Олқылықтарды жою мақсатында кіріктірілген қысқа мерзімді сабақ жоспары 6сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.1 VI - IX ғасырлардағы Қазақстан 5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі Мектеп: Шона Смаханұлы атындағы № 62 гимназия Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кирбаева Ж.К Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
6 сынып Түріктер туралы тарихи деректер, Көне түркілердің діни наным-сенімі. Зерттеу сұрағы: Қытай және араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат береді? 5 сынып Қазақстандағы жартастарға салынған ежелгі суреттер. Зерттеу сұрағы: Тасқа салынған суреттер ежелгі адамдардың дүниетанымын қалай бейнелейді? |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.1.1 - түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін түсіндіру 5.2.1.1 -алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Түркілер мен алғашқы адамдардың дүниетанымы мен наным-сенімдерінің ерекшелігін анықтайды |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін анықтайды алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттайды |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Миф, тәңір, зороастризм |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану 4 сынып |
|||||||||||||||
|
Тарихи концепті |
Дәлел Тарихи деректерді түсіну (интерпретация) жасайды |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
1.Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін біледі. 2.Көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын біледі |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесіп, «Көңіл күйлерің қалай?», «Сәттілік тілеймін!» сөз тіркестері арқылы психологиялық ахуал жасап, жағымды атмосфера орнату. Бүгінгі сбақатан көп білім алатынымзға сенім білдіремін. Зерттеу сұрағын негізге ала отырып, 1.Қытай және араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат береді? 2.Тасқа салынған суреттер ежелгі адамдардың дүниетанымын қалай бейнелейді? Деген сұрақтар қою арқылы алдыңғы білімді естеріне түсіруге мүмкіндік жасаймын ҚБ:Керемет, жарайсың, ауызша мадақтау арқылы
1тапсырма: Білімленд платформасынан бейнежазбаны көру, керібайланыс алу https://onlinemektep.org/schedule/24.09.2021/lesson/3390c0d6-8e0f-46a7-a43e-0d7f73e2eaed
https://onlinemektep.org/schedule/24.09.2021/lesson/36b540a3-01ea-4325-a4de-ba9801bdafda
|
Бейнежазба Оқулық, кесте
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс
Жеке жұмыс |
«Сипаттама картасы» тәсілін орындау арқылы негізгі ұғымдар мен олардың сипатамалары туралы жазады. Білім алушылардың сыни және аналитикалық ойлауын дамыту үшін
Жұптық тапсырма: «Салыстырмалы органайзер»
5 сынып Алғашқы адамдардың діни түсінігі 6 сынып Ежелгі түркілердің діни сенімі
Ұқсастығы мен айырмашылығы
|
Кесте, оқулық
Флипчарт, маркер
|
||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс жүргізе отырып қорытындылап, белсенділік танытқан оқушыларымен, белсенді болған топтарға қол шапалақтап, қолдау көрсетіп, бағаланады (қорытындылау арқылы саралау жүзеге асады) -бүгін не білдіңіз? -сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? -сабақта қандай қиындықтар туындады? -сабақ аяғындағы көңіл күйіңіз қандай болды? Неліктен? |
|||||||||||||||
|
Саралау -диалог және қолдау көрсету арқылы; -бағалау арқылы -қорытындылау арықылы |
Бағалау Керібайланыс Біз не істедік? Не үшін жасадық? Не түсіндік? Топтық рефлексия жасау арқылы керібайланыс жасау -критерий, дескриптор негізінде бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия: |
Сабақ мақсаттары оқушылардың жас ерекшелігіне сйәкес құрылды Оқу мақсаты барлық оқушыға қолжетімді болды |
|||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Жұптық жұмыста үлгермеген оқушыға өзара қолдау көрсетілді?
2: Топтық жұмыста баяу жұмыс жасайтын оқушылардың белсенділігі байқалды
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Мәтінді түгел оқып, өз ойын ашық айтуға дағдыланса
2: Тапсырмаларды түсініп орындаса
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Сыныптағы білімін түзетуді қажет ететін оқушыларға деңгейлі тапсырма әзірлеу
|
||||||||||||||||
Олқылықтарды жою мақсатында кіріктірілген қысқа мерзімді сабақ жоспары 6сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6-сынып:VI - IX ғасырлардағы Қазақстан 5сынып: Ғұндар
Мектеп: Шона Смаханұлы атындағы № 62 гимназия Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кирбаева Ж.К
Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер.Түрік қағанаты Зерттеу сұрағы: VI-IX ғасырларда билік құрған қай қағандардың есімдері тарихта сақталды?
Ғұн тайпаларының бірігуі Зерттеу сұрағы:Неге Мөде шаньюй «Жер - мемлекеттің негізі» деді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.3.1.2 - VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау; 6.3.2.2 - ерте түрік қағанаттарының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтау; 5.3.1.2 - ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі мемлекеттік бірлестіктер мен Қазақстан аумағында ерте орта ғасырлық мемлекеттердің пайда болу тарихын зерттейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Қазақстан аумағында ерте орта ғасырлық мемлекеттердің пайда болу тарихын зерттейді Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылу тарихын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қағанат, бұдун, ашина,бек,хунну, шаньюй |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепті |
Себеп және салдар Тарихи анализ және түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылқтары 6.Тарихтың, мәдениет пен тілдің бір тұтастығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Мемлекеттің басты белгілерін айта алады Ежелгі мемлекеттік бірлестіктер турлы біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеп, «Мен сіздерді көріп, кереметтей қуанып қалдым». Балалар бүгінгі сабақ мақсатына назар аударсақ. 1 тапсырма: Онлайнмектеп платформасынан бейнежазба көру арқылы сыни талдау жасау. https://onlinemektep.org/schedule/24.09.2021/lesson/526ee61b-89a9-45cd-82d5-7ac4b5fc5e8d |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс
5 сынып Ғұн мемлекетінің құрылуы Жұптық жұмыс |
2 тапсырма: «Оқиға картасы» тәсілі арқылы ерте орта ғасырлық мемлекеттердің құрылуын зерттей отырып, түсініктерін жақсарту
Түрік қағанатының құрылуы
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Олқылықтарды жою мақсатында
кіріктірілген қысқа мерзімді сабақ жоспары
6сынып Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 6.1 VI - IX ғасырлардағы
Қазақстан 5.1. Қазақстандағы ежелгі
адамдардың өмірі Мектеп: Шона Смаханұлы
атындағы № 62 гимназия Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кирбаева
Ж.К Сынып: 6 Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сабақ
тақырыбы 6
сынып Түріктер туралы тарихи
деректер, Көне түркілердің діни
наным-сенімі. Зерттеу сұрағы: Қытай және
араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат
береді? 5
сынып Қазақстандағы жартастарға
салынған ежелгі суреттер. Зерттеу
сұрағы: Тасқа салынған суреттер ежелгі
адамдардың дүниетанымын қалай
бейнелейді? Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары 6.2.1.1 - түркілердің
дүниетанымдық ерекшеліктерін түсіндіру 5.2.1.1 -алғашқы адамдардың
наным-сенімдерін сипаттау
Сабақтың мақсаты Түркілер мен алғашқы
адамдардың дүниетанымы мен наным-сенімдерінің ерекшелігін
анықтайды Бағалау критерийі түркілердің дүниетанымдық
ерекшеліктерін анықтайды алғашқы адамдардың
наным-сенімдерін сипаттайды
Тілдік мақсаттар Миф, тәңір,
зороастризм
Құндылықтарға баулу «Мәңгілік ел» жалпыұлттық
идеясының құндылқтары 6.Тарихтың, мәдениет пен
тілдің бір тұтастығы
Пәнаралық байланыс Дүниетану 4 сынып
Тарихи
концепті Дәлел Тарихи деректерді түсіну
(интерпретация) жасайды
Алдыңғы
білім 1.Ұлы Жібек жолының қала
мәдениетінің дамуына әсерін біледі. 2.Көшпелілер мен отырықшылар
арасындағы өзара экономикалық байланыстарын
біледі
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен сәлемдесіп, «Көңіл
күйлерің қалай?», «Сәттілік тілеймін!» сөз тіркестері арқылы
психологиялық ахуал жасап, жағымды атмосфера орнату. Бүгінгі
сбақатан көп білім алатынымзға сенім
білдіремін. Зерттеу
сұрағын негізге ала
отырып, 1.Қытай және араб деректері
түркілер туралы қандай ақпарат береді? 2.Тасқа салынған суреттер ежелгі
адамдардың дүниетанымын қалай бейнелейді? Деген сұрақтар қою арқылы
алдыңғы білімді естеріне түсіруге мүмкіндік
жасаймын
ҚБ:Керемет, жарайсың, ауызша
мадақтау арқылы
1тапсырма: Білімленд платформасынан
бейнежазбаны көру, керібайланыс алу
https://onlinemektep.org/schedule/24.09.2021/lesson/3390c0d6-8e0f-46a7-a43e-0d7f73e2eaed
https://onlinemektep.org/schedule/24.09.2021/lesson/36b540a3-01ea-4325-a4de-ba9801bdafda
Бейнежазба Оқулық,
кесте
Сабақтың
ортасы Топтық
жұмыс
Жеке
жұмыс
«Сипаттама
картасы» тәсілін орындау арқылы негізгі
ұғымдар мен олардың сипатамалары туралы жазады. Білім алушылардың
сыни және аналитикалық ойлауын дамыту үшін Тәңіршілдік Буддизм Манихей Зороастризм Христиан Бағалау
критерийі Дескриптор Түркілер мен алғашқы
адамдардың дүниетанымы мен наным-сенімдерінің ерекшелігін
анықтау Ежелгі түркілердің
діни-сенімін сипаттайды
Жұптық тапсырма:
«Салыстырмалы органайзер»
5
сынып
Алғашқы
адамдардың діни түсінігі
6
сынып
Ежелгі түркілердің діни
сенімі
Ұқсастығы мен
айырмашылығы
Кесте,
оқулық
Флипчарт,
маркер
Бағалау
критерийі Дескриптор Түркілер мен алғашқы
адамдардың дүниетанымы мен наным-сенімдерінің айырмашылығы мен
ұқсастығын анықтау Ежелгі түркілердің
діни-сенімін сипаттайды Алғашқы адамдардың діни
түсінігін сипаттайды
Сабақтың соңы
Кері
байланыс жүргізе отырып қорытындылап,
белсенділік танытқан оқушыларымен, белсенді болған топтарға қол
шапалақтап, қолдау көрсетіп, бағаланады (қорытындылау арқылы
саралау жүзеге асады)
-бүгін не
білдіңіз?
-сабаққа қатысуыңызды қалай
бағалайсыз?
-сабақта қандай қиындықтар
туындады? -сабақ аяғындағы көңіл күйіңіз
қандай болды? Неліктен?
Саралау
-диалог және қолдау көрсету
арқылы;
-бағалау
арқылы
-қорытындылау
арықылы
Бағалау
Керібайланыс
Біз не істедік? Не үшін
жасадық? Не түсіндік? Топтық рефлексия жасау арқылы керібайланыс
жасау
-критерий, дескриптор
негізінде бағалау
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
Сабақ бойынша
рефлексия:
Сабақ мақсаттары оқушылардың
жас ерекшелігіне сйәкес құрылды
Оқу мақсаты барлық оқушыға
қолжетімді болды
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
Жұптық жұмыста үлгермеген
оқушыға өзара қолдау көрсетілді?
2:
Топтық жұмыста баяу жұмыс
жасайтын оқушылардың белсенділігі байқалды
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1: Мәтінді түгел оқып, өз ойын
ашық айтуға дағдыланса
2: Тапсырмаларды түсініп
орындаса
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет? Сыныптағы білімін түзетуді
қажет ететін оқушыларға деңгейлі тапсырма
әзірлеу
Олқылықтарды жою мақсатында
кіріктірілген қысқа мерзімді сабақ жоспары
6сынып Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
6-сынып:VI - IX ғасырлардағы
Қазақстан
5сынып:
Ғұндар Мектеп: Шона Смаханұлы
атындағы № 62 гимназия Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кирбаева
Ж.К Сынып: 6 Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сабақ
тақырыбы Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық
мемлекеттер.Түрік қағанаты Зерттеу
сұрағы: VI-IX ғасырларда билік құрған
қай қағандардың есімдері тарихта
сақталды?
Ғұн тайпаларының
бірігуі Зерттеу
сұрағы:Неге Мөде шаньюй «Жер -
мемлекеттің негізі» деді? Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары 6.3.1.2 -
VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму
ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын анықтау; 6.3.2.2 - ерте түрік
қағанаттарының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын
анықтау; 5.3.1.2 - ежелгі мемлекеттік
бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
Сабақтың мақсаты Ежелгі мемлекеттік
бірлестіктер мен Қазақстан аумағында ерте орта ғасырлық
мемлекеттердің пайда болу тарихын
зерттейді Бағалау критерийі Қазақстан аумағында ерте орта
ғасырлық мемлекеттердің пайда болу тарихын
зерттейді Ежелгі мемлекеттік
бірлестіктердің құрылу тарихын
анықтайды
Тілдік мақсаттар Қағанат, бұдун,
ашина,бек,хунну, шаньюй
Тарихи
концепті Себеп және
салдар Тарихи анализ және
түсіндіру
Құндылықтарға баулу Шығармашылық және сын
тұрғысынан ойлау «Мәңгілік ел» жалпыұлттық
идеясының құндылқтары 6.Тарихтың, мәдениет пен
тілдің бір тұтастығы Алдыңғы
білім Мемлекеттің басты белгілерін
айта алады Ежелгі мемлекеттік
бірлестіктер турлы біледі Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар Сабақтың басы Ұйымдастыру
кезеңі: Сәлемдесу, түгендеп, «Мен
сіздерді көріп, кереметтей қуанып қалдым». Балалар бүгінгі сабақ
мақсатына назар аударсақ. 1
тапсырма: Онлайнмектеп платформасынан
бейнежазба көру арқылы сыни талдау жасау.
https://onlinemektep.org/schedule/24.09.2021/lesson/526ee61b-89a9-45cd-82d5-7ac4b5fc5e8d Сабақтың
ортасы Топтық жұмыс
5
сынып Ғұн мемлекетінің
құрылуы 2
тапсырма: «Оқиға
картасы» тәсілі арқылы ерте орта
ғасырлық мемлекеттердің құрылуын зерттей отырып, түсініктерін
жақсарту
Түрік қағанатының
құрылуы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















