Қысқа мерзімді жоспар үлгісі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану. Мектеп: Күні: 05.05.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Сынып 5 Қатысқаны: Қатыспағаны: 0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру (1сабақ) |
|
Осы сабақта қолжеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру; 5.5.2.5 ондық бөлшектерді оқу және жазу; |
|
Сабақтың мақсаты |
барлығы: - ондық бөлшек ұғымын түсінеді, жай бөлшектен ажырата алады
Басым бөлігі: ондық бөлшектердің разрядтарын анықтап, разрядтарды ажыратады. Кейбір оқушылар: кейбір жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазады, шамаларды ондық бөлшектерді пайдаланып өрнектейді |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар тақырып бойынша негізгі ұғымдарды, терминдерді біледі. |
|
Лексика мен терминология |
Бөлшек, жай бөлшек, бүтін бөлік, бөлшек бөлік, үлес, разрядтар, кластар, разрядтық бірліктер, ондық таңба, ондық бөлшек. |
|
Диалогтік |
- Ондық бөлшек деген не? Бірліктен кіші разрядтарды атаңыз. - ондық таңбалар деген не? - ондық бөлшектің жазылуында үтір қайда қойылады? - Разрядтар, кластар ретін ата және мысал келтір. - ең кіші разряд |
|
Құндылықтарға баулу |
қарым-қатынас жасау; өзара сыйластық, достық; жауапкершілік |
|
Пәнаралық байланыс |
Физика (өлшем бірліктер), экономика (теңге) |
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Жай бөлшектер ұғымын, компоненттерін біледі, оқи алады, жаза біледі, қасиеттерін біледі. |
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
1.Ұйымдастыру кезеңі (амандасу, шаттық шеңбері: өзін таныстырады және көршісіне тілек айтады) 2. Сыныпты 3топқа бөлеміз Сандар арқылы топқа бөлу
сандары кезегімен көрсетіледі. Оқушылар қол көтеріп мына топтарға сұрыптайды: (Жетелеуші сұрақтар: ) 1топ: «бөлімі разряд атауын білдіретін сандар» 2топ: «бөлімі разряд атауына келтірілетін сандар» 3топ «бөлімі кездейсоқ сандар» Өткенді қайталау. Сұрақ-жауап әдісі арқылы. - Қандай сандар жай бөлшек деп аталады? -Бөлшектің бөлімі туралы не айтуға болады? - Натурал сандардың разрядтарын атаңыз? |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (15 минут) (5 минут) (8 минут) (7 минут) |
1.Тақырыппен, сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстыру. «Ойлан. Бірік. Бөліс». (әр топқа тапсырма беру. ) 1- топ «ондық бөлшек» ұғымы 2- топ «ондық бөлшекті оқу» ұғымы 3- топ «ондық бөлшекті жазу» ұғымы 2.Лексика мен терминологиялық тілдік қатынастың көмегімен тақырыпты оқушылар өз бетімен оқып танысады. 3.Диалогтік тілдік мақсаттың көмегімен партадағы көршілерімен тақырыпты талдайды және дәптерге жазады.(жұптық жұмыс) Әр топ тапсырмадан не біліп не үйренгендерін қағаз бетіне түсіреді, постер арқылы қорғайды. Топтар «шапалақтау» арқылы өзара бағалайды. 4. Сергіту сәті: «Математикалық домино» ойыны.
(Мадақтау арқылы) |
Оқулық «Математика» Т.А.Алдамұратова 2017ж Слайд «Домино» Оқулық «Математика» Т.А.Алдамұратова 2017ж Интербелсенді тақта Үлестірме тапсырма -1 Үлестірме тапсырма -2 Үлестірме тапсырма -3 |
||||||||||||||||||||||||||
|
5.Оқулықпен жұмыс «Пилот және штурман» әдісі арқылы жұмыстанады 1жұп- №716 (1(1) 2(1) 3(1) 4(1)) №717 (1, 3,5) №716 Ондық бөлшек түрінде жаз
1) № 717 Ондық бөлшек түрінде жаз 1) нөл бүтін оннан тоғыз Ж: 0,9 3) нөл бүтін жүзден үш Ж:0,03 5) бес бүтін жүзден бес Ж: 3,05 2жұп-№716 (1(2) 2(2) 3(2) 4(2)) №717 (2, 4,6) №716 Ондық бөлшек түрінде жаз
1) № 717 Ондық бөлшек түрінде жаз 2) нөл бүтін жүзден он жеті Ж: 0,17 4) екі бүтін мыңнан үш жүз он бес Ж: 2,315 6) тоғыз бүтін мыңнан екі жүз жеті Ж: 9,207 (Интербелсенді тақта көмегімен көршілерін тексереді) ҚБ: смайлик арқылы өз- өзін бағалау (В) Ондық бөлшек түрінде жазыңыз: а) 3 бірлік, 7 ондық үлес, 2 жүздік үлес, 3 мыңдық үлесі бар Ж: 3,723 б) 5 ондық, 7 жүздік үлес, 8 он мыңдық үлес бар Ж: 50,0708 с) 3 ондық үлес, 7 мыңдық үлес бар Ж: 0,307 (С) Шамалардың мәндерiн ондық бөлшек түрiнде жазыңдар: 1) метрмен: 3 м 15 см; 35 см; Ж: 3,15м 0,35м 2) килограммен: 6 кг 350 г;; 650 г; Ж: 6,350кг 0,650кг 3) теңгемен: 5 тг 61 тн; 85 тн; Ж: 5,61тг 0,85тг (Интербелсенді тақта көмегімен өзін- өзі тексеру) КБ: «Басбармақ» Қалыптастырушы бағалау Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну Бағалау критерийі Білім алушы «Ондық бөлшек» ұғымын анықтайды. Ондық бөлшектерді оқиды, жазады. 1-тапсырма Төмендегі тұжырымдардың дұрысын белгісімен белгілеңіз:
(Жауабы кілт арқылы тексеріледі) Дескриптор: Білім алушы - ондық бөлшекті анықтайды және жаза алады - ондық бөлшектің компоненттерін ажыратады 2-тапсырма. Ондық бөлшек түрінде жазыңыз: а) 0 бүтін, 4 ондық үлес, 5 жүздік үлес, 6 мыңдық үлесі бар; Ж: 0,456 б) 31 бүтін, 7 жүздік үлес, 8 мыңдық үлес, 3 он мыңдық үлесі бар; Ж: 31,0783 с) 5 бүтін, 1 ондық үлес, 9 мыңдық үлесі бар. Ж: 5,109 Дескриптор: Білім алушы - үлестер мен разрядтарды ажыратады - ондық бөлшек түрінде жазады; 3. Шамалардың мәндерiн ондық бөлшек түрiнде жазыңдар: 1) метрмен: 2 м 7 см; 9 см; Ж: 2,07 м 0,09м 2) килограммен: 4 кг 83 г; 49 г; Ж: 4,83кг 0,049кг 3) теңгемен: 17 тг 35 тн; 67 тн; Ж: 17,35 тг 0,67 тг Дескриптор: Білім алушы
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы (3 минут)
(2 минут) |
Әдіс « Менің деңгейім... »
Қорытындылау |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Әрбір тапсырманы орындаған сайын оқушыларға ауызша кері байланыс беріп отырамын. Қабілеті жоғары оқушылар қабілеті төмен оқушылармен бірге бірлесе отырып топпен жұмыс жасады. Оларға көмек көрсету, сабақта «Ойлан. Бірік. Бөліс», «Пилот және штурман» әдістері қолданылды. Есеп шығаруда есептердің деңгейін (А,В,С) қадағалаймын және кейбіреу-лері үшін қосымша есепті ұсынамын. |
Қалыптастырушы бағалауды ұйымдастыру үшін «шағын тест» қолданамын. Оқушылар сабаққа ынтасын көтеру үшін «Басбармақ», «смайлик», мадақтама, қошеметтеу әдістерімен бағаланды |
Оқушылардың партада орналасуын, техникалық қауіпсіздігін қадағалаймын. Сергіту сәтінде «Математикалық домино» ойынын пайдаландым. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшектер. Оқу және жазу
Қысқа мерзімді жоспар үлгісі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану. Мектеп: Күні: 05.05.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Сынып 5 Қатысқаны: Қатыспағаны: 0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру (1сабақ) |
|
Осы сабақта қолжеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру; 5.5.2.5 ондық бөлшектерді оқу және жазу; |
|
Сабақтың мақсаты |
барлығы: - ондық бөлшек ұғымын түсінеді, жай бөлшектен ажырата алады
Басым бөлігі: ондық бөлшектердің разрядтарын анықтап, разрядтарды ажыратады. Кейбір оқушылар: кейбір жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазады, шамаларды ондық бөлшектерді пайдаланып өрнектейді |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар тақырып бойынша негізгі ұғымдарды, терминдерді біледі. |
|
Лексика мен терминология |
Бөлшек, жай бөлшек, бүтін бөлік, бөлшек бөлік, үлес, разрядтар, кластар, разрядтық бірліктер, ондық таңба, ондық бөлшек. |
|
Диалогтік |
- Ондық бөлшек деген не? Бірліктен кіші разрядтарды атаңыз. - ондық таңбалар деген не? - ондық бөлшектің жазылуында үтір қайда қойылады? - Разрядтар, кластар ретін ата және мысал келтір. - ең кіші разряд |
|
Құндылықтарға баулу |
қарым-қатынас жасау; өзара сыйластық, достық; жауапкершілік |
|
Пәнаралық байланыс |
Физика (өлшем бірліктер), экономика (теңге) |
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Жай бөлшектер ұғымын, компоненттерін біледі, оқи алады, жаза біледі, қасиеттерін біледі. |
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
1.Ұйымдастыру кезеңі (амандасу, шаттық шеңбері: өзін таныстырады және көршісіне тілек айтады) 2. Сыныпты 3топқа бөлеміз Сандар арқылы топқа бөлу
сандары кезегімен көрсетіледі. Оқушылар қол көтеріп мына топтарға сұрыптайды: (Жетелеуші сұрақтар: ) 1топ: «бөлімі разряд атауын білдіретін сандар» 2топ: «бөлімі разряд атауына келтірілетін сандар» 3топ «бөлімі кездейсоқ сандар» Өткенді қайталау. Сұрақ-жауап әдісі арқылы. - Қандай сандар жай бөлшек деп аталады? -Бөлшектің бөлімі туралы не айтуға болады? - Натурал сандардың разрядтарын атаңыз? |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (15 минут) (5 минут) (8 минут) (7 минут) |
1.Тақырыппен, сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстыру. «Ойлан. Бірік. Бөліс». (әр топқа тапсырма беру. ) 1- топ «ондық бөлшек» ұғымы 2- топ «ондық бөлшекті оқу» ұғымы 3- топ «ондық бөлшекті жазу» ұғымы 2.Лексика мен терминологиялық тілдік қатынастың көмегімен тақырыпты оқушылар өз бетімен оқып танысады. 3.Диалогтік тілдік мақсаттың көмегімен партадағы көршілерімен тақырыпты талдайды және дәптерге жазады.(жұптық жұмыс) Әр топ тапсырмадан не біліп не үйренгендерін қағаз бетіне түсіреді, постер арқылы қорғайды. Топтар «шапалақтау» арқылы өзара бағалайды. 4. Сергіту сәті: «Математикалық домино» ойыны.
(Мадақтау арқылы) |
Оқулық «Математика» Т.А.Алдамұратова 2017ж Слайд «Домино» Оқулық «Математика» Т.А.Алдамұратова 2017ж Интербелсенді тақта Үлестірме тапсырма -1 Үлестірме тапсырма -2 Үлестірме тапсырма -3 |
||||||||||||||||||||||||||
|
5.Оқулықпен жұмыс «Пилот және штурман» әдісі арқылы жұмыстанады 1жұп- №716 (1(1) 2(1) 3(1) 4(1)) №717 (1, 3,5) №716 Ондық бөлшек түрінде жаз
1) № 717 Ондық бөлшек түрінде жаз 1) нөл бүтін оннан тоғыз Ж: 0,9 3) нөл бүтін жүзден үш Ж:0,03 5) бес бүтін жүзден бес Ж: 3,05 2жұп-№716 (1(2) 2(2) 3(2) 4(2)) №717 (2, 4,6) №716 Ондық бөлшек түрінде жаз
1) № 717 Ондық бөлшек түрінде жаз 2) нөл бүтін жүзден он жеті Ж: 0,17 4) екі бүтін мыңнан үш жүз он бес Ж: 2,315 6) тоғыз бүтін мыңнан екі жүз жеті Ж: 9,207 (Интербелсенді тақта көмегімен көршілерін тексереді) ҚБ: смайлик арқылы өз- өзін бағалау (В) Ондық бөлшек түрінде жазыңыз: а) 3 бірлік, 7 ондық үлес, 2 жүздік үлес, 3 мыңдық үлесі бар Ж: 3,723 б) 5 ондық, 7 жүздік үлес, 8 он мыңдық үлес бар Ж: 50,0708 с) 3 ондық үлес, 7 мыңдық үлес бар Ж: 0,307 (С) Шамалардың мәндерiн ондық бөлшек түрiнде жазыңдар: 1) метрмен: 3 м 15 см; 35 см; Ж: 3,15м 0,35м 2) килограммен: 6 кг 350 г;; 650 г; Ж: 6,350кг 0,650кг 3) теңгемен: 5 тг 61 тн; 85 тн; Ж: 5,61тг 0,85тг (Интербелсенді тақта көмегімен өзін- өзі тексеру) КБ: «Басбармақ» Қалыптастырушы бағалау Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну Бағалау критерийі Білім алушы «Ондық бөлшек» ұғымын анықтайды. Ондық бөлшектерді оқиды, жазады. 1-тапсырма Төмендегі тұжырымдардың дұрысын белгісімен белгілеңіз:
(Жауабы кілт арқылы тексеріледі) Дескриптор: Білім алушы - ондық бөлшекті анықтайды және жаза алады - ондық бөлшектің компоненттерін ажыратады 2-тапсырма. Ондық бөлшек түрінде жазыңыз: а) 0 бүтін, 4 ондық үлес, 5 жүздік үлес, 6 мыңдық үлесі бар; Ж: 0,456 б) 31 бүтін, 7 жүздік үлес, 8 мыңдық үлес, 3 он мыңдық үлесі бар; Ж: 31,0783 с) 5 бүтін, 1 ондық үлес, 9 мыңдық үлесі бар. Ж: 5,109 Дескриптор: Білім алушы - үлестер мен разрядтарды ажыратады - ондық бөлшек түрінде жазады; 3. Шамалардың мәндерiн ондық бөлшек түрiнде жазыңдар: 1) метрмен: 2 м 7 см; 9 см; Ж: 2,07 м 0,09м 2) килограммен: 4 кг 83 г; 49 г; Ж: 4,83кг 0,049кг 3) теңгемен: 17 тг 35 тн; 67 тн; Ж: 17,35 тг 0,67 тг Дескриптор: Білім алушы
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы (3 минут)
(2 минут) |
Әдіс « Менің деңгейім... »
Қорытындылау |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Әрбір тапсырманы орындаған сайын оқушыларға ауызша кері байланыс беріп отырамын. Қабілеті жоғары оқушылар қабілеті төмен оқушылармен бірге бірлесе отырып топпен жұмыс жасады. Оларға көмек көрсету, сабақта «Ойлан. Бірік. Бөліс», «Пилот және штурман» әдістері қолданылды. Есеп шығаруда есептердің деңгейін (А,В,С) қадағалаймын және кейбіреу-лері үшін қосымша есепті ұсынамын. |
Қалыптастырушы бағалауды ұйымдастыру үшін «шағын тест» қолданамын. Оқушылар сабаққа ынтасын көтеру үшін «Басбармақ», «смайлик», мадақтама, қошеметтеу әдістерімен бағаланды |
Оқушылардың партада орналасуын, техникалық қауіпсіздігін қадағалаймын. Сергіту сәтінде «Математикалық домино» ойынын пайдаландым. |
шағым қалдыра аласыз



