Бөлім: Заман
шындығы
|
Мектеп:
|
Сынып :
11ЖМБ
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Канафина Жанерке
Сейденқызы
|
Сабақтың
тақырыбы
|
«Өмірзая» романы және менің
шығармашылығым
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
11.2.4.1 - әдеби туындыдағы
көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық
жұмыс (әңгіме, өлең ) жазу;
|
Сабақтың
мақсаты
|
«Өмірзая» романы
бойынша алынған үзінділерді, қанатты
сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану,
шығарманы әлем әдебиеті
үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын
бағалау.
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Көркем шығармалардан
алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық
жұмыстарда қолданады;
-
Тақырыбы ұқсас
шығармалармен салыстырады;
-
Шығармаға тарихи және
көркемдік ерекшелігі тұрғысынан баға
береді.
|
Ойлау
дағдыларының деңгейі
|
Қолдану,
талдау
|
Құндылықтарға
баулу
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің
ортақтығы (6-құндылық)
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге тән лексика
және терминология:
Менің ойымша.....Мен
келісемін… Мен
келіспеймін…
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тарих
|
Алдыңғы
білім
|
Б.Мұқай
шығармашылығы
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Амандасу, топқа
бөлу, тілек айту 3
мин
5 мин
5 мин
5 мин
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі
(Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау, топқа
бөлу)
ІІ.Қызығыушылықты
ояту
«Сиқырлы
сандық» әдісі
1. Роман неліктен
"Өмірзая" деп аталған?
2. " Өмірзая" романы
туралы оиынызды жеткізіндер?
3. " Өмірзая "
романы туралы қандай мәліметтер
бар
4." Өмірзая"
романының тарихи және көркемдік құндылығы
қандай?
5." Өмірзая" романы
және әдеби сыны қандай?
6." Өмірзая" роман
трегедиясының жанрлық ерекшеліктері
қандай?
7." Өмірзая "
романына ғылыми талдау жаса
«Құнды
пікір» жеке
жұмыс
Берілген
бейнебаяннан не түсінді? Өз пікірлерің
жазады
Сергіту
сәті
«Екі шындық, бір
өтірік»
Баққожа Мұқайдың «Өмірзая»
романы бойынша екі шындықты, және бір өтірікті
айтады.
|
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару
|
Әр жауап берген сұраққа 1
ұпай
|
https://www.youtube.com/watch?v=Qatg1a0QET0&t=1754s
|
Сабақтың
ортасы
15
мин
5 мин
5 мин
|
ІІІ. Мағынаны
тану
1
тапсырма Топтық
жұмыс.
1-топ
«Өмірзая» романының басты тақырыбы не?
2-топ
«Өмірзая» романындағы кейіпкерлерді
бейнеле 3-топ
Келесі үзіндіде қандай
мәселе көтерілген? Бұл мәселе бүгінгі таңда шешімін қалай тауып
жатыр: – Əй, əділетсіз өмір-ай!–
деп күйіне сөйледі жігіт пəтеріне қарай кетіп бара жатып. –
Ата-бабамның қаны сіңген ұлан-ғайыр мекеннен алақандай жер
тимеді-ау бізге. Əлі күнге көрінгеннің есігінде жүрміз.3
топ
Дескриптор:
«Галереяға
саяхат»
Берілген суреттер бойынша романның кез-келген
жерің
әңгімелейді.
«Ұшқыр ой»
ойыны
Оқушылар берілген
уақыттың ішінде сұраққа жауап берулері
керек.
|
Оқушылар топпен жұмыс
жүргізеді.
Оқушылар шығарма үзінділерімен
жұмыс жүргізеді.
Сөйлеу арқылы оқушылардың ой-өрісі, айтылым
дағдысы дамиды
|
ҚБ
ҚБ
|
«Өмірзая»
романы
|
Сабақтың
соңы
3
мин
|
Кері байланыс.
«Инстаграмм»
Сабақта алған 3
маңызды ақпарат
Қиындық келтірген 2
мәселе
Сабақта ұнаған 1
аспект
|
|
Үй
тапсырмасы
|
Өмірзая (роман)
- Баққожа
Мұқайдың орыс-совет кезеңіндегі халқымыздың рухының
жанышталуы, құлдық сана туралы жазылған романы. Баққожа Мұқайдың
романы XX ғасырдың 80-жылдардағы қазақ идеясы турасында. Шығарма
кейіпкері егер қазіргі заманда өмір сүрсе қоғамдық пікірі өзгерер
ме еді? Ойыңызды 180-200 сөз көлемінде эссе түрінде жазып
келу
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Сабаққа рефлексия
жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың
құрылымын жабасаңыз болады.
-
Оқушылардың барлығы
оқу мақсатына жетті ме? Жетпесе,
неліктен?
-
Қолданылған
дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал
етті?
-
Сабақ кезеңдері
уақытқа сай жүзеге асты ма?
-
Сабақ жоспарында қандай
ауытқулар болды? Неліктен?
|