Бекітемін:
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бекжанова Камшат |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.5.2.4ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: Заң және ТәртіпЗаң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады. Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 7мин |
Амандасып, бүгінгі күніне сәттілік тілеймін. Құндылыққа баулу: «Заң және тәртіп» Интерактивті тақтадан видео көрсетемін. Өткен сабақты қайталау сұрақтары:
Үй жұмысын тексеру №614 23,25 және 23,125 ондық жай бөлшек түрінде жазыңдар.Шыққан жай бөлшектерді кему ретімен орналастырыңдар. Дискриптор: -Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады; -Шыққан сандардың қосындысы мен айырымын табады; |
Оқушылар амандасады Видео түсірілімді көреді
Әр сұраққа жауап береді 1.Бөлімі 10, 100, 1000 және т.б. болатын бөлшек ондық бөлшек деп аталады. 2. Бүтін бөлігі мен бөлшек бөлігі үтір арқылы ажыратылады. 3. Бүтін бөлікті бөлшек бөліктен бөледі. 4. Бірліктің 4/10 бөлігін көрсетеді. 5. Алымын бөлімге бөлеміз 6. Иә, тең, нөлдер санның мәнін өзгертпейді. 7. Ондық үлесті (2/10) білдіреді. 8. Ұзындық, масса, уақыт, ақша өлшеуде қолданылады.
Амалдарды рет –ретімен орындайды
4) |
Әрбір дұрыс жауап үшін 1балл 2балл |
ЖИ жасалын ған видео Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеуКоординаталық сәуле деп сандық басы, берілген бірлік кесіндісі бар және бағыты көрсетілген сәулені айтамыз. Координаталық сәуледе ондық бөлшекті кескіндеу: -Координаталық сәуле сызып, оның басын (0) және ьірлік кесіндіні белгілеу; -Егер бөлшек ондық болса (мысалы 0,7), бірлік кесіндіні 10-ға бөліп, әр бөлік 0,1 ге тең болады.Егер жүздік болса (0,25) бірлік кесіндіні 100-ге бөлу керек -Координаталық сәуледе кескіндеу үшін бөлшектің үтірден кейін қанша цифр барын білу қажет. 1-Мысалы: 0,3 санын сәуледе белгілеу0 мен 1 аралығын 10 бөлікке бөлеміз, себебі 0,3 — ондықтың 3 бөлігі.
2-Мысал: 3,2 санын белгілеу3,2дегеніміз:
3 бүтінді қалдырамыз, 3 пен 4 аралығын 10 бөлікке бөлеміз де соның екіншісіне белгілейміз
|
Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Презентация Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, авторы Әбілқасымова |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Бекіту тапсырмалары:
Топтық жұмыс Координаталық сәуледе 1 мен 8 аралығы өзара тең 8 бөлікке сызылған және соның ішінен төмендегі нүктелердің координаттарын табыңдар. · A(3) нүктесін координаталық сәуледе белгіле. · B(5,7) нүктесін координаталық сәуледе белгіле. · С нүктесінің координатасы 6-дан артық, 8-ден кіші. С нүктесін С(…) түрінде жаз. · D(2,5) және E(3,5) нүктелерінің қайсысы оң жақта орналасқан? · F(1) нүктесінен оңға қарай 3 бірлік жылжыт. Жаңа нүктенің координатасын жаз.G…. · H(8) нүктесінен солға қарай 6 бірлік жылжыса,I нүктесі қай координатаға келеді?
Дискрипторлар:-Координаталық сәуледегі бірлік бөлігін дұрыс анықтайды. -Нүктелердің орналасқан орнын дәл табады. |
Оқушылар топтаса отырып, тапсырманы орындайды |
2 балл |
Презентация,үлестірме парақтар,миллиметровка, сызығыш |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс №618 55-суретте координаталық сәуленің бөлігі кескінделген. A, D, C, D, E, F нүктелерінің координаталарын табыңдар:
Дискриптор: -Координаталық сәуледегі бірлік бөлігін дұрыс анықтайды. -Нүктелердің орналасқан орнын дәл табады. |
Оқушылар жұптаса отырып, тапсырманы орындайды
|
2балл |
Презентация,үлестірме парақтар, миллиметровка, сызығыш |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жеке тапсырма
1
2
Ондық бөлшектерді кему ретімен жаз
3. Дәптермен жұмыс Бірлік кесіндісі 5 см-ге тең санды сәуле сал және оның бойында келесі нүктелерді белгіле. А(0,5), В(0,7), С(1,2), D(1,8), E(2,2), F(2,5)
|
Координаталық сәулені кескіндейді, ондық бөлшектерді өсу және кему ретімен жазады
Дискрипторлар: -Координаталық сәулеге кескіндейді; -Ондық бөлшектерді өсу жіне кему ретімен жазады; -Координаталық нүктелерді белгілейді; |
3 балл |
Жеке парақ, тақта, презентация, сызығыш |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Қосымша тапсырма
Берілген координаталық түзуге төмендегі ондық бөлшектерді белгіле.
|
Берілген тапсырманы орындайды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Презентация. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын беремін Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Бағалау парағы арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:№619 |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бекжанова Камшат |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.5.2.4ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: Заң және ТәртіпЗаң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады. Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 7мин |
Амандасып, бүгінгі күніне сәттілік тілеймін. Құндылыққа баулу: «Заң және тәртіп» Интерактивті тақтадан видео көрсетемін. Өткен сабақты қайталау сұрақтары:
Үй жұмысын тексеру №614 23,25 және 23,125 ондық жай бөлшек түрінде жазыңдар.Шыққан жай бөлшектерді кему ретімен орналастырыңдар. Дискриптор: -Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады; -Шыққан сандардың қосындысы мен айырымын табады; |
Оқушылар амандасады Видео түсірілімді көреді
Әр сұраққа жауап береді 1.Бөлімі 10, 100, 1000 және т.б. болатын бөлшек ондық бөлшек деп аталады. 2. Бүтін бөлігі мен бөлшек бөлігі үтір арқылы ажыратылады. 3. Бүтін бөлікті бөлшек бөліктен бөледі. 4. Бірліктің 4/10 бөлігін көрсетеді. 5. Алымын бөлімге бөлеміз 6. Иә, тең, нөлдер санның мәнін өзгертпейді. 7. Ондық үлесті (2/10) білдіреді. 8. Ұзындық, масса, уақыт, ақша өлшеуде қолданылады.
Амалдарды рет –ретімен орындайды
4) |
Әрбір дұрыс жауап үшін 1балл 2балл |
ЖИ жасалын ған видео Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеуКоординаталық сәуле деп сандық басы, берілген бірлік кесіндісі бар және бағыты көрсетілген сәулені айтамыз. Координаталық сәуледе ондық бөлшекті кескіндеу: -Координаталық сәуле сызып, оның басын (0) және ьірлік кесіндіні белгілеу; -Егер бөлшек ондық болса (мысалы 0,7), бірлік кесіндіні 10-ға бөліп, әр бөлік 0,1 ге тең болады.Егер жүздік болса (0,25) бірлік кесіндіні 100-ге бөлу керек -Координаталық сәуледе кескіндеу үшін бөлшектің үтірден кейін қанша цифр барын білу қажет. 1-Мысалы: 0,3 санын сәуледе белгілеу0 мен 1 аралығын 10 бөлікке бөлеміз, себебі 0,3 — ондықтың 3 бөлігі.
2-Мысал: 3,2 санын белгілеу3,2дегеніміз:
3 бүтінді қалдырамыз, 3 пен 4 аралығын 10 бөлікке бөлеміз де соның екіншісіне белгілейміз
|
Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Презентация Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, авторы Әбілқасымова |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Бекіту тапсырмалары:
Топтық жұмыс Координаталық сәуледе 1 мен 8 аралығы өзара тең 8 бөлікке сызылған және соның ішінен төмендегі нүктелердің координаттарын табыңдар. · A(3) нүктесін координаталық сәуледе белгіле. · B(5,7) нүктесін координаталық сәуледе белгіле. · С нүктесінің координатасы 6-дан артық, 8-ден кіші. С нүктесін С(…) түрінде жаз. · D(2,5) және E(3,5) нүктелерінің қайсысы оң жақта орналасқан? · F(1) нүктесінен оңға қарай 3 бірлік жылжыт. Жаңа нүктенің координатасын жаз.G…. · H(8) нүктесінен солға қарай 6 бірлік жылжыса,I нүктесі қай координатаға келеді?
Дискрипторлар:-Координаталық сәуледегі бірлік бөлігін дұрыс анықтайды. -Нүктелердің орналасқан орнын дәл табады. |
Оқушылар топтаса отырып, тапсырманы орындайды |
2 балл |
Презентация,үлестірме парақтар,миллиметровка, сызығыш |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс №618 55-суретте координаталық сәуленің бөлігі кескінделген. A, D, C, D, E, F нүктелерінің координаталарын табыңдар:
Дискриптор: -Координаталық сәуледегі бірлік бөлігін дұрыс анықтайды. -Нүктелердің орналасқан орнын дәл табады. |
Оқушылар жұптаса отырып, тапсырманы орындайды
|
2балл |
Презентация,үлестірме парақтар, миллиметровка, сызығыш |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жеке тапсырма
1
2
Ондық бөлшектерді кему ретімен жаз
3. Дәптермен жұмыс Бірлік кесіндісі 5 см-ге тең санды сәуле сал және оның бойында келесі нүктелерді белгіле. А(0,5), В(0,7), С(1,2), D(1,8), E(2,2), F(2,5)
|
Координаталық сәулені кескіндейді, ондық бөлшектерді өсу және кему ретімен жазады
Дискрипторлар: -Координаталық сәулеге кескіндейді; -Ондық бөлшектерді өсу жіне кему ретімен жазады; -Координаталық нүктелерді белгілейді; |
3 балл |
Жеке парақ, тақта, презентация, сызығыш |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Қосымша тапсырма
Берілген координаталық түзуге төмендегі ондық бөлшектерді белгіле.
|
Берілген тапсырманы орындайды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Презентация. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын беремін Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Бағалау парағы арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:№619 |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






.



