«Дене тәрбиесі, спорт, алғашқы әскери дайындығы және қосымша білім берудің ғылыми-тәжірбиелік орталығы»
«Үздік дене шынықтыру педагогі-2024» облыстық конкурсы
Ашық сабақ : Ойын техникасы
Дене шынықтыру сабағы
9 сынып
Мұғалім: Талдықорған дарынды балаларға арналған «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» мамандандырылған лицей-интернатының дене шынықтыру пәні мұғалімі К.Т. Кенесбаев
Өтетін уақыты: 23 - 24 қазан 2024 жыл
|
Бөлім |
2 |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Кенесбаев Касымжан Токтаганович |
||||
|
Күні |
23.10.2024 ж |
||||
|
Сынып |
9 Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ойын техникасы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 - үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылау, допты астынан, үстінен, төменнен қабылдай алу және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру |
||||
|
Бағалау критерииі |
-арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын көрсету; |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 10 мин |
Волейбол бағанының қасына сопақша (шеңбер) жасап тұру оқушыларды тұрғызу. Сәлемдесу. Қайырлы күн оқушылар. Өзіңді таныстыру «Жүректен жүрекке» әдісімен оқушылар бір-біріне тілек айтқызады Интерактивті тақтаны қосады. Осы айдын құндылығын айтады: «Тәуелсіздік және Отаншылдық» Құндылық туралы сұрақ қояды. Тәуелсіздік пен Отаншылдықтың маңызы қандай? Осы құндылықты дене шынықтырумен,спортпен қалай байланыстырамыз? Үй тапсырмасын сұрау Жаңа тақырыпты айту: Ойын техникасы Сабақ мақсатын айту Үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылау, допты астынан, үстінен, төменнен қабылдай алу және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру Волейбол ойыны туралы мәлімет, тарихқа, волейбол әлеміне қысқаша саяхат жасап беру.
1895 АҚШ 2. Волейболдын түрлері -Жағажай волейболы -Парктегі волейбол -Пионербол -Отырып ойнайтын волейбол
Ерлер арасында 1-ші орын Франция 2-ші орын Полша 3-ші орын АҚШ Әйелдер арасында 1-ші орын Италия 2-ші орын АҚШ 3-ші орын Бразилия 4 . Жетісу облысында қандай команда бар? «Жетісу» Мұғалім пәрмендері Сапқа тұрғызу:Оқушыларды сапқа тұрғызады. Жалпы дамыту жаттығулар: 1.Волейбол алаңын айналып жүр. (Ұлдар волейбол алаңынын жартысында, қыздар жартысында) 2.Қол жоғарыда, аяқтың ұшымен жүр 3.Қол желкеде, аяқтың өкшесімен жүр 4.Қол белде, табанның сыртымен жүр 5.Қол бүйірде, табанның сыртымен жүр 6.Жеңіл жүгіріспен жүгір 7.Жүгірісте қолдың басын айналдырып жүгір 8.Жүгірісте қолды шынтақтан айналдырып жүгір 9.Секіріп жүгіріп қолды алдыға иықтан айналдыр 10. Секіріп жүгіріп қолды артқа иықтан айналдыр 11.Тордың жанынан бүйірлік адыммен жүр 12.Жүріске көш. 13.Демді қалпына келтіру жаттығуын жаса ЖДЖ оқушыларға бағалауды ұсынады |
Оқушылар волейбол бағанының қасына сопақша (шеңбер) пішін жасап тұрады. Сәлемдеседі. Оқушылар бір сөзбен бір-біреріне тілек айтады. Оқушылар өз ойларын айтады. Үй тапсырмасын айтады Тыңдайды, сұрақтары болса сұрайды. қарайды, тыңдайды, есте сақтайды, өз ойын айтады Оқушылар сапқа тұрады 1.Волейбол алаңын айналып жүреді. (Ұлдар волейбол алаңынын жартысында, қыздар жартысында) 2. Қол жоғарыда, аяқтың ұшымен жүреді 3. Қол желкеде, аяқтың өкшесімен жүреді 4. Қол белде, табанның сыртымен жүреді 5. Қол бүйірде, табанның сыртымен жүреді 6. Жеңіл жүгірспен жүгіреді 7. Жүгірісте қолдын басын айналдырып жүгіреді 8. Жүгірісте қолды шынтақтан айналдырып жүгіреді 9. Секіріп жүгіріп қолды иықтан айналдырады алдығы 10. Секіріп жүгіріп қолды иықтан артқа айналдырады артқа 11. Тордың жанынан бүйірлік адыммен жүреді 12. Жүріске көшеді. 13. Демді қалпына келтіру жаттығуын жасайды. |
Шапалақтау, басбармақ әдісімен бағалау. Оқушылар ұнаса шапалақтай ды |
Спортзал, ысқырық, сағат Интернактив ті тақта Іс-әрекеттің әрбір түріне арналған волейбол алаңы.Волейбол торы.. Ысқырық, , https://youtu.be/fffQodovHXU?si=eVLbtBun0gK5zc7o |
|
|
Ортасы 25 мин |
Оқушыларды асық арқылы 2 топқа бөледі Қоржынға екі түсті асықтарды оқушыларға алдырады
Бірінші ұлдарға ұсынады Екінші қыздарға ұсынады Екі топты қарама –қарсы волейбол алаңынын сызығына тұрғызады 1 –ші топқа волейбол добын береді
Арнайы жаттығулар 1.Сол аяқ алда,он қолмен допты қарсы тұрған оқушыға лақтыруды көрсетеді 2.Он аяқ алда,сол қолмен допты қарсы тұрған оқушыға лақтыру көрсетеді 3. Допты екі қолмен қарсы тұрған оқушыға лақтырып көрсетеді 4.Допты секіріп қарсы тұрған оқушыға екі қолмен лақтырып көрсетеді 5.Допты екі қолмен қарсы тұрған оқушыға еденге соғып беруді көрсетеді 6.Сол аяқ алда ,сол қолмен допты, ұстап ақырын ауаға лақтырып ,он қолмен ұрып қарама қарсы тұрған оқушыға беруді көрсетеді 7.Он аяқ алда ,сол қолмен допты ұстап, ақырын ауаға лақтырып ,сол қолмен ұрып қарама қарсы тұрған оқушыға беруді көрсетеді Қарама –қарсы тұрған оқушылар бір-бірін «басбармақ» әдісімен бағалауды ұсынады Жаңа сабақты оқытуда толығымен түсіндіру Жетекші жаттығулар Гимнастикалық матыларды сызық бойына қояды Доп оң жаққа келгенде допты қабылдау төменнен қабылдау техникасын көрсетеді. Доп кеуде тұсқа келгенде допты төменнен қабылдау техникасын көрсетеді «Доп оң жаққа келгенде аяқты оңға қозғап, екі қолды біріктіріп оңға қарай созып допты төменнен қабылдайды» «Доп кеуде тұсқа келгенде аяқты артқа қозғап, екі қолды біріктіріп допты қабылдайды»
1-ші топтың оқушыларына гимнастикалық маталарға аяқтарын қосып отыруды ұсынады 2-ші топтың оқушыларына волейбол добын береді 1 –ші тапсырма : Волейбол добын матада отырған мұғалімнің оң жағына лақтырады, матада отырған мұғалім оң аяғын ашып екі қолмен допты төменнен қабылдап көрсетеді Жаттығу орындалғаннан кейін орын ауыстыруын айтады Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді Маталарды жинайды 1-ші топтың оқушыларын орындыққа отырғызады, 2- топтың оқушыларына волейбол добын береді.
2 –ші тапсырма Волейбол добын орындықта отырған мұғалімнің оң жағына лақтырады, орындықта отырған мұғалім оң аяғын ашып екі қолмен допты төменнен қабылдап көрсетеді Жаттығу орындалғаннан кейін орын ауыстыруын айтады Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді Орындықтарды жинайды Екі топтың оқушыларын 3 м қарама-қарама қарсы тұрғызады 2- топтың оқушыларына волейбол добын береді.
3 –ші тапсырма Волейбол добын қарма-қарсы тұрған мұғалімнің оң жағына лақтырады, қарама -қарсы мұғалім оң аяғын оңға ашып екі қолмен допты төменнен қабылдап көрсетеді
Жаттығу орындалғаннан кейін орын ауыстыруын айтады
Екі топтың оқушыларын 3 м қарама- қарама қарсы тұрғызады 2- топтың оқушыларына волейбол добын береді. Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді
4 –ші тапсырма Волейбол добын қарма –қарсы тұрған мұғалімнің кеуде тұсына лақтырады, қарама - қарсы мұғалім оң аяғын артқа қойып денесін бұрып екі қолмен допты төменнен қабылдап көрсетеді
Жаттығу орындалғаннан кейін орын ауыстыруын айтады
Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді
Допты жоғарыдан қабылдау техникасын түсіндіріп айтады, көрсетеді Жетекші жаттығулар 1ші, 2-ші топтың оқушылары қарама-қарсы сызыққа тұрғызады.
1-ші тапсырма Мұғалім қарам-қарсы тұрған оқушыға жүріп допты жоғарыдан қабылауды көрсетеді
Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді
2-ші тапсырма Екі топты 3м арақашықтық жерге тұрғызады. Мұғалім бір оқушыға қарама-қарсы тұрып допты жоғарыдан өзіне қабылдап, қарсы-тұрған оқушыға береді Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді Допты төменнен ойынға қосу техникасын айтады, көрсетеді. Жетекші жатығулар 1-тапсырма 2 топты тордың екі жағына қарама –қарсы лекке сапқа тұрғызады
Торға жақын қашықтықтан допты төменнен ойынға қосып қарама-қарсы тұрған оқушыға бағыттап ойынға қосады Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді
2 тапсырма. Волейболдың шеткі сызығына барып допты төменнен ойынға қосу тәсілін көрсетеді.
Волейбол элементтері бар қозғалмалы ойындар 1-ші ойын. Екі топ волейбол сызығына лекке сапқа тұрады Тордың қарама -қарсы жағына бір оқушы теннис добын допты төменнен қосқандай командаласына лақтырады. Командаласы тордың аржағында тұрып шелекпен допты түсірмей қағып алады. Допты алып өзі қарама-қарсы жаққа теннис добын лақтыруға өтеді. Кім бірінші 10 рет қағып алады сол команда жеңіске жетеді. Мұғалім айтып түсіндіреді.
2-ші ойын
2 топ тордың екі жағына сапқа тұрады бірінің артына бірі. 1-ші тұрған бала допты төменнен ойынға қосады қарама –қарсы тұрған бала допты жоғарыдан немесе төменен қабылдап, қарама –қарсы жаққа өткізеді.Кім қателік жасайды сол оқушы ойыннан шығады. Соңында қалған оқушы жеңімпаз болады.
Мұғалім айтып түсіндіреді.
3-ші ойын. Теннис ойыны
2 топ тордың екі жағына сыртық волейбол сызығына сапқа тұрады бірінің артына бірі. 1-ші тұрған бала допты төменнен ойынға қосады қарама –қарсы тұрған бала алаңға түскен допты төменнен қабылдап, қарама –қарсы жаққа өткізеді. Кім қателік жасайды сол оқушы ойыннан шығады. Соңында қалған ойыншы жеңімпаз болады Мұғалім айтып түсіндіреді.
(уақыт қалса) 2 немесе 3 командаға бөліп ойнату.Екі жақты волейбол ойын әдісін қолданып ережесімен волейбол ойнату. Оқушыларға волейбол ойната отырып допты ойынға қосу, шабуылдау, допты жоғарыдан қабылдау және допты төменнен қабылдауын әдістерін үйрету Көбірек ұпай жинаған команда жеңіске жетеді. Дескриптор Білім алушы − тапсырманы орындауда қателіктер жібермеуге тырысады; − өз жоспарымен серіктесімен бөліседі; − ойын техникаларын орындауда аяқ-қол реттілігін дұрыс орындайды. |
Ұлдар асықты алып бөлінеді Қыздар асықты алып бөлінеді Топқа бөлініп сызыққа тұрады Волейбол добын алып мұғалімнен нұсқау күтеді 1.Сол аяқ алда,он қолмен допты қарсы тұрған оқушыға лақтырады 2.Он аяқ алда,сол қолмен допты қарсы тұрған оқушыға лақтырады 3. Допты екі қолмен қарсы тұрған оқушыға лақтырады 4.Допты секіріп қарсы тұрған оқушыға екі қолмен лақтырады 5.Допты екі қолмен қарсы тұрған оқушыға еденге соғып береді 6.Сол аяқ алда, сол қолмен допты ұстап, ақырын ауаға лақтырып, он қолмен ұрып қарама қарсы тұрған оқушыға береді 7.Он аяқ алда, сол қолмен допты ұстап, ақырын ауаға лақтырып, сол қолмен ұрып қарама қарсы тұрған оқушыға береді Оқушылар гимнастикалық матыларды қоюға көмектеседі Тыңдайды, қарайды 1 топ оқушылары матаға отырады 2 топ оқушылары волейбол добын алады 2 топ оқушылары допты матада отырған оқушының оң жағына лақтырады, матада отырған оқушы оң аяғын ашып допты қабылдайды 10 рет, келесі жаттығу сол жаққа қайталанады.Жаттығу аяқталған соң орын ауыстырады. Маталарды жинауға көмектеседі 1 топ оқушылары орындыққа отырады 2- топ оқушылары волейбол добын алады. 2 топ оқушылары допты орындықта отырған оқушының оң жағына лақтырады, орындықта отырған оқушы оң аяғын ашып допты қабылдайды 10 рет, келесі жаттығу сол жаққа қайталанады.Жаттығу аяқталған соң орын ауыстырады. Орындықтарды жинайды Екі топтын оқушыларын 3 м қарама -қарама қарсы тұрғызады 2- топтын оқушыларына волейбол добын береді.
Волейбол добын қарама-қарсы тұрған оқушының оң жағына лақтырады, қарама-қарсы тұрған оқушы оң аяғын ашып екі қолмен допты төменнен 10 рет қабылдайды, келесі жаттығу сол жаққа қайталайды Жаттығу орындалғаннан кейін орын ауыстырады
Екі топтың оқушыларын 3 м қарама -қарама қарсы тұрғызады 2- топтың оқушыларына волейбол добын береді.
Волейбол добын қарама-қарсы тұрған оқушының кеудесіне лақтырады, қарам-қарсы тұрған оқушы оң аяғын артқа қойып, екі қолмен допты төменнен 10 рет қабылдайды, келесі жаттығу сол жаққа қайталайды Жаттығу орындалғаннан кейін орын ауыстырады
Тыңдайды,көреді 1ші , 2-ші топтын оқушылары қарама-қарсы сызыққа тұрады. 1-ші тапсырма Оқушы қарам-қарсы тұрған оқушыға жүріп допты жоғарыдан қабыдайды қайтып орнына келеді 3 м арақашықтықта тұрады Оқушы бір оқушыға қарама-қарсы тұрып допты жоғарыдан өзіне қабылдап, қарсы-тұрған оқушыға береді, қарама-қарсы тұрған оқушы допты өзіне қабылдап қарсы тұрған оқушыға береді тындайды, көреді 2 топты тордың екі жағына қарама –қарсы лекке сапқа тұрғызады
Торға жақын қашықтықтан допты төменнен ойынға қосып қарама-қарсы тұрған оқушыға бағыттап ойынға қосады Оқушылар екіге бөлініп тор екі жағындағы допты ойынға қосу сызығына барады. Әр команда волейбол добын алады. Белгі бойынша ойыншы тор арқылы допты ойынға қосу тәсілін орындайды. Бірінші команданың кез келген ойыншысы допты қабылдап, өзінің серіктестерінің біріне беруі тиіс, ал ол – допты қағып алуы керек Екі топ волейбол сызығына лекке сапқа тұрады Тордың қарама - қарсы жағына бір оқушы теннис добын допты төменнен қосқандай командаласына лақтырады. Командаласы тордың аржағында тұрып шелекпен допты түсірмей қағып алады. Допты алып өзі қарама-қарсы жаққа теннис добын лақтыруға өтеді.
2 топ тордың екі жағына сапқа тұрады бірінің артына бірі. 1-ші тұрған бала допты төменнен ойынға қосады қарама –қарсы тұрған бала допты жоғарыдан немесе төменен қабылдап, қарама –қарсы жаққа өткізеді.Кім қателік жасайды сол оқушы ойыннан шығады. 2 топ тордың екі жағына сыртық волейбол сызығына сапқа тұрады бірінің артына бірі. 1-ші тұрған бала допты төменнен ойынға қосады қарама –қарсы тұрған бала алаңға түскен допты төменнен қабылдап, қарама – қарсы жаққа өткізеді. Кім қателік жасайды сол оқушы ойыннан шығады. Сынып командаларға бөлініп ереже бойынша волейбол ойнайды. |
Мұғалім қолдау ,мақтау сөздермен бағалайды,бас бармақ әдісін қолданады Оқушылар Бас бармақ әдісімен бірін-бір бағалайды. Жақсы жасаған әріптестерінің қолын алады,өте жақсы ұнасы аяқтарымен еденді тарсылдатып сынып болып дыбыс шығарады, Шапалақ қағады Басбармақ әдісімен бағалайды Басбармақ әдісімен бағалайды Қолын алады Қолын алады Қолын алады Басбармақ әдісін қолданады Шапалақтап қошемет көрсетеді Шапалақтап қошемет көрсетеді Шапалақтап қошемет көрсетеді |
Асық Іс-әрекеттің әрбір түріне арналғант волейбол алаңы. Ысқырық, , волейбол добы, https://youtu.be/fffQodovHXU?si=eVLbtBun0gK5zc7o Гимнастикалық маталар https://youtu.be/R17W08PSF_E?si=KmC05IoufupRn0Ez Гимнастика лық маталар Доп https://youtu.be/R17W08PSF_E?si=KmC05IoufupRn0Ez орындық доп https://youtu.be/N0Ej--WBIGY?si=oTNFv_rloP9U9d99 Доп,Волейбол торы
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин
Үй тапсырмасы |
Кері байланыс 1.Сіз үшін жаңа ақпарат... 2.Не қиын болды? 3.Не оңай болды? 4.Нені ескеруім керек?
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. https://youtu.be/abNLovOFCQ8?si=0NIEmJ7c_OKgTtaA волейбол добы, тор https://youtu.be/fNJ2GsZzFKA?si=kzSeRlT5V-4ZR2qb Шелек,теннис добы Гимнастикалық маталар https://youtu.be/R17W08PSF_E?si=KmC05IoufupRn0Ez https://youtu.be/R17W08PSF_E?si=KmC05IoufupRn0Ez Доп, ысқырық Сілтемелер арқылы оқушылар үйде көріп жаттығады |
Интерактивті тақтада бағалайды, Аяқтарымен топырлатып,шапалақ қағып белгі береді |
Интерактивті тақта Рефлексия парағы |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ойын техникасы"
"Ойын техникасы"
«Дене тәрбиесі, спорт, алғашқы әскери дайындығы және қосымша білім берудің ғылыми-тәжірбиелік орталығы»
«Үздік дене шынықтыру педагогі-2024» облыстық конкурсы
Ашық сабақ : Ойын техникасы
Дене шынықтыру сабағы
9 сынып
Мұғалім: Талдықорған дарынды балаларға арналған «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» мамандандырылған лицей-интернатының дене шынықтыру пәні мұғалімі К.Т. Кенесбаев
Өтетін уақыты: 23 - 24 қазан 2024 жыл
|
Бөлім |
2 |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Кенесбаев Касымжан Токтаганович |
||||
|
Күні |
23.10.2024 ж |
||||
|
Сынып |
9 Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ойын техникасы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 - үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылау, допты астынан, үстінен, төменнен қабылдай алу және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру |
||||
|
Бағалау критерииі |
-арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын көрсету; |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 10 мин |
Волейбол бағанының қасына сопақша (шеңбер) жасап тұру оқушыларды тұрғызу. Сәлемдесу. Қайырлы күн оқушылар. Өзіңді таныстыру «Жүректен жүрекке» әдісімен оқушылар бір-біріне тілек айтқызады Интерактивті тақтаны қосады. Осы айдын құндылығын айтады: «Тәуелсіздік және Отаншылдық» Құндылық туралы сұрақ қояды. Тәуелсіздік пен Отаншылдықтың маңызы қандай? Осы құндылықты дене шынықтырумен,спортпен қалай байланыстырамыз? Үй тапсырмасын сұрау Жаңа тақырыпты айту: Ойын техникасы Сабақ мақсатын айту Үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылау, допты астынан, үстінен, төменнен қабылдай алу және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру Волейбол ойыны туралы мәлімет, тарихқа, волейбол әлеміне қысқаша саяхат жасап беру.
1895 АҚШ 2. Волейболдын түрлері -Жағажай волейболы -Парктегі волейбол -Пионербол -Отырып ойнайтын волейбол
Ерлер арасында 1-ші орын Франция 2-ші орын Полша 3-ші орын АҚШ Әйелдер арасында 1-ші орын Италия 2-ші орын АҚШ 3-ші орын Бразилия 4 . Жетісу облысында қандай команда бар? «Жетісу» Мұғалім пәрмендері Сапқа тұрғызу:Оқушыларды сапқа тұрғызады. Жалпы дамыту жаттығулар: 1.Волейбол алаңын айналып жүр. (Ұлдар волейбол алаңынын жартысында, қыздар жартысында) 2.Қол жоғарыда, аяқтың ұшымен жүр 3.Қол желкеде, аяқтың өкшесімен жүр 4.Қол белде, табанның сыртымен жүр 5.Қол бүйірде, табанның сыртымен жүр 6.Жеңіл жүгіріспен жүгір 7.Жүгірісте қолдың басын айналдырып жүгір 8.Жүгірісте қолды шынтақтан айналдырып жүгір 9.Секіріп жүгіріп қолды алдыға иықтан айналдыр 10. Секіріп жүгіріп қолды артқа иықтан айналдыр 11.Тордың жанынан бүйірлік адыммен жүр 12.Жүріске көш. 13.Демді қалпына келтіру жаттығуын жаса ЖДЖ оқушыларға бағалауды ұсынады |
Оқушылар волейбол бағанының қасына сопақша (шеңбер) пішін жасап тұрады. Сәлемдеседі. Оқушылар бір сөзбен бір-біреріне тілек айтады. Оқушылар өз ойларын айтады. Үй тапсырмасын айтады Тыңдайды, сұрақтары болса сұрайды. қарайды, тыңдайды, есте сақтайды, өз ойын айтады Оқушылар сапқа тұрады 1.Волейбол алаңын айналып жүреді. (Ұлдар волейбол алаңынын жартысында, қыздар жартысында) 2. Қол жоғарыда, аяқтың ұшымен жүреді 3. Қол желкеде, аяқтың өкшесімен жүреді 4. Қол белде, табанның сыртымен жүреді 5. Қол бүйірде, табанның сыртымен жүреді 6. Жеңіл жүгірспен жүгіреді 7. Жүгірісте қолдын басын айналдырып жүгіреді 8. Жүгірісте қолды шынтақтан айналдырып жүгіреді 9. Секіріп жүгіріп қолды иықтан айналдырады алдығы 10. Секіріп жүгіріп қолды иықтан артқа айналдырады артқа 11. Тордың жанынан бүйірлік адыммен жүреді 12. Жүріске көшеді. 13. Демді қалпына келтіру жаттығуын жасайды. |
Шапалақтау, басбармақ әдісімен бағалау. Оқушылар ұнаса шапалақтай ды |
Спортзал, ысқырық, сағат Интернактив ті тақта Іс-әрекеттің әрбір түріне арналған волейбол алаңы.Волейбол торы.. Ысқырық, , https://youtu.be/fffQodovHXU?si=eVLbtBun0gK5zc7o |
|
|
Ортасы 25 мин |
Оқушыларды асық арқылы 2 топқа бөледі Қоржынға екі түсті асықтарды оқушыларға алдырады
Бірінші ұлдарға ұсынады Екінші қыздарға ұсынады Екі топты қарама –қарсы волейбол алаңынын сызығына тұрғызады 1 –ші топқа волейбол добын береді
Арнайы жаттығулар 1.Сол аяқ алда,он қолмен допты қарсы тұрған оқушыға лақтыруды көрсетеді 2.Он аяқ алда,сол қолмен допты қарсы тұрған оқушыға лақтыру көрсетеді 3. Допты екі қолмен қарсы тұрған оқушыға лақтырып көрсетеді 4.Допты секіріп қарсы тұрған оқушыға екі қолмен лақтырып көрсетеді 5.Допты екі қолмен қарсы тұрған оқушыға еденге соғып беруді көрсетеді 6.Сол аяқ алда ,сол қолмен допты, ұстап ақырын ауаға лақтырып ,он қолмен ұрып қарама қарсы тұрған оқушыға беруді көрсетеді 7.Он аяқ алда ,сол қолмен допты ұстап, ақырын ауаға лақтырып ,сол қолмен ұрып қарама қарсы тұрған оқушыға беруді көрсетеді Қарама –қарсы тұрған оқушылар бір-бірін «басбармақ» әдісімен бағалауды ұсынады Жаңа сабақты оқытуда толығымен түсіндіру Жетекші жаттығулар Гимнастикалық матыларды сызық бойына қояды Доп оң жаққа келгенде допты қабылдау төменнен қабылдау техникасын көрсетеді. Доп кеуде тұсқа келгенде допты төменнен қабылдау техникасын көрсетеді «Доп оң жаққа келгенде аяқты оңға қозғап, екі қолды біріктіріп оңға қарай созып допты төменнен қабылдайды» «Доп кеуде тұсқа келгенде аяқты артқа қозғап, екі қолды біріктіріп допты қабылдайды»
1-ші топтың оқушыларына гимнастикалық маталарға аяқтарын қосып отыруды ұсынады 2-ші топтың оқушыларына волейбол добын береді 1 –ші тапсырма : Волейбол добын матада отырған мұғалімнің оң жағына лақтырады, матада отырған мұғалім оң аяғын ашып екі қолмен допты төменнен қабылдап көрсетеді Жаттығу орындалғаннан кейін орын ауыстыруын айтады Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді Маталарды жинайды 1-ші топтың оқушыларын орындыққа отырғызады, 2- топтың оқушыларына волейбол добын береді.
2 –ші тапсырма Волейбол добын орындықта отырған мұғалімнің оң жағына лақтырады, орындықта отырған мұғалім оң аяғын ашып екі қолмен допты төменнен қабылдап көрсетеді Жаттығу орындалғаннан кейін орын ауыстыруын айтады Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді Орындықтарды жинайды Екі топтың оқушыларын 3 м қарама-қарама қарсы тұрғызады 2- топтың оқушыларына волейбол добын береді.
3 –ші тапсырма Волейбол добын қарма-қарсы тұрған мұғалімнің оң жағына лақтырады, қарама -қарсы мұғалім оң аяғын оңға ашып екі қолмен допты төменнен қабылдап көрсетеді
Жаттығу орындалғаннан кейін орын ауыстыруын айтады
Екі топтың оқушыларын 3 м қарама- қарама қарсы тұрғызады 2- топтың оқушыларына волейбол добын береді. Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді
4 –ші тапсырма Волейбол добын қарма –қарсы тұрған мұғалімнің кеуде тұсына лақтырады, қарама - қарсы мұғалім оң аяғын артқа қойып денесін бұрып екі қолмен допты төменнен қабылдап көрсетеді
Жаттығу орындалғаннан кейін орын ауыстыруын айтады
Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді
Допты жоғарыдан қабылдау техникасын түсіндіріп айтады, көрсетеді Жетекші жаттығулар 1ші, 2-ші топтың оқушылары қарама-қарсы сызыққа тұрғызады.
1-ші тапсырма Мұғалім қарам-қарсы тұрған оқушыға жүріп допты жоғарыдан қабылауды көрсетеді
Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді
2-ші тапсырма Екі топты 3м арақашықтық жерге тұрғызады. Мұғалім бір оқушыға қарама-қарсы тұрып допты жоғарыдан өзіне қабылдап, қарсы-тұрған оқушыға береді Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді Допты төменнен ойынға қосу техникасын айтады, көрсетеді. Жетекші жатығулар 1-тапсырма 2 топты тордың екі жағына қарама –қарсы лекке сапқа тұрғызады
Торға жақын қашықтықтан допты төменнен ойынға қосып қарама-қарсы тұрған оқушыға бағыттап ойынға қосады Мұғалім қате жасағандарға кеңес береді
2 тапсырма. Волейболдың шеткі сызығына барып допты төменнен ойынға қосу тәсілін көрсетеді.
Волейбол элементтері бар қозғалмалы ойындар 1-ші ойын. Екі топ волейбол сызығына лекке сапқа тұрады Тордың қарама -қарсы жағына бір оқушы теннис добын допты төменнен қосқандай командаласына лақтырады. Командаласы тордың аржағында тұрып шелекпен допты түсірмей қағып алады. Допты алып өзі қарама-қарсы жаққа теннис добын лақтыруға өтеді. Кім бірінші 10 рет қағып алады сол команда жеңіске жетеді. Мұғалім айтып түсіндіреді.
2-ші ойын
2 топ тордың екі жағына сапқа тұрады бірінің артына бірі. 1-ші тұрған бала допты төменнен ойынға қосады қарама –қарсы тұрған бала допты жоғарыдан немесе төменен қабылдап, қарама –қарсы жаққа өткізеді.Кім қателік жасайды сол оқушы ойыннан шығады. Соңында қалған оқушы жеңімпаз болады.
Мұғалім айтып түсіндіреді.
3-ші ойын. Теннис ойыны
2 топ тордың екі жағына сыртық волейбол сызығына сапқа тұрады бірінің артына бірі. 1-ші тұрған бала допты төменнен ойынға қосады қарама –қарсы тұрған бала алаңға түскен допты төменнен қабылдап, қарама –қарсы жаққа өткізеді. Кім қателік жасайды сол оқушы ойыннан шығады. Соңында қалған ойыншы жеңімпаз болады Мұғалім айтып түсіндіреді.
(уақыт қалса) 2 немесе 3 командаға бөліп ойнату.Екі жақты волейбол ойын әдісін қолданып ережесімен волейбол ойнату. Оқушыларға волейбол ойната отырып допты ойынға қосу, шабуылдау, допты жоғарыдан қабылдау және допты төменнен қабылдауын әдістерін үйрету Көбірек ұпай жинаған команда жеңіске жетеді. Дескриптор Білім алушы − тапсырманы орындауда қателіктер жібермеуге тырысады; − өз жоспарымен серіктесімен бөліседі; − ойын техникаларын орындауда аяқ-қол реттілігін дұрыс орындайды. |
Ұлдар асықты алып бөлінеді Қыздар асықты алып бөлінеді Топқа бөлініп сызыққа тұрады Волейбол добын алып мұғалімнен нұсқау күтеді 1.Сол аяқ алда,он қолмен допты қарсы тұрған оқушыға лақтырады 2.Он аяқ алда,сол қолмен допты қарсы тұрған оқушыға лақтырады 3. Допты екі қолмен қарсы тұрған оқушыға лақтырады 4.Допты секіріп қарсы тұрған оқушыға екі қолмен лақтырады 5.Допты екі қолмен қарсы тұрған оқушыға еденге соғып береді 6.Сол аяқ алда, сол қолмен допты ұстап, ақырын ауаға лақтырып, он қолмен ұрып қарама қарсы тұрған оқушыға береді 7.Он аяқ алда, сол қолмен допты ұстап, ақырын ауаға лақтырып, сол қолмен ұрып қарама қарсы тұрған оқушыға береді Оқушылар гимнастикалық матыларды қоюға көмектеседі Тыңдайды, қарайды 1 топ оқушылары матаға отырады 2 топ оқушылары волейбол добын алады 2 топ оқушылары допты матада отырған оқушының оң жағына лақтырады, матада отырған оқушы оң аяғын ашып допты қабылдайды 10 рет, келесі жаттығу сол жаққа қайталанады.Жаттығу аяқталған соң орын ауыстырады. Маталарды жинауға көмектеседі 1 топ оқушылары орындыққа отырады 2- топ оқушылары волейбол добын алады. 2 топ оқушылары допты орындықта отырған оқушының оң жағына лақтырады, орындықта отырған оқушы оң аяғын ашып допты қабылдайды 10 рет, келесі жаттығу сол жаққа қайталанады.Жаттығу аяқталған соң орын ауыстырады. Орындықтарды жинайды Екі топтын оқушыларын 3 м қарама -қарама қарсы тұрғызады 2- топтын оқушыларына волейбол добын береді.
Волейбол добын қарама-қарсы тұрған оқушының оң жағына лақтырады, қарама-қарсы тұрған оқушы оң аяғын ашып екі қолмен допты төменнен 10 рет қабылдайды, келесі жаттығу сол жаққа қайталайды Жаттығу орындалғаннан кейін орын ауыстырады
Екі топтың оқушыларын 3 м қарама -қарама қарсы тұрғызады 2- топтың оқушыларына волейбол добын береді.
Волейбол добын қарама-қарсы тұрған оқушының кеудесіне лақтырады, қарам-қарсы тұрған оқушы оң аяғын артқа қойып, екі қолмен допты төменнен 10 рет қабылдайды, келесі жаттығу сол жаққа қайталайды Жаттығу орындалғаннан кейін орын ауыстырады
Тыңдайды,көреді 1ші , 2-ші топтын оқушылары қарама-қарсы сызыққа тұрады. 1-ші тапсырма Оқушы қарам-қарсы тұрған оқушыға жүріп допты жоғарыдан қабыдайды қайтып орнына келеді 3 м арақашықтықта тұрады Оқушы бір оқушыға қарама-қарсы тұрып допты жоғарыдан өзіне қабылдап, қарсы-тұрған оқушыға береді, қарама-қарсы тұрған оқушы допты өзіне қабылдап қарсы тұрған оқушыға береді тындайды, көреді 2 топты тордың екі жағына қарама –қарсы лекке сапқа тұрғызады
Торға жақын қашықтықтан допты төменнен ойынға қосып қарама-қарсы тұрған оқушыға бағыттап ойынға қосады Оқушылар екіге бөлініп тор екі жағындағы допты ойынға қосу сызығына барады. Әр команда волейбол добын алады. Белгі бойынша ойыншы тор арқылы допты ойынға қосу тәсілін орындайды. Бірінші команданың кез келген ойыншысы допты қабылдап, өзінің серіктестерінің біріне беруі тиіс, ал ол – допты қағып алуы керек Екі топ волейбол сызығына лекке сапқа тұрады Тордың қарама - қарсы жағына бір оқушы теннис добын допты төменнен қосқандай командаласына лақтырады. Командаласы тордың аржағында тұрып шелекпен допты түсірмей қағып алады. Допты алып өзі қарама-қарсы жаққа теннис добын лақтыруға өтеді.
2 топ тордың екі жағына сапқа тұрады бірінің артына бірі. 1-ші тұрған бала допты төменнен ойынға қосады қарама –қарсы тұрған бала допты жоғарыдан немесе төменен қабылдап, қарама –қарсы жаққа өткізеді.Кім қателік жасайды сол оқушы ойыннан шығады. 2 топ тордың екі жағына сыртық волейбол сызығына сапқа тұрады бірінің артына бірі. 1-ші тұрған бала допты төменнен ойынға қосады қарама –қарсы тұрған бала алаңға түскен допты төменнен қабылдап, қарама – қарсы жаққа өткізеді. Кім қателік жасайды сол оқушы ойыннан шығады. Сынып командаларға бөлініп ереже бойынша волейбол ойнайды. |
Мұғалім қолдау ,мақтау сөздермен бағалайды,бас бармақ әдісін қолданады Оқушылар Бас бармақ әдісімен бірін-бір бағалайды. Жақсы жасаған әріптестерінің қолын алады,өте жақсы ұнасы аяқтарымен еденді тарсылдатып сынып болып дыбыс шығарады, Шапалақ қағады Басбармақ әдісімен бағалайды Басбармақ әдісімен бағалайды Қолын алады Қолын алады Қолын алады Басбармақ әдісін қолданады Шапалақтап қошемет көрсетеді Шапалақтап қошемет көрсетеді Шапалақтап қошемет көрсетеді |
Асық Іс-әрекеттің әрбір түріне арналғант волейбол алаңы. Ысқырық, , волейбол добы, https://youtu.be/fffQodovHXU?si=eVLbtBun0gK5zc7o Гимнастикалық маталар https://youtu.be/R17W08PSF_E?si=KmC05IoufupRn0Ez Гимнастика лық маталар Доп https://youtu.be/R17W08PSF_E?si=KmC05IoufupRn0Ez орындық доп https://youtu.be/N0Ej--WBIGY?si=oTNFv_rloP9U9d99 Доп,Волейбол торы
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин
Үй тапсырмасы |
Кері байланыс 1.Сіз үшін жаңа ақпарат... 2.Не қиын болды? 3.Не оңай болды? 4.Нені ескеруім керек?
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. https://youtu.be/abNLovOFCQ8?si=0NIEmJ7c_OKgTtaA волейбол добы, тор https://youtu.be/fNJ2GsZzFKA?si=kzSeRlT5V-4ZR2qb Шелек,теннис добы Гимнастикалық маталар https://youtu.be/R17W08PSF_E?si=KmC05IoufupRn0Ez https://youtu.be/R17W08PSF_E?si=KmC05IoufupRn0Ez Доп, ысқырық Сілтемелер арқылы оқушылар үйде көріп жаттығады |
Интерактивті тақтада бағалайды, Аяқтарымен топырлатып,шапалақ қағып белгі береді |
Интерактивті тақта Рефлексия парағы |
|
шағым қалдыра аласыз













