Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: НЗМ ХББ Өскемен қ. | Бөлім 4 - Қазақтың ұлттық ойындары (4 ОМ)
|
Мұғалімнің аты-жөні: Орман К.Күні: 08.12.2017 ж. |
Сынып: 11 А |
| Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны: |
|
Кәсіби даму мақсаты: | Дене тәрбиесі сабақтарында жүгіру-ойын жаттығуларының кешенін қолдану арқылы оқушылардың күш-жылдамдық қабілеттерін дамыту |
Сабақ тақырыбы: | Ойындағы стратегия және тактика |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.2.3.1. Өзгермелі жағдайларда инновациялық стратегия және тактикалар құру және келтіру11.2.1.1. Әртүрлі жағдайларда спорттық қызметтегі міндет және рөлді зерттеу |
Сабақ мақсаттары | Әртүрлі жағдайларда қозғалыс дағдыларында қолдану тәсілдерін ажырата алады. |
Жетістік критерийлері | - Оқушылар қазақтың ұлттық ойындары және командалық жұмыс қызметін ұйымдастыру және стратегияларды салыстыру кезінде ой-өрісінің даму дағдыларын реттей білетіндіктерін көрсетеді. - Оқушылар әртүрлі жағдайларда спорттық қызметтегі міндет және рөлді зерттеу дағдыларын қолдану тәсілдеріне арналған кешенді ұсына алады. |
Тілдік мақсаттар
| Сабақта CLIL әдісі қолданылуына байланысты ұлттық спорт түріндегі академиялық тілде, қосымша тілде сөйлеу талап етіледі. Сонмен қатар көп қолданылатын терминдерге түсінік қалыптастырады.Ұлттық ойындар, Тоғызқұмалақ КөкпарКөмбеАрт, тектұрмас, бел, қандықақпан, көк мойынАлшы, тәйке, бүк, шік Жамбы атуТеңге алу Түйілген шытСақина тастауҚауіпсіздік, арақашықтық, жылдамдық, күш-жігер, төзімділік, батылдық, ептілік, тактика, стратегия |
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар ұлттық ойындар дағдыларын біріккен және бәсекелі жаттығулар арқылы дамытады. Сабақ кезінде бір-біріне деген сенімділік, әділдік, жауапкершілігін арттыру, ұжыммен жұмыс дағдыларын қалыптастырады. |
Пәнаралық байланыстар | Сабақты математика, тарих және қазақ тілі пәндерімен байланыстыру |
АКТ қолдану дағдылары | Ойындағы стратегия және тактика құру және келтіру техникалық әдіс тәсілдерін интернеттен көрсету |
Бастапқы білім | Оқушылар ұлттық ойындар шарасында тактикалар мен стратегияларды меңгереді, сонымен қатар ереже, тактика, стратегияларға зерттеу жүргізеді. Оқушыларға сонымен бірге таңдау беріледі, түрлі рөлдерге кіретін сыныптағы ойындар: ойыншы, бапкер, төреші. Оқушылар адал ойынның үлгілерін және бірлесіп жұмыс орындау қабілеттерін бағалайды және сараптайды. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы8-10 мин
| Оқушыларды қатарға тұрғызу сәлемдесу, рапорт қабылдау, сабақ мақсаттарымен таныстыру. CLIL әдісін қолдана отырып оқушыларға топтық тапсырма беру. Оқушылардың өзара бағалау кезеңінен кейін, дене қыздыру жаттығуы қазақтың халық биі «Қара жорға». |
Әр жаттығу үшін үлкен, таза кеңістік. Мұғалім үшін ысқырық. |
Сабақтың ортасы20-25 мин
|
(К, Г, Д, Ф) Ұлттық ойын - «Көкпар» Спорттық ойындар ережесімен біріктіріліп жасалған «Көкпар» ойынын ойнау. Оқушылар атомдар бірігу ойыны арқылы әрқайсысында 5-6 қатысушыдан бар екі тең топқа бөлінеді. Ойын үлкен допен ойналады. Залдың екі басына бірдей шеңбер жасалады, ол бізде көмбе болады. Ортада екі топтың басшылары допты бірдей ұстап тұрады, белгі бойынша кім бірінші жұлып алса сол топ ойнды бастап кетеді. Ойында ойыншылар бір-біріне пас беру арқылы ойнайды. Допты алып жүгіруге және жерге соғып жүруге болмайды. Тек жылдам жылда пас беріп қозғалып жүруі керек. Көмбеге допты лақтырмай қолмен қою керек. Ойын барысында оқушылар деңгейіне қарай рольдік тапсырмалар беріледі. Ойын басында және ортасында екі рет арнайы қағазға стратегия мен тактика жоспарла, жүзеге асыру
Бағалау критерилері:
Ағзаны қалыпқа келтіру Ағзаны босаңсыту жаттығулары ретінде Ұшты-ұшты ойынын ойнау. Оқушылар 2 санаққа саналып, екінші топтар кезекпен алдыға шығып 3 сөзден айту. Егер ұшатын зат айтылса оқушылар қолын көтеріп ұшты деп айтады, ұшпайтын зат айтылса үндемей тұра береді.
|
Үлкен ойын алаңы. Үлкен доп сақиналар, мұғалім ысқырығы.
(2.10 мин).Қазақ ұлттық ойындарын үйрену сілтемелері
|
Сабақтың соңы5-7 мин | Көкпар ойынынан соң оқушылар қатарға тұрып ағзаны қалыпқа келтіру жаттығуы ретінде ұшты-ұшты ойынын ойнайды. Сабаққа рефлексия жасалып, бір оқушының жазғаны оқылады. Осы сабақтағы жасаған жұмысқа кері байланыс, яғни бүгінгі сабаққа қойылған мақсат. Оқушылар өз топ арасындағы кері байланыс. Әрқайсысы жеке кері байланысты стикерлерге жазып, тақташаға жапсырып қояды. Үйге тапсырма беру, қорытындылау. |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Өз қимылдар сөз қорын тереңдету үшін реттіліктерін құрғанда қабілетті оқушыларға қиындау сұрақтар қойыңыз.Сәл әлсіз оқушыларға көмектесу үшін композициялық тапсырмаларды және де топ мүшелері санын азайту немесе жеңілдету. | оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдер арқылы бағалай алады. Мадақтама, марапаттауОқушыларды бағалау, көру, кеңес беру.
Спринттік жүгіру және мәреден дұрыс өтуге байланысты қаншалықты материалды түсінгендіктерін бақылау | Денсаулық пен дене, қауіпсіздік, салмақ/ағын динамикасы- Арнайы спорт киімі, жай сабаққа киетін киімнен қаншалықты өзгеше және ыңғайлы.Спринттік жүгіруде қандай бұлшықет жұмысы көрінеді.
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2: |