Ондық бөлшектерді көбейту .

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ондық бөлшектерді көбейту .

Материал туралы қысқаша түсінік
Математикадан ашық сабақ ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Данашым» мекемесі

Қысқа мерзімді жоспар


Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді көбейту

Бөлім:

5.3B Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:

Тукешова Гульдана Дуйсенболовна

Күні:

12.02.202

Сыныбы: 5 «А»

Қатысушылар саны: 8 Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Ондық бөлшектерді көбейту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.28

ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;

Сабақтың мақсаты:

Білім алушылар:

Ондық бөлшектерді көбейту алгоритмін біледі.

Ондық бөлшектерді көбейтуді орындай алады

Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданып мәтінді есептерді орындайды

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин



Қызығушылықты ояту.


8 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Құндылық айы.

Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық


«Ой қозғау» әдісі:

Сұрақтарға жауап беру


«Ұшқыр ой»

ауызша есептер шығару

  • Амандасу

  • Көңіл-күйлерін сұрап, сабаққа дайындығын тексеру.

Аптаның дәйексөзі: «Шығармашыл бала – ойлы бала»


Оқушылар сұраққа жауап береді. Өз ой-пікірлерімен бөліседі.


Оқушылармен сабақ тақырыбын, мақсатын анықтау

Мотивация:

Өзіңе талапшыл бол!

Тәртіпті сақта!

Нормалар мен ережелерді сақта!


«Мадақтау»

Жарайсың!

Тамаша!

Керемет!


Презентация



Оқулық, жұмыс дәптері

қима қағаздар топтамасы

Проектор , экран

Жаңа сабаққа кіріспе

3 мин

«Практикалық тапсырма» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында тапсырмаларды ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі.


1 топ. Партада жатқан тіктөртбұрышың ені мен ұзындыңын өлшеп, нәтижелерді ондық бөлшек түрінде жазады. Ауданын табуға тырысады


2 топ. Партада жатқан тіктөртбұрышың ені мен ұзындыңын өлшеп, нәтижелерді ондық бөлшек түрінде жазады. Ауданын табуға тырысады


Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.


Дескриптор:

-өлшемдерді дұрыс орындайды

-тапсырманы дұрыс орындайды






Туындаған мәселені айқындай алады

Оқулық,

Мөлшерлері әртүрлі тіктөртбұрыштар


Сызғыш, тақта

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

5 мин.

Жаңа тақырыпты ашу


Орындалған тапсырмаларды қорыта отырып, оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды.

Үтірлерін ескермей,

Көбейте бер сескенбей

Натурал сан деп есепте,

Бұрын оқып кеткендей

Үтірден соң қанша сан

Бөлшек орнын санаңыз

Оңнан солға сонша сан,

Аттап үтір қоямыз


Ондық бөлшектерді көбейту алгоритмін еске түсіру мақсатын анықтайды.

Ондық бөлшектерді көбейту алгоритмі:

  1. Баған түрінде жазып аламыз

  2. Үтірге мән бермей натурал сандар сияқты көбейтеміз

  3. Шыққан нәтиженің оң жағынан екі көбейткіште үтірден кейін қанша цифр болса, сонша орыннан кейін үтір айыру қажет.


Мысалдар көрсету

Жаңа тақырыпты түсініп, қойылған сұрақтарға жауап береді



Презентация

Таратпа материалдар


Жаңа материалды меңгергенін тексеру тапсырмасы


Ұжымдық жұмыс


5 мин

«Ұшқыр ой» ауызша есептер шығару


Жазбаша

Топтарға тапсырмаларды орындатады, бақылайды. «РISA» есебі

Аквариум.

Оқулықтағы № 841



Аквариум.

1-сұрақ: Аквариумның биіктігі 2,5 дм, ұзындығы 5дм, ені 3,2 дм болса, оған қанша су құюға болады?(1дм3=1л)

Жауабы: ______________дм3

Түсіндір:______________________________

2cұрақ: Аквариумға 45л су құюға бола ма?

Жауабы:_________________Неге?__________

Шешімі:1. Аквариум көлемі V=abc формуласынан V= 2,5*5*3,2=40(дм3)

2. Аквариумға 45 л су құюға болмайды, себебі оның көлемі 40л тең.

Бағалау критерийлері:


  • Ондық бөлшектерді ауызша көбейтуді орындайды





Дескриптор:

- бірінші сұрақтың дұрыс шешімін табады

- екінші сұрақтың дұрыс шешімін табады

- жауаптарын түсіндіреді.

Презентация экран

5-сынып оқулығы.



Жұмыс дәптерлері.

Слайд.

Жеке жұмыс


5 мин

Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындатады, бағыт бағдар береді, бақылайды.

1-тапсырма
Алдар көсе ежелгі театрлар отанына баруды жоспарлайды. Өрнектердің мәндерін дұрыс
тауып, қаланың атын анықтаңыз. Өрнектердің жауаптарын екінші жолға, ал оларға сәйкес
әріптерді үшінші жолға жазыңыз.


2,5x12

8,3x16

0,7x 0,6

5,1x2,3

1,8x6,2













0,42 25,77=Ш 11,16 11,73 132,8=Ф 30 95,219=Д 0,777=К


Дескриптор:

- ондық бөлшектерді көбейтуді орындайды.

-жасырын сөзді табады

«білімметр» арқылы бағалау


Топтық жұмыс

6 мин

«Шығармашылық жұмыс»

Әр топқа жеке қағаз қиындылары таратамын.

Қағаз артындағы есептерді постерге шығарып, жауабын сәйкестендіріп жабыстыру керек.

1-топ

Ақын, ағартушы, жазба қазақ әдебиетінің, қазақ әдеби тілінің негізін қалаушы Абай Құнанбайұлының туғанына 180 жыл (1845- 1904ж)


2-топ

Халық қаһарманы, қазақтың әйгілі күйші композиторы, дирижер, дәулескер домбырашы Нұрғиса Тілендиевтің туғанына 100 жыл (1925-1998)

Топтар бір-бірін қол шапалақтау арқылы бағалайды

Рамка, жапсырғыш қағаз

Таратпа тапсырмалар


Сергіту сәті

1 мин

Интербелсенді экраннан көрсетілген жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру таблицасына сай қимыл көрсету.

Таблицаға сай қимыл көрсетеді .

Оқушыларды салауатты өмір салтын ұстануға шақыру, қимыл еркіндігн дамыту

Презентцция


Жұптық жұмыс

(уақытқа байланысты қосымша тапсырма)

5 мин

Кесте толтыр

Берілген кестені есептеп , дұрыс толтру керек

Жұппен бірге тапсырма орындайды

Дескриптор

  • Ондық бөлшектерді дұрыс көбейтеді

  • Кестені дұрыс толтырады

Таратпа материал


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.




Үй тапсырмасы

Сабақты қорытындылау:

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Оқушыларды бағалау

Рефлексия


п.4.6. № 843, 848, 849

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

«БІЛІММЕТР» Бағалау бағанына стикер жапсырады.


Мұғалім оқушыларды қалыптастырушы бағалау арқылы бағалайды


1) Оқушыларды

бағалау;

2) Білім алушының

жетістігі туралы пікір білдіру

«БІЛІММЕТР»

Бағалау бағаны

https://ahaslides.com/0EPL6



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.00.2025
49
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі