай арқылы бағаланады
Ұпай арқылы бағаланады
Ұпай арқылы бағаланады
Ұпай арқылы бағаланады
Ұпай арқылы бағаланады
|
Қима қағаздар
Акт
Суреттер
Суреттер
|
|
Қорытынды |
Сонымен біздің ойын-шарамыз аяқталды, Көңіл бөліп тамашалағандарыңызға көп-көп рахмет! |
|
|
|
|
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Ойлан, ізде, тап!» Квест-ойын
«Ойлан, ізде, тап!» Квест-ойын
|
Бөлім: |
|
|
|
|
||
|
Күні: 03.05.2023ж |
|
|
|
Сынып: 7 Ә 7 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Ойлан, ізде, тап!» квест ойыны |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың логикалық ойлау, сын тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастыру; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Қызығушылықты ояту Армысыңдар, мұғалімдер, оқушылар Білім іздеп инемен құдық қазғандар. Құшақ жая қарсы аламыз сіздерді, Ойын ойнап та, ән де бүгін шырқалар! «Ойлан, ізде, тап!» тақырыбыңдағы квест ойынымызды бастайық! Құрметті қауым, балалар! Ойыншыларымызбен тапсырмаларды орындауының бағалау үшін қазыларды шақырдық. Қазылар құрамына мектебіміздің мұғалімдері ...., ...., .... , кіреді. Әділ қазылар 7-тұрақ бойынша жұмысты бағалайды, ойынның соңында, жеңімпаз командасын таңдайды. Бүгін, балалар, сіздерге квест ойынды ұсынамыз. Ол үшін біз 2 топқа бөліндік: 7 А және 7 Ә. Бұл ойында, сіздерге, 7 - тұрақтан өту керек, 7- тұрақтың жасырын тапсырмаларын орындау қажет. Тұрақтың тапсырмаларын дұрыс орындасаңыздар, сіздерге келесі тұраққа жолдаманы алуға мүмкіндік беріледі. Қай топ тапсырмаларды тез орындап келеді, бұл топ біздің ойынның жеңімпазы болып шығады. Құрметті ойыншылар, сіздерге отырған көрермендерден, 2 көмек алуға болады. «мұғалімнің көмегі», «көрерменнің көмегі» |
Оқушылар өздерін таныстырады Ойын шарттарымен танысады |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы суреттер |
|
Жаңа сабақ |
Бірінші тұраққа бару үшін, әр топтың командиры маған келіп бағалау парақтарын алыңдар. 1-ші тұрақтың атауын анықтау үшін, cөздерді құрастыру арқылы анықтаймыз. Сонымен сіздердің 1- тұрағыңыз Орынбор, (Қызылорда). Тұраққа барайық. Тұрақтың тақырыбымен танысайық: Қазақтанда шығарылған. Бұл не? «Қазақстанда жасалған» брендттің фотосын көрсетеді) Тауардың атауын дұрыс анықтап, айту керек. Әр тауардың атауына 1 ұпай беріледі. Ең жоғары ұпай көрсеткіші – 6 ұпай. Сонымен неше ұпай жинадыңыздар? Бағалау парақтарымызға жазып алайық. 2-ші тұрақтарың Әнұран, (Елтаңба). тұрақтың тақырыбы : Жарнама Тапсырмамен танысайық: Берілген заттарға ( тауарларға) жарнама жасап, жариялау қажет. Тауардың бір түрін таңдап алыңыз, оған постер жасап, жарнама жасаңыз. Бауырсақ, қымыз, құрт, қазы. жарнаманы қазыларға барып көрсету керек. 3 тұрақ. Келесі тұрақтың атауын анықтау үшін есте сақтау қабілетімізді тексерейік сөз орысша, қазақша беріледі, белгілі уақыттан кейін сөздер экранда жабылады, әрбір топ есінде қалған сөздерін қағазға түсіреді, оқиды. Қай топ көбірек сөз жазды, сол топқа сонша балл беріледі. Слон, кровать, верблюд, зонт, тетрадь, карандаш, птица, пальто, стакан, телефон, цветок, человек, дерево, мячик, яблоко, сумка, роза, апельсин, пирамидка, чай, кукла, ваза, воробей, шапка, медведь. Піл, төсек, түйе, қолшатыр, дәптер, қарындаш, құс, кітап, шыны, телефон, гүл, адам, терек, доп, алма, сөмке, раушангүл, апельсин, пирамида, шай, құыршақ, ваза, торғай, құлақшын, аю. Таптыңыздар ма? Сонымен сіздердің 3-ші тұрағымыз «Миыңды іске қос» Тұраққа барып,тапсырмасын орындайық Көлік астындағы қандай сандар жасырынған
сандарды кері қарасаңыздар - №87 Келесі 4-нші тұрақтың атауын анықтау үшін Шатасқан әріптердің арасынан 8 атақты адамның тегін тап. ЦУКҚҰНАНБАЕВЕНИНФЫ МҰҚАҒАЛИДЖЭЯЧСМИТЬ ҚАЙСЕНОВБГУӘЛИХАНОВЮЙЦУКЕНЗХЪФЫВСҮЛЕЙМЕНОВАПЛОГ ИТЬБОЛГДЙЦУКБЛНГҚҰДАЙБЕРДІҰЛЫ ШЩЗХЪФЫДРӘУЕЗОВПРОЛДЖЭЯ ЕРРОЛНЖАБАЕВРОШОНЧССОҚПАҚБАЕВМИСЕЙФУЛЛИНОВЛДШГОРЕПАКУВБОААГДТЮД 4-тұрақтың тақырыбы «Атақты тұлғалар» Тапсырмамен танысайық: Қазақстанның атақты тұлғаларды туралы мағлұмат беру. Ол тұлғаға сәйкес сөздерді, шығармалардың атауларын, өлеңдерден үзінділер таңдап алыңыздар. 5- тұрақ «Сыңарын тап!» Конвертте ғашықтардың сыңарларының аттары араласып кеткен. Соларды табу. (жүрек түрінде) Жеті ғашық: 1. Ләйлі –Мәжнүн 2. Фархад –Шырын 3. Таһир –Зуһра 4. Арзу –Қамбар 5. Уәлік –Ғарра 6. Уәки – Күлшаһ 7. Жүсіп –Зылиқа Тұрақтың тақырыбы : «Ғашықтар аллеясы» 1. Қозы Көрпеш – Баян сұлу – Жыр Сарыбай мен Қарабайдың аң аулап жүріп құда болып, Қозы мен Баянды күні бұрын атастыруынан басталады. Сол кезде аң аулап жүріп, ұлды болғанын естіген Сарыбай, баласын көре алмай қаза табады. Атастырылып қойған Қозы мен Баян, жүздерін көрмегенімен бір-біріне ғашық болады. Уақыт өте келе сараң Қарабай қызын жетім ұлға бергісі келмей, бір кезде отарын жұттан құтқарған, жергілікті палуан Қодарға ұзатпақшы болады. 2. Қыз Жібек. Базарбай байдың Төлеген атты ұлы 14 жасқа толғанда өзіне жар іздеп, 210 сұлудың арасынан Сырлыбай ханның Жібек атты қызын ұнатады. Үш ай Сырлыбай ханның елінде болған Төлеген өз еліне бармақ болып сапарға шығады. Бірақ Жібекті қызғанып, жол тосқан Бекежан қапыда Төлегенді өлтіріп, қазасын Жібекке өзі келіп естіртеді. Сол үшін Бекежан өлім жазасына кесіледі. 3. Ромео мен Джульетта. Уыздай екі жас Ромео мен Джульетта бір-біріне өлердей ғашық. Олардың бұл сезімі ежелден жау екі әулет Монтекки мен Капулеттилердің қарсылығына ұшырайды. Ал, қалайда үйленбек талпыныстары ақыры қайғы қасіретпен аяқталады. 4.Клеопатра мен Марк Антоний. 40 жасар Марк Антоний 28 жасар жас патшайым Клеопатраны жақсы көріп қалады. Б.з.д. 32 ж. Рим империясында азаматтық соғыс басталды. Б.з.д. 31 жылы Акциум түбінде Клеопатра мен Антонийдің әскері жеңіледі. Б.з.д. 30 ж. көктемде Октавиан армиясы Мысырға кіреді. Клеопатра өзінің серіктес әйелдерімен тығылып, өтіріктен у ішіп қайтыс болған туралы жалған хабар береді. Оны естіген Антоний өз- өзіне пышақ салып қайтыс болады. Көп ұзамай Клеопатра да Октавианның алдында басын игісі келмей у ішіп өз- өзін өлтіреді. Келесі тұрағымыздың атауы экранда: Ән шырқаймыз.. Ән шырқаймыз тұрағына барайық. 1.Той әндері 2.Махаббат әндері 3. Патриоттық әндері 4.Ұстазға арналған әндері Сіздерге жеребе бойынша әннің алғашқы шумағын айтып,келесі топ жалғастырады. 7-тұрақ « Мамандық таңдау» (Мамандықтарды таңдап алып, мимикамен көрсету. Басқа топ мүшелері табу қажет) 1. Ота үстіндегі хирург дәрігерді көрсету 2. Оқушыға сабақ түсіндіріп тұрған мұғалімді көрсету 3. Өрт сөндіру кезіндегі құтқарушыны көрсету 4. Шаш қиып жатқан шаштаразшыны көрсету 5. Тамақ пісіріп тұрған аспазшыны көрсету 6. Полиция қызметкерінің тұтқынды ұстау кезін көрсету 7. Почташы хат тасып жүргенін көрсету 8. Кино түсіріп жатқан режиссерді көрсету 9. Ән айтып тұрған әншіні көрсету 10.Бағдарлама жүргізіп тұрған журналисті көрсету 7-тұрақ тақырыбы: «Есте сақта!» (Экранда сурет беріледі.
Оқушылар мұқият есте сақтау
қажет. Сурет бойынша сұрақтар таратылады) • Суреттегі адамдар ат арбамен қозғалуда ма? • Суреттегі адамдардың артында талдар көп орналасқан ба ? • Барлық адамдар бастарына шляпа киген бе? • Суреттегі адамдардың қолдарында аспап бар ма? • Суреттегі адамдардың қолдарында қандай аспаптар бар? • Суреттегі адамдардың арасында балалар бар ма? • Суретте қанша адам бар? • Суретте қанша доңғалақ бар? • Ат арбаның қанша доңғалағы бар? • Суретте қанша ер, қанша әйел азамат бар? |
Берілген тапсырмаларды орындайды
Тұрақтардың атауын табады, тапсырмаларын орындайды
Тұрақтардың атауын табады, тапсырмаларын орындайды
Тұрақтардың атауын табады, тапсырмаларын орындайды
Тұрақтардың атауын табады, тапсырмаларын орындайды
Тұрақтардың атауын табады, тапсырмаларын орындайды
|
Ұпай арқылы бағаланады
Ұпай арқылы бағаланады
Ұпай арқылы бағаланады
Ұпай арқылы бағаланады
Ұпай арқылы бағаланады
|
Қима қағаздар
Акт
Суреттер
Суреттер
|
|
Қорытынды |
Сонымен біздің ойын-шарамыз аяқталды, Көңіл бөліп тамашалағандарыңызға көп-көп рахмет! |
|
|
|
|
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















