|
Білім беру ұйымының атауы |
"Мыңжасар Маңғытаев атындағы ЖОМ" |
|
|
Пәні |
Математика |
|
|
Бөлім |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
|
Күні,айы: |
|
Мұғалімнің аты жөні: Аманова М |
|
5 сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді 10;100;1000;... және 0,1;0,01; 0,001..... сандарына көбейту және бөлу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.29ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 көбейту ережелерін қолдану; 5.1.2.31ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 – бөлу ережелерін қолдану; |
|
|
Сабақ мақсаты |
ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 көбейту, бөлу ережелерін қолданып есептер шығарады. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу және түсіну,қолдану; жоғары деңгей дағдылары |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйым дастыру кезеңі 5 минут 5-минут |
1.Оқушылармен амандасамын.Оқушыларды түгелдеймін.Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырамын. Топқа бөлу Оқушыларды бинго әдісі арқылы топтарға бөлемін. 1 топ « Ондық бөлшектер» тобы 2-топ « Натурал сандар» тобы 3-топ «Жай бөлшектер » тобы 2.Үй тапсырмасын тексеру: Көршіңді тексер әдісімен оқушылар бір бірінің дәптерлерін,тақтада дайын жауаптарымен салыстырып тексертемін. №919 Амалдарды орындаңдар:
|
Оқушылар бинго әдісі арқылы өз топтарын жазылған парақшалар ақылы топтарына,орындарына отырады. топ өз топ басшыларын сайлайды. Топ басшыларға бағалау парақшасын таратамын. Оқушылар тақтадағы дұрыс жауапен салыстырады. |
Оқушылар бірін бірі бағалайды. |
Бағалау парақшасы 5-сынып оқулық. Алдамұратова А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут
ЕБҚ оқушыға функционалдық сауаттылық есебін шығару 10минут
Функционалдық сауаттылық.
|
Жаңа сабақ «Көр.Таны.Меңгер.Қөзқарас» стратегиясы Ережені жазу және оны қолдану арқылы мысалдар келтіремін. Ережені жазу және оны қолдану арқылы мысалдар келтіремін. 1,385 ондық бөлшегін 10, 100, 1000 т.с.с. сандарына көбейтуді қарастырайық.
Ондық бөлшекті 10, 100, 1000 тағы сол сияқты сандарына көбейту үшін, ондық бөлшектің үтірін сәйкесінше 1, 2, 3 және тағы сол сияқты орынға оңға қарай жылжыту керек. Бөлудің көбейтуге кері амалы екенін білеміз, сондықтан 10, 100, 1000 т.с.с. бөлу үшін үтірді керісінше солға қарай жылжытамыз. Егер цифр жетпесе онда сол жағынан қанша нөл қажет болса, сонша нөл жазамыз. Есептер шығару.
1-Тапсырма. Топтық жұмыс." Фри Әдісі" Әр топқа есептер беремін,есептерді топпен орындайды.
1-топ 2-топ
1,765*10= 26,5:10= 1,765 *100= 26,5:100= 16765*10000= 26,5:1000= 2,69:0,1= 2,69: 0,001=
3-топ 482,3*0,1= 482,0,01= 482,3*0,0001= 2,69: 0,0001= Топтық жұмыстың жауабы: 1-топ 2-топ 1,765*10=17,65 26,5:10=2,65 1,765 *100=176,5 26,5:100= 0,265 765*10000= 17650 26,5:1000= 0,00265 2,69:0,1= 269 2,69: 0,001=2690
3-топ 482,3*0,1=48,23 482,3*0,01=4,823 482,3*0,0001=0,4823 2,69: 0,01= 26,9
2-Тапсырма Жұптық жұмыс
3- Тапсырма
Кітаппен жұмыс Оқушылар ондық бөлшектерді10,100,100.т.с және 0,1,0,001 көбейту және бөлу ережелерін пайдаланып шығарады. №936 Көбейтуді орындаңдар:
№ 937 Натурал сан түрінде жазыңдар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














