Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ойынға салауатты көзқарас Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 15-САБАҚ 9- сыныптар: «Егер сіз желіде қорқытуға тап болсаңыз» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- Оқушылардың қазіргі уақыттағы ойын мәселесі туралы түсінігін қалыптастыру; - Оқушыларға ойынның бар кемшіліктерін түсінуін дамыту; - Оқушыларды адамгершілік мәдениетіне тәрбиелеу |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Сабақтың мақсаты: оқушыларды кибербуллингіні тануға және оған дұрыс жауап беруге үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті |
Негізгі міндеттер: 1. Кибербуллингінің не екенін және оның қалай көрінетінін түсіндіріңіз. 2. Желіде қорқытудан қорғаужолдарын көрсету. 3. Кибербуллинг кезінде көмек сұрауға үйрету. |
|
|
Дәйексөз |
Бірлік болмай, тірлік болмас |
|
|
Құндылық |
Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Әртүрлі қима-қағаздар арқылы топқа бөлінеміз. 1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін. Ой қозғау (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі фигур алғандарды 1-топқа «Достар», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «Құрдастар» тобына бөлемін.
«Миға шабуыл» әдісі 1. Интернетті қандай мақсатта пайдаланасыз? 2. Күніне қанша уақытыңызды интернет желісінде өткізесіз? 3. Қандай әлеуметтік желі пайдаланасыз? 4. Компьютер ойындарын ойнауға әуестігіңіз барма? 5. Ойынға бәс тігіп көрдіңіз бе? Неше рет? 6. Шынай өмірде қол жеткізе алмағаныңызға, виртуалды шындықпен сезінуді ойлап көрдіңіз бе? |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылар дың пікірі тыңдалады
|
Компьютер
|
|
Сабақ басы (13 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ
№ 15 САБАҚ. «ЕГЕР СІЗЖЕЛІДЕ ҚОРҚЫТУҒАТАП БОЛСАҢЫЗСабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минут) Талқылау: кибербуллинг дегеніміз не және ол неге қауіпті (қорқыту, жалған ақпарат тарату және т.б.). - Тақырыпқа кіріспе: кибербуллингіні қалай тануға болады? 2. Негізгі бөлім(6 минутқа дейін) - Презентация: кибербуллингінің түрлерімен белгілері. – Талқылау: кибербуллингіге қалай әрекет ету керек, қайда көмек сұрау керек (бұғаттау, ересектерге хабарлау, әкімшіліктің шағымы, істерді құжаттау). Кибербуллинг – бұл интернетте агрессор мен жәбірленуші кездесетін қорлаудың әртүрлі формалары. Көбінесе балалар мен жасөспірімдер пайдаланушылар ретінде зардап шегеді. Бұл хабарламаларда немесе түсініктемелерде қорлау мен жаман әзілдер, жеке ақпаратты жариялау (мысалы, сіздің мекенжайыңыз, телефон нөміріңіз, жақын фотосуреттеріңіз), қорқытатын жазбалар болуы мүмкін. Бұл құбылыспен күресу қажет. Шабуылдар туралы айтудан қорықпаңыз. Топтық жұмыстың қорытындысы бойынша негізгі тезистері бар оқушыларға көмек. Есіңде сақта! 1. Қорлауға жауап бермеңіз: - Буллермен жанжалға түспеңіз. Агрессияға жауап беру жағдайды күшейте алады. 2. Дәлелдерді сақтаңыз: - Кибербуллинг туралы куәландыратын хабарламалардың, түсініктемелердің және басқа материалдардың скриншоттарын алыңыз. 3. Буллерді бұғаттаңыз: - Буллердің өз беттері мен жарияланымдарына кіруін шектеу үшін әлеуметтік платформалардағы бұғаттау және шағым беру мүмкіндіктерін пайдаланыңыз. 4. Ересектерге хабарлаңыз: - Ата-анаңызға, педагогтеріңізге немесе сенетін басқа ересектерге хабарласыңыз. Олар жағдайды түсінуге және қажетті шараларды қабылдауға көмектеседі. 5. Сайт әкімшілігіне хабарлаңыз: - Әлеуметтік желі әкімшілеріне хабарласыңыз. Кибербуллинг туралы куәландыратын хабарламалардың, түсініктемелердің және басқа материалдардың скриншоттарын алыңыз. Ересектерге хабарлаңыз: Ата-анаңызға, педагогтеріңізге немесе сенетін басқа ересектерге хабарласыңыз. Олар жағдайды түсінуге және қажетті шараларды қабылдауға көмектеседі. 3. Қорытынды (2 минут) |
Оқушылар тыңдайды
|
Пайдалы сілтеме:
https://drive.google.com/file/d/1f_2fM6UoVvFFSFMFJCJZ3_8CMdAWLWM/view https://drive.google.com/file/d/1e-ZH8hgCevvXG9hWpEwoN8fWx21lRK_W/view
|
|
Ортасы (20 мин) |
Жаңа экономикалық жол біздің елімізді өмір сүру жағдайының өзгеруіне ғана емес, сонымен қатар жаңа психологиялық тәуелділіктің пайда болуына алып келді. Кейбір ойын автоматтары немесе лотереялар құлазуды басу үшін ойын-сауық орталығы зиянсыз құрал болып көрінеді. Алайда соңғы уақытта адамдар ойынға жаппай тәуелді бола бастады. Ойынға деген құштарлық - бұл ойын деп аталатын психологиялық тәуелділік. Ойын, сондай-ақ, ойын тәуелділігі, құмар ойындарға, эмоционалдық бұзылуларға және олардың негізінде туындаған депрессивті жағдайға бақыланбайтын психологиялық тәуелділікпен сипатталатын кең таралған ауыр жағдай болып табылады. Ойынқұмарлыққа салыну себептері: Бірінші нәрсе бірден - эмоциялар. Қанға түсетін адреналин, психиканы қозғаушы, адамды төзбеушіліктен және белгісіз құдайға сәттілік туралы дұға етеді. Бұл эмоциялардың қол жетімділігі адреналинді алудың барлық белгілі тәсілдерінен асады! Өйткені ойланыңыз: мысалы, экстремалды спортпен айналысу үшін жақсы құрал-жабдыққа ақша қажет, беткейлерге, тау жолдарына, парашют мұнараларына және т. б. баруға уақыт пен мүмкіндік табу керек. Алайда, сұрақ туындайды: неге біреу осындай күшті эмоцияларға қажеттілік сезінеді, ал басқалары-жоқ? Түсіндірмелердің бірі-мұндай адамның факторлар салмағына байланысты қандай да бір тұрақты құндылықтар мен ішкі бағдарлар қалыптаспаған. Мысалы, отбасы баланың киініп, киінуіне ғана қамқорлық жасады,ал жалғыз қолайлы ойын-сауық теледидар болды. Баланың жанының ішкі жағдайына, рухани, интеллектуалдық дамуына дейін ешкімге де іс болған жоқ. Ал ішкі, жеке бос орын - адамның өзіне әрдайым тәуелді емес. Көбінесе ол қоршаған ортаның зияткерлік инерттілігінің әсері. Сонымен, біз қалыпты өмір мен нормалды эмоцияларды сұрыптағанмен, жылдам әрекет ететін, өткір, бір уақытта да адамды жеке босаңсудан арылтуға қабілетті алмастырумен айналысамыз. Ойын (ойынға тәуелділік), өз дамуында кез келген өзге де бөртпе түрлері сияқты (алкоголь, есірткі және басқа) белгілі бір кезеңдерден өтеді, оларды шартты түрде үшке бөлуге болады. |
Аурудың халықаралық жіктемесіне сәйкес, ойынның басты және анықтаушы белгісі адамның бір немесе бірнеше құмар ойындарға үнемі қайталанатын қатысуы болып табылады. Әдетте, ауру тез өршиді және жақын арада ойын тәуелділігімен зардап шегетін адам азаю, жеке өмірін бұзу және отбасылық қарым-қатынас сияқты әлеуметтік салдарға тап болады. Біздің еліміз үшін ойын тәуелділігі - қайғы, негізінен соңғы онжылдықта: қаланың ортасында ғана қол жетімді әр түрлі казинолар, ал тоқсаныншы жылдардың аяғында аренаға жаңадан "барлығы үшін"орындар шықты. Хит-парадты ойын автоматтары басқарды. Патологиялық ойыншының белгілері: 1. Жұтылу, ойынға алаңдаушылық (өткен ойындар туралы есіне алады, келесі ойынға ақша табуды ойлайды); 2. Ойнай отырып, қозуды бастайды; 3. Ойынды бақылау немесе тоқтату кезінде қиындықтар туындайды; 4. Ойынды тоқтату қажет болған жағдайда алаңдаушылық немесе тітіркену сезінеді; 5. Өз мәселелерінен қашып немесе көңіл көтеру үшін ойнайды (кінәсін сезінуден кету, алаңдаушылық, депрессия); 6. Жеңілістен кейін келесі күні ойнауға әрекет етеді; 7. Ойынға қатысудың шынайы дәрежесін жасыру мақсатында отбасы мүшелерін алдайды; 8. Ойын қаржыландыру үшін алдау, ұрлық сияқты заңсыз әрекеттер жасайды; 9. Ойын жақындарыңызды, достарыңызды немесе білім алу қаупін тудырады. |
|
|
Соңы
|
Ойын тәуелділігіне әкелетін негізгі психологиялық себептердің тізімін жасап, талдап көрейік (оқушылар өз көзқарасын айтады, содан кейін нәтижелерді мамандардың пікірімен салыстырамыз) * бақытсыз өмір; * өзіне қанағаттанбаушылық; * балалар немесе жасөспірімдер жағдайында психологиялық бекіту; * адам мәдениетінің төмендігі; * кедейлік; * ақыл-ой кемістігі • Біздің сынып сағатының соңында сіздер бүгінгі сұхбаттың қорытындысын шығарып, ойын мен интернет тәуелділікке өз пікірлеріңізді және көзқарасыңызды білгіміз келеді. Қандай тұжырымдарға келгеніңізді естісек. |
Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі
(Оқушылар осы мәселе бойынша өз пікірлерін айтады, |
Презентация
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ойынға салауатты көзқарас. 10 мин Қауіпсіздік.
Ойынға салауатты көзқарас. 10 мин Қауіпсіздік.
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ойынға салауатты көзқарас Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 15-САБАҚ 9- сыныптар: «Егер сіз желіде қорқытуға тап болсаңыз» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- Оқушылардың қазіргі уақыттағы ойын мәселесі туралы түсінігін қалыптастыру; - Оқушыларға ойынның бар кемшіліктерін түсінуін дамыту; - Оқушыларды адамгершілік мәдениетіне тәрбиелеу |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Сабақтың мақсаты: оқушыларды кибербуллингіні тануға және оған дұрыс жауап беруге үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті |
Негізгі міндеттер: 1. Кибербуллингінің не екенін және оның қалай көрінетінін түсіндіріңіз. 2. Желіде қорқытудан қорғаужолдарын көрсету. 3. Кибербуллинг кезінде көмек сұрауға үйрету. |
|
|
Дәйексөз |
Бірлік болмай, тірлік болмас |
|
|
Құндылық |
Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Әртүрлі қима-қағаздар арқылы топқа бөлінеміз. 1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін. Ой қозғау (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі фигур алғандарды 1-топқа «Достар», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «Құрдастар» тобына бөлемін.
«Миға шабуыл» әдісі 1. Интернетті қандай мақсатта пайдаланасыз? 2. Күніне қанша уақытыңызды интернет желісінде өткізесіз? 3. Қандай әлеуметтік желі пайдаланасыз? 4. Компьютер ойындарын ойнауға әуестігіңіз барма? 5. Ойынға бәс тігіп көрдіңіз бе? Неше рет? 6. Шынай өмірде қол жеткізе алмағаныңызға, виртуалды шындықпен сезінуді ойлап көрдіңіз бе? |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылар дың пікірі тыңдалады
|
Компьютер
|
|
Сабақ басы (13 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ
№ 15 САБАҚ. «ЕГЕР СІЗЖЕЛІДЕ ҚОРҚЫТУҒАТАП БОЛСАҢЫЗСабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минут) Талқылау: кибербуллинг дегеніміз не және ол неге қауіпті (қорқыту, жалған ақпарат тарату және т.б.). - Тақырыпқа кіріспе: кибербуллингіні қалай тануға болады? 2. Негізгі бөлім(6 минутқа дейін) - Презентация: кибербуллингінің түрлерімен белгілері. – Талқылау: кибербуллингіге қалай әрекет ету керек, қайда көмек сұрау керек (бұғаттау, ересектерге хабарлау, әкімшіліктің шағымы, істерді құжаттау). Кибербуллинг – бұл интернетте агрессор мен жәбірленуші кездесетін қорлаудың әртүрлі формалары. Көбінесе балалар мен жасөспірімдер пайдаланушылар ретінде зардап шегеді. Бұл хабарламаларда немесе түсініктемелерде қорлау мен жаман әзілдер, жеке ақпаратты жариялау (мысалы, сіздің мекенжайыңыз, телефон нөміріңіз, жақын фотосуреттеріңіз), қорқытатын жазбалар болуы мүмкін. Бұл құбылыспен күресу қажет. Шабуылдар туралы айтудан қорықпаңыз. Топтық жұмыстың қорытындысы бойынша негізгі тезистері бар оқушыларға көмек. Есіңде сақта! 1. Қорлауға жауап бермеңіз: - Буллермен жанжалға түспеңіз. Агрессияға жауап беру жағдайды күшейте алады. 2. Дәлелдерді сақтаңыз: - Кибербуллинг туралы куәландыратын хабарламалардың, түсініктемелердің және басқа материалдардың скриншоттарын алыңыз. 3. Буллерді бұғаттаңыз: - Буллердің өз беттері мен жарияланымдарына кіруін шектеу үшін әлеуметтік платформалардағы бұғаттау және шағым беру мүмкіндіктерін пайдаланыңыз. 4. Ересектерге хабарлаңыз: - Ата-анаңызға, педагогтеріңізге немесе сенетін басқа ересектерге хабарласыңыз. Олар жағдайды түсінуге және қажетті шараларды қабылдауға көмектеседі. 5. Сайт әкімшілігіне хабарлаңыз: - Әлеуметтік желі әкімшілеріне хабарласыңыз. Кибербуллинг туралы куәландыратын хабарламалардың, түсініктемелердің және басқа материалдардың скриншоттарын алыңыз. Ересектерге хабарлаңыз: Ата-анаңызға, педагогтеріңізге немесе сенетін басқа ересектерге хабарласыңыз. Олар жағдайды түсінуге және қажетті шараларды қабылдауға көмектеседі. 3. Қорытынды (2 минут) |
Оқушылар тыңдайды
|
Пайдалы сілтеме:
https://drive.google.com/file/d/1f_2fM6UoVvFFSFMFJCJZ3_8CMdAWLWM/view https://drive.google.com/file/d/1e-ZH8hgCevvXG9hWpEwoN8fWx21lRK_W/view
|
|
Ортасы (20 мин) |
Жаңа экономикалық жол біздің елімізді өмір сүру жағдайының өзгеруіне ғана емес, сонымен қатар жаңа психологиялық тәуелділіктің пайда болуына алып келді. Кейбір ойын автоматтары немесе лотереялар құлазуды басу үшін ойын-сауық орталығы зиянсыз құрал болып көрінеді. Алайда соңғы уақытта адамдар ойынға жаппай тәуелді бола бастады. Ойынға деген құштарлық - бұл ойын деп аталатын психологиялық тәуелділік. Ойын, сондай-ақ, ойын тәуелділігі, құмар ойындарға, эмоционалдық бұзылуларға және олардың негізінде туындаған депрессивті жағдайға бақыланбайтын психологиялық тәуелділікпен сипатталатын кең таралған ауыр жағдай болып табылады. Ойынқұмарлыққа салыну себептері: Бірінші нәрсе бірден - эмоциялар. Қанға түсетін адреналин, психиканы қозғаушы, адамды төзбеушіліктен және белгісіз құдайға сәттілік туралы дұға етеді. Бұл эмоциялардың қол жетімділігі адреналинді алудың барлық белгілі тәсілдерінен асады! Өйткені ойланыңыз: мысалы, экстремалды спортпен айналысу үшін жақсы құрал-жабдыққа ақша қажет, беткейлерге, тау жолдарына, парашют мұнараларына және т. б. баруға уақыт пен мүмкіндік табу керек. Алайда, сұрақ туындайды: неге біреу осындай күшті эмоцияларға қажеттілік сезінеді, ал басқалары-жоқ? Түсіндірмелердің бірі-мұндай адамның факторлар салмағына байланысты қандай да бір тұрақты құндылықтар мен ішкі бағдарлар қалыптаспаған. Мысалы, отбасы баланың киініп, киінуіне ғана қамқорлық жасады,ал жалғыз қолайлы ойын-сауық теледидар болды. Баланың жанының ішкі жағдайына, рухани, интеллектуалдық дамуына дейін ешкімге де іс болған жоқ. Ал ішкі, жеке бос орын - адамның өзіне әрдайым тәуелді емес. Көбінесе ол қоршаған ортаның зияткерлік инерттілігінің әсері. Сонымен, біз қалыпты өмір мен нормалды эмоцияларды сұрыптағанмен, жылдам әрекет ететін, өткір, бір уақытта да адамды жеке босаңсудан арылтуға қабілетті алмастырумен айналысамыз. Ойын (ойынға тәуелділік), өз дамуында кез келген өзге де бөртпе түрлері сияқты (алкоголь, есірткі және басқа) белгілі бір кезеңдерден өтеді, оларды шартты түрде үшке бөлуге болады. |
Аурудың халықаралық жіктемесіне сәйкес, ойынның басты және анықтаушы белгісі адамның бір немесе бірнеше құмар ойындарға үнемі қайталанатын қатысуы болып табылады. Әдетте, ауру тез өршиді және жақын арада ойын тәуелділігімен зардап шегетін адам азаю, жеке өмірін бұзу және отбасылық қарым-қатынас сияқты әлеуметтік салдарға тап болады. Біздің еліміз үшін ойын тәуелділігі - қайғы, негізінен соңғы онжылдықта: қаланың ортасында ғана қол жетімді әр түрлі казинолар, ал тоқсаныншы жылдардың аяғында аренаға жаңадан "барлығы үшін"орындар шықты. Хит-парадты ойын автоматтары басқарды. Патологиялық ойыншының белгілері: 1. Жұтылу, ойынға алаңдаушылық (өткен ойындар туралы есіне алады, келесі ойынға ақша табуды ойлайды); 2. Ойнай отырып, қозуды бастайды; 3. Ойынды бақылау немесе тоқтату кезінде қиындықтар туындайды; 4. Ойынды тоқтату қажет болған жағдайда алаңдаушылық немесе тітіркену сезінеді; 5. Өз мәселелерінен қашып немесе көңіл көтеру үшін ойнайды (кінәсін сезінуден кету, алаңдаушылық, депрессия); 6. Жеңілістен кейін келесі күні ойнауға әрекет етеді; 7. Ойынға қатысудың шынайы дәрежесін жасыру мақсатында отбасы мүшелерін алдайды; 8. Ойын қаржыландыру үшін алдау, ұрлық сияқты заңсыз әрекеттер жасайды; 9. Ойын жақындарыңызды, достарыңызды немесе білім алу қаупін тудырады. |
|
|
Соңы
|
Ойын тәуелділігіне әкелетін негізгі психологиялық себептердің тізімін жасап, талдап көрейік (оқушылар өз көзқарасын айтады, содан кейін нәтижелерді мамандардың пікірімен салыстырамыз) * бақытсыз өмір; * өзіне қанағаттанбаушылық; * балалар немесе жасөспірімдер жағдайында психологиялық бекіту; * адам мәдениетінің төмендігі; * кедейлік; * ақыл-ой кемістігі • Біздің сынып сағатының соңында сіздер бүгінгі сұхбаттың қорытындысын шығарып, ойын мен интернет тәуелділікке өз пікірлеріңізді және көзқарасыңызды білгіміз келеді. Қандай тұжырымдарға келгеніңізді естісек. |
Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі
(Оқушылар осы мәселе бойынша өз пікірлерін айтады, |
Презентация
|
шағым қалдыра аласыз














