Ойнай білу де өнер. Өнер -білім бар жұрттар. Нені үйрендім?

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ойнай білу де өнер. Өнер -білім бар жұрттар. Нені үйрендім?

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспарлары
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

61 сабақ. Ойнай білу де – өнер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру

Сабақтың мақсаты

Мәтіннің композициялық құрылымын анықтайды.

Құндылықтар:

Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы

Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут










Өткенді пысықтау

5 мину





Сабақ

тың ортасы

20 минут




























Сергіту сәті

2 минут







Сабақты қорыту

8 минут


Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Жылы лебіз» әдісі: Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.


? Топқа бөлу :
Оқушыларға әртүрлі ойын түрлері жазылған қағаздар таратылады:

  1. Халық ойындары тобы

  2. Спорттық ойындар тобы

  3. Логикалық ойындар тобы

  4. Көрініс ойындары тобы


Өткенді пысықтау

Атқа міну – өнер.


Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру


Жаңа тақырып

? 1. Оқулықтағы «Елдестің ойыны» мәтінін оқу

  • Мұғалім мәтінді мәнерлеп оқиды.

  • Оқушылар мәтінді тізбектеп дауыстап оқиды.

? 2. Видеоматериал көрсету:
«Ойынның адам өміріндегі маңызы» туралы қысқа бейнеролик.

? 3. Жұптық талқылау:

  • Елдес қандай бала?

  • Оның ойынын ерекше еткен не нәрсе?


1-тапсырма. Композициялық құрылымды талдау

? 1. Топтық тапсырма:
Әр топ мәтіннің бір бөлігіне жауапты болады:

  1. Кіріспе: Басты кейіпкер мен оқиға орны

  2. Негізгі бөлім: Оқиға қалай дамыды?

  3. Шарықтау шегі: Қандай ерекше сәт болды?

  4. Қорытынды: Оқиғаның аяқталуы


Сергіту сәті

? «Қимылмен ойынды тап!»

  • Мұғалім белгілі бір ойынды қимылмен көрсетеді, оқушылар оны табады (асық ойнау, доп лақтыру, жіп секіру).



Жұптық және жеке тапсырмалар

? 2-тапсырма. Жұппен жұмыс. (онлайн-платформа: Wordwall)

«Сәйкестендіру» ойыны:

Елдес қандай бала? (батыл, ақылды, тапқыр...)

Ойын қалай дамыды? (басталуы, жалғасы, аяқталуы)


Жеке жұмыс (ЕББҚ оқушылары үшін):

  • Суреттерді рет-ретімен орналастыру (мәтіннің құрылымын бейнелеу).

  • Оқиғаның негізгі ойын қарапайым сөйлемдермен айту.


3-тапсырма.

? 1. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі:

  • Мәтіннің негізгі ойын 1 сөйлеммен жазу.

  • Жұпта бөлісу, сыныпта талқылау.

? 2. Kahoot викторинасы:
(Мәтін бойынша 5 сұрақ)

  1. Елдес қандай ойын ойлап тапты?

  2. Ойын қалай аяқталды?

  3. Елдестің ойыны несімен ерекше болды?

Үй тапсырмасы

? 1. Шығармашылық жұмыс:
«Егер мен Елдес болсам...» тақырыбында шағын әңгіме жазу.

? Қосымша тапсырма:

  • Үйдегі үлкендерден «Қандай ұлттық ойындарды білесіз?» деп сұхбат алу.


Кері байланыс

«Үш сөз» әдісі

Оқушылар сабақ туралы үш сөзбен ойларын жазады. Мысалы:
? Қызықты, пайдалы, түсінікті.
? Қиын, ұзақ, қызықты.

? Мұғалім оқушылардың жазғандарын жинап, сабақтың тиімділігін бағалайды.









Өткенді пысықтайды












Тақырыпты ашады, сұрақтарға жауап береді.











Тапсырма орындайды.




Постер жасап, тақтаға іледі.

Әр топ өз бөлігін түсіндіреді.





















? Дескриптор:
Мәтін мазмұнын түсінеді.
Кейіпкердің іс-әрекетін сипаттайды.











? Дескриптор:
Мәтіннің құрылымдық бөліктерін дұрыс анықтайды.
Өз ойын дәлелмен жеткізеді.


















? Дескриптор:
Кейіпкердің мінез-құлқын анықтайды.
Оқиғаның дамуын дұрыс сәйкестендіреді.





? Дескриптор:
Суреттерді мәтін мазмұнына сай орналастырады.
Оқиғаның басты ойын түсінеді.



? Дескриптор:
Мәтіннің негізгі ойын дұрыс тұжырымдайды.
Викторина сұрақтарына дұрыс жауап береді.






? 1. «Бес жұлдыз» әдісі:
Әр оқушы топтарға
жұлдызша береді (ең белсенді топты анықтау үшін).

Жеңімпаз топ марапатталады!




? Оқулық

? Интернет платформалар,

презентация



































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

62 сабақ. Өнер – білім бар жұрттар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру

Сабақтың мақсаты

Айтыс өнеріне жаттығады.

Құндылықтар:

Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы

Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут












Өткенді пысықтау

5 мину












Сабақ

тың ортасы

20 минут



































Сергіту сәті

2 минут



















Сабақты қорыту

8 минут















Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Жүректен-жүрекке» әдісі

  • Оқушылар бір-біріне «Білім – жарық нұры», «Өнер – өрге бастайды» деген жылы сөздер айтады.


? Топқа бөлу («Өнер түрлері» әдісі)
Оқушыларға
музыка, сурет, би, театр сөздері жазылған қағаздар беріледі. Қайсысын алғанына қарай 4 топқа бөлінеді.


Өткенді пысықтау

? 1. Шығармашылық жұмыс:
«Егер мен Елдес болсам...» тақырыбында шағын әңгіме жазу.

? Қосымша тапсырма:

  • Үйдегі үлкендерден «Қандай ұлттық ойындарды білесіз?» деп сұхбат алу.


Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру


Жаңа тақырып

? 1. Ыбырай Алтынсарин туралы қысқаша мәлімет

  • Видеоматериал көрсету («Ы. Алтынсарин – қазақ білімінің жаршысы»)

Сұрақтар:

  1. Ыбырай Алтынсарин кім?

  2. Оның қандай еңбектері бар?

  3. Білім мен өнер туралы не айтқан?

? 1-тапсырма. Өлеңді оқу және талдау

  • Өлеңді мәнерлеп оқиды.

  • Оқушылар тізбектеп оқиды.

  • Өлеңнің мазмұнын талқылау.

? 2-тапсырма. «Сұрақ-жауап» әдісі (жұптық жұмыс)

  • Өлеңнің негізгі идеясы қандай?

  • Өлеңде қандай мамандықтар аталған?

  • Ақын білімді адамдарды кімдерге теңейді?

? 3-тапсырма. «Айтыс» ойыны (Топтық тапсырма)

  • Екі топ «Өнер» және «Білім» тақырыбында айтысады.

  • Әр топ өз тақырыбының маңыздылығын дәлелдеуі керек.


? Сергіту сәті

? «Қимылмен өнерді тап!»

Мұғалім өнер түрлерін қимылмен көрсетеді, оқушылар қай өнер екенін табады.


4-тапсырма. Оқулықпен жұмыс

? 1. Жұптық жұмыс:

  • «Сұхбат» әдісі: Бір оқушы журналист, екіншісі Ы. Алтынсарин. Журналист оған білім мен өнер туралы сұрақтар қояды.


? 2. ЕББҚ оқушыларына арналған тапсырма

  • Өлеңнің негізгі ойын сурет арқылы бейнелеу.

  • Қарапайым сөйлемдермен өлеңнің мазмұнын айту.


? Сабақты бекіту

? «Менің ойым» әдісі:

  • Оқушылар бір сөйлеммен сабақтан алған әсерін жазады.

? Kahoot викторинасы (5 сұрақ)

  1. Ы. Алтынсарин кім?

  2. Өлеңде қандай мамандықтар аталған?

  3. Ақын білімді адамдарды кімдерге теңейді?


? Үй тапсырмасы

? 1. «Менің өнерім» эссе жазу
? 2. Үлкендерден білім мен өнер туралы мақал-мәтелдер жинау



? Кері байланыс

? 1. «Бағдаршам» әдісі

  • ? Жасыл – Бәрін түсіндім, сабақ қызықты болды.

  • ? Сары – Кейбір жерлер түсініксіз болды.

  • ? Қызыл – Маған қиын болды.

2. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

  • Сабақта не ұнады?

  • ? Қандай ұсыныс бар?




















Өткенді пысықтайды




































? Дескриптор:
Автор туралы ақпаратты түсінеді.
Ы.Алтынсариннің еңбектерін біледі.








? Дескриптор:
Өлеңнің мазмұнын түсінеді.
Негізгі идеясын анықтайды.














? Дескриптор:
Айтыс ережесін сақтайды.
Өз ойын дәлелді түрде жеткізеді.










? Дескриптор:
Өлең мазмұнына сай сұрақтар қояды.
Дұрыс жауап береді


? Дескриптор:
Өлеңнің негізгі идеясын түсінеді.
Сурет арқылы ойын жеткізеді..



? Дескриптор:
Өлең бойынша білімін бекітеді.
Негізгі идеясын дұрыс түсінеді.


? «Жұлдызша» әдісі

Топтар жұлдызшалар жинайды. Ең көп жинаған топ жеңімпаз атанады.

? «Өнерлі топ» – шығармашылық үшін
? «Білімді топ» – жақсы талдау үшін


Жұлдызшалар


Суреттер

























Видео













Оқулық






Сұрақтар карточкалары









Мелодия (айтыс)

Айтыс ереже плакаты





Музыка






Микрофон















Стикерлер




Kahoot платформасы














Стикерлер



































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

63 сабақ. Нені үйрендім? БЖБ №1

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру

Сабақтың мақсаты

Оқушылар өнер туралы білімдерін кеңейтеді.

«Сөз өнері» тақырыбында өз ойын жеткізіп, мақал-мәтелдермен бекітеді.
Би өнерінің ерекшелігін анықтайды.
Семантикалық карта арқылы қазақ билері мен Ахмет Байтұрсынұлының нақыл сөздерін талдайды.
Өнер түрлерін топтастырады.

Құндылықтар:

Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы

Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут












Өткенді пысықтау

5 мину










Сабақ

тың ортасы

20 минут












































Сергіту сәті

2 минут














Сабақты қорыту

8 минут


Кері байланыс

5 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру

(«Жылы сөз» әдісі)

  • Оқушылар шеңбер жасап, «Өнерлі болу – өнегелі болу!» деп тілек айтады.

? Топқа бөлу («Өнер түрлері» әдісі)

  • Оқушыларға «Сөз өнері», «Би өнері», «Ән өнері», «Сурет өнері» сөздері жазылған қағаздар таратылады.

  • Олар осы сөздер бойынша 4 топқа бөлінеді.


? Өткенді пысықтау

? 1. «Менің өнерім» эссе жазып, өткізу, оқу.
? 2. Үлкендерден білім мен өнер туралы мақал-мәтелдер жинап, бөлісу, оқу.


Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру


Жаңа тақырып


? 1. «Сөз өнері» тақырыбында монолог аяқтау (жеке жұмыс, Wordwall)

  • Wordwall платформасында оқушылар берілген сөйлемдерді жалғастырып, мақал-мәтелмен аяқтайды.

Тапсырмалар Қосымша №1 көрсетілген.2-тапсырма. ? Суреттерді қара, «Би» сөзінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын тап (жұптық жұмыс, LearningApps)

  • Оқушылар LearningApps платформасында «би» сөзінің екі мағынасын анықтайды (билеу өнері және қазақ билері).

  • Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ВЕНН диаграммасына жазады.

3-тапсырма. ? Семантикалық карта – нақыл сөздер (топтық жұмыс, Padlet)

  • Әр топқа Padlet-та қазақ билері мен Ахмет Байтұрсынұлының нақыл сөздері беріледі.

  • Олар нақыл сөздің қай тұлғаға тиесілі екенін белгілейді.

4-тапсырма. ? Өнердің қандай түрлері бар? (кластер әдісі – топтық жұмыс, Jamboard)

  • Әр топ Google Jamboard-та өнердің түрлерін кластер түрінде жазады (ән, би, сөз, бейнелеу өнері және т.б.).

  • Топтар өз жұмыстарын қорғайды.


? Сергіту сәті

? «Қимылмен көрсет» ойыны

  • Оқушыларға өнер түрлері жазылған карточкалар таратылады.

  • Олар қимылмен көрсетеді, ал сынып оны табады.

? ЕББҚ (ерекше білім беруді қажет ететін оқушыларға) арналған тапсырма:

  • «Менің сүйікті өнерім» тақырыбында сурет салып, ойын жазып береді.

?Сабақты бекіту

? «Өнерді жалғастыр» (жұптық жұмыс)

  • Мұғалім сөйлем бастайды, оқушылар оны жалғастырады.

  • Мысалы: «Өнер – …» (өмірді көркемдейді).


? Үй тапсырмасы

? 1. «Менің болашақтағы өнерім» тақырыбында 4-5 сөйлем жазу.
? 2. Бір нақыл сөздің мағынасын ашып, мысал келтіру.


? Кері байланыс, «3 сөз» әдісі:

  • Оқушылар сабақтан алған әсерін 3 сөзбен сипаттайды (мысалы, қызықты, пайдалы, шығармашылық).
















Өткенді пысықтайды









? «Өнер жұлдыздары» әдісі

Әр оқушы жұлдызша алады.

Ең белсенді топ «Шығармашыл жұлдыздар» марапатын алады.

? «Ойшылдар» – нақыл сөздерді жақсы тапқандар
? «Тапқырлар» – өнер түрлерін дұрыс анықтағандар








? Дескриптор:
Монолог құрастырады.
Ойды мақал-мәтелмен түйіндейді.






? Дескриптор:
«Би» сөзінің екі мағынасын ажыратады.
ВЕНН диаграммасына дұрыс жазады.







? Дескриптор:
Нақыл сөздердің авторын анықтайды.
Дәлелмен түсіндіреді.







? Дескриптор:
Өнер түрлерін анықтайды.
Өз ойын дәлелмен жеткізеді.














? Дескриптор:
Өнердің бір түрін таңдайды.
Сурет арқылы ойын білдіреді.





? Дескриптор:
Сөйлемді мағыналы жалғастырады.
Өнер туралы ойын нақты жеткізеді.


Таратпа карточкалар / суреттер
























Wordwall платформасы








Оқулық, Learning

Apps платформасында










Padlet платформасы









Google Jamboard









Музыка / видео








Альбом / плакат


































Қосымша №1

63 сабақ. Нені үйрендім?

? 1-тапсырма. Wordwall:

  1. Сөз өнері – адамның ең үлкен байлығы, себебі…
    «Өнер алды – қызыл тіл.»

  2. Өнерлі адам халықтың айнасы, өйткені…
    «Өнерліге өріс кең.»

  3. Көп сөйлегеннен емес, мәнді сөйлегеннен пайда бар, сондықтан…
    «Аз сөз – алтын, көп сөз – күміс.»

  4. Жақсы сөз – жанға дәру, себебі…
    «Жақсы сөз – жарым ырыс.»

  5. Тіл өнері – ұлттың байлығы, өйткені…
    «Тіл тас жарады, тас жармаса бас жарады.»

  6. Шебер сөйлей білу – үлкен қасиет, сондықтан…
    «Ойнап сөйлесең де, ойлап сөйле.»

  7. Білімді адам сөзді бекер айтпайды, себебі…
    «Білімдіден шыққан сөз – талаптыға болсын кез.»

  8. Өнерін құрметтеген халық ешқашан жойылмайды, өйткені…
    «Өнерлі ел өркендейді.»

  9. Жақсы сөз айтып, адам көңілін көтеруге болады, сондықтан…
    «Сөз сүйектен өтеді.»

  10. Сөзді орнымен пайдалану маңызды, себебі…
    «Қылыш жарасы бітеді, сөз жарасы бітпейді.»



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.02.2025
260
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі